ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - רן שפירא 31-01-2017
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום

כדורי ההרגעה לא עזרו - הצעיר קפץ דרך החלון

הרופא נתן לצעיר בהתקף פסיכוטי כדורי הרגעה. הצעיר קפץ דרך החלון, והוריו תובעים מליונים


מערכת, 31/01/2017, צילום: אפרת ספקטור
 


 
צעיר שחזר לבית הוריו ממסיבת יום העצמאות, החל להתנהג באופן מוזר. הוא ביקש מאמו לסגור את החלונות מחשש לזיהום אוויר, ולא לענות לטלפונים בשל חשש מהאזנות.
הוריו המודאגים של הצעיר, התקשרו למוקד הפסיכיאטרי של קופת החולים ברמת חן, שם נאמר להם להתייצב באופן מיידי לבדיקת רופא התחנה. בתביעה אותה הגיש עו"ד רן שפירא ממשרד אלמוג-שפירא נטען כי רופא התחנה אשר פגש בהורים ובבנם, הסתפק במתן מרשם לכדור הרגעה, ושחרר את הצעיר לביתו למהלך סוף השבוע.
אך למרבה הצער, הכדור לא השפיע על הצעיר כנדרש, ובמקום לנוח במיטתו, הוא החל להתאמן בג'אגלינג בסלון כשהוריו מביטים בו בחשש. בשלב מסוים החל הצעיר מנתר במקום בניתורים מוזרים, ואז רץ אל חלון הדירה שבקומה הרביעית – וקפץ דרך הזגוגית אל הרחוב. כתוצאה מהנפילה נפצע הצעיר באורח קשה, סבל מפגיעה רב-מערכתית – ונותר נכה ומוגבל לכל ימי חייו.
בימים אלה הגיש עו"ד שפירא תביעה לפיצויים נגד קופ"ח כללית - ובה נטען כי הרופא שבדק את הצעיר פעל בניגוד לפרקטיקה הרפואית המקובלת - בכך שלא ערך לו בדיקת מסוכנות, ובכך שלא הורה על אשפוזו המיידי להשגחה ולהסתכלות פסיכיאטרית.
לדברי עו"ד שפירא, "מעבר להתרשלותם הוסיפו אנשי המרפאה לרשומות הרפואיות תוספות והערות שכלל לא התרחשו במציאות, ושכל מטרתן לטשטש את אחריותם לתאונה הטרגית".
לדברי המומחה לפסיכיאטריה פרופ' עמיחי לוי – צוות המוקד הפסיכיאטרי התרשל בכך שלא זיהה כי התובע לוקה בהתקף פסיכוטי קשה וראשון מסוגו, וכי היה עליו להורות על אשפוזו המיידי להסתכלות, ואף לשקול אשפוז בכפייה.
לדברי פרופ' לוי, גם אם הרישום המאוחר שערך הצוות הרפואי מדוייק, והרופא אשר בדק את הצעיר אכן התייעץ עם רופאה בכירה ששימשה ככוננית באותה עת, היה עליה להגיע למרפאה ולבדוק את התובע. בעצם הימנעותה מלעשות כן מהווה רשלנות קשה.
עו"ד שפירא הגיש בימים אלה תביעה לפיצויים על סך מיליוני שקלים בשם הצעיר ומשפחתו נגד קופת חולים כללית, המפעילה את המוקד ברמת חן. התביעה נדונה בביהמ"ש המחוזי בתל אביב.
הצעיר, כיום בן 28  - שירת כחייל קרבי והחל לעבוד בתחום הפרסום. בשנת 2010 הוא נסע למסיבת יום עצמאות, ואחריה שהה אצל חברתו וחבריו. לאחר מכן חזר לביתו. על פי עדות הוריו, התנהגותו באותו יום הפכה למוזרה ומטרידה, ובין היתר הוא ביקש מאמו שלא לדבר בטלפון בגלל האזנות, ולסגור את החלונות בגלל האוויר המזוהם. התנהגויות מוזרות נוספות שלא תואמות את אופיו ואת הנסיבות, העלו את חששם של הוריו, והם החליטו ליצור קשר עם המוקד הפסיכיאטרי ברמת חן, השייך לקופת חולים כללית – שם נאמר להם להגיע למרפאה.
משהגיעו הצעיר והוריו למרפאה, ולאחר שיחה קצרה - המליץ הרופא במקום על טיפול תרופתי ברספרידל. הרופא מסר להורים כי הכדור ירגיע את הצעיר, וביקש מהם לחזור ביום ראשון לביקורת. פרט לכך, נטען בתביעה, לא המליץ הרופא על דבר.
אך לדברי עו"ד שפירא, "באופן מפתיע, ברשומה הרפואית מופיע רישום נוסף, משעה 17:10 שבה התובע והוריו כבר היו בביתם, בו לפתע מופיעה המלצה שלא הופיעה ברישום המקורי בזמן אמת, והינה דרישה מההורים להשגיח על בנם 24 שעות".
לדברי עו"ד שפירא, מעבר לשאלה האם ניתן לדרוש מההורים השגחה של 24 שעות, "האין לא בשל כך קיים בית חולים? הרי שבפועל, המלצה זו לא נמסרה להורים, ואף לא הופיעה ברישום בזמן אמת".
עם חזרתם לביתם, נטל הצעיר את הכדור וניסה לנוח. לאחר מספר דקות קם ממיטתו ואמר שאינו עייף, פנה לאמו ואמר לה שברצונו לעשות "ג'אגלינג" בסלון.
האם, שנלחצה מהתנהגות בנה, העירה את אביו והם עמדו ליד בנם, כאשר  הוא מבצע "ג'אגלינג" בסלון – שהיווה עבורו תחביב מוכר. לפתע, החל הבחור לקפץ מוזרות במקום, ולאחר שלושה ניתורים רץ אל חלון פינת האוכל,  וקפץ דרך הזכוכית אל הרחוב. הצעיר צנח מגובה ארבע קומות, הוטח בעוצמה בקרקע ונפצע באורח קשה מאד.
אל המקום הוזעק אמבולנס, והצעיר הובהל ליחידת טיפול נמרץ בבית החולים שיבא תל השומר, כשהוא מורדם ומונשם. בחדר הניתוח נמצא כי הוא סובל מקרע בכבד ודמם מהעורקים, ופגיעת ראש קשה שהצריכה ניתוח סבוך.
בהמשך עבר התובע מספר ניתוחים לתיקון שברים ביד, באגן ובלסת התחתונה. לאחר הניתוחים הועבר הצעיר למחלקה לשיקום נפגעי ראש בשיבא, שם אושפז כשנה, ומשם הועבר לאשפוז יום שיקומי. למרות הטיפולים, הצעיר נותר נכה, גופנית ומנטאלית - ונכותו נקבעה על שיעור של 100% לצמיתות ע"י המוסד לביטוח לאומי.

"שינוי רשומות רפואיות בדיעבד"
לדברי עו"ד שפירא, "לאחר שהמקרה דווח למוקד הפסיכיאטרי ברמת חן, החלה הרשומה הרפואית "להתמלא" ב"עובדות" שלא מצאו מקומן טרם המקרה. כך לדוגמה, נרשם כי הרופא שטיפל בו התייעץ "בזמן אמת" עם הכוננית ד"ר דורית פורת – דבר שלא היה ולא נברא" - דברי עו"ד שפירא.
לדברי עו"ד שפירא, כך ארע גם כחודשיים לאחר המקרה – אז רשמה לפתע ד"ר פורת בעצמה פירוט על אודות הבדיקה שלכאורה נערכה, "אשר בפועל לא נערכה ולא נרשמה בזמן אמת". "התנהלות זו מקוממת לא פחות מעצם ההתנהלות הרפואית הרשלנית כשלעצמה", טוען עו"ד שפירא. לדבריו, התובע היה "קורבן לטיפול פסיכיאטרי כושל, ויוותר כל חייו עם נזקים קשים ובלתי הפיכים, שחייבים היו להימנע במתן טיפול רפואי סביר".

מומחה בפסיכיאטריה קבע:"הרופאים התרשלו"
לכתב התביעה צורפה חוות דעת רפואית, שנערכה על ידי פרופ' עמיחי לוי, מומחה בפסיכיאטריה ומנהל המחלקה הסגורה ב"שלוותא", בשנים 1986-2012. בחוות דעתו קבע פרופ' לוי כי הנתבעת כשלה והתרשלה בטיפול בתובע.
פרופ' לוי קובע בחוות דעתו כי אין לו כל ספק שהתובע היה במצב פסיכוטי חריף, שהופיע לראשונה בחייו, בזמן הבדיקה במרפאה ברמת חן. "במקרה זה חלה חובה לבצע בדיקה מקיפה, גופנית והתנהגותית, עם דגש מיוחד לנושא המסוכנות", דברי פרופ' לוי.
 
לדבריו, הרופא שבדק את התובע כלל לא ביצע הערכת מסוכנות, ולמעשה לא נתן כל תדרוך להוריו בנוגע לאפשרות של מצבים מסוכנים. "על הרופא היה להציע לתובע ולהוריו להתאשפז באופן מיידי באשפוז פסיכיאטרי מלא, שבו ניתן היה לברר כראוי את מצבו הן בפן הגופני והן בפן ההתנהגותי", קבע פרופ' לוי. "זאת תוך תצפית מתמשכת של צוות מקצועי ומיומן. על פי דברי ההורים והתיעוד הרפואי, לא הוצע כלל אשפוז פסיכיאטרי והדבר אף לא נשקל".
עוד טען פרופ' לוי, כי גם לו היה התובע מתנגד לאשפוז, היתה צריכה להתקיים התייעצות מקצועית בנוגע לביצוע אשפוז כפוי, במיוחד כשמדובר בהתקף פסיכוטי חריף ראשון שמקורו אינו ברור. "כזו לא בוצעה", קבע פרופ' לוי.
מעבר לכך, ציין פרופ' לוי, כי הרופא הבודק לא התייעץ בזמן אמת עם רופא בכיר. "ברישום בדיעבד נרשמה התייעצות לכאורה, שגם לו בוצעה – הרי שהרופאה הכוננית לא עשתה מלאכתה נאמנה כשלא דאגה למתן הטיפול הנכון לתובע, בהפנייתו לאשפוז פסיכיאטרי מלא". מכל מקום, לטענת המומחה, על הרופאה הכוננית היה להגיע למרפאה ולבדוק את התובע בעצמה. "זו אחת הסיבות לקיומו של רופא כונן", דברי פרופ' לוי.
עוד קובל פרופ' לוי על כך, שהרופא הבודק אף לא ראה לנכון להפנות את התובע לחדר מיון כללי, שם לכל הפחות היה מבוצע בירור למצבו הגופני, ויתכן כי פסיכיאטר חדר המיון הכללי היה מפנה את התובע לאשפוז פסיכיאטרי מלא. "לרופא שבדק את התובע לא היתה ידיעה על מצבו הגופני של התובע, אולי הורעל? הוא לא עשה מאמץ סביר לברר זאת" טוען פרופ' לוי.
גם לגבי הרישום בדיעבד העביר פרופ' לוי ביקורת, ומציין כי הדבר מעלה תמיהה וחוסר נוחות. "התנהלות צוות המרכז לבריאות הנפש ברמת חן בטיפול בתובע היתה בלתי תקינה הן מקצועית מהותית והן מבחינת התיעוד", קבע פרופ' לוי. "מדובר בחריגה מסטנדרט רפואה סביר".
עוד קבע פרופ' לוי, כי לו התנהלות צוות המרפאה היתה תקינה, סיכוי רב מאד שמצבו של התובע היה מבורר כראוי, והוא היה מטופל באופן בו הפעולה הטרגית של קפיצה מהקומה הרביעית דרך שמשת החלון, על תוצאותיה הקשות, היתה נמנעת.

נכות נוירולוגית בשיעור של 100% לצמיתות
ד"ר אנטולי ליברמן, מומחה לנוירולוגיה, בדק את התובע וקבע כי הוא נפגע מפגיעה רב מערכתית עם חבלת ראש קשה, ונותר ליקויים פיזיים קשים בשדה הראייה, בפעולת הגפיים, וכן הוא סובל מליקויים קוגניטיביים קשים. ד"ר ליברמן העריך את נכותו הנוירולוגית בשיעור של 100% לצמיתות.
גם מומחה ברפואה פיזיקלית ושיקום, ד"ר מנואל צווקר, בדק את התובע, והעריך אף הוא את נכותו הצמיתה על 100% - והוא יזדקק לטיפולים רפואיים רבים ולאורך שנים.  כמו כן, קובע ד"ר צווקר, כי לאור מצבו, התובע יזדקק להשגחה צמודה של מטפל 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע ולהתאמת דיור למצבו. ד"ר צווקר קובע בנוסף כי התובע איבד את כושר העבודה שלו, ולצמיתות.
בימים אלה הגיש עו"ד רן שפירא תביעה לפיצויים נגד שירותי בריאות כללית, אליה משתייכת המרפאה הפסיכיאטרית שבה טופל התובע בטרם שוחרר לבית הוריו. גובה תביעת הפיצויים הועמד על לכל הפחות 2.5 מיליון שקלים. התביעה נדונה בימים אלה בבית המשפט המחוזי בתל אביב. טרם הוגש כתב הגנה
.

עו"ד רן שפירא https://www.rlaw.co.il/ הנו שותף מייסד במשרד עורכי הדין אלמוג – שפירא, המתמחה בביטוח, נזיקין ורשלנות רפואית.


 

 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות





אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret