ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - דוד פייל 28-09-2017
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום

הגיעה בגלל דלקת שתן, ונפטרה כתוצאה מהטיפול

פס"ד: הגיעה ל"וולפסון" בגלל דלקת בדרכי השתן, ונפטרה כתצאה מהטיפול. בית המשפט: על בית החולים לפצות את משפחתה ב-200 אלף שקלים


מערכת, 28/09/2017, צילום: רן כליף
 


 
קשישה כבת 77 אושפזה בבית החולים וולפסון עקב חום וזיהום חריף בדרכי השתן. אך למרות שהבעיה ממנה סבלה איננה מסכנת חיים – היא הפכה לצמח למשך שנתיים וחצי בסופם נפטרה כתוצאה מטיפול לקוי – כך פסק לאחרונה כבוד השופט ישי קורן מבית משפט השלום בתל אביב.
לדברי עוה"ד דוד פייל ושיאן קוריאט, המייצגים את משפחת המנוחה – המנוחה לקתה בלבבה כתוצאה מסוג מסויים של אנטיביוטיקה שניתן לה בבית החולים – ואשר ידוע כמגביר סיכון להפרעה בקצב הלב (הארכת מרווח QT) הגורמת לאירוע קטלני של פרפור חדרים.

על פי התביעה, הרופאים, שהיו מודעים להיסטוריה הלבבית של האישה ולגורמי הסיכון שהיו לה להתפתחות הפרעת הקצב, החליטו לתת לה את סוג האנטיביוטיקה הזה, מבלי שנתנו את הדעת לכך שאחת מתופעות הלוואי של התרופה היא התפתחות הפרעת הקצב אשר בסופו של יום גדעה את חייה של המנוחה.

פרופ' הילטון מילר, קרדיולוג מומחה ב'פורום רופאים', אשר בחן את המקרה מטעם התביעה, ציין בחוות דעתו כי הצוות הרפואי היה חייב להתייעץ עם קרדיולוג בטרם מתן טיפול למנוחה עקב הרקע הלבבי ממנו סבלה. כמו כן, קבע פרופ' מילר כי ניתן היה לשקול טיפול באישה בסוג אנטיביוטיקה שונה, או לחלופין, לתת את התרופה תוך ניטור רצוף של א.ק.ג. ובפיקוח קרדיולוג – פעולות שלא בוצעו בפועל.
כך ארע, שהמנוחה החלה לדווח על סממנים המאפיינים מצוקה לבבית – אך חרף כך, הרופאים לא זיהו כי האישה לוקה בליבה, ושיש לעצור את הטיפול, והמשיכו במתן התרופה המסוכנת.
כך, ביום הרביעי לאשפוזה, נמצאה המנוחה במיטתה ללא נשימה וללא דופק. המנוחה עברה החייאה שלאחריה ליבה חזר לפעום, אך נגרם לה נזק נוירולוגי בלתי הפיך כתוצאה מאי אספקת חמצן למוח, והיא נותרה בתרדמת – עד ליום פטירתה כשנתיים וחצי לאחר מכן.
לאחר האירוע הסתבר כי החיידק ממנו סבלה המנוחה היה בכלל עמיד לתרופה שניתנה וגבתה את המחיר היקר מכל- חייה של המנוחה.

בעקבות האירוע הגישו ארבעת ילדיה תביעה נגד בית החולים וולפסון, באמצעות עוה"ד דוד פייל ושיאן קוריאט, בטענה לרשלנות רפואית שהובילה למות אמם.
לאחרונה הכריע כבוד השופט ישי קורן מביהמ"ש השלום בתל אביב בתביעה, וקבע בפסק דינו כי מותה של המנוחה ארע בשל התנהלות רשלנית של הצוות הרפואי בוולפסון – וכי על בית החולים, (ולמעשה על משרד הבריאות המנהל אותו)  לפצות את משפחת המנוחה ב-200 אלף שקלים.
מעבר לכך, מותח השופט קורן ביקורת על אמינות עדותם של רופאי בית החולים, ומעדיף את גרסת המשפחה על פני גרסתם.

עם סיום המאבק המשפטי, מתח עוה"ד דוד פייל ביקורת חריפה על בית החולים וולפסון ועל התנהלותו במהלך המשפט. 
לדבריו, "המקרה משקף יחס המכפיר לקשישים מצד הצוות הרפואי בוולפסון. המקרה גם משקף חוסר רצון להתייעץ עם רופאים מומחים, במקרה זה עם קרדיולוג – דבר שמצביע על חוסר מקצועיות וביטחון עצמי מופרז שמקומו לא יכירנו בין כותלי בית החולים".
לדברי עוה"ד פייל, "התנהלות בית החולים וולפסון בתיק זה הייתה רצופה בניסיונות התחמקות מדין, בעוד מסמכים חשובים נעלמים באופן תמוה מתיק בית החולים".
לדבריו, בית החולים וולפסון מסרב באופן שיטתי לפשרות, "ומי שסובל כתוצאה מכך זו הקופה הציבורית, שמשלמת פיצויי עתק והוצאות משפט, למרות שניתן היה, לא פעם, להסתפק בפשרה מהירה וזולה הרבה יותר למדינה".

תסמונת QT מוארך היא תופעה של אי-סדירות במערכת החשמלית של הלב. בעיקר נושאת התסמונת את התהליך הקרוי קיטוב מחדש, או הטענה מחדש של המערכת החשמלית לאחר כל פעימת לב. הפוגת QT  הינה הזמן הנדרש לצורך ההתרחשות של שלילת הקוטביות והקיטוב מחדש. בתסמונת QT מוארך, שלילת הקוטביות אורכת יותר זמן מאשר במצב הנורמלי, כך שההפוגה היא יותר ארוכה. ההארכה של הפוגת QT גורמת לחולים להיות פגיעים לקצב לב חריג, מהיר מאוד (אריטמיה). כאשר מתקיים קצב מסוג זה, לא נשאב דם מהלב החוצה, ותוך זמן קצר נמנעת הספקת הדם למוח, תוך גרימת תסמינים רגילים של איבוד הכרה פתאומי (עילפון) ומוות פתאומי.
לתביעת משפחת המנוחה צורפה חוות דעת של הקרדיולוג פרופ' הילטון מילר מ"פורום רופאים", אשר קבע כי השימוש באנטיביוטיקה הספציפית שניתנה לה מוכר וידוע כגורם סיכון להארכת QT אצל המנוחה שבעטיו התפתחו הפרעות קצב חדריות.

בנוסף, קבע פרופ' מילר כי למנוחה היו גורמי סיכון נוספים להארכת QT, בהם מגדר, גיל מבוגר, הפרעות במאזן המלחים וחשד לאי ספיקה לבבית. "למרות זאת, ולמרות האפשרות לעשות שימוש באנטיביוטיקה מקבוצה אחרת שאינה חשודה בהארכת QT, בחר הצוות הרפואי להשתמש דווקא בסוג שגרם לאירוע", קבע פרופ' מילר.
עוד נטען בחוות הדעת, שאם כבר בחר הצוות הרפואי בשימוש באנטיביוטיקה שבחר, היה עליו לפחות לעשות זאת תחת ניטור אק"ג בעת מתן התרופה. ניטור שכזה היה מגלה מבעוד מועד, לטענת פרופ' מילר, את הסימנים להארכת QT ומאפשר טיפול הולם.
"לא זו בלבד שלא נעשה ניטור אק"ג, אלא שהצוות הרפואי התעלם מתלונות המנוחה על כאבים בחזה וקוצר נשימה – סימנים מקדימים לאירוע", דברי המומחה.
פרופ' מילר קבע עוד, שהצוות הרפואי חרג מהפרקטיקה המקובלת והסבירה, בין השאר בבכך שלא ביצע התייעצות עם קרדיולוג טרם מתן הטיפול התרופתי, לא בוצע מעקב כמתבקש לאישה עם מחלת לב כרונית, ולא בוצע אק"ג שגרתי וקבוע.

ביהמ"ש: נפל פגם בטיפול שהוענק למנוחה, ובעטיו נגרם הנזק
לאחר עיון בטענות הצדדים ובראיות, פסק כבוד השופט ישי קורן מבית משפט השלום בתל אביב כי יש לקבל את התביעה. השופט קבע כי נפל פגם בטיפול שהוענק למנוחה, ובעטיו נגרם הנזק.
"אני נוטה להעדיף את עמדת המומחה מטעם התובעים על פני חוות דעת המומחה מטעם הנתבעת, וסבור כי בנסיבות העניין היתה זו טעות לטפל במנוחה בתרופה שניתנה לה, ללא התייעצות מוקדמת עם קרדיולוג וללא ניטור אק"ג שוטף", קבע השופט קורן.
עוד פסק השופט, כי הפגם העיקרי שנפל בהתנהלות הצוות הרפואי הוא התעלמות מתלונות המנוחה ובני משפחתה, שהיו בבחינת סימנים מוקדמים לאירוע.

עוד קבע השופט קורן, כי בשאלת הקשר הסיבתי בין נטילת התרופה לבין האירוע היתה הסכמה בין הצדדים. כך, לא רק המומחה מטעם התובעים פסק כי קיים קשר, אלא גם הצוות המטפל במערך הקרדיולוגי של בית החולים וולפסון קבע, כי הפרעות הקצב שגרמו לאירוע – מקורן בהארכת QT, שנגרמה מנטילת התרופה שניתנה למנוחה.
זאת ועוד, בית החולים והעדים מטעמו הסכימו, כי לו היתה המנוחה מאובחנת כבעלת QT מוארך עם קבלתה למיון, היא לא היתה מטופלת בתרופה שבה טופלה. "אני סבור שהרקע הרפואי של המנוחה, על גורמי הסיכון בו להארכת QT הצדיק – גם לשיטת הנתבעת ועדיה – זהירות יתר במתן התרופה שניתנה למנוחה, לרבות התייעצות מוקדמת עם קרדיולוג מומחה וניטור אק"ג שוטף", קבע השופט בפסק הדין.

גם באשר למצבה של המנוחה טרם האירוע העדיף השופט את גרסת התובעים על פני גרסת בית החולים. כך, התובעים טענו באמצעות עו"ד פייל, כי טרם האירוע היתה אמם אישה עצמאית ופעילה, למדה והתנדבה, נהגה ברכב וסייעה לילדיה ולנכדיה. מנגד, טענו נציגי הנתבעת כי המנוחה היתה מוגבלת ביותר בשל במחלות שונות, ונזקקה לסיוע של מטפלת מטעם הביטוח הלאומי במשך 10 שעות שבועיות.

השופט קורן ציין כי אמנם אין חולק שהמנוחה סבלה ממחלות שונות, אך אף אחת מהן לא עמדה בסתירה ליכולתה להיות עצמאית ופעילה. "קבלת סיוע מהביטוח הלאומי של 10 שעות שבועיות אינה מעידה על חוסר עצמאות או חוסר פעילות, אלא רק על צורך בקבלת סיוע בחלק מפעולות היומיום", קבע השופט.

על סמך כל זאת, פסק השופט קורן פיצויים לטובת התובעים, בסך 207,500 שקלים בתוספת הפרשי ריבית והצמדה, וכן תשלום שכר מומחה ושכר טרחת עורכי דין
.

משרד עו"ד דוד פייל ושות' http://www.df-law.co.il מתמחה ברשלנות רפואית, נזקי גוף ובתביעות מול חברות ביטוח ומוסדות רפואיים
.

 

 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret