ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - רונן רוזנבלט-ניר 22-09-2018
1
ללא הגבלה
1

אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות
דוא"ל: spectrum.tikshoret@gmail.com
 
1
    כניסת כתבים  |   רישום לאינדקס   |   צור קשר   |   אודות
11
 
     
אוכל ותזונה  |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה     משפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  |  מערכת החדשות: 08-659-18-01
 עמותות וארגונים   |   מחלקות רווחה   |   הספריה לעיוורים   טפסים - ביטוח לאומי   |   מדריכים - ביטוח לאומי   |   סיכוי שווה   |   עת לעשות    |      המייל האדום
טיפול בכיס המרה באמצעות הרפואה הסינית


רונן רוזנבלט-ניר, 22/09/2018, צילום: Flickr

 

 
על פי התאוריה של הרפואה הסינית ובה כלי הטיפול המוכר, ״דיקור סיני״, לכיס המרה תפקידים רבים ומגוונים. כיס המרה נמצא בקשר הדוק עם הכבד על פי תאוריה זו. שניהם נחשבים לבני זוג. כיס המרה נחשב לאיבר בעל איכויות יאנגיות (YANG) בזמן שהכבד הוא בעל איכויות ייניות (YIN). כיס המרה קשור לתהליך קבלת החלטות בחיינו והוצאתם אל הפועל. בנוסף הוא קשור לגידים בגופנו וקשור אף לחלומותינו. ברמה העמוקה יותר מבחינה ריגשית, כיס המרה אחראי לתאוות החיים, פעולה, השראה ואסרטיביות. אם וכאשר אנו חווים בעיה באסרטיביות, קבלת החלטות, מתביישים, מדובר כנראה בחוסר איזון אנרגתי בו. כשהוא מאוזן מבחינה אנרגתית, הצ׳י (האנרגיה) זורם באופן חופשי ומשוחרר, אנו מרגישים שמחים, בריאים, אסרטיביים ומלאי תאווה לחיים. 
 
על פי הרפואה הסינית, האיברים מתחלקים ליין ויאנג (Yin & Yang). איבריים ייניים נחשבים לכאלה המייצרים, משנעים ומווסתים חומרים הבסיסיים לחיינו היומיומיים כגון: צ׳י, דם ושאר נוזלי גוף. ובאופן כללי, נחשבים לאיברים מלאים ולא חלולים כמו איברי היאנג. איברי היין הם: כבד, טחול, ריאות, כליות ולב. איברי היאנג לעומת זאת, נחשבים לכאלה האחראיים לרוב על עיכול ושינוע חומרים המזינים את גופנו. לרוב מדובר באיברים הקשורים אל מחוץ לגוף. איברי היאנג הם: כיס מרה, קיבה, מעי גס ודק, שלפוחית השתן ואיבר נוסף, שאינו איבר אמיתי אלא מתייחס לאנרגיה ונקרא, המחמם המשולש. 
 
כיס המרה נחשב לאיבר מיוחד עצם העובדה שהוא האיבר היחיד שאינו בא במגע ישיר עם אוכל ושתיה וגם לא בעל קשר ישיר אל מחוץ לגוף. על כן, הוא נחשב לאיבר מיוחד. 
 
כיס המרה מקבל מיצי מרה מהכבד, בדיוק כמו תפקידו ברפואה המערבית, ומאחסן אותו עד אשר יש בו צורך בתהליך העיכול. תפקיד שחרור מיצי המרה על ידו, נשלט ומווסת באמצעות האנרגיה של הכבד. במצב בו הקשר ביניהם נפגע, תהליך העיכול עשוי להיפגע אף הוא ויופיעו סימפטומים כמו: הקאה, עליית מיצי מרה הוא עליית צ׳י מורד מהקיבה. 
 
למה כל כך הרבה אנשים סובלים מבעיות הקשורות לכיס המרה?

מצבים רבים עשויים להשפיע על כיס המרה. מצבים כגון: תזונה לקויה או סטרס מוגבר, או מצב רגשי לא מאוזן. ברפואה הסינית כל רגש משתייך לאיבר כלשהו בגופנו. (לקריאה נוספת בנושא זה, לחצו על: רגשות כמחוללי מחלות על פי הרפואה הסינית). כיס המרה והכבד קשורים לרגש - כעס. הרפואה הסינית מאמינה כי הבעת רגשות היא תהליך בריא ואף הכרחי לבריאותנו הגופנית והנפשית. על פי תאוריה זו, יש לייחס חשיבות לבריאות הרגשית לא פחות מתזונה נכונה או מנוחה נאותה, זאת כאמור, בכדי שלגופנו יהיה מספיק כח להדוף גורמים פאתוגנים המנסים לפלוש לגופנו (וירוסים או חיידקים). השפעת הכעס מתחלקת בגופנו לשניים:

1. במקרה בו אדם אינו מביע את כעסו, עוצר ואוגר אותו, בסופו של דבר, מצב זה יביא לפגיעה באנרגיה של האיברים הקשורים אליו, כלומר, בכיס המרה ובכבד. 

2. במקרה בו אדם סובל מרמות גבוהות של כעס או סטרס, גם כאן, תפגע האנרגיה של הכבד וכיס המרה ועשויים להופיע סימפטומים נלווים כגון: חוסר שקט, עיניים ופנים אדומות, טינטון באוזניים, כאבי ראש ועוד. 
 
איך נוכל לשמור על כיס המרה שלנו?
 
1. הביעו את רגשותיכם בחופשיות ואל תאגרו אותם
יכול להיות שהרבה יותר קל לדבר מלעשות, אך עצירת הבעת הרגש עשויה להביא לפגיעה בזרימה החופשית של הצ׳י בגופנו. על פי התאוריה של הרפואה הסינית, מצב של תקיעות בזרימת הצ׳י הוא המקור לכל המחלות והתחלואה בגוף האדם.
 
2. הימנעו מתזונה מטוגנת ומתובלת
כאבי בטן חדים לאחר צריכת מזונות מטוגנים עשויה להצביע על אבנים או בעיה אחרת בכיס המרה. 
 
3. אכלו מזונות שגדלו מקומית ובעונה
כך למעשה אנחנו אמורים לאכול. בעבר, אנשים אכלו רק מזונות שגדלו באותה עונה. בעולם השפע, אנחנו יכולים להשיג כל סוג של מזון כל השנה. נכון שזה נהדר אך לא כך תוכננה מערכת העיכול שלנו לפעול. טיפול באמצעות תזונה הוא חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית. היא מאמינה שניתן לסייע לריפוי הגוף על ידי צריכת תזונה נכונה ומתאימה. למזון יש יכולת ריפוי ועל כן מקפידים הסינים על צריכת מזון מתאים בזמן שהם נהיים חולים על מנת להביא לאיזון הגוף והחלמה ולמנוע מהמחלה להתעצם בגופנו. 
 
4. ״פנקו״ את כיס המרה שלכם בעונת האביב
עונת האביב היא העונה הקשורה לכיס המרה ובן זוגו, הכבד. מבחינת חמשת האלמנטים, הוא קשור לאלמנט העץ, לטעם החמוץ ולצבע הירוק. זו העונה בה יהיה טוב לעשות ניקוי רעלים ולנסות שלא להעמיס על הכבד וכיס המרה בתזונה לא מתאימה. 
 
5. בצעו פעילות גופנית באופן קבוע
ביצוע פעילות גופנית באופן קבוע מסייע לצ׳י בגופנו לנוע בחופשיות ומונע את תקיעותו. 
 
מזונות המיטיבים עם כיס המרה:
ברוקולי, עלי רוקט, סלק, תפוז, תה יסמין, תה ירוק, בזיליקום, חזרת, שום, הל, קייל, לימון, סלרי, גזר, שורש ליקריץ, שמיר, אשכולית ועוד.
 
מזונות הפוגעים בכיס המרה:
מטוגנים, מזונות מטובלים, אלכוהול, מזונות בעלי טמפרטורה אנרגתית מחממת כגון: בשר טלה או אדום וקארי. 
 
אם אתם סובלים מתסמינים הקשורים לכיס המרה שלכם או שנאמר לכם על ידי הרופא המטפל שאתם סובלים מבעיה בו, אני בהחלט ממליץ לכם לחפש מטפל מוסמך בטיפול ברפואה סינית המתמחה בטיפול בדיקור סיני וצמחי מרפא בכדי לנסות לטפל בבעיה בדרך שאינה כירורגית ולאיזון גופכם, ולהימנע מניתוח
.


 
 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
   
טלפון:
08-659-18-01
  פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: "ספקטרום תקשורת".