ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - האגודה למלחמה בסרטן 05-02-2020
 
   
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |  פלילי  |   רפואה משלימה    |   תזונה    |   חיפוש
1
ארגון הסרטן הבינלאומי (ה-UICC) מציין 20 שנה ליום הסרטן הבינלאומי

דוח ראש שירותי הבריאות של ממשל ארצות הברית קובע: הפסקת עישון - מהפעולות החשובות ביותר לשיפור הבריאות ♦ סקר גלובלי חושף פערים משמעותיים בין קבוצות אוכלוסייה בנוגע למודעות לגורמי הסיכון לסרטן ♦ מחקר חדש: מעשנים מגבירים את הסיכון שלהם לסיבוכים אחרי ניתוח


מערכת, 05/02/2020, צילום: Needpix


 


השנה מציין ארגון הסרטן הבינלאומי (ה-UICC), בפעם ה-20 את יום הסרטן הבינלאומי, שמטרתו לאחד את העולם סביב קידום המאבק במחלות הסרטן, באמצעות העלאת המודעות למחלה ולדרכים המוכחות והיעילות להפחתת התחלואה והתמותה.
             
"מאז שהוחלט על ציון יום זה, אנו עדים להתקדמות בתחומים רבים, החל בפריצות דרך מחקריות, התקדמות טכנולוגית, והבנה ציבורית רבה יותר של המחלה. עם זאת, ישנן עוד פעולות רבות שיש לעשות על מנת להתמודד עם אתגר הסרטן, וביניהן: הגברת מודעות והיענות לאמצעים המוכחים כיום להפחתת התחלואה והתמותה, הפרכת מיתוסים וכמובן, המשך קידום חקר הסרטן המוביל למענים טובים ויעילים יותר בדרך למיגור המחלה." מדבריו של ד"ר קרי אדמס, מנכ"ל ה-UICC.

לקראת יום הסרטן הבינלאומי, חשפו האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות את הנתונים המעודכנים ביותר על מחלת הסרטן, מהם עולה כי ישראל נמנית בין 50 המדינות עם השיעורים הגבוהים ביותר בעולם, אבל מבין אלה, היא נמצאת במקום האחרון (מקום 50). כמו כן, נצפתה ירידה מובהקת בשיעורי התמותה מסרטן בכל קבוצות האוכלוסייה והמין בין השנים 2017-1996.
 
סקר עולמי מיוחד ביוזמת ארגון הסרטן הבינלאומי לרגל ציון 20 שנה ליום הסרטן הבינלאומי: פערים בין קבוצות סוציו-אקונומיות בכל הנוגע למודעות לגורמי הסיכון למחלת הסרטן

לרגל יום הסרטן הבינלאומי הזמין ארגון הסרטן הבינלאומי סקר עולמי כדי לגבש תמונת מצב עדכנית של חוויות, דעות, והתנהגות הציבור בכל הנוגע למחלת הסרטן. הסקר בוצע על ידי מכון המחקר Ipsos, וכלל למעלה מ-15 אלף מבוגרים מ-20 מדינות.

ממצאי הסקר הראו כי אנשים בעלי הכנסה נמוכה הם בעלי סיכוי נמוך יותר לזהות גורמי סיכון לסרטן, מאשר אנשים ממשקי בית עם הכנסה גבוהה. ללא קשר למוצאם, משתתפים חסרי השכלה אקדמית ובעלי הכנסה נמוכה הפגינו מודעות נמוכה יותר לגורמי הסיכון המרכזיים שקשורים לסרטן, ובעלי סיכוי נמוך יותר ליזום בעצמם את הצעדים הדרושים בכדי להקטין את הסיכון שלהם לחלות בסרטן, מאשר בעלי הכנסה גבוהה או בעלי השכלה אקדמית. עוד עלה מתוצאות הסקר כי שימוש בטבק (63%), חשיפה לקרינת שמש מזיקה (54%), חשיפה לעישון טבק בסביבה (50%) הם גורמי הסיכון לסרטן המוכרים ביותר. עם זאת, הימנעות מפעילות גופנית (28%), חשיפה לווירוסים או בקטריות שונות (28%), ומשקל עודף (29%) הם גורמי הסיכון לסרטן המוכרים פחות. 

ממצאים מרכזיים נוספים:

· 3 מתוך 5 הביעו דאגה מתחלואה או הישנות סרטן
· 87% מודעים לגורמי הסיכון של סרטן
· כמעט 70% ממשתתפי הסקר נקטו בצעדים ממשיים להפחתת הסיכון שלהם לחלות בסרטן
· למעלה מ-80% מאמינים שעל הממשל האמריקאי לפעול בנושא סרטן

לסיכום, התוצאות חושפות פער ברור בין קבוצות סוציו-אקונומיות ממעמד גבוה ונמוך, בכל הנוגע לידע ומודעות לגורמי סיכון לסרטן, וכתוצאה מכך, בהתנהגות שמטרתה להפחית סיכונים אלו.

מצ"ב קישור לפרסום הנתונים של המרכז הלאומי לבקרת מחלות בישראל, ביחס לקשר בין היארעות סרטן, לבין רמה חברתית-כלכלית: https://bit.ly/2S8qX5L

להלן תגובתה של פרופ' ליטל קינן בוקר, מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות ביחס לנתוני ה-UICC המתייחסים לאותו נושא - "עיבוד נתוני היארעות הסרטן בישראל לפי אשכול חברתי-כלכלי העלה כי יש קשר ישר בין מצב חברתי-כלכלי, לבין הסיכון לסרטן השד בנשים, סרטן הערמונית בגברים וסרטן בלוטת המגן בשני המינים.

לעומת זאת, הסתמן קשר הפוך (בעיקר כאשר התעלמנו מהאשכול הנמוך ביותר שככל הנראה לא היה לגמרי מייצג) בין מצב חברתי-כלכלי, לבין סרטן חודרני בכלל האתרים בגברים, סרטן המעי הגס בשני המינים, סרטן הריאה בגברים, סרטן כיס השתן בגברים וסרטן הרחם בנשים.

אחת ההשערות להסבר קשרים אלה היא שוני בידע לגבי גורמי סיכון לסרטן ולגבי אפשרויות למניעת המחלה או לגילוי מוקדם שלה. אכן, חלק מסוגי הסרטן שהדגימו קשר הפוך למצב חברתי-כלכלי, קשורים קשר הדוק לגורמי סיכון כמו עישון (סרטן הריאה, סרטן כיס השתן) או השמנה (סרטן הרחם וסרטן שד), בעוד שחלק מסוגי הסרטן שהדגימו קשר ישיר למצב חברתי כלכלי הם בעלי אפשרות לגילוי מוקדם (סרטן השד, סרטן הערמונית). באשר לסרטן המעי הגס, שגם עבורו קיימת טכנולוגיה לגילוי מוקדם, שימוש נאות בה מביא למעשה לסילוק של גידולים טרום-ממאירים ולפיכך להקטנת הסיכון למחלה, מה שאכן נצפה בתוצאות שלנו, בישראל. 

אמנם עיבוד הנתונים שבצענו לא מאפשר לבדוק השערות אלה, אולם ממצאי סקר ה-UICC, שמתפרסמים היום לקראת יום הסרטן הבינלאומי, תומכים בכך מאוד. סקר ה-UICC נערך בקרב משתתפים ממדינות שונות והעלה כי ללא קשר למדינה בה מדובר, לאנשים בעלי הכנסה ו/או הכנסה נמוכה הייתה רמת ידע נמוכה יותר לגבי גורמי סיכון מוכרים לסרטן, בהשוואה לפרטים בעלי הכנסה ו/או השכלה גבוהה (למעט עישון, שלגביו רמת הידע הייתה דומה). כן נמצא, כי אנשים בעלי רמת הכנסה ו/או השכלה נמוכה, נטו פחות לנקוט ביוזמות לקידום בריאות ולהימנעות מסרטן, בהשוואה לאנשים בעלי רמת הכנסה ו/או השכלה גבוהה.

מסקנות ה-UICC היו, שנדרש לתעדף את העלאת המודעות למניעת סרטן ולגורמי הסיכון למחלה; שיש לדאוג להעברת מידע מעודכן לציבור; שראוי לעצב מדיניות שתסייע בהפחתת החשיפה למוצרים מקדמי סרטן דוגמת טבק ומשקאות ממותקים; שחשוב לפתח תכנית לאומית פרואקטיבית יוזמת לבקרת סרטן".

דוח ראש שירותי הבריאות של ארצות הברית קובע: עישון הוא הגורם המוביל למחלות ותמותה הניתנות למניעה
 
דוח ראש שירותי הבריאות האמריקני שפורסם ב-23/01/2020, קבע כי עישון הוא הגורם המוביל בארה"ב למחלות ותמותה הניתנות למניעה. על פי הדוח: "על אף ששיעור המבוגרים המעשנים הוא הנמוך בכל הזמנים, עדיין 34 מיליון אמריקנים ממשיכים לעשן ולכן הם ממשיכים להיות בסיכון לפתח מחלות הקשורות לעישון". ראש שירותי הבריאות האמריקני הבהיר שאחת מהפעולות החשובות ביותר שניתן לנקוט בהן לשיפור הבריאות היא הפסקת עישון, ללא קשר לגילם של המעשנים או משך זמן העישון. עוד הוסיף כי: "תופעת העישון מהווה נטל כלכלי על המעשנים, מערכות הבריאות והחברה, וכי הפסקת עישון מפחיתה נטל זה, הכולל הוצאות למערכת הבריאות הקשורות לעישון".
 
על פי הדוח, הדרכים להגברת הפסקת עישון ייעשו על ידי העלאת מחירי הסיגריות, אימוץ מדיניות מקיפה בנושא 'סביבה נקייה מעשן', יישום יוזמות הסברה באמצעי התקשורת, דרישה להצגת אזהרות בריאותיות גרפיות על מוצרי הטבק, ושמירה על קיומן של תוכניות מקיפות לבקרת טבק ברחבי המדינה.
 
בדוח נרשמה התייחסות נרחבת לתופעת הסיגריות האלקטרוניות, כאשר על פיו, אין מספיק ראיות הולמות כדי לקבוע שסיגריות אלקטרוניות, תורמות לגמילה מוגברת מעישון. מוצר זה כידוע, אינו מאושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה- (FDAכמוצר שמסייע בהפסקת עישון. על פי הדוח, נדרש מחקר נוסף בנושא יעילותן של הסיגריות האלקטרוניות בהפסקת עישון, תוך הבנה מעמיקה יותר אודות השפעותיהן הבריאותיות. מדובר במוצר שאינו בטוח לשימוש עבור בני נוער, מבוגרים ונשים הרות, ולמבוגרים שאינם משתמשים במוצרי טבק בהווה.
 
לאחרונה, פרסם ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO) מסמך ובו רשימת שאלות ותשובות על רמת הסיכון של מערכות הולכת ניקוטין אלקטרוניות (ENDS). סיגריות אלקטרוניות הן מוצרי ה-ENDS הנפוצים ביותר. על פי עיקרי המסמך, גוברות הראיות לכך ש - ,ENDS מגבירים את הסיכון למחלות לב וריאות, ובנוסף לכך, הנוזל ב-ENDS עלול לגרום לכוויות בעור ולהרעלת ניקוטין מהירה אם הוא נבלע או נספג בעור. קיים סיכון לנזילה מהמוצרים, או לבליעת הנוזל על ידי ילדים, וכן, היו מקרים בהם ENDS גרמו לפגיעות רציניות באמצעות שריפות ופיצוצים.
 
קישור לדו"ח 2020 המלא של הרופא הראשי בארה"ב
קישור לתקציר המנהלים של הדוח
קישור לממצאים העיקריים בדוח
קישור להודעה לעיתונות, 23/01/2020
קישור להודעה לעיתונות של ה-WHO, 20/01/2020
 
לקריאת הנתונים ומחקרים חדשים באדיבות מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן, היכנסו לאתר האגודה: https://bit.ly/36SEFPi

עישון מגביר מאוד את הסיכון לסיבוכים לאחר ניתוח
 
ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO), סקר מאמרים הבודקים את השפעת העישון לפני ניתוח על תהליך ההחלמה. נמצא כי מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים לאחר הניתוח.
 
בכל שנה מבוצעים בעולם בין 187 ל-280 מיליוני ניתוחים גדולים, כאשר אחד מכל 25 איש עובר ניתוח מדי שנה. בפרק הזמן שמיד לאחר הניתוח, הגוף נדרש לגייס משאבים לריפוי הפצע, וזקוק ליותר חמצן וחומרים מזינים אחרים. סיבוכים אפשריים מניתוח כוללים זיהום באזור פצע הניתוח ובעיות לבביות או נשימתיות, אשר מעמיסים על החולים ועל מערכת הבריאות.

במחקר נמצא כי מעשנים קבועים היו בסיכון מוגבר לסיבוך אחד לפחות לאחר ניתוח, בהשוואה ללא מעשנים. הסיכון לסיבוכים בפצע הניתוח היה פי 2.49 למעשנים לעומת לא מעשנים; לזיהום כללי פי 2.05; לסיבוכים ריאתיים פי 2.46 ולסיבוכים נוירולוגיים פי 1.71. כמו כן, נמצא כי הסיכון של מעשנים להזדקק לאשפוז חוזר במחלקת טיפול נמרץ לאחר הניתוח עמד על פי 1.6.
 
עם זאת, נמצא במחקר, כי מעשנים שהפסיקו לעשן לפחות ארבעה שבועות לפני הניתוח הפחיתו את הסיכון לסיבוכים, וכי כל שבוע נוסף של גמילה היה קשור בירידה של 19% בתחלואה אחרי הניתוח, כתוצאה משיפור בזרימת הדם בגוף.

עוד נמצא כי ילדים שנחשפו פסיבית לעישון טבק לפני ניתוח היו בסיכון מוגבר של פי 2.52 לסיבוכים נשימתיים בזמן ההרדמה.
 
תקציר המאמר פורסם ב-20/01/2020. המאמר המלאתקציר הממצאים
 
מחקר בבריטניה: ירידה של 72% בחשיפת ילדים ובני נוער לעישון פסיבי בזכות החוק האוסר עישון במכוניות המסיעות ילדים
 
החוק בבריטניה, האוסר מאז 2015 עישון במכוניות המסיעות ילדים עד גיל 18, נמצא קשור לירידה של 72% בחשיפת ילדים ובני נוער לעישון פסיבי, כך על פי ניתוח נתוני שני סקרי בריאות שנערכו לפני ואחרי החלת החוק, במחקר תצפיתני שפורסם בכתב העת Thorax.
 
במסגרת המחקר התמקדו החוקרים בתשובותיהם של כ-16,000 בני נוער בגיל 15-13 באנגליה ובסקוטלנד, בהן הוחל החוק, על השאלה מהי התדירות בה הם נחשפו במהלך השנה הקודמת לעשן סיגריות של נהג המכונית שבה נסעו. מניתוח התשובות עולה כי לעומת התקופה שקדמה להחלת החוק, חלה ירידה של 72% בחשיפת בני נוער לעישון פסיבי.
 
על אף שהמחקר לא הוכיח קשר סיבתי בין החוק לירידה בחשיפה לעישון פסיבי, החוקרים מ-Imperial College London סבורים שהאיסור על עישון במכוניות פרטיות בהן מסיעים ילדים הצליח לצמצם את חשיפתם לעשן סיגריות, וכי הדבר יביא ככל הנראה לשיפור בבריאותם.  
 
כזכור, באוגוסט האחרון, פנו האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית, לשר התחבורה, ח"כ בצלאל סמוטריץ' בבקשה להפעיל את הסמכות שניתנה לו בחוק ולהוסיף תקנות בחקיקת משנה לאיסור עישון בזמן נהיגה בנוסף לאיסור שימוש בטלפון סלולרי בזמן נהיגה.
 
במכתב שנשלח דאז לשר נכתב: "ידוע כי עישון בזמן הנהיגה מעלה את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים. בסעיף 28 (א) לתקנות התעבורה נקבעה החובה החלה על כל נהג, להחזיק בידיו את ההגה או הכידון כל עוד הרכב בתנועה. בסעיף 28 (ב) לתקנות התעבורה קבע המחוקק איסור ספציפי שעניינו שימוש בטלפון נייד במהלך הנהיגה, וקבע כי בעת שהרכב בתנועה לא יאחז נהג בטלפון, לא ישלח או יקרא מסרון, ולא יעשה בו כל שימוש".

עוד הוסיפו ארגוני הבריאות כי: "היבט חשוב נוסף של התופעה השלילית והמסוכנת של עישון על ידי הנהג, מלבד ההיבט הבטיחותי, הוא ההיבט הבריאותי. עישון ברכב גורם לחשיפה של שאר יושבי הרכב, ובמיוחד ילדים ובני נוער, לעישון כפוי, הכולל עישון מיד שלישית".

לסיכום נכתב: "בשונה מהמקובל לחשוב, עישון כבר אינו חלק מהנורמה החברתית בישראל, כך שמדובר בתקנה שתחייב חלק קטן מהנהגים לשנות הרגלים, אך בהחלט תגן על כולם".
 
המחקר פורסם בכתב העת Thorax ב-27/01/2020.
 
קישור למאמר המלא (באנגלית):
https://thorax.bmj.com/content/early/2020/01/08/thoraxjnl-2019-213998.full
 
מחקר בארצות הברית: עלייה בשימוש ב-JUUL בקרב צעירים
 
סקר מקוון בארצות הברית, שעסק בהרגלי השימוש בנערים ומבוגרים צעירים בגילי 34-15 מצא: בין הגורמים המשמעותיים שנמצאו במחקר כקשורים לשימוש עתידי ב-JUUL במי שלא השתמש בעבר בסיגריות האלקטרוניות היו גיל צעיר, שימוש בסיגריות רגילות, תפיסת הנזק הכרוך בשימוש כנמוך, חיפוש ריגושים ושימוש של חברים בסיגריות אלקטרוניות.

החוקרים סבורים שהשימוש ב-JUUL קשור למגיפת הסיגריות האלקטרוניות בצעירים, המושכת משתמשים חדשים ומאפשרת שימוש תכוף בעזרת ניקוטין, גורם ממכר ביותר, לצד הטעמים המושכים.

לטענתם, ממצאי המחקר מדגישים את הצורך החיוני בהגברת הרגולציה על מוצרי סיגריות אלקטרוניות.
 
תקציר המאמר פורסם ב- JAMA Pediatrics, 21/01/2020. קישור לתקציר המאמרקישור לכתבה
. 
 


 
1
    גולשים באתר 131,638   
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
ברוכים הבאים לחברים החדשים שלנו:

אלווין ישראל  

בזכות  

מכון ויצמן  

עמותת בית חם   

לינק 20

עמותת שכולו טוב 

עמותת הדיסלקטים 


24-05-2020
בימים אלו אנו ממשיכים בשדרוג האתר ייתכנו שינויים במראה האתר ובנגישות התכנים.
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת בלק י"ב תמוז התש"פ
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, הנני נדרש לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר שימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן  ADI GOLAN