ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - מכון דוידסון 20-12-2017
1
ללא הגבלה
1

אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות
דוא"ל: spectrum.tikshoret@gmail.com
 
1
    כניסת כתבים  |   רישום לאינדקס   |   צור קשר   |   אודות
11
 
     
אוכל ותזונה  |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה     משפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  |  מערכת החדשות: 08-659-18-01
 עמותות וארגונים   |   מחלקות רווחה   |   הספריה לעיוורים   טפסים - ביטוח לאומי   |   מדריכים - ביטוח לאומי   |   סיכוי שווה   |   עת לעשות    |      המייל האדום
מחלות המעיים של חיידקי הפה

מחקר חושף: חיידקים מסוימים החיים בפה עשויים בתנאים מסוימים לעורר תגובות דלקתיות במעיים, ואולי להוביל להתפרצות מחלות כמו קוליטיס וקרוהן


יעל גרופר, 20/12/2017, צילום: flickr

 


 
 חלל הפה עשוי לשמש מאגר לחיידקים שיכולים להחריף מחלות מעי. כך דווח במחקר חדש בכתב העת Science. מציאת הקשר בין התפתחות המחלות הללו לבין החיידקים שמחוללים אותן עשוי להוביל לפיתוח טיפולים יעילים בעתיד.

המחקר, שנעשה בשיתוף חוקרים מיפן, ארצות הברית, מצרים ומכון ויצמן למדע בישראל, בדק אם חיידקים שנמצאים ברוק של חולים במחלות מעי יכולים להחריף דלקות מעיים. מה שהניע אותם לבדוק זאת היו דיווחים קודמים על רמות גבוהות של חיידקים מהפה באוכלוסיית היצורים החד-תאיים (מיקרוביוטה) החיים במעיהם של חולים במחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס כיבי, וכן חולי איידס, שחמת הכבד וסרטן המעי הגס.

כדי לבדוק זאת לקחו החוקרים דגימות רוק משני חולי קוליטיס כיבי ושני חולי וקרוהן ומאנשים בריאים בתור ביקורת, והשתילו אותן בעכברים סטריליים מחיידקים. לעכברים האלה אין מיקרואורגניזמים שחיים בתוכם או עליהם, כך שהם משמשים "מצע" לקליטת כל חיידק חדש שיוצג להם. אם החיידקים שנמצאים ברוק של החולים יכולים לעורר דלקות מעיים, נצפה שהם ישתכנו במעי העכברים ויגרמו לתסמינים דומים גם אצלם.

שישה שבועות לאחרת קליטת חיידקי הרוק במעי העכברים בדקו החוקרים איך הגיבה מערכת החיסון לנוכחותם של האורחים החדשים. הם גילו שאכן הצטברו אצלם תאי T חיסוניים הנקראים גם תאי T עוזרים, שתומכים בתאי חיסון אחרים ויכולים גם לעורר דלקת.

כדי להבין איזה חיידק אחראי לעלייה בתאים מעוררי הדלקת השוו החוקרים בין החיידקים שנכחו ברוק של החולים לפני ההשתלה בעכברים לבין אלה שהשתכנו במעי העכברים אחרי ההשתלה. התוצאות הראו נוכחות של שמונה זני חיידקים שהצליחו להשתכן במעי של העכברים.

אבל מי מהם עורר את תגובת מערכת החיסון? כדי לענות על זה בודד צוות המחקר מהרוק של החולים כל זן בנפרד, גידל אותו בתנאי מעבדה והשתיל אותו בעכברים סטריליים. התוצאות הצביעו על שני זנים של חיידקים,Klebsiella pneumoniae ו-Klebsiella aeromobilis שבעצם חוללו את העלייה בכמות תאי ה-T מחוללי הדלקת אצל העכברים הסטריליים.

למרות שהחיידקים הללו משתכנים בדרך כלל בחלל הפה, במעי והעור הם בדרך כלל יגרמו לתחלואה באנשים עם מערכת חיסון מוחלשת או כושלת, אך לא באנשים בריאים.

לאחר שמצאו את החשודים בפשע בחנו החוקרים את רקמת המעי של העכברים והופתעו לגלות שהיא נראית די נורמלית בלי כל סימן לדלקת. הממצא המוזר גרם להם לחקור לעומק את הנושא. שני זני החיידקים הללו עמידים לכמה מספר סוגי אנטיביוטיקה. האם לאחר מתן אנטיביוטיקה הם יעוררו דלקת במעי?

כדי לבדוק את זה השתילו החוקרים את החיידקים הללו במעיים של עכברים רגילים (לא סטריליים) ונתנו לחלקם אנטיביוטיקה. החיידקים הצליחו להשתכן רק אצל העכברים שקיבלו טיפול אנטיביוטי, כלומר האנטיביוטיקה הרגה אוכלוסיות קיימות של חיידקים במעי העכבר וכך פינתה מקום לחיידקים המושתלים. זאת גם הסיבה שבגללה אי אפשר היה לבדוק את זה בעכברים סטריליים, שמראש אין במעיהם כל תחרות עם אוכלוסיות חיידקים קודמות.

ובכל זאת, גם הפעם לא נראתה התפתחות דלקת ברקמת המעי של העכברים. רק כשהשתילו את החיידקים בעכברים מהונדסים גנטית עם נטייה להתפתחות דלקות מעי, המכילים מוטציה בגן בשם IL-10 התפתחה לבסוף דלקת ברקמה.

מסקנות המחקר מעידות שחיידקים שנמצאים בדרך כלל בסביבת הפה יכולים בתנאים מסוימים, כמו שימוש כבד באנטיביוטיקה, לנדוד למעיים ולעורר תגובה דלקתית של מערכת החיסון. אנשים בעלי רגישות גנטית להתפתחות דלקות נמצאים בסכנה גדולה יותר להתפתחות תהליכים כאלה בהשפעת חיידקי הפה.

״תוצאות המחקר שלנו מראות לראשונה שזנים מסוימים של חיידקי פה יכולים לתרום למחלות בבני אדם״, מסביר פרופ׳ ערן אלינב ממכון ויצמן למדע ואחד מכותבי המאמר ״במקרה הזה זן של חיידקי פה שנמצא במערכת העיכול התחתונה של חולים מסוימים, שם הוא לא אמור להיות באופן רגיל, הביא לעלייה בתאי חיסון מעוררי דלקת. באנשים עם נטייה גנטית לדלקות הוא אפילו יכול לגרום להחמרה במצב״.

כמובן שיש עוד עבודה לעשות, לאמת את הנתונים ולהרחיב את הניסוי עם כמות גדולה יותר של חולים,  אבל החוקרים מקווים שהתוצאות המבטיחות יעזרו בעתיד לזהות אוכלוסיות חיידקים במיקרוביוטת המעיים הרגילה שיכולים למנוע את ההשתכנות החיידקים המזיקים מהפה, וכך לפתח טיפול יעיל עבור חולים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות
.


 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
   
טלפון:
08-659-18-01
  פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: "ספקטרום תקשורת".