ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - רן שפירא 10-04-2018
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום

תביעה נגד "הלל יפה": טיפול  מרושל בחתך באצבע גרם לכריתתה


מערכת, 10/04/2018, צילום: אופיר הייב ו-flickr
 


 
איך חתך בזרת יכול להוביל לכריתתה? מדוע הרופאים בביה"ח 'הלל יפה' הסתפקו בתפירת החתך, במריחת פולידין ובשחרור אישה לביתה, מבלי לשלוח אותה לבדיקות נוספות, תוך שהם חורגים לכאורה מפרוטוקול הטיפול המקובל בפציעות שכאלה?
בשאלות הללו עוסקת תביעה שהוגשה לאחרונה ע"י עו"ד רן שפירא ממשרד עורכי הדין אלמוג-שפירא נגד ביה"ח הלל יפה ב'חדרה' ונגד משרד הבריאות המפעיל אותו – שעניינה פציעה פשוטה, שיכולה להיגרם לכל אחד מאתנו – ושהסתיימה, באופן מפתיע – בכריתת זרת ימין של אמנית ותכשיטנית מאזור הצפון.

ד"ר צבי גורן, מומחה בכירורגיה אורתופדית חיווה את דעתו על המקרה בטעם התביעה. לדבריו, ידוע שחתכים בכף היד מסתירים לעיתים קרובות פגיעה אנטומית נוספת, וזאת מאחר שחלק מהרקמות הרכות באזור החתך חוזרות למצבן הרגיל לאחר החתך.
האישה סבלה מפגיעה עצבית – שהובילה לכאבים עזים באצבעה, ולעיוות בתנוחתה. לבסוף, בשל הכאבים הבלתי פוסקים, והסיכויים הנמוכים לשיקום האצבע - נאלצו הרופאים לקטוע אותה.
לדברי ד"ר גורן, ניתן היה להציל את אצבעה של האמנית מקטיעה, והיא הייתה חוזרת לתפקוד מלא  - אך כל הפרוצדורות הרפואיות שננקטו בעניינה  - נעשו מאוחר מידי.

ד"ר רבקה כהן, מומחית בפסיכיאטריה שבדקה את התובעת, קבעה שהיא סובלת מהפרעת הסתגלות מאז קטיעת אצבעה, מלווה בחרדה ודיכאון.
לדברי ד"ר כהן, התובעת איבדה את שמחת החיים שהייתה לה, הפכה לחרדתית וביקורתית כלפי השגיאות והחולשות שלה, מוטרדת ממצב הכריתה ומהיד המעוותת ומסתובבת בתחושה קשה סביב שאלות כמו "למה זלזלו בי ככה?", בעוד שיכלו להציל את אצבעה. לאור זאת העריכה ד"ר כהן את נכותה הנפשית בשיעור של 20% לצמיתות.
"חייה של התובעת נפגעו באופן בלתי הפיך ויכולתה לעסוק במקצועה - עיצוב וצורפות תכשיטים, נפגעה אף היא", טוען עו"ד שפירא. לדבריו, חרף קטיעת אצבעה, היא סובלת גם כיום מכאבי פנטום ביד ימין, מיכולת אחיזה ולפיתה חלשה בידה הפגועה, וממצב נפשי ירוד נוכח הפגם האסתטי שנגרם לה.

בתביעה נטען ש"הצוות הרפואי ב'הלל יפה' לא עשה את כל שלאל ידו על מנת להציל את אצבעה של התובעת ולמנוע את כריתתה, ועל כן על בית החולים ומשרד הבריאות אשר מפעיל אותו - לפצותה על נזקיה. התביעה נדונה בימים אלה בביהמ"ש השלום בתל אביב.

ה' (55), אמנית ותכשיטנית מאזור הצפון, נחתכה ע"י סכין מטבח במסגרת עבודתה בסטודיו, וכתוצאה מכך נפער בזרת ימין שלה פצע בגודל שני ס"מ. היא אלתרה חוסם עורקים ופונתה עצמאית לחדר המיון של ביה"ח 'הלל יפה' בחדרה.
על פי הרשומות הרפואיות מעת קבלתה בבית החולים, החתך לא פגע ביכולת התנועה של הזרת, וגם לא בתחושתיות. הצוות הרפואי תפר את החתך, אצבעה נחבשה ונמשחה בפולידין, ניתן לה חיסון נגד טטנוס ומשככי כאבים, והיא שוחררה לביתה עם הוראות להמשך מעקב.

על פי התביעה, כעבור כ-10 ימים הגיעה ה' להסרת התפרים, במהלכה חשה כאבים עזים, שכתוצאה מהם התעוותה כף ידה.
כחודש ימים לאחר מכן, בבדיקת אורתופד מקופת חולים 'לאומית' התלוננה ה' על חוסר תחושה באצבעה, וכך גם במרפאת כף יד בביה"ח 'הלל יפה' שם נבדקה. הרופאים ב'הלל יפה' לא העלו בבדיקתם כל סימן קליני לפגיעה תחושתית או עדות לפגיעה גידית, והמליצו לה לעבור הליך של אקספלורציה ניתוחית-מיקרוכירורגית (הליך הדומה לניתוח לפרוסקופי – שמטרתו לחבר את העצב הדיגיטלי שנפגע).
אך גם ההליך המיקרוכירורגי באצבעה שבוצע בביה"ח תל השומר - לא שיפר את מצבה, ואף הרע אותו. היא החלה לסבול מכאבים עזים, ממגבלות תנועה, כאבים אשר לא אפשרו לה לתפקד, הדירו שינה מעיניה, תוך שהיא נופלת למעמסה על סביבתה.

בצר לה, פנתה האישה באופן פרטי לייעוץ מומחה כף היד ד"ר דן הוט, סגן מנהל המחלקה בביה"ח איכילוב. ד"ר הוט המליץ לה על התערבות ניתוחית נוספת, אך בשובה לביה"ח תל השומר, ציינו בפניה הרופאים באופן חד משמעי - שהנזק כבר נעשה ושהוא בלתי הפיך.
מכיוון שפיתחה נוקשות ניכרת בכיפוף של הזרת וסבלה מנזק עצבי, ומאחר וסיכויי ההצלחה של התערבות כירורגית נוספת הייתה נמוכה – היא אושפזה בביה"ח איכילוב  - ועברה קטיעה מלאה של זרת ימין.
על פי חוות הדעת של ד"ר צבי גורן, מומחה בכירורגיה אורתופדית, שחיווה את דעתו על המקרה  - הרופאים ב'הלל יפה' חרצו את גורלה של אצבעה של ה' בכך שחרגו מסטנדרט הרפואי במספר נקודות זמן קריטיות בטיפול: ראשית, הם תפרו את החתך מבלי לבצע ניתוח אקספלורציה מקומית, לא עשו שימוש בבדיקת עזר זמינה וזולה כגון אולטרסאונד, ולא זימנו את התובעת לביקורת במרפאת כף היד.

לדברי ד"ר גורן, ידוע שחתכים בכף היד מסתירים לעיתים קרובות פגיעה אנטומית נוספת, וזאת מאחר שחלק מהרקמות הרכות באזור החתך חוזרות למצבן הרגיל לאחר החתך.
לו היו מבצעים את האקספלורציה והבירור הדמייתי היו מאבחנים את הקרע של העצב הדיגיטלי כבר בימי הפציעה הראשונים - ואז היו אמורים להוביל אותה להתערבות ניתוחית מיקרוסקופית מיידית לתפירת העצב כמקובל בספרות הרפואית, ולאחר מכן, טיפול עם סד גבס וריפוי בעיסוק.
לדברי ד"ר גורן, ניתן היה להציל את האצבע מקטיעה, וה' הייתה חוזרת לתפקוד מלא - אך הכל נעשה בעניינה מאוחר מידי, ולכן נגרמה לה קונרקטורה בכיפוף הזרת. כלומר, הזרת הייתה דבוקה לכף היד בתנוחה מאד לא אופיינית של כמעט ב-90 מעלות לתוך כף היד.
לדבריו, הניתוח המתקן שנערך בניסיון להסיר את הצלקת העצבית (אשר ככל הנראה גרמה לכאבים ולחוסר התחושה  באצבע) – נכשל.

ד"ר רבקה כהן, מומחית בפסיכיאטריה קבעה שהתובעת סובלת מהפרעת הסתגלות מאז קטיעת אצבעה, מלווה בחרדה ודיכאון. לדברי ד"ר כהן, התובעת איבדה את שמחת החיים שהייתה לה, הפכה לחרדתית וביקורתית כלפי השגיאות והחולשות שלה, מוטרדת ממצב הכריתה ומהיד המעוותת ומסתובבת בתחושה קשה סביב שאלות כמו "למה זלזלו בי ככה?", בעוד שיכלו להציל את אצבעות ידה. לאור זאת העריכה ד"ר כהן את נכותה הנפשית בשיעור של 20% לצמיתות.
"חייה של התובעת נפגעו באופן בלתי הפיך ויכולתה לעסוק במקצועה - עיצוב וצורפות תכשיטים, נפגעה אף היא", טוען עו"ד רן שפירא ממשרד עוה"ד אלמוג – שפירא, המייצג את התובעת. לדבריו, חרף קטיעת אצבעה, היא סובלת מכאבי פנטום ביד ימין, מיכולת אחיזה ולפיתה חלשה וממצב נפשי ירוד נוכח הפגם האסתטי שנגרם לה.

בתביעה נטען ש"הצוות הרפואי ב'הלל יפה' לא עשה את כל שלאל ידו על מנת להציל את אצבעה של התובעת ולמנוע את כריתתה, ועל כן על בית החולים ומשרד הבריאות אשר מפעיל אותו - לפצותה על נזקיה.
התביעה הועמדה על גבול סמכותו של בית משפט השלום בתביעות נזיקין (2.5 מיליון שקלים), ונדונה בימים אלה בביהמ"ש השלום בתל אביב.

עו"ד רן שפירא https://www.rlaw.co.il הנו שותף מייסד במשרד עורכי הדין אלמוג-שפירא, המתמחה בביטוח, נזיקין ורשלנות רפואית
. 

 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret