8
1
 
1
1
בארץ ובעולם  |  בריאות ונפש  |  התנדבות וקהילה  |   חוק ומשפט  |  ספורט נכים  |  רפואה משלימה   |  תזונה נכונה  |   כניסת כתבים   |  פייסבוק חיפוש
1
בארץ

כדאי להכיר: ועדת השמה וועדת שילוב

בכל שנה בין  חודשי ינואר-מרץ נערכות ועדות ההשמה והשילוב לילדים עם צרכים מיוחדים. מה ההבדל בין ועדת השמה לוועדת שילוב? מה מטרתה של כל אחת ומה ההורים חייבים לדעת לפני?


מערכת, 08/01/2018, צילום: pixabay
 


 
ילדים עם עיכוב התפתחותי החווים אתגרים תפקודיים בגיל הרך לעיתים זקוקים למערכת תמיכה חינוכית משמעותית יותר מילד שהתפתחותו תקינה. לטובת התאמת הצרכים לילדים עם צרכים מיוחדים, הזקוקים למבנה חינוכי אישי יותר, הוקמו לאורך השנים במערכת החינוך מסגרות מגוונות שמספקות טיפולים פרא רפואיים ותוכניות שמותאמות באופן אישי לכל ילד והאתגרים שהוא חווה. מטרת העל בהתאמת המסגרת החינוכית לילד היא ביצירת אווירה נעימה מקדמת ומצמיחה עבור הילד לטובת שילובו בעתיד בחברה בהצלחה.

כל ילד הוא עולם ומלואו וילדים עם צרכים מיוחדים מתנהלים באופן כל כך מגוון כך שקשייו של כל ילד באים לידי ביטוי באופן אחר. על כן כל אחד זקוק לטיפול מעט שונה ולטובת התאמת הצרכים האישיים של כל אחד מהילדים מתקיימות ועדות חינוכיות בחצי השני של השנה ומותאמת המסגרת החינוכית לשנת הלימודים שלאחריה.

בין החודשים ינואר עד אפריל  בכל שנה מתקיימים זימונים לוועדות השמה ברשויות המקומיות שמטרתן לבחון את מידת ההתאמה של הילדים (מעל גיל 3, גיל חינוך חובה) למערכת של חינוך מיוחד על גווניה. במערכת החינוך המיוחד נמצאים גנים מיוחדים (גני שפה וגני תקשורת, גני עיכוב התפתחותי וגנים אבחוניים), כיתות מיוחדות בבתי ספר רגילים (כיתות תקשורת, כיתות ליקויי למידה ועוד) ובתי ספר של חינוך מיוחד. לוועדה כזו תוזמן משפחתו של הילד באם הוא מגיע אל החינוך המיוחד מהחינוך הפרטי (התחנך בביתו או בגן פרטי) ובין אם הוא מגיע אל החינוך המיוחד מהחינוך הרגיל (מעבר מגן רגיל תת חובה לגן מיוחד תת חובה). השאיפה החינוכית של המערכת הינה למצוא את הילד בחינוך הרגיל עם התאמות ייחודיות אבל במידה והילד חווה קושי הוא יועבר למסגרת קטנה ומותאמת יותר לטובת קידומו. ועדת השמה עשויה להתכנס גם בעקבות בקשה של ההורים במידה ונערך אבחון באמצע השנה וההורים מעוניינים לדווח לרשות המקומית על שינוי בצרכים של הילד.
 
בוועדה יהיו נוכחים נציג הרשות המקומית, מפקח של משרד החינוך, פסיכולוג חינוכי מטעם הרשות המקומית, עובד סוציאלי מנוסה, נציג ההורים – הורה לילד עם צרכים מיוחדים שנבחר מתוך רשימת ארגוני הורים שהוכרו לשם כך על-ידי שר החינוך, עוד יוזמנו לדיון בוועדת ההשמה מנהל המסגרת החינוכית ואת המחנך (גננת או מורה). ניתן גם לצרף איש מקצוע נוסף מטעם ההורים המכיר את התלמיד היכרות משמעותית במגזר הציבורי או הפרטי (כמו קלינאית תקשורת או מנתחת התנהגות). חובה כמובן להזמין את ההורים ו/או את הילד עצמו לדיון בוועדה, ולאפשר להם או לנציג מטעמם להשמיע את דבריהם. החלטות ועדת השמה בעניינו של ילד, שהתקבלו בלי שהוזמנו הוריו, אינן תקפות.

בסיכומו של תהליך חברי הועדה יקבלו החלטה וההורים יקבלו  את ההודעה העקרונית על ההשמה של ילדם. לאחר מכן תתכנס ועדת שיבוץ וההורים יקבלו את שם המוסד החינוכי ששובץ אליו ילדם. הודעה בכתב תתקבל בתום 21 ימים מהתכנסות הועדה.

ילדים עם צרכים מיוחדים שעברו ועדת השמה לחינוך הרגיל ו/או מתחנכים מראש בחינוך הרגיל יעברו ועדת שילוב על מנת לקבוע את סל התמיכה הנדרש עבורם. ועדת השילוב מתקיימת בחצי השני של שנת הלימודים (בין ינואר למאי) והיא תתכנס בהרכב דומה לועדת ההשמה ומטרתה לקבל תמונה תפקודית התפתחותית של הילד, החוזקות והחולשות שלו, תפקודו היומיומי ומידת התמיכה אליה נדרש לטובת הצלחה במערכתה החינוך הרגילה.

ועדת השילוב תקבע האם הילד זכאי לשילוב על ידי סייעת משלבת ובאיזה היקף שעות. קיימות ארבע דרגות בסיסיות לכך ובכל אחת טווח שעות שילוב שבועי:

דרגת תפקוד א': בין שעה ל – 7 שעות סייעת בשבוע.
דרגת תפקוד ב': בין 8 שעות ל – 15 שעות סייעת בשבוע.
דרגת תפקוד ג': בין 16 שעות ל – 23 שעות סייעת בשבוע.
דרגת תפקוד ד': בין 24 שעות ל – 30 שעות בשבוע.

שעות אלו ניתנות מטעם המתי"א (מרכז תמיכה ישובי אזורי) ומשויכות באופן אישי לילד המשולב. ועדות השילוב מתקיימות במעברים מגן חובה לכיתה א', מכיתה ו' לחטיבת ביניים, ומחטיבת ביניים לתיכון, רשאית ועדת השילוב לקיים את הדיון עד לתחילת שנת הלימודים או מעט לאחריה.

ועדת השילוב תספק לילד המשולב את התמיכה הנדרשת גם מעבר לשעות השילוב האישיות בטיפולים מגוונים כגון: הוראה מתקנת, מורת או גננת שילוב, קבוצת מיומנויות חברתיות וטיפולים פרא רפואיים נוספים.

לסיכום, חשוב להגיע לוועדות השונות עם אג'נדה, חשוב לקבל החלטה משפחתית תוך התייעצות עם אנשי מקצוע לגבי הצרכים של הילד בשנת הלימודים הבאה ולגבש עמדה ברורה לגבי התמיכה לה הוא זקוק. כשהורי הילד מגיעים אל הועדה והם מציאותיים, מכירים בחוזקות אך גם בחולשות, מבקשים מהועדה להתחשב בצרכים הייחודיים של הילד ויודעים להעיד עליהם בפירוט- הועדה נוטה להתחשב ולקחת בחשבון את דעת המשפחה. חשוב גם להכיר את הזכויות שהילד המיוחד זכאי להן על מנת להיות מסוגלים לנהל דיון בגובה העיניים עם חברי הועדה. טיפ אחרון: חשוב להיות בתקשורת ישירה וטובה ככל שניתן עם אנשי החינוך אשר מטפלים בילד בשנה הנוכחית ומעבירים חוות דעתם לוועדה לצורך קבלת ההחלטה.

עומדים בפני ועדה? רוצים להתייעץ ולהגיע מוכנים? אנו מזמינים אתכם לתאם פגישת יעוץצרו קשר כאן או חייגו: 03-6737333
.


 


 
1
 
כותרות היום - מבזקים   24/7
1
 
1
דוברות מד״א: בשעה 11:42 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב נגב על פועל שנפגע מחפץ כבד שנפל עליו באתר בנייה ברחוב אריאל שרון בנתיבות. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח סורוקה גבר כבן 40 במצב בינוני עם חבלות בפלג גופו העליון. טימור

משרד הבריאות: חולה קורונה יצא בטיסה של חברת Delta מתל אביב לניו יורק. פרטי הטיסה: מספר טיסה: DL235 המראה: 21/01/2021 בשעה 11:30 שדה תעופה נתב״ג (TLV) - תל אביב ישראל נחיתה: 22/01/2021 בשעה 05:00 שדה תעופה ג׳ון פ. קנדי (JFK) - ניו יורק ארה״ב כל הנוסעים בטיסה חייבים להיות בבידוד ולדווח באתר משרד הבריאות על בידוד ביתי. תקופת הבידוד הנדרשת היא 14 ימים מתאריך 21/01/2021 ועד 04/02/2021 כולל. ניתן לקצר את תקופת הבידוד ל- 10 ימים, כאשר מתקיימים התנאים הבאים: דיווח על בידוד בית באתר משרד הבריאות, ביצוע שתי בדיקות לקורונה- בדיקה ראשונה בהקדם ובדיקה שנייה ביום התשיעי מ- 30/01/2021. אם שתי הבדיקות שליליות, תשלח הודעת SMS על קיצור בידוד

מרכז שניידר לרפואת ילדים: לא לילדים בלבד: מרכז שניידר יתחיל לחסן ״צעירים״ בני 60 ומעלה לקורונה כחלק מהמאמץ הלאומי לחסן את אוכלוסיית המדינה, ובמסגרת הירתמות הכללית לחיסון מבוטחיה, פתח מרכז שניידר, בית החולים האחד והיחיד לילדים בארץ, את שעריו גם ל״ילדים״ בני 60 ומעלה. החל מיום שלישי הקרוב, ה-29/12/2020, מרכז שניידר לרפואת ילדים, יחל לחסן לקורונה את מבוטחי הכללית בגילאי 60 ומעלה. החיסונים יתקיימו במתחם הייעודי שהוקם במיוחד לחיסוני הקורונה, בקומה הראשונה של מרכז שניידר, בימים ראשון עד חמישי בין השעות 14:30 עד 20:00. ההרשמה לציבור אפשרית דרך אתר כללית או באמצעות 2700*


 
 
  מערכת החדשות:  077-330-8993
   
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו''
שבת קודש פרשת בא י' שבט התשפ"א
1
האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח
     


עורכי דין
ביטוח לאומי
 

עורכי דין
דיני נזיקין
     


עורכי דין
רשלנות רפואית
 

פודיאטרים
     


פיזיותרפיה
 

פיזיותרפיה התפתחותית
     


פילאטיס
 

פלדנקרייז
     


פסיכוגריאטריה
 

פסיכולוגיה התפתחותית
     


פסיכולוגיה שיקומית
 

פסיכותרפיה
     


פרחי באך
 

ציוד ואביזרים
     


קינסיולוגיה
 

קלינאי תקשורת
     


רולפינג
 

רכב חשמלי
     


רכיבה טיפולית
 

רפואה סינית
     


רפלקסולוגיה
 

שיאצו
     


שיטת אלבאום
 

שיטת אלכסנדר
     


שיטת פאולה
 

שיקום נכים
     


שירותי
סיעוד
 

תזונה ודיאטות טבעיות
     


תרפיה במוסיקה
  רישום לאינדקס
     

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
    fax-to-mail: 153-54-7126459   דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com   כתובת: בן חור אליהו 14 באר שבע       מערכת החדשות: 077-330-899-3

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים