8
1
 
1
1
בארץ ובעולם  |  בריאות ונפש  |  התנדבות וקהילה  |   חוק ומשפט  |  ספורט נכים  |  רפואה משלימה   |  תזונה נכונה  |   כניסת כתבים   |  פייסבוק חיפוש
1
בארץ

שיפור יכולת הדיבור באמצעות "ביטבוקס" בקרב בעלי מוגבלויות המתקשים לדבר

מחקר חדש של ד"ר מיכל איכט מאוניברסיטת אריאל עם המוזיקאי איסאטו הוצג בכינוס השנתי של קלינאי התקשורת ♦ שיטת הטיפול Beatalk, שפותחה במחקר, מבוססת על "ביטבוקס" - אמנות מוזיקלית בה יוצרים צלילי כלי נגינה שונים בעזרת הפה בלבד. זו שיטת לימוד ותרגול חווייתית, שמאפשרת תרגול קבוצתי ועלותה נמוכה


מערכת, 25/05/2018, צילום: דוברות אוניברסיטת אריאל
 


 
המחקר עוסק בבדיקת יעילותה של שיטת Beatalk לשיפור הדיבור של מבוגרים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית (מש"ה). לצורך המחקר חברו ד"ר מיכל איכט מהמחלקה להפרעות תקשורת באוניברסיטת אריאל יחד עם המוזיקאי איסאטו (ISATO) העוסק בביסטבוקס וא-קפלה ובעל התפקיד הראשי בווקה פיפל. איסאטו מסוגל להפיק באמצעות קולו צלילי תופים, חצוצרות, גיטרה בס ועוד, ואף שר תוך כדי יצירת קצב.

מתבגרים ומבוגרים לא מעטים סובלים מקשיי דיבור ולקויות הגייה משמעותיות. ביניהם ניתן למנות  אנשים עם לקות על רקע CP, מומים כמו חך שסוע, לקויות נרכשות בעקבות תאונות וחבלות, מחלות נוירולוגיות – ניווניות, וסינדרומים שונים. קשיי הדיבור מהווים מגבלה משמעותית בחיי היום יום, ויוצרים כשלים תקשורתיים, וחסם אמיתי בשילובם בחברה, למשל במציאת תעסוקה מוגנת.

ניתן לטפל באותם אנשים בשיטות טיפול מוכרות, "מסורתיות", אך כמטפלים אנו נתקלים בשתי בעיות. מחד, המטופלים האלה כבר טופלו (לפעמים במשך שנים) בגישות אלו, עם הישגים מוגבלים ודלים. מאידך, המטופלים עייפים, חלקם מאוכזבים מההתקדמות האיטית, שיתוף הפעולה והמוטיבציה נמוכה מכדי לעבוד ולתרגל. וכך עלה הצורך למצוא שיטת טיפול אחרת, שתהיה חווייתית ומהנה לתרגול, ותביא לתוצאות טובות.

שיטת הטיפול שפיתחנו מבוססת על הפקת צלילים ומקצבים של ביטבוקס. ביטבוקס היא אומנות מוזיקלית-ווקאלית מיוחדת במינה, בה האמן יוצר מוזיקה בעזרת פיו בלבד. האמן יוצר מקצב מוזיקלי, ומשלב בו מגוון "כלים" שהוא מפיק בעזרת מערכת הפקת הקול בלבד, ביניהם תופים, גיטרה חשמלית, חצוצרה ועוד. בסופו של דבר נוצרת יצירה מוזיקלית מלאה, המכילה כלים ומקצבים. לדוגמא https://www.youtube.com/watch?v=HkmZkAciyaM

איסאטו העביר מאות סדנאות ביטבוקס למגוון אוכלוסיות, מילדים ועד קשישים, בעלי התפתחות תקינה, ובעלי מוגבלויות. וכך פיתח שיטת לימוד ביטבוקס פשוטה ויעילה. תרגול ביטבוקס הוא חווייתי ומהנה, ואיסאטו הרגיש שיש כאן יתרונות נוספים. למשל, הורים לילד עם מוגבלות שהשתתף בסדנא סיפרו שהילד מתאמן על הצלילים שלמד, ויש לו שיפור בדיבור.

איסאטו פנה לד"ר איכט כדי להבין את הנושא, וכך צמח שיתוף הפעולה המחקרי. ד"ר איכט בדקה זאת בהתייחס לספרות המקצועית והתברר כי רבים מהצלילים המופקים מקבילים לצלילי הדיבור. למשל, צליל תוף הבס מקביל לצליל פ'. צלילי המצלתיים מקבילים לצלילים ת' או צ'. הפקת הביטבוקס כרוכה בפעילות קול אינטנסיבית, אך ההפקה אינה פוגענית והלמידה קלה ומהנה.

ד"ר איכט ואיסאטו פיתחו את שיטת Beatalk, שבבסיסה עומדים שימוש בצלילים ובמקצבים של ביטבוקס כחלק ממערך של טיפול דיבור. השיטה מאפשרת לימוד ותרגול קבוצתי, כמו להקה, ויתרון נוסף הוא שעלותה הכספית נמוכה היות ולא נדרשים ציוד או אמצעים מיוחדים.

במחקר הנוכחי, ראשוני מסוגו, בדקנו את יעילות שיטת Beatalk בשיפור מובנות הדיבור של מבוגרים-צעירים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית (מש"ה). אנשים רבים עם מש"ה סובלים מהפרעות נוספות, ביניהן לקויות דיבור (שיעורן נאמד בכ-80% בקרב אנשים עם מש"ה חמור).

קשיי הדיבור הללו מצריכים טיפול, אבל בפועל, המטפלים נוטים לא לטפל. מקובל להניח כי עם ההתבגרות, מבוגרים עם מש"ה מיצו את יכולת הלמידה, וכי המשך טיפול לא יביא לתועלת. מטפלים רבים רואים בקשיי הפקת הדיבור חלק מהלקות. כמו כן, בולט העדרן של גישות טיפוליות מתוקפות לשיפור הדיבור, ולא ברור האם השיטות הקיימות אכן יעילות לשיפור דיבורם של מבוגרים עם מש"ה.

במחקר השתתפו 12 אנשים בעלי מש"ה בחומרה בינונית (בגילאי 24–48), המגיעים למרכז יום טיפולי-סיעודי של עמותת "עמיחי", כולם בעלי מובנות דיבור נמוכה ולקויות היגוי ודיבור.

עמותת עמיחי המספקת שירותים לאנשים עם מש"ה, העניקה את האכסניה למחקר. וזאת יחד עם עזרתה של הגברת נופר בן דוד - קלינאית התקשורת הראשית של העמותה.

משתתפי המחקר חולקו לשתי קבוצות: א. קבוצת המחקר (6 משתתפים) השתתפו בקבוצה טיפולית המבוססת על תרגול ביטבוקס. בכל מפגש התבצע לימוד ותרגול של צלילי ביטובקס,  ותרגול של מקצבים פשוטים. בסוף כל מפגש צולם סרטון קצר ששימש את החברים לתרגול בין המפגשים.  ב. קבוצת הביקורת (6 משתתפים) השתתפו בקבוצה טיפולית המבוססת על שיטת טיפול היגוי מסורתית – מוטורית, בו יש למידה של צלילים ותרגול של מילים.

תוצאות המחקר העידו על שיפור גדול יותר בקבוצת המחקר לעומת קבוצת הביקורת במספר מדדים, בהם דיוק ההגייה, מדדי קול, ואיכות התקשורת של המשתתפים.

ממצאי המחקר תומכים ביעילות שיטת Beatalk ככלי לשיפור הדיבור של מבוגרים בעלי מש"ה. עוד חשוב להזכיר כי הטיפול והתרגול היה חווייתי ומהנה. המוטיבציה הגבוהה באה לידי ביטוי הן בשיתוף פעולה אפקטיבי במפגשים הטיפוליים, והן בנכונות לתרגל בין המפגשים. החברים רצו להתאמן, נהנו להפיק את הצלילים, חיזקו זה את זה, והיו מאד מגויסים ל"להקה" שלנו.

בימים אלו אנו מתחילים במחקר נוסף, שירחיב את הממצאים, ומתכננים להמשיך לבדוק את יעילות השיטה עם אוכלוסיות שונות. אנו מקווים כי בעתיד נוכל ללמד קלינאי תקשורת ומטפלים אחרים את שיטת Beatalk, כך שיוכלו להשתמש בה עם מגוון מטופלים.
 
עורכי המחקר ותומכיו

ד"ר מיכל איכט, קלינאית תקשורת מהמחלקה להפרעות תקשורת, הפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת אריאל. מזה כ – 20 שנה עוסקת באבחון ובטיפול בלקויי שפה ודיבור במגוון רחב של אוכלוסיות, מרצה וחוקרת במחלקה. http://www.michal-icht.co.il/

המוזיקאי איסאטו (ISATO), בתפקיד הראשי במופע ווקה פיפל, עוסק בביטבוקס וא-קפלה למעלה ממחצית חייו, מסוגל להפיק באמצעות קולו צלילי צופים, חצוצרות, גיטרה בס ועוד, ואף מצליח לשיר תוך כדי יצירת הקצב.  איסאטו מנחה מופעים רבים ומגוונים, פגש את מיטב אמני תחומו העולמיים והופיע עם בובי מקפרין. איסאטו מפעיל ערוצי יו- טיוב מצליחים בעברית ובאנגלית. ובעשור האחרון העביר מאות סדנאות ביטבוקס בארץ ובחו"ל.

 
עמותת עמיחי אשר העניקה אכסניה למחקר, מספקת שירותים לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית לאורך מעגל החיים.  העמותה מספקת שירותי פנאי, מגורים, תעסוקה, וטיפולים פארא רפואיים לכ – 400 אנשים מידי שנה, באזור המרכז, ודוגלת בשילוב השונה בתוך הקהילה. העמותה עומדת בחזית החדשנות הטיפולית, ומשתפת פעולה עם חוקרים וגורמים אקדמיים כדי להתקדם ולהשתפר כל העת. במיוחד חשוב לנו להזכיר את עזרתה של הגברת נופר בן דוד - קלינאית התקשורת הראשית של העמותה.ד"ר מיכל איכט
 
 


 
1
 
כותרות היום - מבזקים   24/7
1
 
1
דוברות מד״א בשעה 11:06 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על ת.ד בין משאית ורכב פרטי בכביש 431 מרמלה דרום לכיוון נשרים. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח שמיר-אסף הרופא אישה בת 36 במצב בינוני עם חבלות ראש ובטן, וילד בן 6 במצב קל. טימור

עמותת נגישות ישראל עורכת כנס מקצועי ייעודי במיוחד עבורכם, על מנת לסייע לכם למלא את תפקידכם בארגון בצורה היעילה והמקצועית ביותר. 
בואו ללמוד איך נותנים שירות לאנשים עם מוגבלות שקופה, מה חדש בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, לקבל כלים חדשים לביצוע תפקידכם, לשמוע על דוגמאות מהשטח ועוד. 
3.5 | 10:00 - 13:45 | בזום | 65 ש״ח למשתתף.
במידת הצורך ניתן ליצור קשר: 
טל וייס | טלפון: 054-3951414 | מייל kursim@aisrael.org

הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאהתמיד חלמתם ליצור סיפור מתח ולא העזתם? ובכלל, איך כותבים ספר מתח וגורמים לו להיות מפתה, מסקרן ובעיקר כזה שאי אפשר להפסיק לקרוא אותו? 
 
יגאל צור, איש רב פעלים; עיתונאי, מגיש בטלוויזיה, מדריך טיולים וכבר הרבה שנים - גם סופר של ספרי מתח, יתארח אצלנו בספריה לעיוורים במסגרת כיתת אמן ויסביר את האומנות הסודית מאחורי ז'אנר ספרות המתח. השידור יועבר אליכם ביום שני הקרוב ה3.5 בשעה 16:00 בדיוק.  
 
במפגש יעניק צור 10 טיפים חשובים וקלים לכתיבת סיפור (מתח) טוב ואתם לא רוצים לפספס את זה. 
כאמור, האירוע יועבר בלייב דרך ערוץ היוטיוב שלנו וכמובן ניתן יהיה לשאול שאלות בצ'ט תוך כדי המשדר.
 
הלינק להאזנה וצפייה ייפתח לשידור ביום האירוע בשעה 16:00
-קישור ליוטיוב
 
הצטרפו אלינו :)  
 
  מערכת החדשות:  077-330-8993
   
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת בהר בחוקותי כ"ו אייר התשפ"א
1
האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח
     


עורכי דין
ביטוח לאומי
 

עורכי דין
דיני נזיקין
     


עורכי דין
רשלנות רפואית
 

פודיאטרים
     


פיזיותרפיה
 

פיזיותרפיה התפתחותית
     


פילאטיס
 

פלדנקרייז
     


פסיכוגריאטריה
 

פסיכולוגיה התפתחותית
     


פסיכולוגיה שיקומית
 

פסיכותרפיה
     


פרחי באך
 

ציוד ואביזרים
     


קינסיולוגיה
 

קלינאי תקשורת
     


רולפינג
 

רכב חשמלי
     


רכיבה טיפולית
 

רפואה סינית
     


רפלקסולוגיה
 

שיאצו
     


שיטת אלבאום
 

שיטת אלכסנדר
     


שיטת פאולה
 

שיקום נכים
     


שירותי
סיעוד
 

תזונה ודיאטות טבעיות
     


תרפיה במוסיקה
  רישום לאינדקס
     

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
    fax-to-mail: 153-54-7126459   דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com   כתובת: בן חור אליהו 14 באר שבע       מערכת החדשות: 077-330-899-3

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים