ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - ועדת הביטחון 05-12-2017
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
בארץ

דיון מרגש בוועדת החוץ והביטחון על שילוב אנשים עם מוגבלויות במערכת הביטחון

ועדת החוץ והביטחון קיימה דיון בנושא שילוב אנשים עם מוגבלויות לשירות בצה"ל ובמערכת הביטחון, אותו הוביל ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), במסגרת היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, המצוין היום בכנסת


מערכת, 05/12/2017, צילום: דוברות ועדת החוץ והביטחון
 


 
חברי כנסת רבים שהשתתפו בישיבה ציינו כי מגיעות אליהם פניות רבות על הייאוש של צעירים בעלי מוגבלויות מאורכו של תהליך ההתנדבות לצה"ל, וכי גם התהליך שהם עוברים שונה מחבריהם, וגם מועד הגיוס שלהם, והדבר יוצר קושי רב.
 
סא"ל יעל פישר ויינר, מפקדת לשכת הגיוס ברשת: "רצון לטפל באוכלוסייה זו היה תמיד, אבל הבנו שזה לא נעשה מספיק טוב, וערכנו פגישות עם גורמי מקצוע ועם הצעירים ומשפחותיהן ויצאנו לרפורמה בנושא. אנחנו פועלים לצמצם זמנים בתהליך ולאפשר לצעירים גיוס קרוב ככל האפשר לחבריהם, ובכל מקרה שכבר מהצו הראשון יצאו עם תאריך גיוס ברור, גם אם עוד לא ידעו לאיזו יחידה ישובצו. השיבוץ מתבצע לאחר יום ראיונות מרוכז, שמגיעים אליו כל הגופים בכדי להכיר את המועמדים לגיוס ולשמוע מה הם רוצים בתפקידם בצבא. בשנה האחרונה אנו עולים בכמות המתגייסים מאוכלוסייה זו בכל מחזור גיוס."
 
נציג שב"כ סיפר לחברי הוועדה: "יש לנו עובדים עם מוגבלויות כבר הרבה שנים, אבל בשנה האחרונה הייתה פריצת דרך. במחלקת הגיוס יש עובד ייעודי שתפקידו לעסוק בכך, ואנו מחויבים למספר 'תכונות זהב', ואם הן מתממשות בעובד, אז מידת המוגבלות לא משנה ותפקידי ליבה, טכנולוגיה ומנהלה כולם פתוחים בפניהם. כיום יש לנו 15 עובדים עם מוגבלויות תפקודיות משמעותיות, באופן טבעי הלכנו בהתחלה לנכי צה"ל, תוך תשומת לב לא לגייס מישהו שעלולה להתעורר אצלו פוסט טראומה, וביעדי 2018 שלנו להתחבר לאוכלוסיית נפגעי תאונות הדרכים, ואנו עובדים על חשיפה שלנו לטובת קשר עם ארגונים אלה."
 
נציגי המוסד סיפרו לוועדה: "ראש המוסד הוריד הנחיה בתחילת 2016 ודורש דיווחים רבעוניים על קליטת עובדים על מוגבלויות. המטרה היא לגייס לכל תפקיד, לכל אגף ולכל תחום – לפי קורות חייו ולא מוגבלות כלשהי. יש ממונה על תעסוקת אנשים עם מוגבלויות וצוות שתומך את התהליך – הן בגיוס והם במהלך השירות בארגון - ליווי פסיכולוגי, מענה לוגיסטי, התאמת הדרכות בכל הקורסים. כל שנה אנו קולטים כ-10 עובדים ועוד כ-10 חיילים מתנדבים, שאותם אנו גם משתדלים להשאיר כעובדים במשרות סטודנט לאחר השחרור. כיום אנו מעריכים שיש כמאה עובדים בעלי מוגבלויות בארגון."
 
ח"כ יעקב פרי (יש עתיד): "על פי כתבות, 2000 צעירים וצעירות בעלי מוגבלויות מבקשים לשרת בצה"ל כל שנה ומתקבלים כ-550. הצבא צריך להבין שזה תורם לצעירים האלה, אבל גם לצעירים שמשרתים יחד איתם."

עו"ד ישראל הבר, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "לפי הנתונים שלנו, יש פוטנציאל גיוס של 4500 בעלי מוגבלויות בשנה לצה"ל. צה"ל צריך חיילים עם מוטיבציה, והם רוצים להיות כמו כולם, חלק מצבא העם. צה"ל גם יילחם טוב יותר בהשתמטות, כי אין מי שלא יכול לשרת אם בעלי המוגבלויות יכולים. בנוסף, מעסיקים ששומעים שבעל מוגבלות סיים שירות נוטים הרבה יותר להעסיק אותו, ללא חשש אם יעמוד במטלות. זה טוב לחברה כולה."

 
ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד): "ז'בוטינסקי אמר 'קשה, כלומר אפשרי' ואנו רואים פה את ההגשמה של האמירה הזו. קשה לבעלי המוגבלויות וקשה גם למערכות, אבל עושים את המאמץ ועושים את זה ואנו מברכים על זה."

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "על אף המאמצים הטובים שתוארו כאן, ואני לא מקל בהם ראש, חסר לי לשמוע תכניות שיודעים לאן הולכים, מספרית, בחמש השנים הקרובות. אסור להיות במקום שהאנשים האלה מגיעים לשער הכניסה הראשי לחברה הישראלית ויתקעו שם."
 
הוועדה ביקשה לשמוע ישירות מהצעירים בעלי המוגבלויות אשר משרתים ותורמים. סמל נועם, המשרת בחיל המודיעין, אמר לחברי הוועדה "אני למדתי מהבית על החובה לשרת ויש לי כבוד גדול להיות חייל, וכיף לי עם החברים שלי והמפקד שלי" ואביו, מיקי, הוסיף "זה החייל הכי גאה בצה"ל וכשהוא קם בבוקר, ועולה על מדים, יש חיוך על פניו של כל מי שרואה אותו הולך איתם ברחוב". יעקב, אשר מתנדב בשלישות בבסיס הקריה בת"א, עוד טרם גיוסו, אמר לחברי הוועדה: "כיף לי מאוד וזה חשוב לי וזו עבודה חשובה. אני רוצה לבוא ולעבוד ושלא ישעמם לי."
 
נויה, תושבת שהם, המתקרבת לגיל גיוס, סיפרה לחברי הוועדה: "אני כל החיים נלחמת בלקויות למידה קשות מאוד. אחי פורח בצבא ואני מרגישה שהצבא לא נגיש לי ולא רוצה אנשים חלשים כמוני. אני כל החיים נלחמת, והתחושה של אי יכולת להשתלב בצבא קשה לי מאוד."
 
ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני): "אם צה"ל שם לעצמו כדגל, להוכיח לחברה הישראלית מה ניתן לעשות, זה ישפיע על כל החברה. טוב שיש גם מי שמעיד שלא הכל נוצץ, וברור מדבריה של נויה שהיא לא צריכה להוכיח מוטיבציה, והיא תצלח כל הר, ולכן עדיף שתפתרו את זה לפניה."
 
יו"ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד): יש הרבה דיונים בחדר הזה ומעט מהם מרגשים. אנחנו מכירים את העיסוק של צה"ל במוגבלות אידיאולוגית ומוגבלות דתית לשירות, אבל היום אנו עוסקים בשתיים אחרות – פיזית ושכלית – וחייבים להעלות את העיסוק בהן בצורה אקספוננציאלית, מתוך חובה מוסרית."
 
ח"כ יוגב סיכם: "הרצון של בעלי מוגבלויות לשרת מרגש אותנו מאוד, ומייצר לנו מחויבות וגם למערכת הביטחון. הנושא של גיוס במקביל לחברים וקיצור טווחי הזמן של התהליך עלה פה אצל דוברים רבים ומחייב את תשומת הלב. אם זה ידרוש עוד תקן או תקציב, זה שווה את זה, והתרומה אף תעלה על זה. הוועדה תרצה לראות תכנית ברורה עם יעדים ומספרים לשילוב זה
."


 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret