8
1
 
1
1
בארץ ובעולם  |  בריאות ונפש  |  התנדבות וקהילה  |   חוק ומשפט  |  ספורט נכים  |  רפואה משלימה   |  תזונה נכונה  |   כניסת כתבים   |  פייסבוק חיפוש
1
פנאי ותרבות
 

"אקספרסיה-אימפרסיה" תערוכת יחיד - נורית רוזן

אוצרת - אירית לוין
בין התאריכים 6-28 למאי, בית העיתנאים ע"ש סוקולוב (רח' קפלן 4) בתל אביב. פתיחה חגיגית ביום שישי, 6 במאי, שעה 12:00מערכת, 02/05/2016 
זו תערוכת היחיד הראשונה של נורית רוזן לאחר מספר תערוכות קבוצתיות. "זו תערוכה המסכמת שנת יצירה עם הדהוד לציורים ולרישומים מהעבר. מסת העבודות בשלושת המקבצים המוצגים בתערוכה זה לצד זה, יוצרת מפגשים צורניים וקולוריסטיים שונים. היצירה נעה בין  תווי עומס ודחיסות לצד תווים שקטים ומופנמים. הצופה בתערוכה מסייר במעין לבירינת של דגמים וצורות הנעים בין פיגורציה להפשטה בין ריאליה מוחשית לריאליה פסיכולוגית'' - אומרת האוצרת אירית לוין - ''הציורים התחילו לעתים בקו ולפעמים בכתם צבע, ונוצרו בתהליך עבודה ספונטני חסר חוקיות ותכנון, בצבעי פנדה על קרטון בפורמט קטן. הדימויים הצמחיים עברו תהליך השטחה על-ידי האמנית, כאשר קווי המתאר השחורים יוצרים דיאלוגים עם סקלה של צבעים יוקדים''.
 
"העבודות החדשות הללו" – מסבירה נורית רוזן – "שונות לחלוטין מהציור הפיגורטיבי המוקפד שאפיין אותי בעבר. הן נוצרו במהלך ההתמודדות עם מחלת הסרטן. הן משקפות את הלך הרוח, את התחושה של מבוך ללא מוצא, של קירות שחורים שסוגרים עלי. משקפות את התסכול כשאני לא יודעת באיזו דרך לבחור ואיזו החלטה היא הנכונה. משקפות מצב של כאוס מאיים ואי וודאות , ותחושה של חוסר משמעות.

אני עובדת ישר מהבטן. בכל עבודה התוצאה מפתיעה אותי מחדש. למרות התחושות הקשות, העייפות הנוראית, הסבל, הדכדוך והפסימיות - נוצרה חגיגת צבעים אופטימית וחזקה. כנראה שהרצון שלי לחיות יותר חזק מהדיכאון והסבל. כנראה שאני לא מעזה להאמין שיהיה בסדר, שאתגבר על המחלה".

כשהתחלתי לצייר, לפני כ-7 שנים, היה לי ברור שאציג את העבודות שלי. כל אמן רוצה להציג. זה צורך פנימי, כמעט קיומי. אמן חייב קהל, חשיפה, מחיאות כפיים, הכרה, הוקרה. תערוכת יחיד ראשונה זו פריצת דרך ואתגר גדול, וחיכיתי לרגע המתאים.
לפני כשלוש שנים ביקרתי בתערוכת יחיד גדולה בה הוצגו עשרות עבודות, ללא כל קשר בין אחת לשנייה, בלי קו מקשר, בלי מוטיב מרכזי, כאילו מישהו לקח את כל מה שהיה לו במגרות, ללא מיון, ותלה. באותו רגע גמלה בליבי החלטה שרק כשיהיה לי גוף עבודות מהודק, הומוגני, עבודות שיש ביניהן קשר - רק אז אציג תערוכת יחיד. וזה קרה. אבל ממש לא כפי שתכננתי...
 
''אבקש שתגיעי אלי בעוד שבועיים לביקורת'' – אמר לי פרופ' קיוויתי, מנהל מח' אלרגיה בבית החולים איכילוב. הגעתי אליו כי אחת מתופעות הלוואי של הכימותרפיה הייתה אלרגיה קשה.
''טוב – אמרתי – להביא משהו''?
''כן - אמר –הביאי ציור שלך''.
''מה?'' אמרתי נדהמת, כשעל פרצופי נמרח חיוך מאוזן לאוזן.
''ציור חדש'' הדגיש.
הלכתי הביתה מלאת אנרגיה ומשהו חדש נפתח.
מרגע שאובחנתי כחולה בסרטן השחלות, בקיץ 2014, הכל נעצר.
ניהול מחלה קשה גוזל כוחות נפשיים ופיזיים – שממילא אין, ומחייב את החולה לקבל החלטות גורליות, שפירושן חיים או מוות, במצבים מלחיצים, כשאין לו לא מידע ולא כלים על סמך מה לקבל את ההחלטות.
מהרגע הראשון החלטתי שאני זו שמנהלת לעצמי את המחלה, ולא מתנהלת לפי מה שרופא זה או אחר, בכיר ככל שיהיה, קובע עבורי. החלטה לא פשוטה.
הדבר הראשון שעליו ''ויתרתי'' בתקופה זו היה הציור. זו לא הייתה החלטה מודעת. זה פשוט קרה. הכל קפא. הקנווסים, ניירות הציור והצבעים לסוגיהם נותרו מיותמים.
במשך חודשים לא הצלחתי לרשום אפילו משהו קטן. בשעות הארוכות שביליתי בטיפולים באגף הסרטן  - או בשמו הרישמי ''מחלקת אישפוז יום אונקולוגי'' - מחוברת לעירוי, לא הצלחתי להתרכז בכלום. בלוק הרישום שהיה בתיק נשאר סגור.
שוב ושוב עלתה בי המחשבה בשביל מה בעצם להמשיך להתמודד עם טיפולים (שלא בטוח שאמנת ג'נבה מאשרת אותם...), עם תופעות לוואי שלא יכולתי לדמיין שקיימות, עם סבל פיזי ונפשי, עם תשישות איומה. למה לעבור את כל הסבל הזה? בשביל מה שוב לקום בבוקר? אגב – עדיין אין לי תשובה. אם למישהו יש כיוון אשמח לשמוע...
 
לכן בקשתו של פרופ' קיוויתי הייתה כל כך מטלטלת, וכנראה בזמן הנכון... ''ציור חדש'' – ביקש. כלומר לא משהו שצריך להוריד ממנו את האבק.
ולי לא היה שום כיוון או רעיון.
חזרתי שוב לאותו מקום בו הייתי כשפרשתי מעבודתי (ע' מנכ''ל לשכת עורכי הדין). העבודה בלשכה הייתה מאד אינטנסיבית, נמשכה שעות ארוכות, והייתה הציר המרכזי בחיי. הפרישה הותירה וואקום רציני, ולא רציתי סתם להתקיים בשיגרה חסרת תוכן, אלא לחיות חיים מלאי משמעות.
מכרה סיפרה לי כבדרך אגב שהיא משתתפת בחוג לציור אינטואיטיבי. הסתקרנתי. נרשמתי לסדנת סוף שבוע שהעביר הפסיכיאטר ד''ר פינקי פיינשטיין, חלוץ הציור האינטואיטיבי בארץ.
עד אז לא ציירתי. אמנם בתיכון מילאתי מחברות על מחברות ברישומים דקורטיביים, אבל תמיד ידעתי שיש לי כישרון לציור. הגעתי עם המון ציפיות, שכולן נענו.
ההתרגשות מהציור גרמה לי להבין שאני באמת רוצה לצייר, אבל צריכה לקחת קורסים מקצועיים ברישום, ציור, צבע. וכמובן גם בתולדות האמנות. במשך שנים הסיגנון שלי היה ריאליסטי – פיגורטיבי: רישום מודל חי, פורטרטים. באופן מובהק זה היה הכיוון שלי. אבל כעת לא יכולתי לחזור לזה.
טוב, פיגורטיבי לא. אבל מה כן? חיפשתי וחזרתי ל ספרו של ד''ר פינקי פיינשטיין ''ריפוי בציור אינטואיטיבי''. ניקיתי את הראש. והתחלתי לעבוד באמת באופן אינטואיטיבי לפי המלצותיו של פינקי. התחלתי ולא יכולתי להפסיק. הדברים פשוט זרמו. וממשיכים לזרום עד עכשיו.
התחלתי ''לקשקש'' בלי מטרה על ניירות וקרטונים שהיו לי בבית בצבעי פנדה, והמשכתי לצייר על קרטונים בגודל זהה של שמינית גיליון.
 
העבודות החדשות הללו כאמור שונות לחלוטין מהציור הפיגורטיבי המוקפד שאפיין אותי בעבר. עברתי לקו מופשט אשר הלך והתפתח ומשקף את השינוי הפנימי שחל בי. בלי תיכנון מוקדם, נוצר ציור מופשט שיש בו תנועה, שטחים, צבע. כשאני יושבת מול קרטון אפור וריק - הציור פשוט קורה, ללא כל תכנון מראש. אין לי שמץ מושג מה ייצא, מה יהיה ומה זה יביע. אני עובדת ישר מהבטן. בכל עבודה התוצאה מפתיעה אותי מחדש. למרות התחושות הקשות, העייפות הנוראית, הסבל, הדכדוך והפסימיות - נוצרה חגיגת צבעים אופטימית וחזקה. כנראה שהרצון שלי לחיות יותר חזק מהדיכאון והסבל. כנראה שאני לא מעזה להאמין שיהיה בסדר, שאתגבר על המחלה.
תת המודע האינטואיטיבי פשוט התפרץ אל הנייר.
הטכניקה של פסטל שמן עם קווים באקריליק שחור הלכה והשתכללה, ונוצרה שפה צבעונית מאד יחד עם קונטורים שחורים קשים, תוחמים ולא סלחניים.
לאט לאט נכנסו – כמעט בדלת האחורית – כמה פורטרטים. הראשון היה פורטרט עצמי, מלא כאב, ללא שיער. בהמשך נוספו פורטרטים של המלאכים שמלווים אותי ומחזקים אותי ונלחמים איתי בסרטן שהחליט להגיע להתארח. ישנם כאן סביבי רופאים אונקולוגים, המנתח, ואחרים.
העבודות שלי משקפות את הלך הרוח, את התחושה של מבוך ללא מוצא, של קירות שחורים שסוגרים עלי. משקפות את התסכול כשאני לא יודעת באיזו דרך לבחור ואיזו החלטה היא הנכונה. משקפות מצב של כאוס מאיים ואי וודאות , ותחושה של חוסר משמעות.
גודש העבודות בתערוכה בעצם משקף את העומס הנפשי, את חוסר הכיוון, את הכאוטיות הפנימית, את תחושת המחנק והאינטנסיביות של המאבק במחלה, את הטלטלה האינסופית בין יאוש לתקווה, את התחושה שהבלתי ידוע הוא הדבר היחיד הממשי, ולשקף את המתח לפני שמקבלים את תוצאות הבדיקה הבאה ואת החשש שהנה, המחלה חזרה.
 
לפתיחה החגיגית של התערוכה שתתקיים ביום שישי 06/05/2016 תגענה במיוחד צמד המוסיקאיות המחוננות, נגנית החליליות טלי רובינשטיין והפסנתרנית טל אבן-צור (הצמד הנפלא  Tal Y Tali) שתנגנה הן קטעי מוסיקה מקורית פרי יצירתן והן עיבודים שלהן לשירים קיימים. השתיים השתתפו לאחרונה בדיסק שזכה בגראמי הלטיני היוקרתי ומופיעות הן בארץ והן ברחבי העולם.

 

 
 


 
1
 
כותרות היום - מבזקים   24/7
1
 
1
דוברות מד״א בשעה 07:50 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב נגב על פיצוץ מיכל סולר בתל שבע. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח סורוקה 2 פצועים כבני 35 במצב קשה וקל עם כוויות בגופם. נדב
עמותת נגישות ישראל עורכת כנס מקצועי ייעודי במיוחד עבורכם, על מנת לסייע לכם למלא את תפקידכם בארגון בצורה היעילה והמקצועית ביותר. 
בואו ללמוד איך נותנים שירות לאנשים עם מוגבלות שקופה, מה חדש בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, לקבל כלים חדשים לביצוע תפקידכם, לשמוע על דוגמאות מהשטח ועוד. 
3.5 | 10:00 - 13:45 | בזום | 65 ש״ח למשתתף.
במידת הצורך ניתן ליצור קשר: 
טל וייס | טלפון: 054-3951414 | מייל kursim@aisrael.org
 
  מערכת החדשות:  077-330-8993
   
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת שמיני כ"ח ניסן התשפ"א
1
האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח
     


עורכי דין
ביטוח לאומי
 

עורכי דין
דיני נזיקין
     


עורכי דין
רשלנות רפואית
 

פודיאטרים
     


פיזיותרפיה
 

פיזיותרפיה התפתחותית
     


פילאטיס
 

פלדנקרייז
     


פסיכוגריאטריה
 

פסיכולוגיה התפתחותית
     


פסיכולוגיה שיקומית
 

פסיכותרפיה
     


פרחי באך
 

ציוד ואביזרים
     


קינסיולוגיה
 

קלינאי תקשורת
     


רולפינג
 

רכב חשמלי
     


רכיבה טיפולית
 

רפואה סינית
     


רפלקסולוגיה
 

שיאצו
     


שיטת אלבאום
 

שיטת אלכסנדר
     


שיטת פאולה
 

שיקום נכים
     


שירותי
סיעוד
 

תזונה ודיאטות טבעיות
     


תרפיה במוסיקה
  רישום לאינדקס
     

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
    fax-to-mail: 153-54-7126459   דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com   כתובת: בן חור אליהו 14 באר שבע       מערכת החדשות: 077-330-899-3

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים