ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - ביקורת המדינה 23-02-2017
ללא
הגבלה
  אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות האינדקס המרכזי
לנכויות ומוגבלויות
1
1
אוכל ותזונה   |   בריאות ונפש   |   בארץ   |   התנדבות-קהילה   |   חוק ומשפט    |   ספורט נ"פ   |   רפואה משלימה   |   פרסום באינדקס ובאתר   | חיפוש
1
1
1
בארץ

"צריך לעבור משלב הכותרות והדמעות לשלב המעשים"

כך אמרה הבוקר יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה ח"כ קארין אלהרר בדיון שעסק בקשישים ובבתי האבות. מנכ"ל משרד הבריאות, משה סימנטוב: "אנחנו קוראים לבני המשפחה ולקשישים לדווח לנו"


מערכת, 23/02/2017
 


 
הוועדה לענייני ביקורת המדינה קיימה הבוקר דיון בבקשה לחוות דעת מבקר המדינה בנושא הטיפול הנאות בקשישים בבתי אבות והפיקוח עליהם זאת בעקבות התחקירים שפורסמו בשבועות האחרונים על בתי האבות הסיעודיים. הנתונים מראים כי בעוד במשרד הרווחה קיימים 129 מוסדות, 8 מפקחים לא במשרה מלאה על 6 תקנים, במשרד הבריאות קיימים 300 מוסדות עם 80 מפקחים במשרה לא מלאה על 60 תקנים, כמעט פי 10 מפקחים.

יו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר: "מאז צצו הכתבות שזיעזעו את אמות הסיפים בנוגע להתעללות בקשישים, לא היה ערוץ ולא היה כלי תקשורת שלא כתב או דיבר על הנושא. כולנו מבינים מה המצב וביקשתי לכנס את הוועדה כדי לדון מה אנחנו עושים מכאן והלאה. ראוי לציין שזה לא עניין חדש שקרה רק לאחרונה אלא שבמקרה הצליחו לצלם את זה. צריך לדאוג שהטיפול מכאן והלאה לא יהיה רק במטפלים שסרחו, שאותם יש להעניש, אלא גם לטפל בכל הגורמים משלב הפיקוח ועד שלב האכיפה. צריך הרבה יותר ביקורי פתע. זה גם אומר תקצוב נאות של המוסדות, זה אומר כוח אדם שמבין שזו העבודה שלו. צריך לעבור משלב הכותרות והדמעות לשלב המעשים. אני רוצה לצאת מכאן כשאני יודעת שיש תוכנית עבודה מתוקצבת".

ליאורה שמעוני ממשרד מבקר המדינה: "הנושא נמצא על שולחנו של מבקר המדינה בעת האחרונה כי אנחנו מודעים לכך שתוחלת החיים עולה ואוכלוסיית הקשישים גדלה. אנחנו עושים ביקורת בנושא של הקשיש הסיעודי בקהילה. פנינו לציבור וקיבלנו התייחסות יוצאת מהכלל והפניה נבעה מהסיבה שאנחנו חושבים שזו בעיה כי גם המשפחה היא עמוד התווך בטיפול בקשישים. בעתיד אנחנו מתכננים ביקורת גם בטיפול בקשישים הסיעודים".

משה בר סימנטוב מנכ"ל משרד הבריאות: "התחקיר היה קשה באופן קיצוני. אני מקווה שנצליח למצוא את הדרך, נצליח לקחת את הממצאים ואת האנרגיה הציבורית שנוצרה ונוכל לעשות תיקון במערכת הבריאות והסיעוד. יש צורך לאומי להיערכות להזדקנות של אוכלוסיית מדינת ישראל. עירבנו את המשטרה ונערב את אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה אם נגלה שמישהו פעל לא כפי שמצופה ונפסיק את עבודתו במשרד בכל הקשור למה שהתגלה. יש לנו כיום 15 אלף מיטות בבתי החולים ועוד 25 אלף מיטות ב-300 מוסדות וזהו נתון שיעלה עם השנים. במהלך השנה האחרונה עשינו 600 בקרות מחציתן ביקורות פתע. אנחנו יודעים שיש הרבה מאד סיבות של הזנחה שקטה שלמדנו להשלים איתה עם השנים. בלילה, במחלקה של 36 קשישים, יש אחות ויש מטפל אחד. הם עושים 7 משמרות בשבוע. לפעמים משמרות כפולות. תנאי העבודה הקשים שוחקים את האמפטיה ואת היכולת לתת טיפול נאות. צריך להבטיח את כוח האדם שם ואולי לקבוע שכר בצורה סטטוטורית כדי לפתור את הבעיה הזו. אנחנו קוראים לבני המשפחה ולקשישים לדווח לנו. יותר עיניים שם ומתנדבים שלא עובדים אצל הבעלים של בית האבות זה חלק מהפתרון. יש לנו מוקד טלפוני אפשר לשלוח מייל ואנחנו מרכזים את התלונות".
במהלך הישיבה נטען כי הביקורות של משרד הבריאות נעשות רק במהלך היום כשידוע שבמהלך היום יש יותר כוח אדם ופחות עומס על המטפל הספציפי ובשעות הקשות באמת אין ביקורות. כמו כן ישנם הדלפות מתי עומדים לבוא לביקורות – דבר המאפשר  לצוות להיערך מראש.

ח"כ איציק שמולי: "כל תהליך של תיקון מתחיל בזה שאתה מכיר שיש בעיה. התמונות שהתגלו מזעזעות ומכעיסות ונותנות לנו מבט חטוף על מה שקורה בעולם הסיעודי. יש בעיות אוביקטיביות לבתי האבות והם מתמודדים עם מציאות בלתי אפשרית: מחסור בכוח אדם, בעיות תשתית, תקצוב חסר, מוסיפים דרישות רגולטוריות בלי לתקצב וכו'. ההזנחה נהיתה כבר נורמלית, ומה שנחשף עכשיו זו ההתעללות החריגה. מעבר לחשבון הנפש המוסרי והחברתי צריך לראות מה עושים מחר בבוקר. תחום הסיעוד בישראל מנוהל באופן פרטי כך שברגע שמישהו מתאשפז סיעודית זו בעיה שלו ושל משפחתו. חייבים להכניס מצלמות לתוך בתי האבות כי יש להן אלמנט ממשטר והן מספקות הגנה לחסרי הישע. צריכה להיות אחריות גם על מנהלים ולא רק על העובדים. צריך לבדוק כיצד יכול להיות כשגם כשיש ביקורות של משרד הבריאות, לפי התחקירים, מישהו מרים טלפון לפני ומודיע על הביקורת. על דבר כזה צריך ללכת לכלא כי זה שיתוף פעולה לפגיעה בחסרי ישע.

אביגייל וייס ממשרד הרווחה: "אני רוצה לדווח לוועדה שב-12 שעות האחרונות קיימנו מבצע ביקורת פתע בכל 129 המוסדות שלנו. מה שראינו בטלוויזיה לא השאיר אותנו רגועים. אנחנו מחזיקים 129 מוסדות עם 7500 מיטות. קיבלנו הנחיה לארגן מבצע כולל שאלון שביעות רצון ייעודי לקשישים. גוייסו מפקחים מכל המשרד כדי לקיים את המבצע. ביום שני בבוקר נגיש את המסקנות לשר. הדיירים אצלנו יכולים להתבטא ולדבר ולכן חלק מהביקורות כוללות גם ראיונות עם הדיירים. כל תלונה שמגיעה אלינו נבדקת בבקרת פתע".

רוני עוזרי יו"ר איגוד בתי האבות: "אנחנו בעד מצלמות שיותקנו ושהמוקד יהיה במשרד הבריאות אבל אני דורש שהממשלה תשלם את השירות ותקנה אותם. שזה לא יפול לנטל על בתי האבות. זה יעזור לנו כדי לראות שבמערכת שלנו הכל טוב. הנושא הזה צריך טיפול שורש והבעיה היא מחסור במטפלים, מחסור באחיות ותקצוב ב-30 אחוז פחות ממה שצריך. חוסר של 400 מיליון ₪. יש היצע מוגבל של עובדים ויש תחלופה גבוהה של עובדים. צריך להביא 5000 עובדים וצריך להכשיר אותם עוד לפני שיתחילו לעבוד, בצורה של אולפן בעברית וכן איך לטפל בקשישים. יש חוסר 800 אחיות בבתי האבות".

מנכ"ל משרד הבריאות סימנטוב התייחס לנושא הבאת עובדים זרים לסיוע בענף ואמר "אנחנו רוצים להגיע ל-2400 עובדים כדי להביא למצב של 3 מטפלים במחלקה. יהיה צריך ליצור תשתית להסכם בין מדינות זה תהליך וזה ייקח זמן. ישבנו השבוע עם האוצר ועם מנהל האוכלוסין ואנחנו רוצים לסיים את עבודת המטה כשהממשלה תאשר לנו לעשות את זה".

יו"ר הוועדה ח"כ אלהרר ביקשה להבין למה, על פי הפרסומים, היתה כמות גדולה של תיקים שעסקו בתלונות של קשישים ונסגרו מחוסר עניין לציבור. "הכותרת של סגירת התיק מטעה וזה לא נסגר כי זה לא מעניין את הציבור" הסבירה סגן ניצב איילת אורנשטיין רמ"ד נפגעי עבירה. "הרבה מהתיקים האלה עוסקים בעבירות של רכוש אבל גם במקרים של תלונה על התעללות, לא תמיד יש ראיות, לא תמיד קל לדבר עם הקשיש והרבה פעמים מדובר בעבירות שנעשו בחדר סגור שבו היו רק המטפל והקשיש".

במהלך הדיון עלה שהסנקציה היחידה שקיימת היום במשרד היא מניעת תקצוב למוסד עצמו, דבר המחריף את המצב ולא מטפל עניינית בביקורת. לדברי ד"ר אהרון כהן מנהל אגף גריאטריה במשרד הבריאות, ברגע שנמצא שיש ליקוי לא מודיעים לכל משפחות המטופלים במוסד, כך באופן מודע המערכת משמרת את הסיכוי הגבוהה של הישנות של הליקוי שנמצא. עוד עלה בחלק מהמוסדות מונעים ביקורים במהלך רוב שעות היום, דבר שנוגד את נהלי משרד הבריאות המאפשר ביקורים 24 שעות ביממה.

יו"ר הוועדה קארין אלהרר סיכמה את הישיבה: "הדיון הזה הוא התחלה. אני מבקשת לקראת הדיון הבא לוחות זמנים ממשרד הבריאות, משרד האוצר ורשות ההגירה והאוכלוסין. ממשרד הבריאות אני מבקשת פיקוח הדוק בכל שעות היממה ובלי הודעה מוקדמת בביקורות פתע. אני רוצה לדעת האם אתם מתכוונים להיערך כבר בתקופה הקרובה כמו שעשה משרד הרווחה לביקורת פתע בכל שעות היממה". ח"כ אלהרר ביקשה ממשרד הבריאות כי הביקורות שיעשו מעתה יהיו מול הקשיש עצמו ולא מול תיק המטופל במשרד. "צריך ללכת עם הקשיש לחדר , לשמוע אותו בנפרד, לראות מה עובר עליו. אם תחכו לתלונות נמצא את עצמנו עם עוד תלונות. אל תחכו לתלונות. אבל הפיקוח הוא לא הכל. צריך להתקין מצלמות אבל הן צריכות לשדר אך ורק לפיקוח של משרד הבריאות. אל תחכו שהמוסדות יעשו את זה מעצמם. אני גם מבקשת לדעת תוך שבוע איפה עומדים הדברים מול האוצר ומול רשות האוכלוסין וההגירה. אני גם פונה למשרד האוצר ולמשרד הבריאות כדי לדעת מה התחשיב של עלות אשפוז סיעודי קשיש שכולל את הכל. כך נדע האם באמת בתי האבות לא מתוקצבים מספיק"
. 


 
 
1
    גולשים באתר 130,131   
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
ברוכים הבאים לחברים החדשים שלנו:

אלווין ישראל  

בזכות  

מכון ויצמן  

עמותת בית חם   

לינק 20

עמותת שכולו טוב 

עמותת הדיסלקטים 


24-05-2020
בימים אלו אנו ממשיכים בשדרוג האתר ייתכנו שינויים במראה האתר ובנגישות התכנים.
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת נשא ז' סיוון התש"פ
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,920 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 23
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 422
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 16
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 632
   
פרחי באך 41
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 433
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459   דוא"ל: news.leha@gmail.com   כתובת: בן חור 14 באר שבע   הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, הנני נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר שימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל:"מדיקום מדיה" תאריך הקמה: 01 יוני (06) 2020