תחזית מזג האוויר 23-10-2020: אתר החרמון 16.5 פסגות הגולן 21.5 הרי הגליל 23.1 הרי המרכז 21.8 הרי ירושלים 23 החוף המרכזי 23.8 צפון הנגב 19.5 ים המלח 27.8 אילת 26.3 
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1
בארץ

דיון בועדה לביקורת המדינה בנושא קשיים בבננית מרכז שיקום בבית החולים פוריה, בשל דרישה מפלה ובלתי סבירה מצד הממשלה למצ'ינג

על אף התגייסות משרד הבריאות, בניית המרכז השיקומי החדש בבית החולים פוריה עלולה להתעכב בשל קושי חמור בגיוס תרומות ♦ יו"ר הועדה יחימוביץ': "הדרישה למצ'ינג - אי שוויון בצורתו המזוקקת ביותר: מי שיש לו יותר, מקבל יותר, ומי שיש לו פחות - יקבל פחות". סמנכ"ל מנהל פיתוח ובינוי מוסדות במשרד הבריאות, אבי בן זקן: "הפרויקט מתקדם כמתוכנן ולא מעוכב אף לא ברגע. אנחנו לוקחים אחריות על נושא התרומות, וכבר פנינו לכנ"ר, לאפוטרופוס הכללי ולקרנות שונות לסייע; ד"ר ארז און, מנהל ביה"ח פוריה: "כרגע אין התחייבות של אף קרן לעזור בבניית מרכז השיקום"; פרופ' רפאל ביאר, מנהל בית החולים רמב"ם: "בעשר השנים האחרונתו גייסנו כמיליארד שקל תרומות בזמן שמהמדינה קיבלנו 200 אש"ח בלבד"


מערכת, 28/01/2018, צילום: ויקיפדיה
 


 
הועדה לביקורת המדינה דנה ביום ד', ה-24/01/2018, בהחלטת הממשלה מינואר 2017 בדבר הקמת מרכז שיקומי בבית החולים פוריה בטבריה. עלות הקמת המרכז נאמדה ב-150 מיליון ₪, כש-110 מתוכם ימומנו על ידי משרד הבריאות, והיתר, 40 מיליון ₪, יגויסו על ידי ביה"ח פוריה בכוחות עצמו. עד כה, עלה בידי בית החולים לגייס כ-500 אלף ₪ בלבד – כאחוז אחד מן הסכום. במהלך הדיון התברר כי עלותו המעודכנת של הפרויקט נאמדת כעת ב-207 מיליון ₪, כך שכעת חסרים למימונו 97 מיליון ₪ נוספים.
 
יו"ר הועדה ח"כ שלי יחימוביץ': "ליצמן הוא שר בריאות מצויין, וברור לי שמשרד הבריאות פועל בתנאים בלתי אפשריים ובתת תקצוב כרוני. אבל יש כאן סוגיה עקרונית: מנגנון המצ'ינג הוא אי שוויון בצורתו המזוקקת ביותר: מי שיש לו יותר, מקבל יותר, ומי שיש לו פחות – יקבל פחות. התופעה הזו פסולה וצריכה לחלוף מהעולם. עצם הרעיון של מצ'ינג כהתניה בתקצוב מטרות לאומיות הוא דבר קלוקל, לא מוסרי, בלתי הגיוני, ובלתי סביר בעליל. אולי בכלל נשתמש במימון המונים במקום בתקציב המדינה? אולי לא נגבה מיסים ונעשה האדסטארט במקום, ואיש כנדבת ליבו יתן? זה מצב קיצוני ואבסורדי במיוחד.

אנחנו יודעים למה בתי חולים בצפון מתקשים בגיוס תרומות: הם פחות 'סקסיים', יש פחות חשק לתרום באותם מקומות מרוחקים, פחות אנשים יראו את שם התורם מתנוסס בגאון. התוצאה קשה וחמורה: המרכז השיקומי הכה נחוץ הזה עלול פשוט לא לקום. אמנם לא הצלחנו לקבל התחייבות שהפרויקט לא יעוכב במידה שבית החולים לא יגייס את 40 מיליון השקלים בכוחות עצמו, אבל שמענו כאן הצהרות חיוביות מאוד מצד משרד הבריאות, לרבות מחויבות משמעותית להירתם גם לחלק התרומות, ואני מברכת על כך.  אני מבהירה לפוריה: הוועדה עומדת לרשותכם, ואם תחושו באיזה שהוא עיכוב מצד המדינה– אתם מוזמנים לפנות אלינו, על מנת שלא יהיה עיכוב ולו של יום אחד בקידומו."
 
דן בנטל, משרד מבקר המדינה: "ביקרנו במחלקת השיקום בפוריה. המצב שם נורא ואיום. ראינו קשישים ‏שבמקום לעבור שיקום ממתינים בביתם, בעוד אחרים אושפזו במחלקות שלא נועדו לשיקום ונדבקו בזיהומים שונים. ‏תמונת המצב העולה מדו"ח המבקר היא שמצב השיקום בצפון צריך לעבור שידוד מערכות. בדוחות ‏ביקורת אחרים עמדנו על הקושי והבעייתיות שבשיטת המאצ'ינג, ועל ניגוד העניינים שנוצר כאשר בתי חולים ‏מגייסים תרומות במקום לקבל תקציב מהממשלה.
 
אבי בן זקן, סמנכ"ל מנהל פיתוח ובינוי מוסדות במשרד הבריאות: "מבחינת המשרד, הפרויקט בהקמה. אנו לא מתכוונים לעצור אותו בגלל סוגיית ‏המימון - כבר שכרנו צוותי תכנון שעמלים על הקמת המרכז. לעניין התרומות – היו פרויקטים גדולים בצפון ‏בהם נזקקנו לגיוס תרומות, ואני מאמין שהתרומות עוד יגיעו. אנו מגויסים לסייע גם בעניין זה ופנינו לכנ"ר, ‏לאופוטרופוס הכללי ולקרנות שונות כדי לסייע בגיוס התרומות. אין לי סמכות להבטיח שבהעדר תרומות ‏הפרויקט לא יעצר, אך אני מאמין שהכסף יגיע. אנו לוקחים אחריות על נושא התרומות ולא מתכוונים לגלגל את ‏העניין לפתחו של בית החולים לבדו.‏‏"
 
אורן פרלסמן, רפרנט תחום תכנון, משרד הבריאות: "אנחנו מתעדפים את הפריפריה והצבנו את הנושא כיעד מרכזי במשרד, אנו ‏מצמצמים את הפערים בכמות המיטות, במספר הרופאים והאחיות, בתקנים המוקצים להתמחות; מיליארד ‏ש"ח יועברו לתחום הפסיכיאטריה, מיליון ש"ח בשנה מועברים לשיפוץ מחלקות קיימות, מרכזים חדשים ‏עתידים לקום בנצרת ובכרמיאל. המשרד לא שוקט על שמריו בנושא.‏"
 
ד"ר ארז און, מנהל המרכז הרפואי פוריה: "הקמת המרכז השיקומי היא בשורה לצפון. כיום, אין כלל מרכז שיקום ‏לילדים באזרנו. המחלקה השיקומית הצפונית ביותר היא בית לווינשטיין. זה אומר שילד שצריך לעבור שיקום ‏צריך להגר זמנית עם משפחתו לאזור המרכז כדי לקבל טיפול. רק משפחות מבוססות יכולות להרשות לעצמן ‏לשכור דירה במכרז ולשקם את בנה או ביתה. ילדים שלמשפחתם אין אמצעים עוברים שיקום חלקי, בצפון, ‏במחלקה שמיועדת למבוגרים, בלי ההכשרה והמכשור המתאימים.‏

התקציב הראשון שהוקצה להקמת המרכז מטעם משרד הבריאות הוא 150 מיליון ש"ח, כש-40 מיליון מתוכם ‏אמור להגיע מתרומות. תהליך התכנון בו החלנו מעלה כי התקציב שנזקק לו יעמוד בסופו של התהליך על כ-‏‏200 מיליון ש"ח, כלומר שכבר היום אנו יודעים שנזקק לתוספת תקציב כדי להתחיל בשלב א' של הבניה.‏

גיוס התרומות הוא נושא כאוב. תורמים לא מוכנים לתרום למרכז שאין בטוחה שאכן יקום. משרד הבריאות לא ‏ייתן את הכסף אם לא נצליח לגייס את התרומות, ואנו מצויים במצב של ביצה ותרנגולת. קרן לא תתרום בלי שהיא יודעת שיש את כל הסכום לבניה, ואין כרגע התחייבות של אף קרן או תורם לבינוי של מרכז השיקום. אין לנו בטוחה לא מצד ‏משרד הבריאות ולא מצד התורמים, כל אחד מחכה שהשני יהיה מחויב להקמת המרכז." ‏
 
פרופ' רפאל ביאר מנהל בית החולים רמב"ם: "יש צורך במרכז שיקום בצפון ולכן אני תומך בהקמת המרכז בפוריה. ברגע שהמדינה החליטה שזה חשוב היא צריכה לקדם את הפרוייקט וגם אם יש בעיה בתרומות, המדינה צריכה לקדם בלי להתחשב בקושי בגיוס תרומות. בתי חולים היום נדרשים לגייס תרומות. בעשר השנים האחרונות גייסנו כמיליארד שקל בזמן שמהמדינה קיבלנו 200 אש"ח בלבד. רק 20 אחוז. אין ספק שתרומות מבורכות אבל משרד האוצר צריך להבן שבתי חולים צריכים להתפתח ואי אפשר להסתמך רק על תרומות. בפריפריה יותר קשה לגייס תרומות."
 
אלוף (מיל) איתן דנגוט, ראש המנהלת לפיתוח הצפון: "אני רוצה להדגיש שמדובר בפרוייקט דגל של המאמץ הממשלתי לטובת פיתוח הצפון. אבן הפינה למרכז הייתה אמורה להיות מונחת לפני חודש, אבל בשל בעיות ‏בירוקרטיות זה התעכב. אני מעדיף שתהליך הבינוי יחל כבר עכשיו, גם אם עדיין אין ודאות בנושא המימון, כדי ‏שנתחיל להציב עובדות בשטח."‏
 
אלעד מסאסא, אוצר, רפרנט בריאות במשרד האוצר :"מרכז השיקום הוא בשורה לצפון. צריך לזכור שמדובר בפרויקט עצום, זה כמו להכפיל את בית החולים מבחינת היקף הבינוי. משרד הבריאות מתעדף את הפריפריה. המאצ'ינג הוא בד"כ בין 40-19 אחוז, כך שהסכום שנדרש כאן מבית החולים הוא יחסית נמוך. זו גם לא הפתעה: בהחלטת הממשלה נרשם שחור על גבי לבן שיהיה מצ'ינג.
 
הפרויקט היום לא מעוכב ויצא לדרך מבחינת הלו"ז. משרד הבריאות לקח על עצמו לבנות את הפרויקט ולקח על עצמו גיוס תרומות מכורח המציאות. הפרויקט כרגע לא יתעכב. אני לא חושב שתהיה בעיה להשיג את התרומות הללו. יש מגעים של המשרד עם כמה קרנות לעזור להם בתורמים. המשרד שם סכום גדול של כסף והמשרד מתעדף את הנושא. לא שלחנו את בית החולים להתמודד לבד."
 
גיל גן מור, מנהל יחידה לזכויות חברתיות, האגודה לזכויות האזרח: "ברקע הדיון הזה אציין כי קיימת עתירה ‏שלנו לבג"צ, שמטרתה לחייב את משרד הבריאות להפסיק את האפליה של הפריפריה. אני בכוונה אומר אפליה ‏ולא משתמש במונח "ניטרלי" כמו פערים, כי צריך להבין שמדובר במדיניות. מספר מיטות השיקום בצפון ‏ל-1000 איש עומד על 0.08 לעומת המרכז בו קיימות 0.36 מיטות לאותו נפח אוכלוסיה.

אחד התוצרים של ‏העתירה שלנו הוא ההכרזה של משרד הבריאות על הקמת המרכז השיקומי בפוריה, ועדיין אנו רואים פערים ‏בין ההצהרות והמציאות. דו"ח גרוטו מתאר את הפערים והצרכים של הצפון. הדו"ח עומד על צורך ב-144 ‏מיטות אשפוז נוספות בצפון, כשבהחלטת הממשלה הוקצו 90 מיטות. כך גם לגבי התקצוב – דו"ח גרוטו מדבר ‏על תקצוב בשיעור מסוים שיש להקצות לנושא, והממשלה הקצתה חצי ממנו. בנוסף על זה אנו רואים את ‏ההשפעה הקשה של המאצי'נג על התקציב: אגודת הידידים של בית חולים בצפון גייסה בשנה שעברה 38 ‏אלף ש"ח, זה נתון שמדגים כמה קשה לגייס כסף בפריפריה. המצב הגיע לאבסורד מוחלט כשבערב התרמה ‏שערכנו לטובת מוסד השיקום הצלחנו לגייס חצי מיליון שח בלבד והחלטנו לצאת לקמפיין מימון המונים כדי ‏להשלים את הפערים."‏
 
סמדר אונה, תושבת הצפון מקיבוץ איילת השחר: "אני שנתיים וחצי לא בבית ומתגלגלת ברחוב בגלל אי-שיקום. גם המערכות במרכז הארץ מתעדפות אותנו לשלילה: הייתי בבית לוינשטיין, בהדסה - רופאת המשפחה שלי עדיין מחפשת למצוא לי שיקום, אבל אני חיה ברחובות שנתיים וחצי שנה. אם היה סיכוי שאחזור ללכת הסיכוי הזה נפל. גם כשהמרכז יפתח, לא תהיה לי דרך להגיע אליו. אין תחבורה ציבורית שיכולה לקחת אותי בצפון. זה הרס חיי משפחה, זה החיים של בני אדם."
 
ח"כ סעיד אל חרומי: "אם כבר יש כסף תתחילו בבניה, תקבעו עובדות בשטח. יש ביטוי בערבית - בעל הכסף הוא פחדן. בעלי ההון רוצים לראות שמשהו קורה כדי שיתרום."
 
ח"כ יעל גרמן: אני נכחתי בערב ההתרמה הזה. היו בו תורמים כבדים, שתרמו לבתי חולים במרכז עשרות מיליונים ‏של שקלים, ולמרכז השיקום תרמו רק כמה עשרו אלפים. הדבר מעיד כאלף עדים כמה קשה לגייס כסף ‏לנושאים שאינם באור הזרקורים."‏
 
ח"כ אייל בן ראובן: "הבריאות בצפון נמצאת מאחור. בצורה שבה מתנהל הנושא כרגע המרכז לשיקום הזה לא יקום ולא יעמוד בלוח הזמנים המצופה. אני לא נגד תרומות אבל לקחת פרויקט כזה ולהתנות אותו בזה שפורייה תביא את הכסף - זה לא יכול לעבוד. אין בבית החולים גם תקן לרופאים שיתחילו לעבוד במרכז הזה גם אם הוא יוקם. אני קורא לממשלה לתקצב את כל הסכום כדי להקים את המרכז הזה."
 
ח"כ לאה פדידה: "יש דברים שהמדינה לא יכולה להסיר מהם את ידיה ואחד מהם הוא נושא הבריאות. המדינה הכירה בצורך שיש צורך במרכז השיקום בפוריה אז למה אתם לא נותנים את הכסף? אני מקווה שהמדינה תבין ותשכיל שמרכז שיקום הוא צורך ולא תתנה במצ'ינג."


 


 
1
    גולשים באתר 135,335    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
גלידות נסטלה מבקשת לעדכן את הציבור כי בעקבות תלונות צרכנים נמצא כי בשלגון גומיגם, המסומן כעשוי להכיל חלב, נמצאו בפועל מוצקי חלב בכמות מועטה. מדובר בשלגון גומיגם, גלידות נסטלה, 90 גרם, מאצווה מספר Lo0259 (מהשעה 18:00), Lo260, Lo266,Lo266A בעלת תאריכי תפוגה 15/03/22, 16/03/22, 22/03/22 "

התקבלה הודעה תן חיובי לכלבת שנתפס בקיבוץ שדה נחמיה, בגליל העליון. לא ידוע על בני אדם שנחשפו לו. אנו מבקשים מכל מי שהיה במגע או שבעלי החיים שברשותו באו במגע באזור האירוע עם בעל החיים הנגוע או בעל חיים משוטט, בין התאריכים 7.10.2020 עד 21.10.2020 כולל, לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות בצפת, טלפון 04-6994257, 04-6994200, או ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו, לשם שקילת הצורך למתן טיפול מונע להם.

דוברות מד"א : בשעה 09:02 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על רוכב אופנוע שנפצע במהלך רכיבה בשטח סמוך לצומת מבוא מודיעים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שערי צדק גבר כבן 35 במצב בינוני עם חבלות בגפיים. נדב

 
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת נח ו' מרחשון התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים