ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - האגודה למלחמה בסרטן 12-06-2018
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |  פלילי  |   רפואה משלימה    |   תזונה    |   חיפוש
1
בארץ

יום ישראל בריאה ללא עישון

קואליציית הארגונים העוסקים במניעה וגמילה מעישון: מחקרים שבוצעו לאחר יישום האזהרות המצולמות על החפיסות בברזיל, קנדה, סינגפור ותאילנד מראים באופן עקבי שהאזהרות עם תמונות מגדילות באופן משמעותי את המודעות ♦ ירידה של אחוז אחד במעשנים בשנת 2017 יחסית לשנה שקדמה לה, מזירת מסחר של 11.6 מיליארד ש"ח בשוק הטבק לקהל שמונה 1.27 מליון מעשנים קבועים במדינת ישראל


מערכת, 12/06/2018, צילום: האגודה למלחמה בסרטן
 


 
ויפה שעה אחת קודם: קואליציית הארגונים העוסקים במניעה וגמילה מעישון שיגרו הבוקר (12/06/2018) לכנסת, ניירות עמדה מדעיים לקראת "יום ישראל בריאה ללא עישון" שיצוין היום.
 
"אזהרות בתמונות על חפיסות הטבק הוכחו כמפחיתות את מספר הילדים שמתחילים לעשן ומגדילות את מספר הנגמלים מעישון, הן יכולות לשכנע מעשנים להגן על בריאותם של הלא מעשנים על ידי הימנעות מעישון בבית ועישון ליד ילדים ובני משפחה אחרים. מחקרים שבוצעו לאחר יישום האזהרות המצולמות על החפיסות בברזיל, קנדה, סינגפור ותאילנד מראים באופן עקבי שהאזהרות עם תמונות מגדילות באופן משמעותי את המודעות של האנשים". נכתב בנייר העמדה שהוגש לוועדת הכלכלה לקראת הדיון בנושא הגנה על בריאות הציבור מפני שיווק ופרסום מוצרי טבק בישראל.
 
"אנו שבים וקוראים בזאת לשר האוצר לפעול לאלתר על מנת לתקן את עיוות המס על הטבק לגלגול ולהשוות את המיסוי על כל מוצרי הטבק לזה של הסיגריות, ובכך לצמצם את ממדי העישון, בעיקר בקרב בני נוער, צעירים ובקרב אוכלוסיות דלות אמצעים. תיקון עיוות זה יחסוך חיי אדם ויצמצם אי-שוויון בבריאות. אנו קוראים לשר האוצר להכין תכנית להשוואת גובה המיסוי על מוצרי טבק וניקוטין בהתאם להמלצות ארגון הבריאות העולמי ואנשי המקצוע העוסקים בבריאות הציבור בישראל, ויפה שעה אחת קודם" נכתב בנייר העמדה שהוגש לוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול לדיון בנושא מיסוי על כל מוצרי הטבק והניקוטין.


הוועדה למאבק בנגעי סמים ואלכוהול התכנסה דנה בפעולות משרדי הממשלה למען צמצום העישון ונזקיו, במסגרת היום לישראל בריאה ללא עישון.

יו"ר הוועדה חה"כ תמר זנדברג פתחה את הדיון בכך שבממצאי דו"ח מבקר המדינה נמצא כי לאחר שנים של ירידה במספר המעשנים חלה עלייה במספרם שוב, וכי משרדי הממשלה לא עשו את המוטל עליהם על מנת להפחית את כמות המעשנים.

"בעישון ישנו נזק בריאותי שמוביל למוות, משרד הבריאות לקח על עצמו את הובלת ראש החץ בצמצום תופעת העישון באופן דרמטי ואני מברכת על כך. משרד האוצר מנותק קשר, וההתחמקות השיטתית שהם נעדרים גם מדיון כה חשוב, הינה סימן לרצונם להביא לשינוי. מן הראוי ששר האוצר יופיע מול הציבור ויביע את עמדתו, ובכך לפי סעיף 123 לתקנון הכנסת אני אקיים הצבעה בוועדה ולפיה נזמן את שר האוצר למסור את חוות דעתו במיסוי הטבק."

חיים גבע מאגף קידום בריאות במשרד הבריאות הסביר שהם בעיצומו של תהליך מואץ שמתחבר לתהליך מטה וגיבוש חקיקה ממשלתית, לאור ריבוי ההצעות חוק הפרטיות. "יצאנו לקמפיינים בסך חצי מיליון שקל במגזר הערבי, וישנם עוד קמפיינים שאנחנו מתכוונים לצאת אתם ברבים, וזאת בנוסף להקמת מוקד טלפוני לגמילה מעישון בדומה למקומות רבים בעולם. בשנה שחלפה אחוז המעשנים עמד על 21.6% אמנם השנה האחוז הינו 20.5%, כלומר הנתון שמצביע על ירידה באחוז 1% בהפרש של שנה. הנתונים בצבא הם ש-28% מהגברים שמתגייסים הם מעשנים."

גבע התייחס לסיגריות המתועשות שהגיעו רק לפני כעשר שנים והן מהוות כמכשיר אינהלציה קטן קרי האייקוס (פיליפ מוריס) הג'ול ועוד, וציין כי בג'ול ישנה כמות ניקוטין יותר מהמותר בכלל, ולכאורה הוא מהווה תחליף למעשנים הכבדים. ההסברה באמצעות התמונות על קופסאות הסיגריות שהתחילה בקנדה ב-2001 הינה יעילה ואף הצליחה באירופה, ולכן זהו אמצעי פרסום וקמפיין יעיל.

שירה כסלו מהמיזם הרב מגזרי למיגור העישון הציגה תכנית מפורטת לאוצר שתוכל להציל חלק 1.27 מיליון מעשנים בישראל מזירת מסחר של 11.6 מיליארד ₪ בשוק הטבק, לציון היום לישראל בריאה ללא עישון, ובה היא מציגה במידה שמשווים את מיסוי הטבק לגלגול למיסוי על סיגריות רגילות:
  • עליית בהכנסות למדינה ממס קנייה בכ- 1.26 מיליארד ₪ לשנה.
  • צמצום במספר המעשנים בכ- 55 אלף אדם אזרח מדי שנה.
  • חיסכון של 610 מיליון ₪ בהוצאות הרפואיות מדי שנה מהשוואת המיסוי.
יו"ר הוועדה חה"כ תמר זנדברג סיכמה וציינה, כי היא תקיים הצבעה לפי תקנון הכנסת שעל פיה תחייב את שר האוצר או המנכ"ל להיות נוכח בדיון ולהביע את עמדותיו בנושא המיסוי לטבק. והוסיפה כי היא תקיים דיון נוסף בנוכחות השלטון המקומי שבו דון בסוגיית המכונות האוטומטיות במרחב המוניציפלי.

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, ציינה גם היא היום את יום "ישראל בריאה ללא עישון" והמשיכה להכין לקריאה ראשונה את הצעת היו"ר כבל וח"כ יהודה גליק לתקן את חוק הגבלת הפרסומות והשיווק של מוצרי טבק, על מנת לאסור פרסום ולהגביל את שיווק מוצרי הטבק. כיום קובע החוק הגבלות מסוימות על פרסום מוצרי טבק, וחברי הכנסת מציעים לאסור את הפרסום כליל ולהגביל את שיווקו. בנוסף לכך אישרה היום הוועדה למזג להצעת החוק גם את הצעתו של ח"כ איל בן ראובן, לחייב את חברות הטבק להוסיף לאזהרה המופיעה היום על חפיסות הסיגריות גם תמונה הממחישה את נזקי העישון, שגודלה חצי מגודל החפיסה.

כבל בפתח הישיבה שב היו"ר כבל והבהיר כי בכוונתו להעביר את הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית עד סוף כנס הקיץ. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ביקש לפצל מהצעת החוק את הפרק העוסק בסיגריות האלקטרוניות, כדי לאשרו בהקדם, ורק לאחר מכן לעסוק בכל נושא איסור הפרסום והגבלת השיווק. הוא התייחס לסיגריית ג'ול ואמר: "אנחנו היום במצב שיש לקונה בחוק שמביאה לסכנה וחייבים לטפל בה כמה שיותר מהר. החוק מדבר על עישון מוצרי טבק וסיגריות אלקטרוניות לא בהכרח עונות להגדרה, מאחר ומדובר בחימום נוזל. היום יש מציאות שמדרדרת אותנו בעיקר בגלל חשיפה של בני נוער למוצרי אידוי וזה מצב שהוא לחלוטין לא רצוי." הוא הוסיף כי המשרד אף מבקש לאסור כליל שיווק של מוצר ניקוטין במינון של מעל 20 מ"ג.

ח"כ יהודה גליק התייחס לדברים והזכיר כי הכוונה היא לאשר את הצעת החוק באופן סופי בעוד כחודש וחצי, ולכן לא ברור הצורך בפיצולה. היו"ר כבל הוסיף כי הוא מתנגד לפיצול בין הנושאים ואמר כי הוא יחליש את הצעת החוק.

לאחר מכן החלו חברי הוועדה לדון בסעיפי ההצעה ואישרו לתקן את שם החוק כך שהוא ייקרא "איסור פרסומות והגבלת שיווק מוצרי טבק ועישון." האישור יאפשר להרחיב את תחולת החוק גם על מוצרי עישון, כמו הג'ול, וכן מחמיר בעניין הפרסום מהגבלה לאיסור. הסעיף אושר פה אחד, כאשר בעדו הצביעו היו"ר כבל, ח"כ גליק, ח"כ לאה פדידה, ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא, ח"כ עליזה לביא, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ עיסאווי פריג' וח"כ איל בן ראובן. עוד אושרה ההגדרה המרחיבה את תחולת החוק מעבר למוצרי טבק, כך שתחול גם על מוצרי עישון אחרים.

כמו כן אישרה הוועדה הגדרה לפיה יבוטל הפטור החל היום על הדיוטי פרי ועל מכירה במטוסים ובאניות. סמנכ"ל המסחר ברשות שדות התעופה, יורם שפירא, ביקש להשאיר את החרגת הדיוטי פרי ואמר כי לא ייתכן שגורמים זרים, כמו חברות תעופה זרות, יקבלו יתרון על פני הנעשה בדיוטי פרי שהוא מפוקח. התנגדות דומה הביעה גם היועצת המשפטית של ג'יימס ריצ'דדסון, עו"ד הלנה ביילין. היו"ר כבל אמר בתגובה כי לא יאפשר החרגת הדיוטי פרי וגם לא מטוסים של חברות זרות. לדבריו, "אופן מכירת הסיגריות בדיוטי פרי ישתנה ויהיה כמו כל מקום אחר בארץ, דין הדיוטי פרי כדין החנות בפתח תקווה ודין מטוס לופטאנזה כדין מטוס אל על." לדברים הצטרפו גם חברי הכנסת בן ראובן, חאג' יחיא וח"כ לביא וגם הצעה הזו אושרה פה אחד
.


 


 
1
    גולשים באתר 132,797   
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
דוברות מד״א: בשעה 09:31 התקבל דיווח במוקד 101 של מד״א במרחב דן על טביעה בחוף גאולה בתל אביב. חובשים ופראמדיקים של מד״א ביצעו פעולות החייאה מתקדמות שבסופן נאלצו לקבוע את מותה של אישה בת 77. נדב חובש רפואת חירום במד״א אברהם ארנון סיפר: ״כשהגענו למקום הובילו אותנו אל האישה שהייתה מחוסרת הכרה, מיד התחלנו לבצע פעולות החייאה מתקדמות שכללו הנשמות, עיסויים ומתן תרופתי אבל מצבה היה קריטי ובסופן נאלצנו לקבוע את מותה.״
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת ואתחנן י"א אב התש"פ
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, הנני נדרש לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר שימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן  ADI GOLAN