ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - יואב אלמגור 05-09-2016
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום

חיילת מיחידת החילוץ שהפכה נכה

חיילת מיחידת החילוץ נאלצה להרים משאות במשקלים כבדים, והפכה לנכה. במשרד הביטחון סירבו להכיר בנכותה, אך בית המשפט הפך את ההחלטה


מערכת, 05/09/2016, צילום: אייל אורלי
 


 
תביעתה של החיילת נדונה לאחרונה בבית המשפט השלום בבאר שבע, המשמש כערכאת ערעורים להחלטות קצין התגמולים של משרד הביטחון.
לדברי עו"ד יואב אלמגור המייצג אותה, החיילת שהתגייסה ליחידת לחילוץ נפגעים מרעידות אדמה, החלה לחוש בכאבי גב חריפים, לאחר טירונות קשה וקורס בה גררה והעמיסה על גבה משקלים של עד 100 קילוגרם.
לאחר שהכאבים בגבה ובגפיה לא חלפו, היא הועברה לתפקיד פקידה פלוגתית, אך בשל הימצאותה בשטח, נמנע ממנה להגיע לטיפולים שקבעו רופאיה, ומצבה המשיך להתדרדר. לבסוף שוחררה החיילת בשל מצבה הרפואי, אך מאז, היא סובלת מכאבים עזים ומהקרנות לגפיה.
החיילת הגישה בקשה לקצין התגמולים במשרד הביטחון, להכיר בה כנכה עקב שירותה הצבאי, אך בקשתה נדחתה, בהסבר עקרוני שאין כל קשר רפואי מוכח בין הרמת משאות כבדים להתפתחות כאבי גב.
עו"ד יואב אלמגור הגיש בשם הצעירה ערעור על החלטת משרד הביטחון, אשר התקבלה באופן חלקי. כבוד השופטת טהר שחף קבעה כי משהב"ט אחראי לשליש מנכותה של הצעירה, ועל כן יוענקו לה חלק מהזכויות להם זכאי חייל בעל נכות דומה. כעת מחכה הצעירה לקביעת הועדה הרפואית במשרד הביטחון, אשר תקבע את שיעור הנכות ממנה היא סובלת, ומכך גם תיגזר הגימלה והזכויות המגיעות לה.
בתביעה אותה הגיש עו"ד יואב אלמגור נטען, כי הצעירה התגייסה לצבא בפרופיל 97, והוצבה בטירונות רובאי 03 במחנה זיקים. הטירונות אופיינה במאמץ פיזי קשה, לרבות מסעות ממושכים, סדרות שטח, מטווחים ושמירות, תוך נשיאת ציוד במשקל כבד.
לאחר הטירונות המשיכה החיילת לקורס מש"קיות חילוץ והצלה, שכלל לימוד שימוש בציוד ובכלים כבדים במיוחד, לרבות גנרטור במשקל כ-100 ק"ג, מסורי דיסק לחיתוך בטון במשקל של 10 ק"ג, פטישי קונגו במשקל כ-10 ק"ג ועוד. מעבר לכך, הקורס כלל גם מד"סים, מסעות, שמירות ועוד.
לקראת סוף הטירונות החלה הצעירה לחוש לראשונה בחייה כאבי גב, שאותם ייחסה אז לפעילות הפיזית האינטנסיבית במהלך הטירונות. שבוע לאחר שהתחילה את קורס המש"קיות, ויממה לאחר מד"ס קשה ושעתיים של שמירה ופטרול עם ציוד כבד, גברו כאבי הגב של החיילת, והיא הפכה למוגבלת בתנועותיה.
אך חרף כאביה ומצבה, נדרשה הצעירה לבצע שמירת פטרול במשך כשעתיים, כשעל גופה אפוד מלא בציוד כבד, קסדה ונשק. מאותו שלב הכאבים החלו לתקוף אותה לטענתה באופן יומיומי, ולהם נוספו כאבים באגן ובירך ימין.
בשל תלונותיה לרופא הגדוד, הופנתה הצעירה ל"ביקור רופא", קיבלה זריקה וחזרה לבסיס, אך לאור הימשכות הכאבים הופנתה למיון בית החולים "אסף הרופא". לאחר מכן, לבקשתה ולבקשת הוריה, הופנתה לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע, וסופחה לר"מ 2.
בבית החולים "סורוקה" עברה הצעירה סדרת בדיקות וקיבלה טיפולי פיזיותרפיה והידרותרפיה, ובסיום הבדיקות המליץ לה הרופא לחזור לשירות – תוך הגבלת פעילות והמשך קבלת טיפולים.
לפיכך הועברה החיילת לתפקיד פקידה פלוגתית בגדוד קרבי, במסגרתו נדרשה לשהייה ממושכת בשטח -  ועל כן, נמנע ממנה לקבל את הטיפולים הרפואיים שעליהם המליץ לה הרופא, ואשר להם נזדקקה. כתוצאה מכך, הכאבים בגב ובירך התחזקו.
בהמשך הועברה החיילת מהגדוד לתפקידים אחרים בבסיסים שונים בארץ, ונאלצה לנסוע נסיעות ארוכות משום שלא יכולה היתה לישון בבסיס עקב מצבה הרפואי. אורתופד של היחידה החליט בסופו של דבר כי החיילת אינה מקבלת את הטיפולים שהיא צריכה, ולכן היא סופחה בחזרה לר"מ 2 בבית חולים סורוקה, עד למועד שחרורה מהשירות.
לדברי עו"ד אלמגור, המשקלים הכבדים שאותם נאלצה החיילת לשאת במהלך הטירונות ובקורס שעברה, בתנוחות שונות וקשות ולעיתים אף לא טבעיות, הם אלה שגרמו לכאבים שמהם החלה לסבול לראשונה. זאת, לדבריו, לצד העיכובים בטיפול הנדרש בה והיעדר התייחסות מספקת של המערכת הצבאית למצבה – תוך אי מתן פטור מלא או חלקי מהשירות – אשר תרמו להתדרדרות נוספת במצבה.
"המערערת סובלת עד היום מבעיות בגב ובמותן, עם הקרנות לרגל ימין וכאבים בירך ובברך המגבילים את תנועותיה", טוען עו"ד אלמגור. "היא מתקשה בהליכה, בעמידה ובישיבה ממושכת, גם בכיפוף ברך ימין, וסובלת מכאבים חזקים יומיומיים הפוגעים בתפקודה ובאיכות חייה, עד כדי הזדקקות למשככי כאבים".
עוד טען עו"ד אלמגור, כי כל תכניות הצעירה לאחר השירות הצבאי השתנו עקב מצבה הרפואי, הגורם לה קושי פיזי ונפשי ניכר. לפיכך, הגישה הצעירה בקשה לקצין התגמולים לקבלת תגמולים לאור מצבה, וצירפה לבקשתה חוות דעת מומחה, של ד"ר אייל הלר.
בחוות דעתו קבע ד"ר הלר כי הוא רואה "קשר ישיר בין המאמצים הניכרים שאותם ביצעה החיילת במסגרת מסלול ההכשרה בכלל, ובאירוע שהיה כרוך בסחיבה ובהרמת גנרטור בפרט, לבין מצבה הרפואי העכשווי". עוד ציין המומחה, כי אינו סבור שיש כל עדות לכאבי גב בטרם השירות: "שהרי לא קיימת כל היסטוריה רפואית רלוונטית, או תלונה בעברה של הצעירה על כאבי גב".

קצין התגמולים דחה את בקשת הצעירה לקבלת תגמולים
אלא שקצין התגמולים במשרד הביטחון דחה את בקשת הצעירה לתגמולים, בהסתמכו על חוות דעת שניתנה לו על ידי ד"ר א. ששון, אשר טען, כי אין ב-15 השנה האחרונות ולו מאמר אחד בספרות הרפואית התומך בתזה, לפיה הרמת משאות כבדים משפיעה על בריאות הגב.
לאור זאת הגישה הצעירה ערעור, באמצעות עו"ד אלמגור לבית משפט השלום בבאר שבע. בדיון שהתקיים לאחרונה קבעה כבוד השופטת (בדימוס) טהר שחף, היושבת בהרכב הערעורים על החלטות קצין התגמולים -  כי עדותה של הצעירה מהימנה ואמינה, וכי ברור כי היא נחשפה במהלך שירותה הצבאי למעמסים חריגים.
"גם אם לא נמצא מקור הכאבים אשר מהם סובלת המערערת, וגם אם האסכולה הרפואית כיום לא קושרת בין כאבי גב להרמת משא, הרי שלא ניתנה ראיה נוגדת לטענות המערערת, על אודות המאמצים המיוחדים שלהם נדרשה", קבעה כבוד השופטת (בדימוס) טהר שחף. "יש להכיר בקשר מסוים, גם אם מינימלי, של החמרה בין התנאים שבהם שירתה המערערת, המאמצים והעומסים שלהם נדרשה, לבין הליקוי שבה – שאותו אנו מעריכים בשליש".
השופטת ציינה עוד כי המערערת גויסה לצה"ל כשהיא בריאה לחלוטין, הוצבה בטירונות ובקורס שיש בהם ייחוד של קושי פיזי, והחלה לסבול מיד לאחר גיוסה מכאבי גב, אשר בגינם, בסופו של דבר, שוחררה מוקדם יותר מהשירות.
לאור כל זאת קיבלה כבוד השופטת (בדימוס) טהר שחף, את טענות עו"ד אלמגור, באופן חלקי, וקבעה כי יש להכיר באחריות משרד הביטחון למצבה הרפואי של הצעירה, בשיעור של שליש, בעוד שיתר שני השלישים אינם תלויים באחריותו של המשרד. עוד נקבע, כי הדיון לגבי שיעור נכותה של הצעירה יובא בפני ועדה רפואית, וכי משרד הביטחון יישא בהוצאות המשפט של הצעירה, בסך 5000 שקלים, בתוספת ריבית והצמדה.


עו"ד יואב אלמגור http://www.almagorlaw.co.il מייצג נפגעי גוף, נכי צה"ל, נפגעי איבה, נפגעי תאונות עבודה ותאונות דרכים ונפגעי רשלנות רפואית, בוועדות רפואיות של אגף השיקום במשרד הביטחון ושל הביטוח הלאומי ובבתי המשפט.

 

 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret