lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1
בארץ

הטכנולוגיה שמאפשרת לילד בעל המוגבלות לתקשר

וועידת המאה לחינוך וטכנולוגיה EdutExpo2020 שהתקיימה ביום הבינלאומי לזכויות אנשים בעלי מוגבלויות, התמקדה השנה בחינוך המיוחד והעלתה על נס את התרומה של הטכנולוגיה לתלמידיו

 
מערכת, 07/12/2019, צילום: ניב קנטור
 ילדי עמל בכנס חינוך
 
הטכנולוגיה נרתמת, בפרט בשנים האחרונות, לצרכים חברתיים. הדוגמאות הן רבות – מבריאות דיגיטלית ועד לתחומים כמו פודטק. אחד התחומים הבולטים בכך הוא החינוך, המציע מגוון רחב של טכנולוגיות מסייעות, לחינוך והדרכה במגזרים השונים, וגם לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים. כחלק מזה, הן מחלחלות גם לתחום החינוך המיוחד, ומאפשרות לתלמידים אלה לבצע דברים שהיו מתקשים לבצע בלעדיה.יישום הטכנולוגיה במערכת החינוך, ובפרט בחינוך המיוחד, נדון השנה בהרחבה בוועידת המאה לחינוך וטכנולוגיה, שנערכה בשלישי האחרון, 03/12/2019, במתחם הכנסים לאגו בראשון לציון. התאריך נבחר מאחר שביום זה צוין ברחבי העולם יום השוויון לאנשים עם מוגבלות. האירוע הופק על ידי קבוצת אנשים ומחשבים בהשתתפות מאות אנשי חינוך וטכנולוגיה, והנחה אותו יהודה קונפורטס, העורך הראשי של הקבוצה.

האירוע התקיים בשיתוף קרן אתנה, שפועלת להעצמת מעמד המורים באמצעות כלים טכנולוגיים, ומפעילה בשנים האחרונות את תכנית "ארגז כלים דיגיטלי למורי החינוך המיוחד". במסגרת תכנית זו, מחלקת הקרןאייפדים ומדפסות, 120 שעות הדרכה לכל אחד מהם ותמיכה טכנית. הקרן הוקמה לפני 12 שנים וחילקה עד כה מחשבים ל-25 אלף צוותי חינוך ב-160 ישובים, מהם ל-9,000 מורים בחינוך המיוחד ב-100 ישובים. אתנה פועלת יחד עם השותפים שלה – משרד החינוך, הסתדרות המורים ובנק מסד.
 
אורי בן ארי, מייסד ונשיא הקרן, אשר שימש כיו"ר הכנס, התמקד בדבריו בחינוך המיוחד ואמר כי הוא "פורץ דרך, כולל מבחינה טכנולוגית. בחינוך המיוחד מצאנו שכל מורה מטפל בילד לפי ההתפתחות שלו ויכולותיו, ובונה לו תכנית אישית. ראינו תופעות מדהימות בסיוע המחשב, הבנו שהטכנולוגיה מחוללת ניסים. למשל, ילד שלא דיבר עם אימא שלו עשה זאת בפעם הראשונה בסיוע הכלים הדיגיטליים, וכעת הוא מסוגל לדבר אתה ולהביע את רגשותיו ורצונותיו". לדבריו, "הטכנולוגיה מביאה את תלמידי החינוך המיוחד להישגים. למשל, ראינו שהם מסוגלים לתכנת רובוטים, לפתור בעיות טכנולוגיות, לפענח צילומי אוויר שאחרים לא מסוגלים לעשות ולהביא לידי ביטוי את האינטליגנציה הרבה שלהם".

"מהפכה בתהליכי הלמידה"

ככלל, אמר בן ארי, "הטכנולוגיה גרמה למהפכה בתהליכי הלמידה. היא לב המהפכה התעשייתית הרביעית. עם זאת, הוא אמר כי "המהפכה הטכנולוגית יוצרת שיבוש. אלא שהחינוך נמצא באמצע המהפכה ועדיין לא עבר את השיבוש הזה".לדבריו, "מעמד המורה השתנה בגלל הטכנולוגיה. היא לקחה מהמורים את התפקיד הכי חשוב שלהם כמקור ידע. על המורה ללמוד כישורים חדשים, כדי שיוכל להקנות אותם לתלמידים שלו, על מנת שישתלבו בעתיד בעולם התעסוקה הטכנולוגי והמאתגר. המערכת צריכה להתאים את עצמה לדור ה-Z שמעדיף את האמצעים הדיגיטליים." בהקשר זה הוא ציין כי יוטיוב הוא מקור הידע השני של התלמידים – אחרי המורים.

בן ארי נתן דוגמאות מהנעשה במערכות החינוך בכמה מדינות בעולם. כך, ציין, "בסינגפור, כל המורים והתלמידים מקבלים מחשבים אישיים בחינם, כל המורים עוברים הכשרה טכנולוגית, וב-22 השנים האחרונות, משרד החינוך שם מעניק תשתיות מחשוב חינם לבתי הספר."

"המדיניות של משרד החינוך האמריקני היא שכל המורים ייהנו מתשתית תקשוב. זה לא קיים בכל המדינות והמחוזות בארצות הברית, אבל יש להם חזון. "בפינלנד, ההוראה היא אחד משלושת המקצועות החשובים במדינה, לרבות החינוך הטכנולוגי," הוסיף.

לסיכום ציין בן ארי כי "לא מספיקה הטכנולוגיה, צריך גם חדשנות. טכנולוגיה בלי חדשנות לא תעשה את השינוי הנדרש. הטכנולוגיה היא רק המאפשרת, היא לא המטרה, וצריך שינוי בלמידה."

ד"ר רונית אשכנזי, סמנכ"לית וראשת מנהל פדגוגיה ברשת עמל, דיברה על הפעילות הטכנולוגית שמתבצעת בבתי הספר של הרשת. כך, היא ציינה את דירוגם של תלמידים מתיכון עמל ליידי דיוויס ירושלים, שמגיעים מהחינוך המיוחד או נשרו מבתי ספר אחרים בעיר, במקום השלישי בתחרות טכנולוגית בינלאומית בדרום אפריקה. הם פיתחו מוצר לביש של אנשים שלא יכולים לצייר, שקורא את המחשבות שלהם ומאפשר להם לצייר, ונתנו אותו לילדים המאושפזים בבית החולים אלי"ן. לדבריה, "ההעצמה של התלמידים כתוצאה מהפרויקט הייתה בלתי רגילה." בין הפרויקטים הטכנולוגיים הנוספים שמבצעת הרשת לטובת הקהילה ניתן למנות את פרויקט גם אני יכול ותחרות יזמות לפיתוח טכנולוגיות שמסייעות לאנשים עם צרכים מיוחדים.
 
אבי קמינסקי, יו"ר איגוד מנהלי מחלקות החינוך, ציין כי "המורים הם חוד החנית, כולל המורים בחינוך הטכנולוגיה, והפיתוחים החדשים מאפשרים להם להתקדם. אלא שצריך לשמור את הבלאנס בין החדשנות לערך האדם באשר הוא אדם, וחשוב שזה יהיה על סדר היום כל הזמן. האדם והמחויבות לחדשנות חייבים להיות לנגד עינינו".

רון כהן, מנהל שיווק ומכירות בבנק מסד, אמר ש-"הטכנולוגיה באה לשפר את ההוראה, אבל היא לא יכולה להחליף את המורה ולא תעשה זאת." הוא ציין את התרומה של בנק מסד, שמזה שנים מכונה "הבנק של המורים", לפרויקט "מחשב נייד לכל מורה בחינוך המיוחד" של קרן אתנה
.


 


 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: זכי הלר : בשעה 08:01 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב אשר, על מטוס קל עם טייס ונוסע שהתרסק במטע זיתים בין כבר יאסיף לכפר מכר. חובשים ופראמדיקים של מד"א קובעים את מותו של גבר כבן 70 ומעניקים טיפול רפואי ומפנים למרכז הרפואי לגליל בנהריה, גבר כבן 74 במצב בינוני , בהכרה מלאה, עם חבלות. חובש על אופנוע מד"א דור וקנין ופאראמדיק מד"א פיראס רייס, סיפרו: "כשהגענו למקום ראינו את המטוס הקל שהתרסק, בתוך המטוס נלכד גבר בשנות השבעים, הוא היה מחוסר הכרה וסבל מחבלה רב מערכתית, ביצענו בדיקות רפואיות, הוא היה ללא סימני חיים ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותו. בסמוך למטוס ראינו גבר כבן 74 בהכרה מלאה, לאחר שחילץ את עצמו, הענקנו לו טיפול רפואי, הוא סבל מחבלות בגופו ופינינו אותו לבית החולים כשמצבו בינוני ויציב.


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים