ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - הידברות 11-05-2017
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
"בטיפול אחד בשיטת EMDR אפשר לפעמים להתפטר מטראומה שמלווה את האדם שנים ארוכות"

שלוי ולדמן, פסיכותרפיסטית במקצועה, למדה טיפול בשיטת EMDR אחרי שנעזרה בה בעצמה כדי להתגבר על טראומה שחוותה. בראיון מיוחד היא מספרת על השיטה (שמוכרת ומומלצת על ידי גופים רשמיים), על האופן בו היא פותחת ערוץ תקשורת בין המוח השכלי והמוח הרגשי, ועל הבעיות שבהן מומלץ לטפל בשיטה הזו


מעיין כפיר, 11/05/2017, צילום: shutterstock

 
 
לפני כשמונה שנים, שלוי ולדמן, פסיכותרפיסטית במקצועה המתגוררת כיום בצפת, התנדבה להסיע אישה מהקהילה היהודית בארה"ב, בה חיה אז, אל הפסיכיאטרית שלה. הנסיעה הלוך עברה בלי אירועים מיוחדים, אבל הנסיעה חזור הפכה עד מהרה לסיוט. באמצע הנהיגה בכביש בין-עירוני רחב עם חמישה נתיבים, שלוי הבחינה שהנוסעת שלה מתקרבת אליה מאחור. היא התנפלה עליה, כמעט חנקה אותה, וצעקה עליה: 'תפסיקי להשתלט על השכל שלי!'. בניסים, ולדמן הצליחה להטות את ההגה ולעצור את המכונית בשוליים.

"כל האירוע הזה ארך דקות ספורות, אבל לא הצלחתי להשתחרר ממנו", מספרת ולדמן. "בכל פעם שמישהו התקרב אלי מאחור, אפילו אחד מהילדים שלי, התחלתי להילחץ".

עולם טיפולי הנפש לא היה זר לולדמן. כאמריקאית שעלתה לארץ בגיל 17, היא למדה תואר שני בסוציולוגיה קלינית בנוה ירושלים (תואר של אוניברסיטת צפון טקסס) והתמחתה בטיפול פסיכו-דינאמי שראתה בו הצלחה גדולה בטיפול במערכות משפחתיות. אבל שיטת הטיפול הזו, כך הרגישה, לא נתנה לה כלים להתמודד עם קושי הפוסט-טראומה שחוותה בעצמה.

"זה לא היה חדש לי, שהשיטות הפסיכו דינמיות לא עובדות טוב על כל דבר", היא מספרת. "היו לי מטופלים כאלה, שלא משנה כמה דיברנו ודיברנו, עדיין משהו נשאר תקוע וכואב, והם לא הצליחו להשתחרר ממנו".

כדי להשתחרר מהטראומה שלה, ולדמן החליטה ללכת לפסיכולוגית העובדת בשיטת EMDR. "דוד שלי היה מחלוצי המשתמשים בשיטה, ותמיד שמעתי ממנו סיפורים עליה. עכשיו החלטתי לבדוק אותה מקרוב על עצמי – וזה עבד מדהים. אחרי טיפול אחד כבר השגתי את היעד. אם עד אז הייתי רועדת בכל פעם שנזכרתי בחוויה על הכביש, עכשיו התחלתי להרגיש בכל פעם כזו כאילו אני בתוך בועה והשם מגן עלי מכל הצדדים. הצלחת הטיפול עוררה בי סקרנות והחלטתי ללכת וללמוד את השיטה בעצמי".

שיטת EMDR היא שיטת פסיכותרפיה שפותחה בסוף שנות השמונים על ידי ד"ר פרנסין  שפירו, על מנת לטפל בהשלכות שליליות וסימפטומים בעיתיים שאנשים חווים כתוצאה מאירועי חיים קשים מכל הדרגות. "כדי להבין איך השיטה עובדת, צריך לדעת קצת נוירולוגיה", מסבירה ולדמן. "במוח יש חלק שאחראי על חשיבה, תכנון וארגון, ויש את המוח הלימבי, הרגשי. התקשורת בין שני החלקים האלה לא ממש טובה. כשאדם סובל מפוסט טראומה, המוח הלימבי משדר לו לחץ וחרדות, בעוד המוח השכלי אומר לו 'תירגע, הכל בסדר!' אבל כמובן שהוא לא מסוגל להירגע ואז פשוט מרגיש שהוא מאבד שליטה ומשתגע.

"מה שעושים ב-EMDR זה לעבוד במגוון דרכים – תנועות עיניים, אוזניות, מכשיר רוטט  מיוחד, וכן הלאה – כדי לפתוח ערוץ תקשורת בין המוח הרגשי והמוח השכלי. זיכרונות טראומתיים לא מעובדים כמו זיכרונות אחרים – אנשים זוכרים ריחות, קולות, אבל לא מצליחים להעביר את הזיכרון עיבוד שכלי. בזכות פתיחת ערוץ התקשורת בין המוח הרגשי והמוח השכלי, סוף סוף נוצר עיבוד זיכרון כמו שצריך, והטראומה משתחררת. הרבה פעמים אנשים אומרים אחרי הטיפול שרק עכשיו הם מרגישים שהטראומה היא בעבר, ושהם כבר לא שם".

השחרור הזה יכול לעיתים בזמן קצר להפתיע – ולהחזיר על כנה אחרי טיפול אחד בריאות נפשית שסבלה זמן רב משיבושים, אומרת ולדמן. "פעם טיפלתי באישה אלמנה שבסך הכל היו לה חיים בריאים ושלווים – עד שאיבדה את בעלה בגיל 48. הוא מת מהתקף לב ממש לעיניה. חודש לאחר מכן היא התחילה לקבל התקפי חרדה. ב-11 השנים שחלפו מאז, היא נזקקה כל יום לתרופות, ועדין סבלה התקפי חרדה והתקשתה לצאת מהבית לבד. כשהיא הגיעה אלי, חזרנו למקרה, לכל התהליך שהיא עברה באותו יום, לשבעה, להתקף החרדה הראשון שתקף אותה בערב פסח כשהיא הבינה שהיא לבד עכשיו מול כל ההתמודדויות.  עשינו עיבוד לזיכרונות...וזהו. היא השתחררה לגמרי מהתקפי החרדה. אני שומרת איתה על קשר והיא תמיד מצהירה שהיא ממשיכה להרגיש טוב וההתקפים לא חזרו. היא שלחה אלי את כל החברות שלה מאז..."

דוגמה אחרת לשחרור טראומה שהעיקה על חיי היומיום היתה מטופלת שבעלה היה חולה סרטן לפני עשור. "מאז, כל פעם שמישהו בבית משתעל היא נכנסת לסרטים ובטוחה שהוא עומד למות", מתארת ולדמן. "אבל שוב – אחרי שני טיפולים בהם היא חזרה לטראומה של ימי המחלה ועיבדה אותם, החרדה הזו עברה לה לגמרי".
 


 
נשמע כמעט הוקוס פוקוס

"זה לא תמיד כל כך מהיר וקל", מדגישה ולדמן. "חוויה טראומתית קצרה קלה יותר לטיפול מחוויה טראומתית ארוכה, כמו התעללות של שנים. הנשים שבהן טיפלתי במהירות גם חוו את הטראומה כנשים בוגרות, כשעד אז חייהן היו יציבים וטובים. אם הטראומה נחוותה למשל בגיל הילדות, במיוחד אם היא כללה שבירת אמון כלפי דמות שהייתה אמורה להיות מקור לאמון, הטיפול בהחלט יהיה ארוך ומורכב יותר".

אבל אפשרי?

"אפשרי, בהחלט. אני עובדת עכשיו עם אישה מדהימה שכל חייה היו מסכת של קשיים. היא עברה התעללות ממש מגיל אפס. ואני עובדות כבר שלושה חודשים, וכולם אומרים לה שהיא אדם אחר. חזרו לה הביטחון העצמי ושמחת החיים, ולראשונה מזה שנים היא חזרה לעבוד. אז אמנם זה דורש יותר מטיפול אחד, אבל התהליך עדיין קצר בהרבה מטיפול קלאסי שידשדש שוב ושוב בכאב ולא בהכרח יצליח לנטל אותו בצורה כה יעילה".

השיטה מתאימה גם לילדים ולבני נוער?

"בהחלט. אצל בני נוער כמובן צריך שהם עצמם ירגישו את הקושי וירצו לפתור אותו...ואצל ילדים, במיוחד עם יש הורים תומכים ברקע, הטיפול בדרך כלל עובד מהר במיוחד".

שיטת EMDR, יש לומר, זכתה להכרה של ארגון הבריאות העולמי כשיטה לטיפול בפוסט טראומה, אחרי ששורה של מחקרים הוכיחו את יעילותה. בארצות הברית זו השיטה שאומצה על ידי ארגון יוצאי הצבא האמריקאי לטיפול בהלם קרב וטראומות נלוות, בעוד בארץ ארגון 'הצלה' מפנה הן את עובדיו והן את מטופליו להיעזרות על ידי השיטה הזו.

"לדעתי, יש לה גם מקור בחסידות", אומרת ולדמן. "כתוב בצוואת הריב"ש: "ולפעמים צריך להסתכל לכאן ולכאן כדי להדביק מחשבתו בבורא ית', מפני חומריות גופו שהוא מסך מבדיל על הנשמה". זה תואם את מה שאני רואה אצלי בקליניקה. כשאני שואלת אנשים: 'איך הייתם רוצים להרגיש כלפי מה שעברתם', הם אומרים שהיו רוצים להסתכל על זה באמונה, בדבקות בהשם שהוציא אותם מהחוויה הקשה הזו. אבל הם לא יכולים – כי המוח הלימבי תקוע...ואז תנועות העיניים מתגברות על 'חומריות הגוף' – המוח הלימבי ששולט על הנשימה, קצב הלב, העיכול – והם מעבדים את החוויה וזוכים לדבקות באלוקים, בדיוק כפי שרצו"
.

בשיתוף הידברות.


 

 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret