8
 
8
1
 
1
1
בארץ ובעולם   |   בריאות ונפש    |   התנדבות וקהילה   |   חוק ומשפט   |   ספורט נכים   |   רפואה משלימה   |   תזונה נכונה   |   פייסבוק    |       חיפוש
1

מקרה של ילוד נוסף הסתיים באסון בביה"ח זיו

השופט נזף במנהלת מחלקת יולדות בביה"ח זיו, וחייב את ביה"ח ב-3 מיליון שקל פיצויים לצעירה שנותרה נכה מלידה שהסתבכה


מערכת, 07/09/2016, צילום: ניצן מקובר כספי
 


 
כב' השופט ד"ר מנחם רניאל מביהמ"ש המחוזי בחיפה דן בתביעה של צעירה נכה  - אשר לטענתה נכותה נגרמה כתוצאה מהתרשלות הצוות הרפואי בלידתה. את הצעירה ייצגה עו"ד אורלי הרמן.
מפסק הדין החריף עולה כי מנהלת מחלקת היולדות בביה"ח זיו בצפת דאז, החליטה שלא לערוך ניתוח קיסרי באישה למרות סימנים ברורים כי העובר נמצא במצב סבוך במיוחד,  ובניגוד להמלצתו של רופא מתמחה שבדק את היולדת. הלידה הסתבכה, וכתוצאה ממאמצי הרופאים לשחרר את היילודה מתעלת הלידה – נגרם לה שיתוק קשה ביד אחת ושיתוק חלקי בידה השנייה.
אך מסתבר שזוהי לא הפעם הראשונה שהחלטות שנויות במחלוקת שהתקבלו במחלקת היולדות של ביה"ח זיו הסתיימו באורח טרגי, לאחר שיילוד נתקע בתעלת הלידה. במקרה שארע בשנת 1998 נמשך יילוד בכוח ע"י הרופאים באותה מחלקת יולדות - וראשו נתלש ממקומו, עובדה שהצוות הרפואי ניסה להסתיר מההורים.
במקרה טרגי זה פסק נשיא ביהמ"ש המחוזי בחיפה השופט (בדימוס) מיכאל לינדנשטראוס - כי על ביה"ח זיו לפצות את ההורים בכ-250 אלף שקלים.

בתביעה שהסתיימה השבוע בפסק דין - טען משרד הבריאות כי תצלום הרנטגן שבוצע ליולדת הראה כי ניתן לבצע לידה רגילה אלא שבמהלך המשפט התברר כי התצלום נעלם באורח פלא מהתיק הרפואי, ולא הוצג כל רישום המעיד כי התצלום בוער – כפי שהדבר מתחייב בחוק.
במסגרת פסק הדין קבע כב' השופט רניאל כי עצם היעלמות תצלום הרנטגן מעבירה את נטל השכנוע לכתפי בית החולים. כמו כן, העביר השופט ביקורת קשה על מנהלת המחלקה (לשעבר), על כך שהתעקשה שלא לקרוא את התיק הרפואי שהוגש לה במהלך עדותה לשם רענון זכרונה, ועל טענותיה כי איננה זוכרת את פרטי המקרה.  
"מנהלת המחלקה התחמקה מלזכור דבר של ממש מלבד אמירות כלליות: היא לא זכרה כביכול פניות אליה, סירבה לעיין בתיק לפני עדותה בטענה שהדבר עלול לבלבל אותה, אמרה שאינה יכולה לזכור אחרי 25 שנה, וכשאמרתי לה שהיא יכולה לזכור ויש מקרים שאנשים זוכרים אחרי 25 שנה, ועליה לענות אם היא זוכרת או לא - ענתה שהיא לא זוכרת. אבל אינני מאמין לה, לאור התחמקותה מעיון בתיק לצורך רענון זכרונה". במלים חריפות אלה נזף כב' השופט רניאל מביהמ"ש המחוזי בחיפה במנהלת המחלקה לשעבר בבית החולים זיו בצפת, בפסק דין שהתקבל בימים האחרונים, במסגרתו פסק פיצויים נכבדים לצעירה שנותרה נכה כתוצאה מהתרשלות הצוות הרפואי בבית החולים זיו בצפת בלידתה.  
המקרה ארע בשנת 1991. אישה הרה ממוצא אתיופי בעלת היסטוריה מיילדותית קשה ומספר לידות שהסתיימו בפטירת תינוקות, הגיעה לבית החולים זיו בצפת, עם צירים מוקדמים.  

לדברי עו"ד אורלי הרמן, המייצגת את הצעירה שנולדה נכה בכתוצאה מהלידה ואת הוריה, "מדובר במקרה חמור בו נמנע מן היולדת טיפול רפואי ראוי. מנהלת המחלקה התעלמה מכל ממצאי הבדיקות הקודמות שחייבו ניתוח קיסרי, נמנעה מלבדוק את היולדת בעצמה וקיבלה את את החלטתה להמשיך ללידה רגילה תוך הסתמכות על צילום רנטגן בלבד, שהוא המסמך הרפואי היחיד שנעלם באורח פלא מתיק רפואי המונה מאות עמודים." לדברי עו"ד הרמן, בית המשפט קיבל את טענתה כי ההימנעות מניתוח קיסרי והמשך תהליך הלידה הרגיל גרמו להסתבכות הלידה – כפי שניתן וצריך היה לצפות מראש, והביאו ללידת התובעת כשהיא סובלת מנכות קשה.
לדברי עו"ד הרמן, שתי בדיקות גניקולוגיות שבוצעו ביולדת ע"י מיילדת ורופא מתמחה במחלקה ביום הלידה, העלו כי מדובר בלידת קשה במיוחד, בה הרגליים מקדימות את העכוז (מצג רגליים) - סברה אשר חוזקה בפרשנות לתצלום רנטגן אותו ערך המתמחה ליולדת. בפסק הדין צוין כי לטענת התובעים מנהלת המחלקה לא בדקה את היולדת בעצמה והסתפקה בפרשנותה לצילום. היא החליטה  שלא לבצע ניתוח קיסרי, ולהמשיך ללידה טבעית. המתמחה הצעיר תיעד בתיק הרפואי את חילוקי הדעות המקצועיים בינו לבין מנהלת המחלקה. למרבה הצער התברר בתוך זמן קצר, שחששותיו היו מצודקים: כתוצאה מההחלטה להמנע מניתוח קיסרי נתקעה היילודה בתעלת הלידה, והרופאים שניסו לחלצה, משכו אותה בכוח וגרמו לה לנזקים קשים בידיה, שאחת מהן נותרה משותקת בדרגה קשה והשניה משותקת חלקית.
המומחים הנוירולוגים מטעם הצדדים הסכימו ביניהם כי נכותה הרפואית של הצעירה נאמדת ב-40% בצד שמאל ו-20% בצד ימין.
בבית החולים זיו הכחישו את טענות עו"ד הרמן וטענו, כי בזכות המיומנות של הצוות הרפואי ניצלו חייה של התינוקת. לגישת בית החולים, לא היתה במועד הלידה כל הוראת נגד ליילוד וגינאלי, עם הנתונים שאיתם הגיעה האם. התנהלות הצוות הרפואי היתה בהתאם לפרקטיקה הרפואית המקובלת, טענו בבית החולים, ולא היתה כל רשלנות בניהול הלידה. בנוסף, נטען, לא הוכח שהלידה חרגה מסטנדרט הטיפול הרפואי הסביר, או שבוצעה בחוסר מיומנות, ועל כן יש לדחות את התביעה.

מומחה מיילדות: הפעולה המתבקשת הייתה ניתוח קיסרי
פרופ' צבי פלטי, מומחה בתחום המיילדות שבדק את המקרה, קבע כי במצג עכוז, ובוודאי במצג עכוז מורכב בו הרגליים מקדימות, בו היתה נתונה התינוקת, החלקים הרכים והקטנים יותר היוצאים לפני הראש אינם מרחיבים מספיק את תעלת הלידה. מדובר לדבריו בעיקר בידיים וברגליים. דבר זה, לשיטתו, מביא לאפשרות של היתקעות הראש בתוך תעלת הלידה, ולצורך להשתמש בטכניקות מיוחדות ללידת עכוז תקועה - בכוח ולעיתים בהרבה כוח - כדי לשחרר את הראש ולסיים את הלידה.
"סיכון נוסף ומדאיג מאד את המיילד בבוא יולדת עם מצג רגליים, ובמיוחד לאחר פקיעת מי שפיר, הוא צניחת חבל הטבור - שיכולה לגרום להפסקה של זרימת הדם ואיתה החמצן אל העובר, עם כל הנזק המיידי והעתידי הכרוך בכך", קבע פרופ' פלטי. לכן, לדבריו, כלל הברזל במצג רגליים הוא לסיים את הלידה בניתוח קיסרי מהר ככל האפשר. המומחה ציין, כי במקרה הנדון ניתן היה למנוע את הנזק שנגרם לתינוקת, לו הצוות היה רואה ביולדת מקרה רפואי בעל סיכון מיילדותי רב, כפי שהיה צריך לעשות.

ביהמ"ש: ניתן וצריך היה למנוע את נזקי הלידה על ידי סיומה בניתוח קיסרי
השופט ד"ר מנחם רניאל, מבית המשפט המחוזי בחיפה שדן במקרה, קבע בפסק דינו כי הוכח במידה הראויה, שניתן וצריך היה על פי הפרקטיקה הרפואית הנהוגה בשנת 1991 למנוע את נזקי הלידה של התינוקת, וזאת על ידי סיום הלידה בניתוח קיסרי.
"אין חולק, כי בעת אשפוזה של האם עמדה בפני צוות בית החולים, או היתה צריכה לעמוד בפניו, התמונה לפיה מדובר ביולדת עם היסטוריה מיילדותית גרועה, כפי שנאמר במפורש על ידם ופורט במסמכים שהציגו", קבע השופט.
גם בטופס "סיכום האשפוז" של האם מיום 3 ביוני 1991 - כחודשיים לפני הלידה – נכתב כי בהיסטוריה המיילדותית של האם יש שלושה ילדים שנפטרו, קבע השופט. לכן, קבע, בעת שחרורה של האם מאשפוזה הראשון בבית החולים זיו בצפת, הוחלט גם לשלוח אותה למעקב במרפאה להריון בסיכון גבוה.
עוד קבע השופט כי ניתן לראות, שעל ילוד האם בלידה נרתיקית החליטה מנהלת המחלקהמנהלת מחלקת היולדות בבית החולים בתקופה ההיא - וזאת על סמך התרשמותה מצילום רנטגן שבוצע לאם. מהצילום הסיקה הרופאה שמדובר במצג עכוז שלם. ממצא זה עמד בסתירה לשתי בדיקות גניקולוגיות שבוצעו לאם - האחת על ידי האחות המיילדת בשעה 14:20 והשנייה על ידי הרופא המתמחה  בשעה 15:15. בשתי הבדיקות נמצא שכף הרגל של העוברית מקדימה את העכוז, משמע מצג בלתי שלם, כפי שאף התרשם המתמחה מן הצילום שבוצע. במהלך המשפט טענה עו"ד הרמן, כי  מאחר ששתי הבדיקות הגניקולוגיות הידניות הצביעו על מצג רגליים, ומאחר שמנהלת המחלקה לא בדקה את האם אלא הסתמכה רק על הצילום, קיימת לכל הפחות סתירה מהותית בין שני סוגי הבדיקות שנעשו. סתירה זו פועלת לחובת הנתבעת, ומלמדת על הסתברות גבוהה לטעות של מנהלת המחלקה בפיענוח הצילום.

"השאלה אם טעתה מנהלת המחלקה בפיענוח צילום הרנטגן, למרות היותה בכירה מהרופא המתמחה, היתה יכולה להיפתר על ידי עיון בצילום הרנטגן" ממשיך וקובע השופט רניאל. "אף המומחה מטעם הנתבעת אישר בחקירתו הנגדית, שייתכן שמומחה למיילדות ולגניקולוגיה יטעה בפרשנות צילום רנטגן, שכן 'כל רופא יכול לטעות'. אלא שצילום הרנטגן, שלגביו היו כאמור חילוקי דעות לגבי סוג המצג הנראה בו, לא אותר על ידי בית החולים והוא אינו חלק מחומר הראיות שבפניי".
עוד קבע השופט, כי אין ספק שהנתבעת לא הציגה כל ראיה להליך ביעור של צילום הרנטגן. בשל כך טענה עו"ד הרמן, כי בהעדר הליך ביעור כדין, חזקה שצילום הרנטגן לא בוער, והוא עדיין נמצא בשליטת בית החולים עד היום - כפי שאכן עולה מעדותה של מנהלת רשומות רפואיות בבית החולים.
לפיכך פסק השופט, כי "בית החולים הפר את חובתו על פי הדין בכל הנוגע להליך הביעור ולאיתור צילום הרנטגן, ולתובעים נגרם נזק ראייתי. בנסיבות העניין מועבר נטל השכנוע אל כתפי הנתבעת". השופט ציין, כי "חשיבותו של תיעוד רפואי מזמן אמת לא תסולא בפז. ראשית לצורך הטיפול הרפואי הרצוף והטוב, אך גם לצורך הבחינה בדיעבד של פעולות הצוות הרפואי".
השופט לא חסך גם את ביקורתו ממנהלת המחלקה הרופאה שקיבלה את ההחלטה על לידה רגילה במקום ניתוח קיסרי מתבקש.העובדה שהיא הרופאה הבכירה לא הופכת אותה לצודקת", קבע השופט.
לסיכום קבע השופט, כי על פי כל הראיות שהובאו בפניו, וכפי שהסכימו מומחי הצדדים, בזמנים הרלוונטיים לתביעה - בשנת 1991 - הפרקטיקה הנוהגת במקרה של מצג עכוז מורכב מסוג רגליים היתה להפנות לניתוח קיסרי, ולא לבצע לידה נרתיקית כפי שנעשה במקרה הנדון. "לפיכך, אי ביצוע ניתוח קיסרי לאם מהווה התרשלות מצד בית החולים", קבע השופט.
עוד קבע השופט, כי מתיאור אופן התרחשות הנזק עולה כי קיים קשר סיבתי עובדתי בין הלידה הנרתיקית שבוצעה ליולדת והצורך להפעיל כוח כדי לחלץ את ראשה של התינוקת, לבין הנזק שנגרם לה.
לאור כל זאת, קיבל כב' השופט רניאל מביהמ"ש המחוזי בחיפה את תביעת ההורים, באמצעות עו"ד הרמן, וקבע כי יש לחייב את בית החולים זיו לשלם להם פיצויים בסך של 2,614,906 שקלים, בתוספת אגרות התביעה, הוצאות העדים והמומחים ושכ"ט עו"ד, בסך 306,295 שקלים – עם ריבית והצמדה.

עו"ד אורלי הרמן עוסקת בתביעות פיצוי לנפגעי רשלנות רפואית.


 

 


 
 
1
  כותרות היום - מבזקים     ביטוח לאומי
1
 
1
דוברות מד״א בשעה 11:53 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על פועל שהתחשמל במרכז מסחרי בראשון לציון. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים במקום טיפול רפואי לגבר בן 24 במצב קשה מחוסר הכרה. עדכון בהמשך. נדב

ביום שלישי, ה-20/07/2021 בוצעה ביקורת ע"י רופא וטרינר רשותי – ממשלתי, מ.מ גבעת זאב, מוסמך היחידה הווטרינרית במשרד הבריאות, במרכול ללא רשיון בשם "אף אם גרין מרקט" ברחוב קריית יערים 32 בגבעת זאב.
במהלך הביקורת נמצאו במקום ליקויים תברואיים וכן בשר בקר ודגים שתוקפם פגשאינם ראויים למאכל אדם, העלולים להזיק לבריאות האדם.
בהוראת הרופא הווטרינר הושמדו כ- 14 ק"ג של בשר בקר ודגים.
הטיפול במזון מן החי, אחסונו ושיווקו ללא התנאים הנדרשים בחקיקה וללא עקיבות, עלולים להזיק לבריאות הציבור.
משרד הבריאות והרשות המקומית ימשיכו לנקוט בצעדי אכיפה כנגד העסק. 
הציבור מוזמן לעיין במדריך לקנייה נכונה של בשר, עופות ודגים באתר משרד הבריאות.

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מחייב כל ארגון אשר מעניק שירות לציבור והמעסיק 25 עובדים לפחות, למנות רכז נגישות.
 
 
  מערכת החדשות:  08-973-4-006
   
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו''
שבת קודש פרשת ואתחנן ט"ו אב התשפ"א
1
האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות
8
רישום לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה
1    

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
    fax-to-mail: 153-54-7126459   דוא"ל: lelohag@gmail.com   כתובת: בן חור אליהו 14 באר שבע       מערכת החדשות: 08-973-4-006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים