ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - הספריה לעיוורים 02-01-2018
1
ללא הגבלה
1

אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות
דוא"ל: spectrum.tikshoret@gmail.com
 
1
    כניסת כתבים  |   רישום לאינדקס   |   צור קשר   |   אודות
11
 
     
אוכל ותזונה  |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה     משפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  |  מערכת החדשות: 08-659-18-01
 עמותות וארגונים   |   מחלקות רווחה   |   הספריה לעיוורים   טפסים - ביטוח לאומי   |   מדריכים - ביטוח לאומי   |   סיכוי שווה   |   עת לעשות    |      המייל האדום
בארץ

חשיפה ראשונה של "המרכז לתרבות מונגשת" - מוכנים?


עמוס בר, 02/01/2018, צילום: באדיבות הספריה לעיוורים
 


 
שנת 2017 הגיעה לסיומה וכבכל שנה, אנו גאים לשתף אותך בפעילות הענפה שבצענו לרווחת ציבור העיוורים, כבדי הראייה ובעלי לקויות הקריאה בישראל. הפעם אנו נרגשים לחשוף בפניך לראשונה כיצד יראה "המרכז לתרבות מונגשת" הראשון מסוגו בישראל. אני מבקש להודות לתומכים, לתורמים, לשותפים, לחברי הוועד המנהל וכמובן לצוות הספריה על תמיכתם והשקעתם הרבה. בלעדיכם בלעדיהם לא היינו עושים זאת!

"האפשרות שהחלום יתגשם היא שעושה את  החיים מעניינים." פאולו קואלו

השנה התחלנו לסייע ליוצרים עיוורים ובעלי לקויות קריאה, לפרוץ דרך בעולם התרבות והאמנות, והזמנו אותם לקחת חלק בהכשרות מונגשות, בין אם זה לשם רכישת מקצוע והשתלבות בשוק העבודה או לצורך הכשרה, העשרה והתפתחות מקצועית. חשוב להדגיש כי אנו מבקשים לפעול רק במקומות בהם יש לנו ערך מוסף, ואיננו קוראים לבידול בין ציבור העיוורים והרואים.

מתוך עיסוקנו הרב בהנגשת המילה הכתובה, בחרנו לפתוח את פעילותנו בתחום הכתיבה הספרותית. לכן, חברנו לבית הספר הוותיק לכתיבה יוצרת "סדנאות הבית", של הסופר אשכול נבו והמשוררת אורית גידלי ויחד פיתחנו מסלול הנגיש לאנשים עם לקות ראייה. הביקוש לסדנאות הכתיבה המונגשות היה רב ביותר, ועד עתה למדו בו 35 משתתפים מכל הארץ, בשלושה מחזורים של סדנאות מתחילים ואחד של מתקדמים.
 
"הספריה המרכזית לעיוורים היא מרכז יוצר המעשיר את התרבות והיצירה הישראלית. אני שמח ללוות את הספריה ולהיות שותף להתפתחויות הגדולות הקורות בה, לטובת אוכלוסיית לקויי הראייה והקריאה, ואני מאמין כי שיתוף פעולה מסוג זה מטיב עם כלל הצדדים – היוצרים ואלו שבזכות ההנגשה יכולים ליהנות מיצירותיהם."הסופר אשכול נבו.

המרכז לתרבות מונגשת, אותו אנו מקימים בימים אלה, יאפשר לנו להרחיב את פעילותנו בתחום כחלק מחזוננו, ולהעניק לאותם יוצרים במה ראויה להצגת יצירותיהם.

"אינני מנסה לרקוד טוב יותר מאף אחד אחר. אני מנסה לרקוד טוב יותר מעצמי." מיכאל ברישניקוב 

גם השנה, הודות לעבודה מאומצת של צוות הספריה, הצלחנו להרחיב את פעילותנו ולהתפתח בתחום הנגשת התרבות, להשיק שיתופי הפעולה עם גופים שונים כגון 'כלכליסט', 'מכבי שירותי בריאות' ועוד, והמשכנו להעלות את המודעות לפעילותנו. 

ניתן בהחלט לומר כי השנה הגענו למספר שיא של יצירת תוכן מונגש – בתחום הספרות, הפקנו בתמיכת משרד התרבות אלפי ספרים ולקטי עיתונות מונגשים בפורמט מוקלט, ברייל ואותיות גדולות. כמו כן, בתמיכת משרד החינוך הפקנו מספר שיא של 4,500 ספרי לימוד בכתב ברייל ובאותיות גדולות עבור תלמידים עם עיוורון, לקות ראייה ולקות למידה, כדי שאלו יוכלו להשתלב בקלות בבתי ספר רגילים. אנו יודעים שבהינתן הכלים המתאימים, התלמידים הללו יוכלו בהמשך לרכוש השכלה ומקצוע, ולפתח קריירה שתאפשר להם לתמוך בעצמם ובבני משפחתם בכבוד, ולתרום למען החברה הכוללת!

בתחום אומנויות הבמה ואירועים, נערכו השנה 32 הנגשות של הצגות ומופעים בינהם: "הצמה של אבא" של תיאטרון הבימה, "במנהרה" של תיאטרון גשר, "הקומה השלישית" של בית לסין ועוד.  נערכה הנגשה לאופרה בשיתוף האופרה הישראלית - מסורת שעתידה להימשך גם בשנת 2018, נערכה לראשונה הנגשה להצגת הילדים "מדגסקר" ולפסטיגל, כחלק ממופעי חנוכה, והיה לנו הכבוד להנגיש את טקס פתיחת המכביה שנערכה בחודש יולי,. המחקר האקדמי המלווה את הפעילות של תיאור קולי בתיאטרון מציג נתונים המעידים על חשיבותו ונחיצותו של השירות, כך לדוגמא 87% מהנחקרים ציינו כי התיאור הקולי תרם לרצון ללכת להצגות נוספות.

בתחום הקולנוע, הפקנו הנגשה לכ-40 סרטים הזמינים בקטלוג הספריה ובנוסף, הנגשנו 4 סרטים ייעודיים לקולנוע - החטאים, מעבר להרים ולגבעות, הטובים לסייף ומכתוב, שהוקרנו לציבור הרחב ב-16 מופעים שונים. השנה, השתתפנו לראשונה בפסטיבל הקולנוע החברתי בלוד וכן בשבוע הסרטים המונגשים בשיתוף עיריית ראשון-לציון וסינמה סיטי, שאיפשר הקרנתם של מגוון סרטים. כמו כן הונגש הסרט הקצר "אש בבטן" שהוקרן בכנסת ישראל לציון יום שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

בתחום האומנות הפלסטית, אנו ממשיכים את פעילותנו הנגשת תערוכות אומנות, והיינו שותפים לתערוכה "מה המרגש" שהוצגה בבית האמנים בת"א. במוזיאון אנז"ק בבאר-שבע הפקנו את הנגשת הסרט המציג את סיפורם ההיסטורי של הלוחמים האוסטרליים, כמו גם את התיאור קולי המלווה את המייצגים. בנוסף, החל השנה שיתוף פעולה עם מוזיאון תל-אביב במסגרתו הנגשנו 7 יצירות אומנות מובילות ואנו מקווים כי בשנה הקרובה תשולב ההנגשה למבקרים.


 
אנו מבקשים לציין לשבח את עובדי חברת טבע נתניה, אשר השתלבו בפעילות הספריה בהתנדבות, ותרמו מזמנם בהקלדה והגהה לספרים, ליווי סדנאות וקריינות.

"קודם אנו מעצבים את ביתנו; ובהמשך, הבית שלנו מעצב אותנו." וינסטון צ'רצ'יל  
 
פרויקט הדגל של הספריה – הקמת 'המרכז לתרבות מונגשת' הראשון מסוגו בישראל שיוקם בעיר תל אביב, התקדם משמעותית, ובעוד כמה חודשים תחל בנייתו. אנו נרגשים לחשוף בפניך את המבנה המיוחד והחדשני של המרכז, שעוצב ותוכנן על ידי משרד אוקא אדריכלים, העושה שימוש בכתב הברייל כמוטיב עיצובי מרכזי
.


 
 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
   
טלפון:
08-659-18-01
  פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: "ספקטרום תקשורת".