ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - ניצן 02-03-2017
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
בארץ

אפליקציות למימוש הפוטנציאל


ד"ר בטי שרייבר, 02/03/2017
 


 
כיצד להשתמש ביישומונים ולשפר איכות חיים?

השעון מצלצל שוב ושוב ונועה מתקשה להתעורר. מהרגע שרגלה דורכת על רצפת החדר, מתחיל לו עוד מרוץ נגד השעון, שתמיד רץ מהר מדי – להתעורר, לשטוף שיניים, להתלבש, להתארגן, לאכול, להספיק להסעה ולהגיע לכיתה עד 8 וחצי. בדרך כלל היא מגיעה לכיתה לאחר ריצת בוקר לאוטובוס, עם פחות מחברת אחת בתיק ועם לפחות חצי כריך שהתנוסס לו בדרך, ברוח.

את החוויות השונות שהיא חווה מדי יום, היא מספרת לי כשאנחנו נפגשות בבית אחרי צהריים, ואז אנחנו יושבות להכין את שעורי הבית. עד לא מזמן, היינו מבזבזות זמן רב בחיוג לחברות שלה כדי להשיג את שעורי הבית, כי כרגיל, היומן של נועה לא מחזיק יותר משבוע מרגע תחילת הלימודים, והולך לאיבוד. לאחרונה – המורה של נועה החלה להעלות את שעורי הבית לאתר הכיתה, מה שחוסך לנו את אי הנעימות של ההתקשרות החוזרת לחברות וכמובן זמן רב.

נוהל שיעורי הבית מתקיים כך: אני יושבת ליד נועה, ומעודדת אותה, אחרת היא פשוט תתחיל לבהות בדפים. כשהיא מתבקשת לכתוב תשובה לשאלה היא תנסח אותה יפה, אך הבעיה היא שכשאני מבקשת ממנה לרשום אותה במחברת, היא לפתע מסתכלת עלי ושואלת – "רגע, אבל מה אמרתי?".

הורים רבים יכולים להזדהות עם תיאור היום השגרתי בחייהן של נועה ואמה. אך בדור של ילדנו, כאשר הסלולר הפך להיות שלוחה של הגוף שלנו, כאשר המחשב הביתי הוא ציוד בלתי נפרד בכל חדר והטאבלט מתנייד אתנו בתיק-כיצד לא עולה על דעתנו להשתמש בשפה הטכנולוגיות-שפת הילדים שלנו, לצורך התארגנות, תרגול בחשבון והכנת שיעורי בית?

אפליקציות לניהול יומן שבועי משפחתי

נועה ומשפחתה יכולים לנהל יומן שיתופי. כך כל אחד מבני המשפחה יכול לראות את סדר היום של כולם. נועה תוכל לדעת מתי הוריה מגיעים מהעבודה, הוריה של נועה יוכלו לדעת את שעת החזרה של ילדיהם מבית הספר ואת זמני החוגים המתקיימים באותו השבוע. יומן גוגל משפחתי ושיתופי יכול לאפשר זאת. עבור ילדים צעירים או ילדים עם צרכים מיוחדים, קיימים יומנים חזותיים, המלווים בתמונות. יומנים אלו ניתן לחפש בחנויות האפליקציות תחת מילות החיפוש "visual schedule".

לדוגמה: לאייפון ניתן להוריד את DayCape activity (אתר במחשב בקישור לאייפון-יש צורך בהרשמה בחינם) או אפליקציית סדר יום HD (בתשלום) עבור אנדרואיד: visCards-picture cards/timer או visual scheduale 

אפליקציות למדידת זמנים 

כאשר אנו נגשים למשימה יש לנו שעון פנימי המאפשר לנו לדעת כמה זמן היא תמשך. לילדים עם הפרעת קשב, כמו נועה יש קושי לאמוד זמנים לכן תמצאו אותם משהים את הפעולה ו"בוהים" באויר. שעוני חול או טיימר דיגיטלי מאפשרים לשחק במשחק "אני נגד הזמן". מוטיב התחרות של מדידת זמנים מאפשר שחרור אדרנלין ולכן מכנס וממקד. זו הזדמנות למחזר את כל הניידים הישנים שאינם בשימוש, להוריד בהם את האפליקציות הרלוונטיות למדידת זמנים ולפזר אותם במקומות חשובים בבית, כמו באמבטיה לנקיון הבוקר, על שולחן הלימודים-לארגון המערכת והתיק ובמטבח להכנת ארוחת הבוקר

בעת הכנת שיעורי הבית רצוי לחלק את המשימות הלימודיות ל"פרוסות קטנות" ולשחק את משחק "אני נגד הזמן" עבור כל משימה. בדיקת הזמנים בסיום הפעולה מאפשרת לפתח את ה"שעון הפנימי" לצורך "אתחול" המשימות.

אפליקציות מומלצות: לאנדרואיד, אפליקציית Sand Timer מאפשרת הדמיה של שעון חול, מעבר לכך ניתן למצא אפליקציות של טיימר בכל חנויות האפליקציות תחת מילת החיפוש hourglass או Timer ולבחור ביחד את זו שנראית מהנה ביותר. חשוב לזכור כי יש ילדים שאינם אוהבים את מוטיב התחרות, עבורם ניתן להשתמש באפליקציות המדמות StopWatch.

אפליקציות לעקיפת קשיי זיכרון וכתיבה

"מה אמרתי?" זו שאלה שילדים רבים עם הפרעת קשב שואלים, מיד לאחר שנתנו את התשובה. הסיבה לכך היא עומס הגירויים הרבים אצל אנשים עם הפרעת קשב, המכביד על מערכת הזיכרון לטווח קצר. לשם עקיפת הקושי יש אפשרות להקליט את תשובות הילדים, להקשיב להם, לערוך בקרה ולאחר לרשום את התשובה. ניתן להכנס לאתר או לאפליקציית VOKI, לבחור דמות וירטואלית (אווטאר) מבין מגוון הדמויות הרבות (חיות, מפורסמים, ילדים ועוד), להקליט את התשובה באמצעות הדמות ולהקשיב לה. תהליך שיעורי הבית יהפוך למשעשע ולמהנה.

תרגול חשבון ולוח הכפל

תרגול תרגילי חשבון יכול להפוך ממשימה מיגעת, מתסכלת ומשעממת, לאימון משעשע ומהנה. לילדי הגן ולכיתה א' ניתן להוריד את אפליקציות "עשר אצבעות" או "ממלכת החשבון" לילדים בכיתות היסוד ניתן לתרגל עם האפליקציות "חשבון לכיתה ב'" או "חשבו לכיתה ג'" ועוד. גם באמצעות מילות חיפוש באנגלית ניתן להגיע לאפליקציות מגוונות למשחק ולתרגול
יום בחייה של נועה והוריה יכול להתחיל ולהסתיים בחיוך ובשעשוע בזכות השימוש באפליקציות ומשחקים. אווירת המשחק וההומור תאפשר גם לחוות וליהנות מהפאן המהנה שקיים בשפע, אצל ילדים עם הפרעת קשב ולאפשר להם להבליט את יכולותיהם המגוונות.
 
ד"ר בטי שרייבר-מרצה וחוקרת בסמינר הקיבוצים ובתחום טכנולוגיות סיוע לילדים ולמבוגרים עם לקויות למידה והפרעת קשב. מתן ייעוץ בהתאמת אפליקציות ללמידה, לניהול ולארגון www.bettys.co.il.


 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret