ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1

תביעת מליונים נגד בית חולים העמק: "וולד בן 9 ימים נטר בשל טיפול לקוי"

תביעת מליונים נגד בית החולים העמק: הטיפול באנטיביוטיקה הופסק ללא סיבה - והוולד נפטר. אמו טוענת שהזיהום בו לקה - מטיפול ללא כפפות


מערכת, 06/05/2018, צילום: רן כליף וויקיפדיה
 

 
על פי תביעה שהגישו בימים אלה עוה"ד דוד פייל ועוה"ד דניאל פרקש, אמו של הוולד המנוח הגיעה לבית החולים בשבוע 30 להריונה עקב צירים מוקדמים. בעקבות האטת דופק העובר ומחשש לקרע ברחם  - החליט הצוות הרפואי ליילד את האישה בניתוח קיסרי באופן מיידי.
מהרשומות הרפואיות עולה כי למרות שהבדיקות הראשוניות הצביעו על עובר בריא במשקל 1.545 קילו, מצבו התדרדר במהירות עת הגיע לחדר הלידה. הוא לקה באי-סדירות נשימתית ונזקק לשאיבת נוזלים מראותיו ולהנשמה. כבר בשלב זה חשדו הרופאים בזיהום.
בדיקות הדם העלו כי הוא סובל מחוסר בכדוריות דם לבנות – ועל כן, הועלה החשד כי הוא סובל מזיהום חמור. הוולד הועבר לפגיה, וטופל בשני סוגי אנטיביוטיקה בעלי פעולה משלימה – אמפיצילין וגנטמיצין, וזאת על פי הפרוטוקול המקובל.
לדברי עוה"ד פייל ופרקש, בגיל יומיים, אף שבדיקות דם לא הראו שינוי במצבו של הוולד, הופסק הטיפול באנטיביוטיקה מסוג גנטמיצין, וזאת מסיבה לא ברורה, שגם לא תועדה ברשומות הרפואיות. עקב אי-שיפור במצבו, הוחלט לאחר יומיים נוספים להעבירו לבידוד הגנתי.

ביום התשיעי לחייו מצבו של התינוק הורע, הופיעו אצלו הפסקות נשימה, ירידה בלחץ דם, וכתמים החלו מתפשטים על גופו. הוא הונשם, ואובחן כסובל מספסיס (אלח דם שמתפשט בגוף עקב זיהום – העלול לגרום תוך זמן קצר להתמוטטות מערכות כללית). למרות שינוי הטיפול האנטיביוטי ע"י הצוות הרפואי, מצבו רק הורע, ובשעות הערב הוא הלך לעולמו לעיני אמו שהוזעקה לבית החולים בדחיפות. לדברי עוה"ד פייל ופרקש, עד לרגע זימונה לבית החולים, נאמר לאימו של הפעוט שמצבו טוב ומשתפר.
ד"ר יסמין מאור, מומחית למחלות זיהומיות ולרפואה פנימית, ומנהלת המחלקה למחלות זיהומיות בבית החולים וולפסון קובעת בחוות דעתה על המקרה, ששימוש בסוג אנטיביוטיקה אחד מסוג אפצילין הוא בעל טווח צר מדי, וכעבור מספר ימים אינו יעיל יותר. מעבר לכך, איחור במתן טיפול אנטיביוטי ביילודים עלול להיות הרה אסון ולהוביל לאחוזי תמותה ונכות משמעותיים.

פרופ' רנה גיל, מומחית לרפואת ילדים מציינת בחוות דעתה על המקרה, שרמת המודעות לאפשרות של ספסיס הייתה אמורה להיות גבוהה ביותר עקב התמונה הקלינית שנפרשה לעיני הרופאים. לדבריה, אין כל הסבר מניח את הדעת לחריגה של הרופאים מהפרוטוקול המקובל, ועוד פחות ברור מדוע מיומו השישי עד השמיני של חיי הפג, לא נלקחה ממנו ספירת דם חוזרת.

שתי המומחיות תמימות דעים בכך שהפסקת הטיפול בגנטמיצין, היא זו שגזרה את גורלו של היילוד, והביאה למותו.
לדברי עו"ד פייל ועו"ד פרקש, כתוצאה ממות בנה, לקתה האם בהתמוטטות נפשית, ושקעה בדיכאון, תוך שהיא מאשימה את עצמה בכך שלא דאגה כי הוא מטופל היטב, מפני שסמכה על הצוות הרפואי שכבר יילד אותה בעבר בהצלחה. 
האם טוענת כי הייתה עדה לטיפול לא ראוי במחלקת הפגים, בו הצוות לא הקפיד על לבישת כפפות בעת החדרת העירוי לבנה, ומאשימה את עצמה בכך שלא מנעה את הזיהום שהוביל למותו.

על פי התביעה, בבדיקות שבוצעו בזמן ההתדרדרות במצב היילוד, התברר כי היילוד המנוח לקה בחיידק קלביסיאלה-פנאומוניה, הידוע כ"חיידק טורף" הנרכש בבתי חולים, ותוקף בעיקר מטופלים בעלי מערכת חיסון חלשה. חיידק זה אמיד בפני אמפיצילין בו נמשך הטיפול ביילוד, ודווקא רגיש לגנטמיצין – התרופה שהצוות הרפואי הפסיק משום-מה את הטיפול בה.  
לדברי הפסיכיאטר ד"ר אייל עשור, כתוצאה מהמקרה לקתה האישה בדחק בתר-חבלתי ובדיכאון מז'ורי, וכי הוא אומד את נכותה הנפשית בשיעור של 30%.

בימים אלה הגישו עו"ד פייל ועו"ד פרקש תביעת פיצויים במיליוני שקלים בשם ההורים ובשם עזבון בנם המנוח – נגד בי"ח העמק וקופת חולים כללית המפעילה אותו. התביעה נדונה בביהמ"ש המחוזי בתל אביב.
על פי התביעה, נמצאו בתרבית דם שתוצאותיה הגיעו לאחר מותו של היילוד חיידקים קטלניים מסוג קלבסיאלה-פנאומוניה העמידים לאמפיצילין ורגישים לגנטמיצין – האנטיביוטיקה שהטיפול בה הופסק ללא הסבר, כשבוע לפני מותו של התינוק.
לדברי עו"ד דוד פייל ועו"ד פרקש, "הצוות הרפואי בבי"ח העמק התרשל בטיפול ביילוד המנוח, ולא עקב כראוי אחר מצבו". לדבריהם, למרות חשדם של הרופאים כי התינוק לוקה בספסיס, ותחילת טיפול נכון במצבו  - לפתע שונה פרוטוקול הטיפול, ללא הסבר – פעולה שהובילה למותו של הפג בייסורים ולנזק נפשי קשה להוריו.
פרופ' רנה גיל, מומחית ברפואת ילדים, אשר חיוותה את דעתה על המקרה מטעם התביעה, קובעת כי רמת המודעות לאפשרות של ספסיס הייתה אמורה להיות גבוהה ביותר היות והתמונה הקלינית של הפג הצביעה על ספסיס כפי שחשדו הרופאים בזמן אמת, עת נתנו לו טיפול אנטיביוטי מתאים ושמו את המנוח בבידוד. לדברי פרופ' גיל אין כל הסבר מניח את הדעת לחריגה של הרופאים מהפרוטוקול המקובל, ועוד פחות ברור מדוע מיומו השישי עד השמיני של חיי הפג, לא נלקחה ממנו ספירת דם חוזרת.
"קרוב לוודאי שההחלטה להפסיק את מתן הגנטמיצין חרצה את גורלו של היילוד והיא מהווה הפרה של הפרוטוקול המקובל בטיפול בחשד לזיהום אצל יילוד ובמיוחד אצל פג", סיכמה פרופ' גיל.

ד"ר יסמין מאור, מומחית למחלות זיהומיות ולרפואה פנימית, ומנהלת המחלקה למחלות זיהומיות בבית החולים וולפסון – מסרה גם היא את חוות דעתה על המקרה במסגרת התביעה.  לדבריה "הצוות באופן ברור חשב כי יש לטפל בתינוק באופן אנטיביוטי ולכן נרשם אמפיצלין. אולם האמפיצלין בלבד איננו מספק במצב זה מאחר וזו אנטיביוטיקה מאוד צרת טווח". עוד הוסיפה ד"ר מאור כי איחור במתן טיפול אנטיביוטי הולם הוא הרה אסון ויכול להוביל לתמותה ולנכות משמעותיים". בנוסף היא מציינת כי הטיפול בגנטמיצין ביילוד הופסק "בלי הצדקה ובלי לקיים דיון בעניין" מסיבה לא ברורה ולמרות שסימני הספסיס נותרו בעינם. על פי הערכת ד"ר מאור, טיפול הולם ביילוד היה עשוי בסבירות גבוהה להציל את חייו.
לדברי עו"ד פייל ועו"ד פרקש, אין זה הריונה הראשון של האם. לדבריהם, האם חוותה את אובדן בנה כשבר גדול, אשר הביא אותה למצבי אבל ודיכאון קשים והיא מתקשה לתפקד ולישון.

על פי חוות דעתו של הפסיכיאטר ד"ר אייל עשור שהובאה בכתב התביעה, צוין שהאם הכירה את צוות המחלקה מלידה קודמת שלה, ועל כן היא הייתה רגועה למדי באשפוז זה, ואף החלה לחוש מעודדת ממצבו של התינוק. לאחר מותו היא חווה תחושת אשמה מתמשכת, ותולה את הגורם להידבקות בחוסר הקפדה על כניסת אנשים לפגיה ולביצוע קיבוע של עירוי טבורי בידיים חשופות.
ד"ר עשור קובע כי האם סובלת מתסמונת דחק בתר-חבלתית ומדיכאון מז'ורי וכי היא מוגדרת כבעלת נכות נפשית בשיעור של 30%.

בסיכום תביעתם, טוענים עו"ד פייל ועו"ד פרקש כי הצוות הרפואי בביה"ח "העמק", מנע מההורים מידע לגבי האפשרויות הטיפוליות העומדות בפניהם, והפסיק ללא סיבה נראית לעין את הטיפול האנטיביוטי, וזאת ללא הפעלת שיקול דעת ובניגוד גמור לפרקטיקה הרפואית המקובלת. סכום הפיצויים נאמד בתביעה בלפחות 2.5 מיליוני שקלים – וייקבע ע"י בית המשפט לאחר דיון ההוכחות. התביעה נדונה בימים אלה בביהמ"ש המחוזי בתל אביב. 

משרד עו"ד דוד פייל ושות' http://www.df-law.co.il מתמחה ברשלנות רפואית, נזקי גוף ובתביעות מול חברות ביטוח ומוסדות רפואיים
.
 

 
 


 
1
    גולשים באתר 135,158    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
דוברות מד"א: בשעה 21:46 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב נגב על גבר פצוע בדימונה. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח סורוקה גבר כבן 45 במצב בינוני. טימור
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת בראשית כ"ט תשרי התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים