ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - הכנסת 14-02-2018
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
בארץ

תקציב מיוחד יוקצה לפתרון המשבר במרכזי השירות להתפתחות הילד

במהלך דיון בנושא עלה כי משרד הבריאות לא קבע תקציבי מינימום וקופות החולים משלמות סכומים זעומים למרכזי השירות אשר קורסים מול השוק הפרטי. במשרד הבריאות ציינו כי ועדה הוקמה למציאת פתרונות ובמשרד האוצר התחייבו כי לבקשת מנכ"ל משרד הבריאות יוקצו בתקציב הקרוב 100 מליון ש"ח כמענה למספר סוגיות, בהן מרכזי ההתפתחות ♦ ח"כ יצחק וקנין: "שנה שילד צריך להמתין לתור כזה היא לדיראון עולם, לא ניתן יד למצב גם אם זה יהיה על חשבון דיוני תקציב המדינה"


מערכת, 14/02/2018, צילום: PxHere
 


 
עדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני קיימה היום (ד', 14/02/2018) דיון בנושא 'סכנת קריסה של שירותי התפתחות הילד', לבקשת חברי הכנסת אילן גילאון, אורי מקלב, מירב בן ארי ובצלאל סמוטריץ'. 

הדיון התקיים על רקע מצב קשה ביחידות שבאחריות ופיקוח משרד הבריאות. השירות ניתן בהן באמצעות קופות החולים וכולל טיפול לילדים עם קשיים ובעלי ליקויים התפתחותיים. במהלך הדיון עלה כי משרד הבריאות מודע למצב הקשה ביחידות אשר סובלות מקשיי תקצוב ועומס רב, וכמה מהן כבר נסגרו. במשרד ציינו כי צוותים במשרד כבר פועלים על מנת לתת מענה בתקציב 2019 לסוגיה, כאשר גם במשרד האוצר ציינו כי יינתן תקציב מיוחד לצורך כך בתקציב 2019. הוועדה הכריזה כי תעמוד על הנושא במסגרת דיוני התקציב בשבועות הקרובים.

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "המדינה החליטה להעניק את השירותים לאזרחיה מכוח החוק והם נשענים  נשען בחלקם הגדול על תרומות ובחלקם על הרשויות, זה בלתי מתקבל על הדעת. ישנן 2 בעיות - ישנו תעריף העומד על 214 ₪ שלא עודכן הרבה שנים אך אין תעריף מינימום, כך השוק הזה מנוהל בהתמקחות, קופות החולים משלמות למרכזים המספקים את השירותים תחתיהן הרבה פחות מהסכום שקבע משרד הבריאות, פחות מחצי. גם בתוך זה יש פער - עבור טיפול לילד בירושלים או ת"א תשלם קופת החולים למרכז עד 140 ₪ ועבור טיפול לילד בישוב ערבי תשלם הקופה רק 60 ₪ כי המרכז שם חלש וניתן לעשות את זה. כך מרכזים נסגרים ואלפי ילדים ממתינים בתור והבעיות הקטנות לא מטופלות והופכות בעיות גדולות ובתחושה של הילד הוא דפוק ומוגבל. צריך לדאוג לתקציבים ובמקביל לעדכן את התעריף, לייצר רגולציה מול הקופות ולוודא שהן משלמות את מה שצריך."

ח"כ יואב קיש: "אנחנו לא יכולים להתנער מהאחריות שלנו, כמשפחה הייתי זקוק לטיפולים שלהם, קשה לי לחשוב מה עושה משפחה שצריכה ועכשיו אין לה. לא מדובר בסכומים שאי אפשר להביא, יש לנו אחריות ציבורית לכך."

שלום בן משה, ראש עיריית ראש העין: "אנחנו קולטים בעיר אלפי זוגות צעירים עם ילדים, המרכז שלנו התרגל לקבל מספרים קטנים של מטופלים צריך כעת להתרגל למספרים גדולים מאוד, אבל במצב הנוכחי זה קשה מאוד. חלק מהאנשים התפטרו ואנחנו מנסים לגייס חדשים. אדם שהולך למכון פרטי מקבל מהקופות החזר גבוה מאוד, אם הוא בא למרכז התשלום שמקבל עבורו המרכז נמוך משמעותית."

גיא יפרח, סגן ראש העיר מעלה אדומים: "יש אצלנו תורים של למעלה משנה, בזכות המרכזים האלה הילדים יכולים לחזור לכיתות או לגן ולהשתלב. לא חשבנו שרשות מקומית תצטרך להחליט ברצותה יהיה מרכז ברצותה לא יהיה, אנחנו מתקצבים זאת כל שנה במאות אלפי שקלים וכל שנה מתלבטים אם להשאיר או לא נוכח קיצוצים, המדינה חייבת להיכנס לכך."

שיר גור, הפורום הארצי של היחידות להתפתחות הילד בגיל הרך: "אנחנו עם 20 אלף ילדים הממתינים לתורים. היחידות או נסגרות או מצטמצמות. אנחנו דואגים שאחרי הבחירות יסגרו עוד יחידות, ראשי רשויות הודיעו שהם לא מתכוונים להמשיך לתמוך ביחידות. זו לא רק שאלה של כסף מול הפרטי, המרכזים עם רמה מקצועית מעולה בשל הניסיון, לכן חשוב הטיפול הזה ולא טיפול פרטי."

משה סביל, סמנכ"ל רשת עלה: "אנחנו כבר אחרי סגירת מרכז בבני ברק שנתן מענה של 1,800 טיפולים בחודש, לא יכולנו לעמוד בעומס, נאלצנו לקושש כספים ולא הצלחנו. ונאצלנו לסגור. הסכין מעל מרכז נוסף שלנו בירושלים שנותן מענה ל-600 מטופלים בחודש ו-100 בתור."

ח"כ וקנין: "מדוע אין תעריף קבוע מצד משרד הבריאות לטיפול, אותו יצטרכו הקופות לשלם?"

איתי קלטניק, משרד הבריאות: "התעריפון נקבע בוועדת מחירים, נקבע תעריף מקסימום, אין מינימום."

ח"כ יצחק וקנין שניהל את הדיון ציין כי: "המציאות הזו של מחירי מקסימום בלבד בלתי אפשרית, אתם יוצרים פה בעיה. הרי ברור שהקופות יתמקחו גם על 10 ₪ לילד. למרכזים אין ברירה, הם עם אקדח על הרקה, העיריות לא יכולות לסחוב את הכל על הגב שלהן. המתנה בת שנה לילד זה לדיראון עולם וזה בלשון עדינה. לא ניתן לדבר הזה להתמסמס, אני מתכוון להביא את זה ליו"ר הוועדה, לא אתן יד למצב בו הדבר לא יבוא על פתרונו, גם אם זה על חשבון דיוני תקציב המדינה. יש פה הזנחה. הקופות צריכות לומר תודה למרכזים האלה, הם חוסכים לכם כסף בעתיד על אשפוזים וטיפולים מתקדמים. מה התקציב הדרוש לכם?"

קלטניק: "אנחנו מכירים בבעיה, אנחנו עושים עבודה, הוקמה וועדה לעניין ו-2 ועדות משנה, אנחנו נפגשים עם כל הגורמים כדי לפתור את הבעיה. לצערנו כרגע אין הערכת תקציב, זו העבודה שנעשית, אנחנו רוצים להביא תקציב ייעודי לנושא הזה. המשרד רואה חשיבות בהקצאת תקציבים, נפעל לסיוע להעלאת התפוקות בהסדרים, מה שצפוי גם להעלות את השכר וגם את כל התעריפים הנלווים. אנחנו רוצים לתת תעדוף לפריפריה."

ח"כ מירב בן ארי: "אתה מתייחס לזה כאילו המרכזים הם משהו חדש שנוצר אתמול, איפה הייתם כל השנים? עד שהם קרסו לא התייחסתם. למה אתם לא נותנים תקציב ייעודי כעת לקופה לסגור את הפערים. לאן מצפים שהילדים ילכו?"

ד"ר הדר ירדני, מנהלת המחלקה להתפתחות הילד ושיקומו, משרד הבריאות: "אנחנו עובדים כדי לגייס את הכלים, ההידרדרות של היחידות זה משהו שהתחיל בצורה מואצת לאחרונה. ביחידות המוכרות אלה שנסגרו הן ספורות בלבד. אנחנו מתקצבים 31 יחידות מתוך 93 המוכרות בסכומים של עד 425 אלף ₪ ליחידה. אנחנו עושים בקרות יחד עם זאת המשרד לא מתערב בהסכמים בין הקופות לספקים."

ח"כ אורי מקלב: "לוח הזמנים קריטי, המילה התפתחות הילד מסבירה זאת, כל תקופה שעוברת אי אפשר להחזיר אותה."

ערן הכהן, מכבי שירותי בריאות: "אנחנו מרגישים שבשירות הזה יש משבר. אצלנו אין אפליה בין ישובים כאלה ואחרים, יש תקצוב אחיד של 147 ₪. בצורה אבסורדית אנחנו רואים שאנחנו מעלים ומעלים את התעריף ומנגד מגיעים אלינו פחות מטפלים כי זה לא אטרקטיבי להם. הסיבה היא שבשירות הפרטי המדינה משתתפת ב-211 ₪. רק בתחום התפתחות הילד הקופות משתתפות והמטפל יכול לקחת כמה שהוא רוצה, זה מביא לאינפלציה. הכנסת אסרה את זה בתחומים אחרים."

ח"כ יעקב אשר: "יש לתת כאן את אחריות לרשויות המקומיות, האינטרס שלהן הוא שהדברים ירוצו מהר יותר מאשר של הקופות כי זה משפיע על ועדות השמה בעיר ושיבוץ הילד. יש לתת להן את האחריות, המדינה תרוויח הרבה יותר כסף מילדים שלא ילכו לטיפול מיוחד כי לא יצטרכו אותו."

ד"ר דורית שמואלי, קופ"ח כללית: "אחוז גדול מההפניות הם כתוצאה מהבחנה לא נכונה והילדים היו צריכים הפניה לטיפולים אחרים,  הפניות גדולה שאינן מתאימות, מופנים ילדים שצריכים להיות מופנים לטיפולים אחרים, חלק גדול היו צריכים להיות מטופלים במערכת החינוך."

ליאור קוטלר, אגף תקציבים, משרד האוצר: "ההוצאה הפרטית עלתה והיא פוגעת בשיווין, בגלל הבעיה שנוצרה בדיונים התקציבים לשנת 2019 ובהתאם לבקשת משרד הבריאות הוקצה סכום לטובת הנושא, בהתאם לתעדוף המנכ"ל, הוקצו 100 מיליון ₪ שאחד הנושאים העיקרים לעניין זה הוא יחידות ההתפתחות, הדבר יעשה במסגרת תוכניות העבודה במשרד הבריאות."

ח"כ וקנין סיכם את הדיון "הפתרון כאן יהיה קודם כל לטובת מדינת ישראל ויביא לחסכון. אני מבקש מנציג הוועדה שהוקמה במשרד הבריאות את הממצאים. אני מבקש תוך שבוע וחצי לדעת מה הסכום הדרוש כדי להביא לפתרון המצב ואני מתחייב שנשב עם נציגת האוצר ואם יהיה חסר עוד סכום אחרי מה שיוקצב נעשה כל המאמצים להשלים אותו. לצד כך חייבים לשים את היד על הדופק על תעריף מינימלי, הוגן ואחיד לכל הקופות, בלעדיו הדבר לא יפטר
."


 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret