ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - דויד פייל 27-08-2016
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום

רשלנות רפואית כגורם למוות

טעויות בטיפול רפואי הוכרזו כגורם התמותה מספר 3 בארה"ב. משפטנים: המצב בישראל אינו שונה מהותית


מערכת, 27/08/2016, צילום: רן כליף
 


 
לפני מספר שבועות פרסם משרד הבריאות דו"ח מסכם ראשון של נציב קבילות הציבור ובו תיאור של כ-100 מקרי רשלנות רפואית, שחלקם הסתיימו במוות. פרסום זה נעשה בעקבות דו"ח מבקר המדינה שמתח ביקורת על חוסר המעקב בנושא זה.
לא מזמן פורסם בתקשורת כי טעויות רפואיות הן הגורם מספר 3 לתמותה בארה"ב, וכי כרבע מיליון אזרחים בארה"ב מוצאים את מותם מדי שנה כתוצאה מטעויות באבחון, טעויות בטיפול, מתן תרופות לא מתאימות ועוד סוגים נוספים של רשלנות רפואית.
כך הפכו הטעויות בטיפול לקטלן מסוכן אפילו יותר מתאונות הדרכים, משבץ מוחי ומאלצהיימר.
לדברי עו"ד דוד פייל, המצב בישראל אינו שונה מהותית מזה שבארה"ב. רשלנות רפואית עלולה להתחיל באבחון שגוי או באי הפניית המטופל לגורם רפואי מתאים, ולהתדרדר עד כדי ביצוע טעויות קריטיות בזמן פרוצדורות כירורגיות. כמו כן, כשלים בתקשורת של הגורמים הרפואיים מול החולה, צוות לא מספיק מיומן או ציוד לקוי  - כל אלה עלולים להוביל אף הם לטעויות רפואיות, שמסתיימות פעמים רבות במוות.
"כך נוצר מצב בו מטופלים נותרים נכים ואף נפטרים - לא כתוצאה ישירה של המחלה שבגללה הגיעו לטיפול - אלא בעקבות הטיפול הרשלני שקיבלו" אומר עו"ד פייל.
על הסוגים השונים של טעויות בטיפול ורשלנות רפואית שהסתיימו במוות– בכתבה הבאה.
לא מזמן פורסם בתקשורת מקרה בו הגיע צעיר לבית החולים רמב"ם בחיפה עם תלונות על חולשה וכאבים בצוואר, ובבית החולים הפנו אותו לבדיקות דם ואורתופד. לפי התביעה שהוגשה בפרשה, האורתופד בדק את הצעיר, נתן לו משככי כאבים, וקבע כי אין ממצאים אורתופדיים המצריכים את אשפוזו. בתביעה נטען שהצוות הרפואי ברמב"ם לא התייחס כלל לממצאים חריגים שעלו מבדיקות הדם אותן ביצע הצעיר, והוא שוחרר לביתו. כעבור מספר ימים הגיע הצעיר שוב אל בית החולים, הפעם בקריסת מערכות כללית, וכעבור מספר שעות נפטר. הסיבה לפטירה – חיידק אלים מסוג סטרפטוקוקוס שלא אובחן ולא טופל, חרף תוצאות בדיקות הדם שהעלו סימנים לנוכחותו. 
לדברי עו"ד פייל רבים בישראל מוצאים את מותם בגלל רשלנות רפואית, והכרעות שגויות של רופאים גוזרות למעשה את גורלם, ומקצרות באופן משמעותי את תוחלת חייהם.
עו"ד פייל מספר כי הגיע אל משרדו מקרה, בו התלוננה אישה בפני רופאיה על חולשה. בבדיקות שתן שנערכו לה נמצא דם, בנוסף ללחץ דם גבוה. הגורמים הרפואיים שטיפלו בה לא התייחסו לממצאים, אלא טענו שמדובר בבעיות גיל, ובמקום לבדוק לעומק את סיבת הדימום, פטרו אותה בכדור להורדת לחץ דם. לאחר מספר שנים התגלה לאישה גידול סרטני בכליה. האישה עברה סדרת ניתוחים וטיפולים, ונראה היה כי יצאה מהמחלה – אך כעבור שנתיים הסרטן חזר, והפעם עם גרורות בעצמות, והיא נפטרה לאחר זמן קצר. עו"ד פייל מציין, כי מאז תלונתה הראשונה של האישה ועד לגילוי הסרטן עברה שנה.

האישה לא הופנתה לממוגרפיה, מה שהוביל לאבחון מאוחר של סרטן השד
לדברי עו"ד פייל, קיימת תופעה טרגית, בה הציבור כלל לא מודע לזכויותיו. מקרי מוות רבים לא מגיעים כלל להתדיינות, כי משפחות הקורבנות כלל לא מודעות לכך שניתן לפצותן בשל התנהלות לא מקצועית של הצוותים הרפואיים.
עו"ד פייל מספר על מקרה בו הגיעה אליו משפחת אישה, בגילאי ה-50, אשר ביקרה מספר פעמים אצל רופא המשפחה עם תלונות שונות. מהרשומות הרפואיות עלה כי האישה כלל לא הופנתה על ידי הרופא לממוגרפיה - וזאת בניגוד מפורש לחוזר שהוצא ע"י משרד הבריאות. אי-הפנייתה לממוגרפיה, כמתחייב אצל אישה בגילה, הוביל לאבחון מאוחר של סרטן השד, אשר הקטין באופן משמעותי את תוחלת חייה. ואכן, שנתיים לאחר האבחון הראשוני חזרה המחלה עם גרורות בכבד - והאישה נפטרה תוך זמן קצר. התביעה שהוגשה בשם המשפחה לביהמ"ש  מתנהלת בימים אלו.

הביופסיה לא פוענחה כראוי, הסרטן לא התגלה והצעיר נפטר
במקרה נוסף שאותו מתאר עו"ד פייל, הגיע לקופת החולים צעיר כבן 20 אשר התלונן על כאבי בטן. בבדיקת גסטרוסקופיה אובחנה דלקת בקיבה ובתריסריון. נלקחה לו ביופסיה והצעיר קיבל טיפול תרופתי - אלא שהדגימה שנלקחה מקיבתו לא פוענחה כראוי, והרופאים לא אבחנו כי מדובר בסרטן. הכאבים לא פסקו, ולאחר שנה נתגלה אצלו סרטן קיבה מתקדם. הוא נפטר כעבור שלושה חודשים. "אבחון נכון היה מעלה בסבירות גבוהה את קיומו של הסרטן, וניתן היה להתחיל לטפל בו מוקדם יותר, ובכך להציל את חייו", טוען עו"ד פייל אשר ייצג את משפחתו של המנוח. התיק עדיין מתנהל בבית המשפט
לדברי עו"ד פייל, תביעת פיצויים על נזקי גוף עקב רשלנות רפואית, אשר מוגשת לבית המשפט ושבמסגרתה מכיר בית המשפט בפגיעה בסיכויי החלמת החולה כתוצאה מרשלנות הצוות הרפואי, תזכה לרוב את התובע בפיצויים גבוהים. "פיצויים אלה משקפים את הנזקים החמורים שנגרמו לו, ואת הפגיעה בתוחלת ובאיכות חייו", אומר עו"ד פייל.

מומחים: "אי אבחון של סוגי סרטן שונים מהווה לכשלעצמו רשלנות רפואית"
לדברי עו"ד דוד פייל, בסוגים רבים של סרטן, גילוי מוקדם מאפשר סיכויי החלמה גבוהים במיוחד. בהתאם לכך נוסחו הוראות ברורות לביצוע בדיקות שבשגרה. מדובר על סוגי סרטן נפוצים מאד כמו  סרטן השד, סרטן השחלות, סרטן המעי הגס – ועוד.
לדברי עו"ד פייל הסרטן ניצב בראש המחלות שעלולות להתדרדר במהרה עקב טיפול רפואי לקוי,. "ניתן לחלק את מחלות הסרטן לכאלה הניתנות לגילוי מוקדם - לעומת כאלה שקשה הרבה יותר לאתרן", אומר עו"ד פייל. לדבריו, למרות האפשרויות הזמינות לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם – בישראל, למרבה הצער - מתגלים באיחור מאות מקרים חדשים של סרטן מסוג זה בכל שנה – בין היתר עקב חוסר מודעות של הרופאים.
כך, לדבריו, גם היום ישנם רופאים שלא מקפידים להציע למטופלות שלהם בדיקות פאפ, על פי נוהלי השגרה המומלצים. בנוסף, לעיתים מפרשים את ממצאי הבדיקה בצורה שגויה - ולכן לא מבצעים את המעקב הנדרש.
במקרים של גילוי סרטן צוואר הרחם בשלבים מתקדמים, הנחת היסוד היא שמדובר במקרה של רשלנות רפואית, שכן אין בימינו כל הצדקה לאיחור באיבחון סרטן זה. מסיבה זו מקרים רבים של רשלנות רפואית המגיעים לפתחו של בית המשפט - עוסקים באיחור באיבחון מחלת הסרטן על סוגיה השונים.
בתביעות רשלנות רפואית, נטען על פי רוב כי המחלה נתנה את סימניה כבר בשלב מוקדם, וכי על הרופא המטפל היה לחשוד בסימנים אלה כבר אז, לאבחן את המחלה, או להפנות את החולה לבדיקות ולמומחים מתאימים. ידוע שאם הצוות הרפואי מתחיל בטיפול בשלב מוקדם, הנזק למטופל במקרים רבים נמוך משמעותית, תוחלת חייו נפגעת בצורה פחות משמעותית, והסיכויים להחלמתו עולים, תוך שמירה על איכות חיים גבוהה.
לדברי עו"ד פייל, במקרי מוות, יורשיו של הנפטר הם אלה שתובעים את הפיצויים בשמו – ואז נטען לרוב כי מעבר לפיצויים על המוות המוקדם, והסבל המיותר שסבל קרובם – גם איכות החיים שלהם כבני משפחתו נפגעה בצורה משמעותית, וכמו כן, העתיד הסוציואקונומי של בן או בת הזוג וילדיהם נפגעו קשות - בשל גדיעת חיים בשלב כה מוקדם. 
 

משרד עו"ד דוד פייל ושות' http://www.df-law.co.il  עוסק מעל 20 שנה ברשלנות רפואית, תאונות דרכים ובתביעות מול חברות ביטוח וקופות חולים.


 

 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret