ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - אוניברסיטת אריאל 15-08-2018
1
ללא הגבלה
1

אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות
דוא"ל: spectrum.tikshoret@gmail.com
 
1
    כניסת כתבים  |   רישום לאינדקס   |   צור קשר   |   אודות
11
 
     
אוכל ותזונה  |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה     משפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  |  מערכת החדשות: 08-659-18-01
 עמותות וארגונים   |   מחלקות רווחה   |   הספריה לעיוורים   טפסים - ביטוח לאומי   |   מדריכים - ביטוח לאומי   |   סיכוי שווה   |   עת לעשות    |      המייל האדום
אוכל ותזונה

ממתיקים מלאכותיים אינם תרופת פלא

נמצא קשר בין שימוש בממתיקים מלאכותיים לאורח חיים לא בריא, השמנה, עישון ופחות פעילות גופנית ♦ ממתיקים מלאכותיים אינם תרופת פלא. מחקרים חדשים גם מצאו כי ככל שתדירות ומשך השימוש בממתיקים מלאכותיים עולה כך עולה הסיכון לחלות בסוכרת (סוג 2)

ד"ר חגית סאלם, 15/08/2018

 

 

מגפת ההשמנה ומחלת הסוכרת, נמצאות בעליה מתמדת בארץ ובעולם. צריכה עודפת של סוכר מקושרת למספר תחלואות: השמנה, אי סבילות לגלוקוז (גורם משמעותי בהתפתחות סוכרת סוג 2), סוכרת סוג 2 ועוד. במטרה להוריד את צריכת הסוכר, התפתחה תעשייה של ממתיקים מלאכותיים, שצריכתם נמצאת בעליה. הממתיקים המלאכותיים, לסוגיהם, מהווים  אפשרות המתקה שנחשבה כאופציה פחות מזיקה. לשימוש בהם כשלעצמו אין יתרון תזונתי, והשיקול לשימוש נובע משכלול תועלת מול נזק.

ממתיקים מלאכותיים אינם תרופת פלא, ואינם מהווים תרופה להשמנה, אלא תחליף שמאפשר ירידה מסוימת במאזן הצריכה הקלורי, במטרה שתוביל לשליטה או לאי עליה במשקל לאורך זמן. זהו יתרון משמעותי לאור מגפת ההשמנה על כל תחלואותיה.

ממתיקים אלו נחקרו רבות מבחינה בטיחותית, רעילות ותופעות לוואי וישנה הסכמה לגבי בטיחותם.

נשאלת השאלה, האם הממתיקים עונים על הצפייה לשמה הם נלקחים? האם הם מטיבים ולו במעט את המצב הבריאותי, ביחס להשמנה ובכלל? מחקרים חדשים רבים בדקו את השפעת הממתיקים מבחינה מטבולית. להלן מוצגים מדגם של מחקרים שנעשו על בני אדם:

מחקר שנעשה ע"י הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן, שהינה חלק מארגון הבריאות העולמי, בדק כ-60,000 נשים ומצא, שככל שתדירות ומשך השימוש בממתיקים מלאכותיים עולה, כך עולה הסיכון לחלות בסוכרת סוג 2. כמו כן נמצא קשר בין צריכת ממתיקים מלאכותיים לאורח חיים לא בריא: BMI (מדד מסת הגוף המודד את היחס בין משקל הגוף לגובה) גבוה יותר, פחות פעילות גופנית ועישון. חשוב להדגיש, שהמחקר מעיד על קשר בין ממתיקים מלאכותיים לסוכרת ולא על סיבה ותוצאה. מסקנת החוקרים: צריכת ממתיקים מלאכותיים לא יכולה להיחשב אלטרנטיבה בריאה למניעת  סוכרת סוג 2.

בניתוח מספר מחקרים רב (מטא אנליזה) שמטרתם לבדוק גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם (מחלות קרדיווסקולריות), נמצא שצריכת ממתיקים מלאכותיים, קשורה באופן מובהק לעליה בהיקף מותניים, עליה בסיכון לסינדרום מטבולי, יתר לחץ דם, עליה בסיכון לשבץ מוחי, ועליה בסיכון לחלות בסוכרת סוג 2. מחקרים רבים ושונים ברחבי העולם, מצאו קשר בין צריכת ממתיקים מלאכותיים לעליה במשקל/ עליה ב BMI/ עליה בשכיחות של אי סבילות לגלוקוז /עליה בסיכון לחלות בסוכרת סוג 2.

יש לכך מספר הסברים אפשריים:

1. טעמם המתוק של ממתיקים אלו יגרום בפועל לדחף לאכול משום שהוא עשוי לגרום להפרשת אינסולין, שהרי הפעלת הקולטן מטרתה (מלבד עונג הטעם המתוק) להודיע על הגעת מזון עתיר סוכר. מחד רמת האינסולין בדם עולה, מנגד אין עליה ממשית ברמת הגלוקוז, התוצאה: ירידת ברמת הגלוקוז. ובפועל- תחושת רעב ודחף לאכול.

2. ממתיקים מלאכותיים מתוקים פי עשרות ואף אלפי מונים מסוכר. החייך מתרגל למתיקות גבוהה. כתוצאה מכך, במקום להתרגל לירידה בצריכת מתוק, ממתיקים מלאכותיים מעלים את הסף. כך, שמתיקות טבעית של מוצרי מזון (כגון פירות) כבר לא מספקת.

3. בהיבט הפסיכולוגי, ישנו מנגנון "פיצוי" שותים קפה עם ממתיק מלאכותי, לכן "מותר" לאכול עוגה, כך שבסופו של דבר, ייתכן מצב שבו, סך הצריכה הקלורית גבוהה יותר.

4.  בטווח הרחוק, יש חשש מהשפעה נוספת: ממתיקים מלאכותיים, הינם מוצר בעל טעם מתוק מחד, אל ללא ערך קלורי מאידך, לכן עשוי להיווצר קישור חדש : מתוק, לא תורם קלוריות?! (לכן ניתן לצרוך ממנו בחופשיות). מצב שעלול לפגוע במאזן ובשליטה על מנגנוני הרעב והשובע.
 
כבר בשנת 2009 האגודה האמריקאית לסוכרת, פרסמה מאמר שמסקנתו היא, שצריכה יומית של משקאות דיאט נמצאה קשורה באופן מובהק לעליית רמת גלוקוז בצום, עליה בהיקף מותניים ולסוכרת סוג 2. ובשנת 2018, פרסמה נייר עמדה שבו נראה שינוי משמעותי בהתייחסות לממתיקים מלאכותיים, נכתב: "אומנם רב המחקרים מראים יתרון בשימוש בממתיקים מלאכותיים לירידה במשקל, אבל כמה מחקרים מראים קשר לעליה במשקל".

שימוש בממתיקים מלאכותיים דומה, ל"להיות בלי ולהרגיש עם" או להיפך, כלומר לא לוותר על הטעם המתוק, אך בלי עוול הקלוריות ורגשות האשם. כמקדמי בריאות, אנו יודעים שאין פתרונות קסם. אין דיאטה - יש אורח חיים בריא. כנראה שגם במקרה של ממתיקים מלאכותיים אין קיצורי דרך.

למרות כל זאת, בעידן של רפואה מותאמת אישית, כל המלצה תזונתית, כולל המלצה לצריכה או אי צריכה של ממתיקים אלו, צריכה להתקבל לפי צרכיו האישיים של כל מטופל.

לסיכום: ההמלצה לצריכה של ממתיקים מלאכותיים נובעת מההנחה שיש להם יתרון יחסי, על פני הסוכר מבחינה מטבולית. מחקרים חדשים בתחום מערערים את בסיס ההנחה.

מחקרים רבים מראים שצריכה אף מועטה של ממתיקים מלאכותיים לא מטיבה מבחינה מטבולית, ואף מעלה את הסיכון לחלות בסוכרת סוג 2.
על פי האמור לעיל נדרשת בחינה מחדש של ההמלצות לצריכת ממתיקים מלאכותיים ובמקביל להמשיך לחקור ולחפש, בשאיפה למצוא תחליפים יעילים ובריאים יותר.
 
*סוכרת סוג 2 - מגפה עולמית שהולכת ומתעצמת בעשורים האחרונים. התפתחותה קשורה בשילוב גורמים גנטיים וסביבתיים.

ד"ר חגית סאלם הינה דיאטנית קלינית במחלקה למדעי התזונה באוניברסיטת אריאל 

 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
   
טלפון:
08-659-18-01
  פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: "ספקטרום תקשורת".