תחזית מזג האוויר 25-10-2020:  טבריה  33-19  ירושלים  28-19  ים המלח 33-25  מצפה רמון 27-18   צפת  27-19   חיפה  31-21   תל אביב  29-20  באר שבע  30-18   אילת  33-22 
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1

ערעור בית החולים רמב"ם נכשל - ייאלץ לפצות משפחת חולה שהתאבד בכמליון שקלים


מערכת, 11/02/2017, צילום: רן כליף
 


 
לפני כשנה קיבל ביהמ"ש השלום בתל אביב פסק דין חריג שקבע כי על בית החולים רמב"ם בחיפה לפצות משפחת חולה שהתאבד  - וזאת בעקבות תוצאות בדיקות שנשלחו אליו בדואר – במקום להסבירן בפגישה פנים אל פנים.
משפטנים רבים מתחו ביקורת על פסק הדין והעריכו שהוא יתהפך בערעור. משרד הבריאות המפעיל את בית החולים אכן ערער על פסק הדין לביהמ"ש המחוזי בתל אביב – וזה החליט להחזיר את הדיון בתיק לביהמ"ש השלום – תוך שהוא מדגיש מספר נושאים ושאלות שלא חודדו מספיק בפסק הדין.
השאלות שביקש ביהמ"ש המחוזי לחדד היו:  האם נשלחו בדיקות קודמות בדואר למנוח? כיצד תפס המנוח את מצבו הבריאותי? האם ניתן לראות בתוצאות שנשלחו אליו "בשורה רעה"? מה היה מצבו הנפשי של התובע, והאם התקיים קשר סיבתי, בין התאבדותו לפעולות בית החולים רמב"ם?
בימים אלה דן ביהמ"ש השלום בתיק בשנית – התייחס לכל הסוגיות שהעלה ביהמ"ש המחוזי – ואשרר את החלטתו הקודמת – לפיה יפצה ביה"ח רמב"ם את משפחת החולה במיליון שקלים.
מהתביעה אותה הגישו עו"ד דוד פייל ושיאן קוריאט נגד ביה"ח רמב"ם, משרד הבריאות ומדינה ישראל, עולה כי המנוח, אובחן כסובל מסרטן ריאה מסוג קרצינואיד.
עקב הטיפולים והניתוחים אותם עבר, התדרדר מאוד מצבו הנפשי והגופני, והוא אף אושפז לתקופה קצרה במחלקה לבריאות הנפש ברמב"ם עקב דיכאון שנבע ממחלתו. בספטמבר 2009 עבר החולה מיפוי ביקורת בבית החולים רמב"ם.
מעטפה שהכילה את תוצאות הבדיקה, נשלחה אל החולה בדואר מבלי שנערכה עם החולה שיחת טלפון מקדימה, או מפגש עם רופא מטפל.
לטענת בית החולים, אליה הסכימו גם פרקליטי המשפחה - תוצאות הבדיקה היו דווקא מעודדות והצביעו על נסיגה במחלה. יחד עם זאת, התוצאות נוסחו בשפה רפואית מסובכת ולמונחים הרפואיים שצוינו בתוצאות היה פוטנציאל לפרשנות שגויה בידי מי שאינו מצוי ברפואה. בין היתר נאמר בתוצאות כי קיימת  "קליטה פתולוגית בבלוטת לימפה במיצר, בולטת פחות אחרי מחלה".
לדברי אלמנתו של החולה, בעלה המנוח פתח את המעטפה עם התוצאות במצב בו הוא בטוח שבעקבות הטיפולים שקיבל החלים מהמחלה.  לדברי האלמנה, הבעל היה נתון  בחרדה מפני חזרת המחלה. למקרא תוצאות הבדיקה הבין המנוח כי אירע הדבר ממנו חשש יותר מכל - שהגידול הסרטני חזר, מסקנה שהכניסה את המנוח למצב של חרדה וייאוש.
יום לאחר קבלת התוצאות, בשעות הבוקר, נמצא המנוח תלוי על עץ בחצר ביתו, ולמעשה לא הספיק להגיע עם התוצאות לתור שהיה קבוע לו עם הרופאה האונקולוגית המטפלת בביה"ח - למחרת היום – בו הוא אמור היה לקבל הסברים על התוצאות.

"שפה רפואית מבלבלת"
בחוות דעת של ד"ר אידלמן מ"פורום רופאים", מומחה לאונקולוגיה מבית החולים הדסה, אותה הגישו עו"הד פייל וקוריאט בתביעה נאמר: "ביטויים שונים, השגורים בפי עולם הרפואה, כגון 'חיובי', 'בלוטות שליליות', 'קליטה פתולוגית' ומונחים כמו 'המחלה מתקדמת', הם בעלי קונוטציה שונה מאשר בתחומים אחרים, ועשויים לגרום ללחץ מיותר על החולה, שאינו מבין את פשר התוכן, ולפרש אותו באופן שונה לחלוטין מהאופן הנכון והמתבקש."
עוד מציין ד"ר אדלמן כי "קיימים פרוטוקולים רבים והנחיות כיצד רופא צריך להכין את עצמו לפני מסירת חדשות רפואיות לחולה, מה נחשבת סביבה תומכת, וכיצד האינפורמציה צריכה להינתן. אף אחד מהפרוטוקולים לא מדבר על משלוח תשובה לקונית וקרה לביתו של החולה."
עו"הד פייל וקוריאט ציינו בתביעה כי לאור מצבו הנפשי של החולה, אשר היה לא יציב והעמיד אותו בסיכון גבוה להתאבדות, בית החולים היה צריך לנקוט במשנה זהירות ולבשר את תוצאות הבדיקה באמצעות הרופאה האונקולוגית המטפלת ולא באמצעות הדואר. אולם, לדבריהם, בית החולים שלח את הבדיקה בדואר במקום להמתין עד למפגש של המנוח עם הרופאה האונקולוגית,  אשר ודאי הייתה מסבירה לו את מצבו הרפואי, ואת העובדה שתוצאות הבדיקה חיוביות ומצביעות על נסיגה במחלה.
לדברי עו"הד פייל וקוריאט, בית החולים היה צריך לצפות כי משלוח תוצאות בדיקה  שכזו לאדם במצב נפשי מעורער (בפרט כשבעת ההחלטה על משלוח הבדיקה לא ניתן היה לדעת אם תוצאותיה יהיו חיוביות או שליליות), עלולה להוביל אותו למעשים קיצונים, וחסרי שיקול דעת.
לתביעה, צירפו עו"הד פייל וקוריאט את חוות דעתו של  ד"ר אילן טל, מומחה בפסיכיאטריה, אשר ציין כי מן הראוי היה כי הרופאה המטפלת תפגוש בחולה ותחליט על הדרך הנכונה לבשר לו על התוצאות: "ברור כי לאור בעיותיו הנפשיות, האופן בו קיבל המנוח את ההודעה אינו הולם. מתן בשורה שכזו לאדם עם בעיות נפשיות שכאלה עלולה לערער את עולמו הרגשי ולדחוף אותו לאקט בלתי צפוי. מן הראוי היה כי הרופאה המטפלת תפגוש במטופל ולבחור האם וכיצד להודיע לו על תוצאות הבדיקה בפגישה זו."

ביהמ"ש השלום בהחלטתו הראשונה: פיצויים של כמיליון שקלים
כב' השופט מנחם קליין, מביהמ"ש השלום בתל אביב, השתכנע כי הצוות הרפואי היה מודע למצבו הנפשי הקשה של המנוח, וחרף כך שלח לו את תוצאות הבדיקה בדואר ללא הסבר מניח את הדעת. השופט קליין ציין בפסק דינו שככל הנראה, המנוח לא היה נוטל את חייו אילולא קיבל את המכתב לידיו כשהוא בביתו. על כן החליט השופט קליין לחייב את ביה״ח רמב"ם ומשרד הבריאות המפעיל את בית החולים, בפיצויים למשפחת המנוח בלמעלה ממיליון שקלים.

משרד הבריאות ערער לביהמ"ש המחוזי
משרד הבריאות החליט ערער לבית המשפט המחוזי, אשר הורה להחזיר את הדיון לבית משפט השלום להבהרות שונות, לאחר שהושג הסדר בין הצדדים, בהמלצת בית המשפט המחוזי, לפיו בית המשפט יוציא פסק דין מתוקן, וינמק בפני הצדדים ביתר פירוט את עמדתו.
בין השאלות שהועלו ע"י ביהמ"ש המחוזי היו אלה: האם נשלחו בדיקות קודמות בדואר למנוח? כיצד תפס המנוח את מצבו הבריאותי? האם ניתן לראות בתוצאות המיפוי "בשורה רעה"? מה היה מצבו הנפשי של התובע? והאם התקיים הקשר הסיבתי, בין התאבדותו למעשי או מחדלי בית החולים?

ביהמ"ש השלום הותיר את פסק הדין המקורי בעינו
בימים אלה פרסם השופט ד"ר מנחם (מריו) קליין מבית משפט השלום בתל אביב פסק דין מתוקן, במסגרתו הותיר את קביעתו המקורית על כנה, ולפיה היה על הצוות הרפואי להבחין כי מצבו הנפשי של המנוח רעוע, ולצפות כי שליחת תוצאות הבדיקה בדואר כפי שנעשתה, ללא השגחה או תיווך, יכולה לגרום לתוצאה הטרגית.
לעניין השאלה הראשונה - האם נשלחו בדיקות קודמות בדואר – קבע השופט קליין כי עדותה של האלמנה, שלא נשלחו למנוח תוצאות בדיקות קודמות בדואר – מהימנה, וכי לא עלה בידה של הנתבעת לסתור עדות זו.
השופט הבהיר בפסק דינו המתוקן, כי גם לו היה מגיע למסקנה שיש לקבוע שהמנוח קיבל בעבר תוצאות בדואר, ואפילו תוצאות שמבחינה אובייקטיבית הינן קשות מהתוצאות האחרונות שנשלחו לו - דבר זה לא היה משנה את דעתו לגבי רשלנותה של הנתבעת.
באשר לשאלה השנייה, כיצד תפס המנוח את מצבו הבריאותי, קבע השופט כי יש אמת בדברי התביעה שהמנוח אכן לא הבין כראוי את מצבו ואת המשך הטיפול שצפוי לו לאחר ההקרנות - מה גם שבית החולים לא העניק הסבר מעוגן לכך, מלבד הטענה כי "כתוב שהוסבר לו".
בנוגע לשאלה השלישית - האם ניתן לראות בתוצאות המיפוי כ"בשורה רעה" - קבע השופט כי אמנם אין מחלוקת של ממש בין הצדדים כי במקרה הנדון אין מדובר ב"בשורה מרה" מבחינה אובייקטיבית, אולם הגדרתה של "בשורה מרה" בספרות היא מנקודת ראותו הסובייקטיבית של המטופל. בית המשפט קבע כי הכרעתו באשר לתפיסתו הסובייקטיבית של המנוח ופרשנותו את מכתב בית החולים כבשורה מרה תישאר על כנה.
ואילו בנוגע לשאלת מצבו הנפשי של התובע ולקשר הסיבתי, קבע השופט כי המנוח היה במצב בלתי יציב. השופט הוסיף, כי המומחים שחוו דעתם בתיק זה קבעו חד משמעית כי אדם עם מצב נפשי כמו שהיה מצוי בו המנוח, שלא נוטל תרופות, הוא בבחינת "פצצה מתקתקת".
השופט קיבל את טענות עו"הד פייל וקוריאט, וקבע כי לבית החולים היו אין ספור "הערות אזהרה" לקראת התאבדותו הטראגית של המנוח וכי לחולה במצבו של המנוח, כל מכתב כגון זה שנשלח לו, יש בו כדי להרעיד את עולמו ולפגוע באיזון הרגיש שבו הוא מצוי.
לעניין הקשר הסיבתי בין התאבדות המנוח למחדלי הנתבעת, קבע השופט כי "סביר להניח כי לו היה מקבל המנוח את תוצאות הבדיקה בביקורת אליה היה רשום אצל הרופא המטפל - כ- 36 שעות לאחר ההתאבדות - לא היינו עוסקים בתיק זה כיום והמנוח היה חי". לעניין הפיצויים המגיעים למשפחה, קבע השופט כי האלמנה תהיה זכאית לפיצוי, כפי שנפסק בפסק הדין המקורי, קרי כמיליון שקלים. בנוסף, קבע השופט שוב כי על המדינה לשלם למשפחה הוצאות משפט בשיעור של 23.4%
.  

משרד עו"ד דוד פייל ושות' http://www.df-law.co.il  עוסק מעל 20 שנה ברשלנות רפואית, תאונות דרכים ובתביעות מול חברות ביטוח וקופות חולים.


 

 


 
 
1
    גולשים באתר 135,335    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
גלידות נסטלה מבקשת לעדכן את הציבור כי בעקבות תלונות צרכנים נמצא כי בשלגון גומיגם, המסומן כעשוי להכיל חלב, נמצאו בפועל מוצקי חלב בכמות מועטה. מדובר בשלגון גומיגם, גלידות נסטלה, 90 גרם, מאצווה מספר Lo0259 (מהשעה 18:00), Lo260, Lo266,Lo266A בעלת תאריכי תפוגה 15/03/22, 16/03/22, 22/03/22 "

התקבלה הודעה תן חיובי לכלבת שנתפס בקיבוץ שדה נחמיה, בגליל העליון. לא ידוע על בני אדם שנחשפו לו. אנו מבקשים מכל מי שהיה במגע או שבעלי החיים שברשותו באו במגע באזור האירוע עם בעל החיים הנגוע או בעל חיים משוטט, בין התאריכים 7.10.2020 עד 21.10.2020 כולל, לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות בצפת, טלפון 04-6994257, 04-6994200, או ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו, לשם שקילת הצורך למתן טיפול מונע להם.

דוברות מד"א : בשעה 09:02 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על רוכב אופנוע שנפצע במהלך רכיבה בשטח סמוך לצומת מבוא מודיעים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שערי צדק גבר כבן 35 במצב בינוני עם חבלות בגפיים. נדב

 
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת נח ו' מרחשון התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: חדשות הבריאות
לייבסיטי - בניית אתרים