ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - הידברות 19-06-2017
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
שרגא שלכטר: "אנשים ניגשים לטיפול נפשי רק כשהסבל שהם חווים גובר על הפחד מפני הטיפול"

מרגישים קושי רגשי או נפשי? הייתם רוצים לגשת לטיפול, אך הפחד משתק אתכם? המטפל שרגא שלכטר מכיר זאת מקרוב, והוא ממליץ על מה שאפשר לעשות. וגם - מהו טיפול זוגי? ובמה הוא יכול להפתיע אתכם?


מיכל אריאלי, 19/06/2017, צילום: shutterstock

 

שרגא שלכטר
 
יעל, אישה צעירה, סבלה במשך שנים מאכילת יתר. זו לא הייתה הפרעת אכילה מוגדרת (כך בכל אופן אמרו לה המטפלים הרבים שהיא פגשה), אבל זה הפריע לה, מאוד, וכל דרך שהיא ניסתה לאמץ, כדי למצוא את הפתרון לא עזרה לה.
היא הייתה אוכלת ביום וגם בלילה, והיו תקופות בהן כמעט ולא הייתה הפסקה בין אכילה לאכילה. האכילה היוותה אצלה ככל הנראה מענה רגשי לכל מיני פחדים שחוותה או למצבים מלחיצים. בכל פעם שהיא הייתה חווה משהו לא נעים, זה הוביל אותה ישירות אל המטבח.
באחד הימים הגיעה יעל לטיפול אצל המטפל שרגא שלכטר, שהציע לה רעיון מאתגר – להביא גם את בעלה לטיפול.
"את הבעל?" יעל התפלאה, אך שלכטר חזר על המלצתו, ויעל מילאה אחר ההוראה. כשהבעל הגיע לטיפול התברר כי הוא עצמו מדוכדך מאוד. הוא לגמרי לא ראה את אכילת היתר של אשתו בעין יפה, ואף האשים אותה בכך שהיא אינה מצליחה לשלוט בעצמה.
ואז התחיל שלכטר את התהליך הזוגי, בו הוא איפשר ליעל לשוחח עם בעלה על הקשיים הרגשיים שלה, מבלי שהיא תחוש מאוימת. הבעל, לראשונה בחייו, התחיל להבין שלאכילת היתר יש בסיס רגשי וגם למד כיצד להאזין לאשתו. מאידך, גם יעל הצליחה להבין סוף-סוף מה מפריע לבעלה, ולדעת שגם הוא זקוק לתמיכה.
כך עם הזמן ובמהלך הטיפולים הם הפכו להיות חברותות לעולמותיהם הרגשיים, ובמקום להוות אויבים כשהעולם הרגשי של אחד סותר את עולמו הרגשי של האחר, הם הצליחו להוות עזר כנגדו.
 
השיטה הזוגית – הוכחה מחקרית כיעילה ביותר

ועל כך בדיוק מבוססת שיטת הטיפול של שרגא שלכטר, שיטה שאומרת – אל תטפל במטופל כשהוא לבדו, אלא תציע לו טיפול זוגי.
"במשך שנים הייתי מעניק טיפולים פרטניים", הוא מציין, "ואז, תוך כדי שטיפלתי בהרבה מאוד אנשים התמקצעתי גם בנושא הטיפול זוגי, והצלחתי להבין שזוהי אחת המתנות הגדולות ביותר שאדם יכול לתת לעצמו. אומנם מקובל להשתמש בטיפול הזה בעיקר כשמתעוררים קונפליקטים בין בני זוג ורוצים לטפל בשניהם, אבל מהניסיון שלי אני יכול להעיד שזהו טיפול שיכול לסייע מאוד גם כשיש מקרה פרטני בחיים של אחד מבני הזוג. כי ברגע שגם בן הזוג השני שותף לטיפול, הוא מהווה מעין עזר כנגדו ומוסיף לו כוח ותובנות. עצם ההשתתפות של בן הזוג השני בטיפול מעניקה לשניים מסגרת יציבה ובטוחה, באופן עמוק ושורשי. בסופו של דבר זה גם מקצר משמעותית את זמן הטיפול, ובוודאי מוסיף לאיכות שלו".

אבל אם לדוגמא אישה באה להתייעץ עם המטפל בגלל שיש לה קשיים בעבודה והיא מפוטרת שוב ושוב, איך זה יכול להתקשר לבעלה? מדוע גם הוא צריך להיות נוכח בטיפול?

"קונפליקטים מחוץ לזוגיות ישפיעו תמיד גם על קונפליקטים בתוך הזוגיות", פוסק שלכטר, "כמו שכבר ציינתי ואמרתי – אנחנו בני אדם ויש לנו עולמות רגשיים שבדרך כלל חוזרים על עצמם. לצורך הדוגמא – אם האישה מתקשה לבצע את המטלות שהבוס מכתיב לה, ייתכן שנראה מקרים דומים כאלו גם בבית, ביחסי הגומלין בינה לבין בעלה. לא ייתכן שדברים יתבטאו במקום אחד ולא במקום אחר. הדבר המעניין שנוכל לראות הוא שלפעמים, דווקא העבודה הזוגית תוביל בתחילה לשינוי בתוך הבית, וזה מה שיוביל גם לשינוי מחוצה לו".
ולדבריו של שלכטר, הטיפול הזוגי הוכח במחקרים גם כיעיל יותר, כאפקטיבי יותר וכקצר יותר מהטיפול הפרטני.

יש מקרים שבהם בכל זאת לא תמליץ על טיפול זוגי?

"כמעט ואין מקרים כאלו. ברוב המוחלט של המקרים טיפול זוגי יהיה יעיל מאוד, מלבד מקרים בהם בן הזוג לוקה במחלת נפש לא מטופלת ואז אין באפשרותו לסייע לעבודה הזוגית, או שסתם כך הוא לא מעוניין ולא חפץ ללוות את הטיפול. ההמלצה שלי במקרים בהם בן הזוג חושש ללוות את הטיפול היא להתחיל בטיפול פרטני ובדרך כלל עם הזמן נוכל לראות שבן הזוג השני בוחר להצטרף בהמשך".
ויש גם מקרים בהם הטיפול המומלץ אינו זוגי, אלא נעשה יחד עם חבר או עם בן משפחה אחר, ואפילו הופך להיות טיפול משולש. "פנו אליי פעם הורים של בחור שביקשו להתייעץ", מספר שלכטר, "ההורים שלחו אליי את בנם לטיפול בשל קשיים רגשיים שונים ומהר מאוד הבנתי שהיכולת שלי לעזור לו תהיה דווקא דרך ההורים. כי הרי הבחור גר בבית ורכיבים רבים במצב שלו מושפעים דרך יחסם של ההורים. כינסתי בסופו של דבר לפגישה את הבחור יחד עם הוריו והעבודה שיצרנו הייתה משולשת. כך הצלחנו להביא לשינוי משותף, מהשורש. אני מתרגש לספר שהשבוע הבחור התחתן בשעה טובה ומוצלחת. עמדתי וראיתי אותו תחת החופה, כשאני יודע שהטיפול שהוא עבר השפיע על כל החיים בבית הוריו ובעזרת ה' גם על הבית שהוא יקים. זה מרגש כל כך".
 
מצא את המטפל

אבל למרות שטיפול יכול להיות יעיל כל כך ולחלץ ממשברים ומקשיים, טוען שלכטר כי הוא נוכח לראות שוב ושוב שאנשים רבים נמנעים מלטפל בעצמם. במקרים אחרים מגיעים אליו מטופלים בשלב מתקדם מאוד של הבעיה, אחרי שחוו כבר סבל מתמשך.

ומה מונע לפי דעתך מאנשים לגשת לטיפול בזמן הנדרש?

"זה יכול להיות בגלל כמה גורמים", הוא משיב, "ראשית, טיפול הוא דבר יקר, בחלק מהמקרים אפילו יקר מאוד. אנשים מרגישים לעתים שמבחינה כלכלית אין להם אפשרות לאפשר לעצמם טיפול מקצועי, למרות שהיו רוצים. ידוע גם שטיפול עשוי להתמשך, והם שואלים את עצמם - איך ניכנס למסלול של טיפול מבלי שאנו יודעים מתי הוא יסתיים?
"בנוסף, כמובן שיש גם אנשים שמודעים לצורך שלהם בטיפול, אבל לא פונים למטפל כי הם חוששים מעצם הביצוע של הצעד הזה. בדיוק כמו שחולה חושש ללכת לרופא כשכואבת לו הבטן ולעתים דוחה את טיפול השיניים בגלל הפחד מהכאב. אנשים שזקוקים לטיפול נפשי מעדיפים לפעמים להמשיך לסבול מאשר להילחם בפחד".
ומתי בכל זאת הם ילכו לטיפול? שלכטר טוען שהדבר יקרה כאשר הסבל יהיה גדול יותר מפני הפחד. בשלב זה כבר לא יהיה אכפת להם מהבושה או מהחשש, אלא הם ירצו פשוט לטפל בעצמם". 
קיימים בשוק כל כך הרבה יועצים ומטפלים. איך נמצא את מי שמתאים לנו?

"זוהי שאלה לא פשוטה. כי בשונה ממחלות פיזיות, בהן ככל שיש לרופא יותר דיפלומות, כך סביר להניח שהוא מקצועי יותר, כאשר מדברים על מטפלים בתחום הנפש, קיימים כאלו שלמדו הרבה, אך בכל זאת היכולת שלהם לעזור מוגבלת. לכן, ההמלצה שלי היא כמובן לבדוק בראש ובראשונה שמדובר במטפל שלמד את סודות המקצוע והוא בקיא בהם, אבל לא להסתפק בכך, אלא להמשיך לדרוש ולבדוק אודות הניסיון שלו, לבקש לשוחח עם מטופלים ולדעת שגם במהלך הטיפול ייתכן שנגיע לרגע בו נחליט שהמטפל לא מתאים לנו, וזה בסדר גמור ומותר לעזוב וללכת לחפש מישהו אחר. זה לא קל בכלל ובהחלט לא פשוט, אבל כשאנחנו מדברים על הנפש שלנו חשוב מאוד שנפקיד את עצמנו בידיים הנכונות".
והבשורה הטובה היא לדבריו, שהטיפול, לאחר שנעשה אצל מטפל מקצועי, יכול רק להועיל. "כי הוא לא משפיע רק על מה שבגינו התכנסנו, אלא על כל רובד החיים שלנו", מסביר שלכטר, "הוא מסייע לתקשורת שלנו עם הסובבים וגם לקשר הפנימי שלנו עם עצמנו. אני לא מכיר אנשים שעברו טיפול מקצועי והתחרטו על כך"
.


 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret