ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - דיכאון בגיל השלישי 24-01-2017
1
 
1
מבזק  
בימים אלו אנו מבצעים עבודות שידרוג ופיתוח האתר. יתכנו שינויים בחיפוש ובכניסה לתכנים כמו גם במראה האתר, מועד סיום עבודות השדרוג והפיתוח 10-08-2019
    כתבים מורשים       הצטרפות למערכת  
ללא הגבלה    
אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות1
דוא"ל:              
lelo.hagbala.news@gmail.com

פקס 24 ש':   153-53-79-88-99-6    :fax to mail
רישום לאינדקס    |    צור קשר   |    פייסבוק


 
11
הכוונת תרופות לאזור הספציפי בגוף בו נמצא הגידול הסרטני
  90/220
1
אוכל ותזונה  |   בריאות ונפש   |   בארץ   |   התנדבות וקהילה  |   חוק ומשפט    |   ספורט  |   רפואה משלימה   |  עמותות וארגונים   |   אגפי רווחה   |  טפסים מ. לביטוח לאומי
1
מטפלים בדיכאון בגיל השלישי במרפאה הפסיכוגריאטרית במרכז הרפואי בני ציון

במרפאה הפסיכוגריאטרית במרכז הרפואי בני ציון ניתן טיפול של צוות מקצועי עם גישה כוללנית וקשר עם הקהילה להשגת רמיסיה מלאה של הסימפטומים הדיכאוניים, שיפור במצב הגופני והתפקודי, התמודדות עם הקשיים הפסיכוסוציאליים ומניעת הגלים הדיכאוניים החוזרים בעתיד. לדברי מנהלת היחידה לבריאות הנפש במרכז הרפואי בני ציון, ד"ר אודיל רוביצ'ק, "לדיכאון בקרב המבוגרים יש פרוגנוזה לא טובה בעקבות ריבוי המחלות הגופניות והקשיים הפסיכוסוציאליים הנלווים, אך הגורם העיקרי לחוסר השיפור הינו עיכוב באבחנה ובטיפול."


מערכת, 24/01/2017

 

 
דיכאון בגיל הזקנה. נוכחות מחלות גופניות/נוירולוגיות שונות, ירידה קוגניטיבית וקשיים פסיכוסוציאליים, עלולים לגרום לסימני דיכאון באוכלוסיית הגיל השלישי ולכן יש צורך בביצוע אבחנה מבדלת רחבה ואבחון מדויק לצורך קביעת תכנית טיפולית מותאמת אישית.
 
"דיכאון בגיל הזקנה הינה תופעה שכיחה שמופיעה בכ-20% מהאנשים לאחר גיל 65, אך לרוב לא מאובחנת ולא מטופלת. מחקרים אף מראים כי רק כ-10% מהמבוגרים שסובלים מדיכאון מגיעים לטיפול בשל הסטיגמה והאתגרים הרבים בזיהוי סימני הדיכאון", אומרת מנהלת היחידה יחידת לבריאות הנפש במרכז הרפואי בני ציון, ד"ר אודיל רוביצ'ק ומסבירה כי, "הסטיגמה החברתית מורגשת יותר בקרב המבוגרים לעומת  הצעירים ומונעת מהם להכיר במחלה ולטפל בה מתוך תחושת בושה.
 
לעיתים קרובות סימני הדיכאון משויכים למחלות שונות שמהן סובלים המבוגרים או לתופעות לוואי כתוצאה מהטיפול התרופתי וכמו כן, הדיכאון עלול לבוא לידי ביטוי באמצעות תלונות גופניות ולא לפי הסימפטומים המוכרים של דיכאון. אף קיימים מצבים שבהם המשפחה והמטפלים מתייחסים בטעות לדיכאון כתופעה "נורמלית" ו"מצופה" של תהליך הזדקנות ולכן, חשוב להדגיש שדיכאון בכל גיל הינו מחלה שזקוקה לאבחון נכון ולטיפול מתאים.
 
ד"ר אודיל רוביצ'ק, מפרטת כי, "בקרב המבוגרים קיימים גורמי סיכון רבים בעיקר קשיים פסיכוסוציאליים, אך גם ריבוי מחלות גופניות מלוות בכאב וטיפולים תרופתיים מורכבים ומוגבלות ביכולת התפקודית. עלייה בגיל מלווה לעתים קרובות באובדן של מערכות תמיכה חברתיות בעקבות מות בני משפחה, יציאה לגמלאות עם שינויים בשגרת החיים ובדידות, מצבים בהם גם המוטיבציה לטיפול יורדת. מנגד סימני הדיכאון עלולים אף להחמיר את מצבם הגופני ובעיקר ההפרעות הלבביות ולגרום לחסכים תזונתיים וסיכון מוגבר לתמותה בהתאבדות."
 
באופן טיפוסי האבחנה של דיכאון נעשית על פי הקריטריונים המקובלים בספרות המקצועית הכוללים תקופה של לפחות שבועיים בה יש ירידה במצב הרוח, עצבות יום-יומית, ירידה ביכולת ליהנות מהחיים, בתאבון ובמשקל וקשיי שינה, מלווים בהפרעה בזיכרון ובריכוז, ערך עצמי ירוד, תחושת אשמה וחוסר תקווה ואף מחשבות על מוות ואובדנות. לעתים המבוגרים נמנעים מלדווח על סבלם בכיוון שהם מאמינים שאין תקווה לשיפור במצבם. 
 
לדבריה של ד"ר אודיל רוביצ'ק, הטיפול בדיכאון בגיל המבוגר הוא רב תחומי במבט ביו-פסיכו-סוציאלי במטרה להשיג רמיסיה מלאה של הסימפטומים הדיכאוניים, שיפור בתפקוד ובהתמודדות עם הלחצים הפסיכוסוציאליים, בדידות ומוגבלות. בשלב הראשון נעשית הערכה של מחלות גופניות או/טיפול בהם שעלולים לגרום או להחמיר את סימני הדיכאון.  לדוגמה ידוע מהספרות שמחלות אנדוקרינולוגיות (כגון תת פעילות בלוטת התירס), מחלות וירליות וממאירות עלולות לגרום לתמונה קלינית דומה לדיכאון, לכן יש צורך בביצוע ברור אבחנתי מלא וטיפול במחלות רקע. תרופות שונות כגון טיפול ביתר לחץ דם, מחלות נוירולוגיות וסטרואידים, חסכים בוויטמינים גם עלולים לגרום או להחמיר סימני דיכאון עם צורך בהורדת המינון או שינוי בהרכב התרופתי.
 
ד"ר אודיל רוביצ'ק מסבירה כי, הטיפולים הפסיכולוגים המומלצים הם בשיטת  CBT (קוגניטיבי - התנהגותי) עם זיהוי מחשבות שליליות ובניית מחשבות אלטרנטיביות תוך כדי תרגילים התנהגותיים להשגת ירידה במתח ושליטה על תחושת החרדה. טיפול ב CBT-נמצא בלבד  יעיל במצבים של דיכאון קל עד בינוני במבוגרים, כאשר שילובו לטיפול התרופתי מביא לשיפור נוסף בסימני הדיכאון. שיטה נוספת מומלצת היא טיפול בין אישי (Interpersonal Psychotherapy IPT ( עם טיפול ממוקד בקשיים הבין אישים שמופעיים במבוגרים בעקבות החסרים המשפחתיים ושינוי תפקוד ומיקום במשפחה. בנוסף התערבות סוציאלית ומשפחתית עשויה גם לשפר את מצבו הנפשי של המבוגר.
 
במצבים של דיכאון בינוני או קשה מומלץ להתחיל טיפול תרופתי נוגד דיכאון, כאשר הקבוצה המומלצת בתחילת הטיפול היאSSRI  עם פרופיל תופעות לוואי קל יותר מאשר הדור הישן של תרופות נוגדות דיכאון. למרות שהן בטוחות יותר, גם ל-SSRI יש תופעות לוואי שעלולות לגרום להיענות נמוכה לטיפול התרופתי, ביניהם בחילות, שלשולים או עצירות, קשיי שינה ואף עליה בחרדה בתחילת הטיפול עד להחמרה במחשבות אובדן, פגיעה בתפקוד המיני וירידה ברמת הנתרן בדם, לכן מומלץ לשמור על מעקב פסיכיאטרי מסודר. בנוסף לכך הטיפול התרופתי נוגד דיכאון אינו משפיע מיד לשיפור במצב הנפשי ;למבוגרים אף נדרש זמן ממושך יותר לעומת הצעירים כדי להגיע לרמיסיה של הסימפטומים. קיימים אלגוריתמים טיפוליים רבים לטיפולים תרופתיים נוגדי דיכאון כולל התאמת מינונים, שילוב והחלפת טיפול תרופתי לצורך השגת שיפור נפשי. 
 
במקרים של דיכאון מאוד קשה, מלווה בסימני פסיכוזה או מסוכנות מומלץ מתן סידרת טיפולי חשמל, טיפול שניתן לתת בצורה בטוחה למבוגרים. לטיפולי חשמל קיים שם רע בקרב האוכלוסייה לאור השיטה הישנה והסיבוכים הנלווים שהיו בעבר וגרמו לסטיגמה ולחשש מטיפול זה. כיום טיפולי החשמל ניתנים בשיטה חדשה, הומנית ובטוחה בנוכחות רופא מרדים, כאשר המטופל נמצא תחת הרדמה קצרה מאוד עם ניתור של הסימנים החיוניים. טיפול בחשמל נמצא כבטוח, מציל חיים, בעל השפעה מהירה  ויעל מאוד בטיפול בדיכאון קשה במבוגרים.
 
מחקרים מראים שכ-1 מתוך 3 מבוגרים מפחתים דיכאון כרוני ממושך, כאשר כ-1 מתוך 3 מצליח להשיג רמיסיה לזמן קצר בלבד עם התפתחות של גלים דיכאוניים חוזרים תוך כדי התקדמות בגיל, לכן יש צורך בזיהוי אקטיבי יותר של סימני הדיכאון בקהילה והפנייה לטיפול .
 

במרפאה הפסיכוגריאטרית במרכז הרפואי בני ציון ניתן טיפול של צוות רב מקצועי עם גישה כוללנית וקשר עם הקהילה להשגת רמיסיה מלאה של הסימפטומים הדיכאוניים, שיפור במצב הגופני ותפקודי, התמודדות עם הקשיים הפסיכוסוציאליים ומניעת הגלים הדיכאוניים החוזרים בעתיד.
 


 


 
 

האינדקס הקהילתי
18,904 בעלי עסקים ונותני שירות
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 844
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 23
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 422
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 265
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 16
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1044
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1217
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 27
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 632
   
פרחי באך 41
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 254
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 433
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98 
   
תרפיה במוסיקה 29
   

 חזרה לדף הבית      |    תנאי שימוש     |     מדיניות פרטיות     |     חוק הספאם     |     אתיקה     |     חוק זכויות יוצרים     |     פרסום באתר     |     אודות    
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה רישום לאינדקס

 
 
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
 
 
 
153-53-79-88-99-6 חיוג מקוצר  8164* lelo.hagbala.news@gmail.com
 
מערכת: ב"ח 14 באר-שבע


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן.