ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - האגודה למלחמה בסרטן 12-06-2018
1
ללא הגבלה
1

אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות
דוא"ל: hermom.tikshoret@gmail.com
 
1
    כניסת כתבים  |   רישום לאינדקס   |   צור קשר   |   אודות
11
 
     
1
אוכל ותזונה   |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה     חוק ומשפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  מכון פויירשטיין   |  הספריה לעיוורים 
1
 עמותות וארגונים  מחלקות רווחה  |  טפסים - המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים - המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות  |  עלה נגב - נחלת ערן  |   המייל האדום

סדנאות ואירועים  
1
1

1
ט
עימה מהחיים - הקרנת טרום בכורה
 
1
סדנא בנושא: ניידות והושבה
 
1
חברת גשר - טיולי נכים
 
1
הרצאה: המסע של חיי - משבר כמנוע צמיחה
1
בארץ

יום ישראל בריאה ללא עישון

קואליציית הארגונים העוסקים במניעה וגמילה מעישון: מחקרים שבוצעו לאחר יישום האזהרות המצולמות על החפיסות בברזיל, קנדה, סינגפור ותאילנד מראים באופן עקבי שהאזהרות עם תמונות מגדילות באופן משמעותי את המודעות ♦ ירידה של אחוז אחד במעשנים בשנת 2017 יחסית לשנה שקדמה לה, מזירת מסחר של 11.6 מיליארד ש"ח בשוק הטבק לקהל שמונה 1.27 מליון מעשנים קבועים במדינת ישראל


מערכת, 12/06/2018, צילום: האגודה למלחמה בסרטן
 


 
ויפה שעה אחת קודם: קואליציית הארגונים העוסקים במניעה וגמילה מעישון שיגרו הבוקר (12/06/2018) לכנסת, ניירות עמדה מדעיים לקראת "יום ישראל בריאה ללא עישון" שיצוין היום.
 
"אזהרות בתמונות על חפיסות הטבק הוכחו כמפחיתות את מספר הילדים שמתחילים לעשן ומגדילות את מספר הנגמלים מעישון, הן יכולות לשכנע מעשנים להגן על בריאותם של הלא מעשנים על ידי הימנעות מעישון בבית ועישון ליד ילדים ובני משפחה אחרים. מחקרים שבוצעו לאחר יישום האזהרות המצולמות על החפיסות בברזיל, קנדה, סינגפור ותאילנד מראים באופן עקבי שהאזהרות עם תמונות מגדילות באופן משמעותי את המודעות של האנשים". נכתב בנייר העמדה שהוגש לוועדת הכלכלה לקראת הדיון בנושא הגנה על בריאות הציבור מפני שיווק ופרסום מוצרי טבק בישראל.
 
"אנו שבים וקוראים בזאת לשר האוצר לפעול לאלתר על מנת לתקן את עיוות המס על הטבק לגלגול ולהשוות את המיסוי על כל מוצרי הטבק לזה של הסיגריות, ובכך לצמצם את ממדי העישון, בעיקר בקרב בני נוער, צעירים ובקרב אוכלוסיות דלות אמצעים. תיקון עיוות זה יחסוך חיי אדם ויצמצם אי-שוויון בבריאות. אנו קוראים לשר האוצר להכין תכנית להשוואת גובה המיסוי על מוצרי טבק וניקוטין בהתאם להמלצות ארגון הבריאות העולמי ואנשי המקצוע העוסקים בבריאות הציבור בישראל, ויפה שעה אחת קודם" נכתב בנייר העמדה שהוגש לוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול לדיון בנושא מיסוי על כל מוצרי הטבק והניקוטין.


הוועדה למאבק בנגעי סמים ואלכוהול התכנסה דנה בפעולות משרדי הממשלה למען צמצום העישון ונזקיו, במסגרת היום לישראל בריאה ללא עישון.

יו"ר הוועדה חה"כ תמר זנדברג פתחה את הדיון בכך שבממצאי דו"ח מבקר המדינה נמצא כי לאחר שנים של ירידה במספר המעשנים חלה עלייה במספרם שוב, וכי משרדי הממשלה לא עשו את המוטל עליהם על מנת להפחית את כמות המעשנים.

"בעישון ישנו נזק בריאותי שמוביל למוות, משרד הבריאות לקח על עצמו את הובלת ראש החץ בצמצום תופעת העישון באופן דרמטי ואני מברכת על כך. משרד האוצר מנותק קשר, וההתחמקות השיטתית שהם נעדרים גם מדיון כה חשוב, הינה סימן לרצונם להביא לשינוי. מן הראוי ששר האוצר יופיע מול הציבור ויביע את עמדתו, ובכך לפי סעיף 123 לתקנון הכנסת אני אקיים הצבעה בוועדה ולפיה נזמן את שר האוצר למסור את חוות דעתו במיסוי הטבק."

חיים גבע מאגף קידום בריאות במשרד הבריאות הסביר שהם בעיצומו של תהליך מואץ שמתחבר לתהליך מטה וגיבוש חקיקה ממשלתית, לאור ריבוי ההצעות חוק הפרטיות. "יצאנו לקמפיינים בסך חצי מיליון שקל במגזר הערבי, וישנם עוד קמפיינים שאנחנו מתכוונים לצאת אתם ברבים, וזאת בנוסף להקמת מוקד טלפוני לגמילה מעישון בדומה למקומות רבים בעולם. בשנה שחלפה אחוז המעשנים עמד על 21.6% אמנם השנה האחוז הינו 20.5%, כלומר הנתון שמצביע על ירידה באחוז 1% בהפרש של שנה. הנתונים בצבא הם ש-28% מהגברים שמתגייסים הם מעשנים."

גבע התייחס לסיגריות המתועשות שהגיעו רק לפני כעשר שנים והן מהוות כמכשיר אינהלציה קטן קרי האייקוס (פיליפ מוריס) הג'ול ועוד, וציין כי בג'ול ישנה כמות ניקוטין יותר מהמותר בכלל, ולכאורה הוא מהווה תחליף למעשנים הכבדים. ההסברה באמצעות התמונות על קופסאות הסיגריות שהתחילה בקנדה ב-2001 הינה יעילה ואף הצליחה באירופה, ולכן זהו אמצעי פרסום וקמפיין יעיל.

שירה כסלו מהמיזם הרב מגזרי למיגור העישון הציגה תכנית מפורטת לאוצר שתוכל להציל חלק 1.27 מיליון מעשנים בישראל מזירת מסחר של 11.6 מיליארד ₪ בשוק הטבק, לציון היום לישראל בריאה ללא עישון, ובה היא מציגה במידה שמשווים את מיסוי הטבק לגלגול למיסוי על סיגריות רגילות:
  • עליית בהכנסות למדינה ממס קנייה בכ- 1.26 מיליארד ₪ לשנה.
  • צמצום במספר המעשנים בכ- 55 אלף אדם אזרח מדי שנה.
  • חיסכון של 610 מיליון ₪ בהוצאות הרפואיות מדי שנה מהשוואת המיסוי.
יו"ר הוועדה חה"כ תמר זנדברג סיכמה וציינה, כי היא תקיים הצבעה לפי תקנון הכנסת שעל פיה תחייב את שר האוצר או המנכ"ל להיות נוכח בדיון ולהביע את עמדותיו בנושא המיסוי לטבק. והוסיפה כי היא תקיים דיון נוסף בנוכחות השלטון המקומי שבו דון בסוגיית המכונות האוטומטיות במרחב המוניציפלי.

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, ציינה גם היא היום את יום "ישראל בריאה ללא עישון" והמשיכה להכין לקריאה ראשונה את הצעת היו"ר כבל וח"כ יהודה גליק לתקן את חוק הגבלת הפרסומות והשיווק של מוצרי טבק, על מנת לאסור פרסום ולהגביל את שיווק מוצרי הטבק. כיום קובע החוק הגבלות מסוימות על פרסום מוצרי טבק, וחברי הכנסת מציעים לאסור את הפרסום כליל ולהגביל את שיווקו. בנוסף לכך אישרה היום הוועדה למזג להצעת החוק גם את הצעתו של ח"כ איל בן ראובן, לחייב את חברות הטבק להוסיף לאזהרה המופיעה היום על חפיסות הסיגריות גם תמונה הממחישה את נזקי העישון, שגודלה חצי מגודל החפיסה.

כבל בפתח הישיבה שב היו"ר כבל והבהיר כי בכוונתו להעביר את הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית עד סוף כנס הקיץ. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ביקש לפצל מהצעת החוק את הפרק העוסק בסיגריות האלקטרוניות, כדי לאשרו בהקדם, ורק לאחר מכן לעסוק בכל נושא איסור הפרסום והגבלת השיווק. הוא התייחס לסיגריית ג'ול ואמר: "אנחנו היום במצב שיש לקונה בחוק שמביאה לסכנה וחייבים לטפל בה כמה שיותר מהר. החוק מדבר על עישון מוצרי טבק וסיגריות אלקטרוניות לא בהכרח עונות להגדרה, מאחר ומדובר בחימום נוזל. היום יש מציאות שמדרדרת אותנו בעיקר בגלל חשיפה של בני נוער למוצרי אידוי וזה מצב שהוא לחלוטין לא רצוי." הוא הוסיף כי המשרד אף מבקש לאסור כליל שיווק של מוצר ניקוטין במינון של מעל 20 מ"ג.

ח"כ יהודה גליק התייחס לדברים והזכיר כי הכוונה היא לאשר את הצעת החוק באופן סופי בעוד כחודש וחצי, ולכן לא ברור הצורך בפיצולה. היו"ר כבל הוסיף כי הוא מתנגד לפיצול בין הנושאים ואמר כי הוא יחליש את הצעת החוק.

לאחר מכן החלו חברי הוועדה לדון בסעיפי ההצעה ואישרו לתקן את שם החוק כך שהוא ייקרא "איסור פרסומות והגבלת שיווק מוצרי טבק ועישון." האישור יאפשר להרחיב את תחולת החוק גם על מוצרי עישון, כמו הג'ול, וכן מחמיר בעניין הפרסום מהגבלה לאיסור. הסעיף אושר פה אחד, כאשר בעדו הצביעו היו"ר כבל, ח"כ גליק, ח"כ לאה פדידה, ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא, ח"כ עליזה לביא, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ עיסאווי פריג' וח"כ איל בן ראובן. עוד אושרה ההגדרה המרחיבה את תחולת החוק מעבר למוצרי טבק, כך שתחול גם על מוצרי עישון אחרים.

כמו כן אישרה הוועדה הגדרה לפיה יבוטל הפטור החל היום על הדיוטי פרי ועל מכירה במטוסים ובאניות. סמנכ"ל המסחר ברשות שדות התעופה, יורם שפירא, ביקש להשאיר את החרגת הדיוטי פרי ואמר כי לא ייתכן שגורמים זרים, כמו חברות תעופה זרות, יקבלו יתרון על פני הנעשה בדיוטי פרי שהוא מפוקח. התנגדות דומה הביעה גם היועצת המשפטית של ג'יימס ריצ'דדסון, עו"ד הלנה ביילין. היו"ר כבל אמר בתגובה כי לא יאפשר החרגת הדיוטי פרי וגם לא מטוסים של חברות זרות. לדבריו, "אופן מכירת הסיגריות בדיוטי פרי ישתנה ויהיה כמו כל מקום אחר בארץ, דין הדיוטי פרי כדין החנות בפתח תקווה ודין מטוס לופטאנזה כדין מטוס אל על." לדברים הצטרפו גם חברי הכנסת בן ראובן, חאג' יחיא וח"כ לביא וגם הצעה הזו אושרה פה אחד
.


 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
  פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
hermon.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: "ספקטרום תקשורת".