ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - מכון דוידסון 23-05-2017
1
ללא הגבלה
1

אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות
דוא"ל: hermom.tikshoret@gmail.com
 
1
    כניסת כתבים  |   רישום לאינדקס   |   צור קשר   |   אודות
11
 
     
1
אוכל ותזונה   |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה     חוק ומשפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  מכון פויירשטיין   |  הספריה לעיוורים 
1
 עמותות וארגונים  מחלקות רווחה  |  טפסים - המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים - המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות  |  עלה נגב - נחלת ערן  |   המייל האדום

סדנאות ואירועים  
1
1

1
ט
עימה מהחיים - הקרנת טרום בכורה
 
1
סדנא בנושא: ניידות והושבה
 
1
חברת גשר - טיולי נכים
 
1
הרצאה: המסע של חיי - משבר כמנוע צמיחה
1
שחפת: המחלה העיקשת

המחלה ה"רומנטית" שקטלה מליונים עלולה לשוב בשנים הבאות בגרסה עמידה ומסוכנת. לרגל יום השחפת העולמי, כל מה שרציתם לדעת על המחלה הקשה שמסרבת להיעלם


ד"ר נעם לויתן, 21/05/2017

 

 הדיווחים על חשש מהתפרצות שחפת בגן ילדים במזכרת בתיה בשבוע שעבר, עוררו תמיהה אצל רבים שחשבו שהמחלה הרומנטית כבר עברה מהעולם, לפחות המערבי.

המחלה, שקטלה בין השאר את רחל המשוררת ואת אליעזר בן-יהודה, מלווה את האנושות כבר אלפי שנים. במאה ה-19, תקופה שבה אחד מכל שבעה אנשים בארצות הברית ובאירופה מתו משחפת, היא כונתה "המחלה הרומנטית", מאחר שאמנים רבים חלו בה. המוות האיטי שהיא גורמת נחשב ל"מוות טוב", שנותן מספיק זמן להתכונן אליו, וחוסר הידיעה על הגורם למחלה רק הוסיף לקסם ולמסתורין סביבה. נשים צעירות שלצערן לא חלו בשחפת פעילה נהגו להתאפר כך שיראו סמוקות לחיים וחיוורות כמו החולים.

הרומנטיקה התפוגגה לאחר שרוברט קוך,  מחלוצי המיקרוביולוגיה, הראה ב-24 במרץ 1882 שהמחלה נגרמת על ידי חיידק. השחפת נתפסה סוף סוף כמחלה מדבקת שאפשר וצריך להילחם בה. אנטיביוטיקות חזקות וחדשות, שיטות אבחון ותוכניות לאומיות למיגור שחפת הצליחו להפוך את המחלה לנדירה, לפחות במערב. עם זאת על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO) בשנת 2015 חלו 10.4 מיליון איש ברחבי העולם במחלה ו-1.8 מיליון מתו ממנה.

מחלת השחפת
 נגרמת על ידי החיידק Mycobacterium tuberculosis, שמופץ באוויר בחלקיקי רוק שנפלטים כשחולה בשחפת פעילה משתעל, מתעטש או אפילו מדבר. בניגוד למחלות מסוכנות אחרות שמדביקות דרך האוויר כגון חצבת, שחפת מדבקת רק לאחר חשיפה ממושכת ולאורך זמן. למרות זאת היא קוטלת יותר אנשים בעולם מכל מחלה מדבקת אחרת, פרט אולי ל-HIV.

טיפול קשה

חיידק השחפת מתיישב לרוב בריאות ובמקרים רבים הוא לא גורם למחלה, אלא נשאר חבוי בגוף. כאחד מכל 10 נשאי שחפת יפתח מחלה פעילה, והסיכון לכך גדול במיוחד אצל מעשנים ואנשים עם דיכוי חיסוני כמו נשאי HIV, חולי סוכרת או אנשים הסובלים מתת-תזונה. החיידק אף עלול להתפשט מהריאות דרך זרם הדם ולהתיישב באזורים שונים בגוף – כמו העצמות, קשרי הלימפה או המוח, שבו היא גורמת לדלקת קרום המוח – במיוחד באנשים עם דיכוי חיסוני, בילדים ובקשישים.
תסמיני המחלה הפעילה מתונים יחסית בהתחלה, וכוללים שיעול, הזעות לילה, ירידה במשקל, חולשה וחום ולעתים גם את מאפיין השחפת המוכר מסרטים רבים – ליחה דמית. ללא טיפול מצב החולה מתדרדר לאיטו והשחפת עלולה להיות קטלנית: בלי טיפול ימותו כמחצית החולים בשחפת. אצל נשאי HIV שיעור התמותה מתקרב ל-100 אחוז.

הטיפול בשחפת כולל נטילת כמה סוגים של אנטיביוטיקה חצי שנה לפחות, משך זמן שמגדיל את הסיכוי שמטופלים לא יתמידו בנטילתו. פעמים רבות הוא ניתן לאנשים שאינם חולים ושדבר נשאותם התגלה רק בעקבות בדיקה, והם עלולים לחשוב – בטעות – שאין סיבה ליטול כדורים ולהסתכן בתופעות לוואי אם הם מרגישים טוב. אצל מי שמקבלים את הטיפול כשהם כבר חולים, הטיפול המשולב מקל על תסמיני המחלה תוך שבועות, אך הפסקתו בשלב זה עלולה לגרום להתפרצות מחדש של המחלה. גרוע מכך, חולים ונשאים שיפסיקו את הטיפול לפני הזמן עלולים לגרום להופעת חיידקי שחפת עמידים לאנטיביוטיקה ולהדביק בהם אחרים. אכן, מבין מיליוני האנשים שחלו בשנת 2015 בשחפת, 580,000 איש – רובם מסין, מהודו ומרוסיה – נדבקו בחיידקיםעמידים לאנטיביוטיקות המשמשות לטיפול במחלה, או לחלקן.

באופן לא מפתיע הטיפול בשחפת עמידה קשה בהרבה מהטיפול בשחפת רגילה ולכן גם הסיכון כי המטופלים יפסיקו אותו לפני הזמן. הוא עשוי להימשך שנתיים, רבים מהחולים ימותו למרות הטיפול, ורבים מהשורדים יסבלו מתופעות לוואי קשות, כגון אבדן שמיעה תמידי או נזקים לאיברים שונים.

כדי לנסות ולמגר את המחלה הקטלנית, ולמנוע את התפתחותם של חיידקים עמידים, יש לוודא כי חולי שחפת ונשאים יתמידו בטיפול עד סופו. לשם כך בישראל החולים מטופלים אך ורק בהשגחה ישירה, כלומר מקבלים את הטיפול במרפאה שבה המטפלים רואים במו עיניהם כי התרופות נבלעות ויש מעקב מסודר אחר הטיפול.

דרושים: חיסון ותקציב

הדרך הטובה ביותר והבטוחה ביותר להעלים את השחפת ולהתגונן מפניה היא טיפול מונע, אך עוד לא הצליחו לפתח חיסון יעיל נגד המחלה. בעבר השתמשו בישראל בחיסון נגד שחפת (BCG) שקיים משנת 1921, אך לא משתמשים בו יותר – פרט למקרים מיוחדים – מאחר שיעילותו נגד שחפת קטנה ביותר (הוא דווקא יעיל נגד קרובת משפחתה של השחפת, הצרעת). בילדים החיסון מספק הגנה של 80-70 אחוז מפני תופעות קשות מסוימות של שחפת, כגון דלקת קרום המוח, אך הוא פחות יעיל בתינוקות ויעילותו במבוגרים מוטלת בספק. החיסון כמעט אינו מונע הידבקות בשחפת וגם לא את המעבר לשחפת ריאות פעילה, ולכן אינו מונע את הפצת החיידק באוכלוסייה.

החיסון אף פוגע ביעילותה של הבדיקה הנפוצה ביותר לאבחון שחפת. הבדיקה היא תבחין טוברקולין, הקרוי גם תבחין עור בשיטת "מנטו" (Mantoux). טוברקולין – המורכב מחלבונים מבודדים של חיידק השחפת –  פותח במקור על ידי קוך כטיפול לשחפת, אך התברר שאינו מסוגל לעשות זאת ולאחר שינויים קלים הוא אומץ ככלי אבחון למחלה. בשיטת "מנטו" מזריקים מעט טוברקולין לעור של אמת היד ובודקים אם כעבור יומיים-שלושה מתרחשת תגובה עורית. תגובה חיובית תופיע אצל חולים, נשאים, חולים שהחלימו, או מי שחוסנו ב-BCG.

על פי ארגון הבריאות העולמי אחד מכל שלושה אנשים בעולם הוא נשא שחפת והמחלה נפוצה בכל חלקי  תבל, ומתפשטת עוד עם התפשטות חיידקי שחפת עמידים  והתייקרות הטיפולים היעילים. יתכן כי בעתיד הלא רחוק נחזור לתקופה הרומנטית שבה רבים קמלו לאיטם ומתו ממחלה מדבקת, העוברת באוויר שאין נגדה טיפול. הדרכים היחידות למנוע עתיד כזה הן לוודא שמטופלים  ישלימו את הטיפול, לפתח אנטיביוטיקות חדשות ולפתח חיסון יעיל לשחפת. כל הדרכים האלו דורשות השקעה כספית, אך בשנים האחרונות צומצמו התקציבים לנושא ובלי מחקר יעיל המגפה החיוורת עלולה לשוב ולהרים את ראשה
.
 
בשיתוף אתר מכון דוידסון

 


 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
  פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
hermon.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: "ספקטרום תקשורת".