ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1
האגודה למלחמה בסרן מכריזה על יום המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2019

שיעור סרטן צוואר הרחם בישראל הוא מהנמוכים במדינות המערב ♦ עישון פסיבי ואקטיבי מגביר את הסיכון לחלות ♦ ישראל במקום ה-33 בתחלואה ובמקום ה-19 בתמותה בקרב מדינות ה-OECD ♦ האגודה למלחמה בסרטן מעלה קמפיין דיגיטלי להגברת המודעות, בכיכובה של הסטנדאפיסטית נגה ד'אנג'לי ♦ מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן קוראת לנשים: "התעקשו על בדיקת כל תסמין בו אתן חשות ועל בירור כל שינוי שאובחן"


מערכת, 16/01/2019, צילום: באדיבות האגודה למלחמה בסרטן


 

האגודה למלחמה בסרטן מכריזה על יום המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם אשר יצוין בישראל ב-22 בינואר 2019. לקראת יום זה חושפים האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות את הנתונים המעודכנים ביותר של סרטן צוואר הרחם בישראל, נכון לינואר 2019. בשל מורכבות האיסוף, המידע המעודכן ביותר ברישום הלאומי לסרטן מתייחס לנתוני 2015. מהנתונים עולה כי בשנת 2015 אובחנו 267 נשים ישראליות עם סרטן חודרני של צוואר הרחם, מהן 201 נשים יהודיות המהוות כ-75% מסך החולות; 33 נשים ערביות המהוות כ-12% מהחולות; ו-33 נשים "אחרות" המהוות כ-12% מסך החולות בשנה זו.
 
מירי זיו מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מסרה כי: "האמצעים היעילים ביותר היום נגד סרטן צוואר הרחם הינם מניעה וגילוי מוקדם. כמו כן החיסון נגד נגיף הפפילומה נמצא בסל ובכוחו להפחית את התחלואה. הימנעות מעישון מסייעת להפחית את הסיכון, ובדיקה פאפ שגרתית של צוואר הרחם יכולה לאבחן שינויים ומאפשרת גילוי מוקדם וטיפול בזמן העשויים למנוע התפתחות גידול סרטני. אני קוראת לנשים - קחו אחריות על בריאותכן, והיבדקו על פי ההנחיות, חסנו את ילדכם על פי ההמלצות של משרד הבריאות והתעקשו על בירור טיבו של כל שינוי ועל בדיקת כל תסמין בו אתן חשות."
 
פרופ' ליטל קינן בוקר, סגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות הסבירה כי: "סרטן צוואר הרחם הוא הסרטן הרביעי בשכיחותו בנשים בעולם אחרי סרטן השד, סרטן המעי הגס והחלחולת וסרטן הריאה, עם למעלה מחצי מיליון מקרים חדשים בכל שנה ברחבי העולם. בישראל סרטן צוואר הרחם אינו נפוץ, ושיעורי ההיארעות (מספר המקרים החדשים) של המחלה בישראל הם בין הנמוכים במדינות המערב. גורמי הסיכון העיקריים למחלה הם זנים מסוימים של נגיף הפפילומה האנושי, עישון וזיהום בנגיף ה-AIDS. המהלך הטבעי של המחלה כולל פגיעה ברקמת צוואר הרחם והתקדמות מנגע שפיר, לנגע טרום סרטני ולאחר מכן לסרטן חודרני. חלק לא מבוטל מהנגעים נעלמים מעצמם ולא הופכים לסרטן חודרני."
 
הנתונים המעודכנים ביותר, נכון לינואר 2019

· בשנת 2015 אובחנו 267 נשים ישראליות עם סרטן חודרני של צוואר הרחם: 201 נשים יהודיות (75%), 33 נשים ערביות (12%), 33 נשים "אחרות" (12%). בשנת 2015 היה גיל האבחנה הממוצע של סרטן חודרני בצוואר הרחם 54 שנים בנשים יהודיות, ו-50 שנים בנשים ערביות ובנשים "אחרות".
· בשנת 2015 נפטרו 78 נשים בישראל מסרטן חודרני של צוואר הרחם: 65 נשים יהודיות (83%), 7 נשים ערביות (9%), ו-6 נשים "אחרות" (8%).
· על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי שהתפרסמו לאחרונה (Globocan 2018), שיעור ההיארעות של סרטן חודרני בצוואר הרחם בשנת 2018 בישראל הוא מהנמוכים בקרב מדינות ה-OECD: ישראל ממוקמת במקום ה-33 מ-36 מדינות המסודרות לפי סדר יורד של שיעורי ההיארעות (מספר המקרים החדשים).
· על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, שיעור התמותה מסרטן חודרני בצוואר הרחם בשנת 2018 בישראל נמוך מהשיעור במחצית מדינות ה-OECD וגבוה מהשיעור במחציתן האחרת: ישראל ממוקמת במקום ה-19 מ-36 מדינות המסודרות בסדר יורד של שיעורי התמותה.
· ההישרדות היחסית מהמחלה יציבה ביהודיות. ההישרדות היחסית הממוצעת לחמש שנים מהמחלה גבוהה בישראל ביחס לממוצע במדינות ה-OECD.
· שיעורי התמותה מסרטן צוואר הרחם בשנת 2015 דומים בין יהודיות וערביות. בשתי קבוצות האוכלוסייה מדובר בשיעורים נמוכים.
·  גם ביהודיות וגם בערביות שיעור התמותה מסרטן חודרני של צוואר הרחם יציב ונמוך ב-25 השנים האחרונות.

לחצו כאן לקריאת הדוח המלא של הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות.
 
בדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן צוואר הרחם

· סל הבריאות הממלכתי המעודכן לשנת 2019 כולל בדיקת משטח צוואר הרחם (פאפ) לכל אישה בטווח גילים 30 עד 54, ללא תשלום אחת ל-3 שנים, וזאת לאחר שהוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2019 המליצה על הרחבת בדיקות הסקר מגיל 30. עד להרחבה ניתנה הבדיקה מגיל 35 ללא תשלום במסגרת סל הבריאות. הבדיקה מבוצעת בכל גיל , לאישה שיש לה אינדיקציה רפואית..
· הרחבות הסל בכל קופה, וכן הביטוחים המשלימים, מאפשרים בדיקה ללא קשר לגיל המטופלת, בהשתתפות עצמית שבין 28 שקלים ל-97 שקלים, לאישה שאינה בטווח הגילים המזכה בבדיקה לפי סל הבריאות. לפירוט ההשתתפות בקופות השונות לחצו כאן.
 
חיסונים לנגיף  הפפילומה האנושי (HPV) להפחתת הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם

· נגיף הפפילומה האנושי כולל למעלה מ-150 זנים שונים. שניים מהזנים הללו (6, 11) גורמים ליבלות באיברי המין ב-90% מהמקרים. זנים אחרים של נגיף הפפילומה, עלולים לגרום לסרטן. השכיחים ביותר הם זנים 16 ו-18. נגיף הפפילומה שכיח מאוד באוכלוסייה: כ-80% מכלל הגברים והנשים הבוגרים יידבקו לפחות בזן אחד של הנגיף במהלך חייהם, לרוב בזמן מגע מיני, כולל מין אוראלי. קונדום אינו מונע לחלוטין הדבקה, וריבוי בני זוג מיניים יכול להגביר את הסיכון להדבקה, אולם היא יכולה להתרחש גם עם בן זוג אחד.
· ברוב המקרים הידבקות בנגיף חולפת מעצמה, אך במקרים מסוימים ההדבקה תישאר, וברבות הימים עלול להתפתח ממנה גידול טרום-סרטני או סרטני, בקרב נשים וגברים כאחד. בקרב נשים עלול הנגיף לגרום ליבלות באיבר המין, לסרטן צוואר הרחם, לסרטן הפות, לסרטן הנרתיק, לסרטן פי הטבעת ולסרטן פה ולוע. בקרב גברים עלול הנגיף לגרום ליבלות באיבר המין, לסרטן הפין, לסרטן פי הטבעת  וכן לסרטן הפה והלוע.
· להפחתת הסיכון לסרטן צוואר הרחם מומלץ לאוכלוסיות המתאימות להתחסן נגד נגיף הפפילומה האנושי. בישראל רשומים ומשווקים שני חיסונים.
· לבנות ולבנים בכיתה ח' ניתן החיסון כחלק משגרת החיסונים הניתנים ללא תשלום במסגרת בית הספר.
· נערות ונערים בטווח הגילים 18-14, שלא התחסנו מסיבות שונות, זכאים להשלים את החיסון ללא עלות בבתי הספר (בכיתה ט') או בלשכות הבריאות של משרד הבריאות (מכיתה י' ואילך). במסגרת הסל ללא תשלום).
· החיסון ניתן ללא תשלום במסגרת סל הבריאות גם  לגברים עד גיל 26, המצויים בסיכון גבוה להידבק בנגיף, כגון גברים המקיימים יחסי מין עם גברים.
· הרחבות הסל בכל קופה וכן הביטוחים המשלימים, מאפשרים לרכוש את החיסון ללא קשר לגיל, בהתאם להתוויית היעילות של כל יצרן, ובהשתתפות עצמית על פי ההסדר עם הקופה. לפירוט ההשתתפות בקופות השונות לחצו כאן וכאן.
· ארגון הבריאות העולמי (WHO) קבע כי החיסון נגד נגיף הפפילומה הינו חיסון בטוח ויעיל. עם זאת, כמו בכל חיסון, קיימות מעט תופעות לוואי היכולות להתלוות לחיסון. העיקריות הן: אדמומיות באזור ההזרקה, כאב מקומי ונפיחות באזור ההזרקה.
 
סלבריטאיות חושפות את מאבקן בסרטן צוואר הרחם

סלבריטאיות בארץ ובעולם חשפו בעשורים האחרונים את סיפור המאבק שלהן בסרטן צוואר הרחם. הראשונה הייתה אווה פרון רעייתו של נשיא ארגנטינה, חואן פרון, אשר חלתה בסרטן צוואר הרחם ממנו נפטרה ביולי 1952 כשהיא בגיל 33 בלבד. בגיל צעיר מאוד כשהיא רק בת 28 נפטרה בשנת 2009 גם ג'ייד גודי כוכבת תוכנית הריאליטי האח הגדול בבריטניה. היא תיעדה את חודשי חייה האחרונים וזכתה לפרסום נרחב בעולם.
 
בישראל נפטרה בגיל 40 הדוגמנית תמי בן עמי בשנת 1995 מסרטן צוואר הרחם, תמי החלה לדגמן בגיל 17 וזכתה במקום השני בתחרות "נסיכת ישראל".
 
בשנת 2009 חשפה השחקנית גילת אנקורי, כי התמודדה והחלימה מסרטן צוואר הרחם ובשנת 2012 סיפרה טמרה ברני כוכבת סידרת הראליטי האמריקאית "עקרות בית אמיתיות" כי יש לה סרטן צוואר הרחם, מאז הספיקה להחלים מהמחלה. גם
 
ביוני 2009 כשהיא בת 62 נפטרה הכוכבת המפורסמת פארה פוסט לאחר מאבק ממושך בסרטן פי הטבעת (סרטן אנלי) אשר נגרם בין השאר כתוצאה מנגיף הפפילומה האנושי. עם מותה פורסם כי היא נפטרה מסרטן המעי הגס והחלחולת. כעבור שנים עם הגברת המודעות לנגיף ולחיסונים שפותחו, פרסם בשנת 2015 העיתון היומי הגדול שיקגו טריביון מאמר תחת הכותרת "מה פארה פוסט יכולה ללמד אותנו על סרטן אנאלי". המאמר  עסק בגורמי הסיכון לנגיף ובדרכים להפחית את הסיכון לחלות. למאמר באנגלית לחצו כאן.
 
מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן מציג מחקרים מעודכנים לרגל יום המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם
 
עישון פסיבי מגביר ב-70% את הסיכון לסרטן צוואר הרחם

מחקר נרחב שנערך בסין בדק את הקשר בין סרטן צוואר הרחם לעישון פסיבי. ישנם גורמים שונים, הידועים זה מכבר, המגבירים את הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם. הגורם המשמעותי ביותר הוא נגיף הפפילומה האנושי (HPV), אשר יכול לגרום (בחלק מהמקרים) לשינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם ולסרטן צוואר הרחם. הדבקה בנגיף זה מתרחשת בעת קיום יחסי מין, ולכן ריבוי פרטנרים יכול להגביר את הסיכון להדבקה. גורמים נוספים שעלולים להגביר את הסיכון הם שימוש בגלולות נגד היריון ועישון. מחקר זה התמקד בנשים הנחשפות לעשן סיגריות בעישון פסיבי. החוקרים ביצעו מטה-אנליזה של 14 מחקרים ממאגרי מידע שונים וממדינות שונות בעולם (קוריאה, תאילנד, יפן, הודו, ספרד וארה"ב), שהתמקדו במציאת הקשר בין עישון פסיבי לסרטן צוואר הרחם בכל שלבי המחלה במאגרי מידע שונים; במטה-אנליזה נכללו 384,995 משתתפות מסך כל המחקרים. לטובת העיבודים הסטטיסטיים נוטרלו משתנים שונים המעלים סיכון לסרטן צוואר הרחם, כגון גלולות למניעת היריון, גיל צעיר בהיריון ראשון, הדבקה בנגיף הפפילומה ועישון אקטיבי. על פי תוצאות המחקר, קיים קשר חיובי בין עישון פסיבי לבין הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם. מהנתונים שהוצגו בכל המחקרים עולה כי הסיכון לסרטן צוואר הרחם  בקרב נשים שנחשפו לעישון פסיבי היה גבוה ב-70% לעומת נשים שלא נחשפו לעישון פסיבי. החוקרים מציינים לסיכום, כי הטמעת מדיניות להגבלת עישון יכולה  להגן על אנשים שמעולם לא עישנו, וייתכן כי תסייע גם לעלייה במספר האנשים שמפסיקים לעשן. המחקר פורסם בכתב העת המדעי Medicine, ביולי 2018 והוצג על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן לרגל יום המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2019. לתקציר המחקר באנגלית לחצו כאן.
 
בשר מעובד וצ'יפס מגבירים את הסיכון לסרטן צוואר הרחם

מחקר מאיטליה בדק את הקשר בין דפוסי אכילה שונים להידבקות בנגיף הפפילומה האנושי (HPV) המעלה את הסיכון לשינויים טרום סרטניים בדרגה בינונית ומעלה בצוואר הרחם (CIN2+) ולהתפתחות סרטן צוואר הרחם. במחקר השתתפו 539 נשים שקיבלו תוצאות בדיקת פאפ לא תקינות, ונדרשו להמשך בירור. 127 מכלל המשתתפות אובחנו עם CIN2+, ומתוך שאר המשתתפות במחקר שהיוו קבוצת ביקורת, ל-252 נשים הייתה רקמת צוואר רחם תקינה. כל הנשים עברו בדיקה לזיהוי זני HPV ברמת סיכון גבוהה (hrHPV). 302 נשים אופיינו כחיוביות ו-237 נשים אובחנו כשליליות לנגיף. הנשים מילאו שאלון בו דיווחו על מצבן הסוציו-דמוגרפי והרגלי אורח חיים (כולל הרגלי תזונה), וכן על מידת היצמדותן לתזונה ים תיכונית (MDS), הכוללת בין השאר צריכה גבוהה של ירקות, קטניות, פירות ואגוזים, דגנים, דגים ושמן זית וצריכה נמוכה של מוצרי חלב ובשר. מידת ההיצמדות לתזונה הים תיכונית הוגדרה כנמוכה, מתונה או גבוהה. על פי נתוני המחקר, היצמדות נמוכה לתזונה הים תיכונית נצפתה בכ-33% מהנשים, היצמדות מתונה ב-60%, וגבוהה בכ-7%. היענות מתונה של הנשים לתזונה הים תיכונית הפחיתה את הסיכון להידבקות ב-hrHPV ב-40%. החוקרים סבורים שלא הודגם קשר משמעותי בין היצמדות גבוהה לתזונה ים תיכונית ובין הסיכון להידבקות ב-hrHPV, בגלל מיעוט הנשים שהשתייכו לקבוצה זו. החוקרים זיהו בתשובות הנשים שני תתי-דפוסי אכילה נוספים – "מערבי" ו"שקוּל". הדפוס המערבי התאפיין בצריכה מרובה של בשר אדום ובשר מעובד, מטבלים, צ'יפס וחטיפים, וצריכה מועטה של שמן זית; הדפוס השקוּל התאפיין בצריכה מרובה של קטניות, מרקי ירקות, תפוחי אדמה וירקות מבושלים וטריים. נשים עם היצמדות גבוהה וגבוהה ביותר לדפוס האכילה המערבי היו בסיכון גבוה ב-97-77% להידבקות ב-hrHPV, לעומת נשים שלא נצמדו לדפוס אכילה זה. לעומת זאת, נשים עם היצמדות גבוהה לדפוס האכילה השקול, היו בסיכון נמוך ב-50% להידבקות ב-hrHPV, לעומת נשים שלא נצמדו לדפוס אכילה זה. לסיכום, הסיכון לפתח CIN2+ היה נמוך במיוחד בקרב נשים שנצמדו באופן מתון עד גבוה לתזונה השקולה והים תיכונית, לעומת היצמדות נמוכה אליה.

לסיכום, החוקרים מסיקים כי נתוני המחקר מדגישים את התפקיד המגן של דפוסי אכילה בריאים כמו התזונה הים-תיכונית מפני הסיכון לפתח CIN2+ המגביר את הסיכון לסרטן צוואר הרחם, ומזהירים מפני הנזק העלול להיגרם כתוצאה מדפוסי אכילה לא בריאים. המחקר פורסם בכתב העת המדעי Nutrients באפריל 2018 והוצג על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן לרגל יום המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2019. לתקציר המחקר באנגלית לחצו כאן.
 
גובר הסיכוי למיגור סרטן צוואר הרחם באוסטרליה

מחקר שנערך באוסטרליה בדק אם שילוב של תוכנית החיסונים הלאומית באוסטרליה לנגיף הפפילומה (HPV) עם בדיקות סקר לנגיף, יכול להפחית את ההיארעות (מספר מקרים החדשים בשנה) של סרטן צוואר הרחם באופן משמעותי עד לרמות המינימום המנבאות מיגור אפשרי של המחלה ביבשת הדרומית. אוסטרליה היא המדינה הראשונה בעולם שאישרה את החיסון לנגיף הפפילומה כחלק מתוכנית לאומית כבר בשנת 2007, ומאז נרשמה היענות גבוהה לחיסון בקרב שני המינים. כמו כן, בשנת 2017 תוכנית הסקר לסרטן צוואר הרחם (בדיקת פאפ) שבוצעה מדי שנתיים בגילים 69-20, הוחלפה לתוכנית סקר לבדיקת נגיף הפפילומה מדי 5 שנים עבור נשים בגילים 69-25 (ובדיקה חלקית לגילים 74-70). החוקרים השתמשו במודל הכולל נתונים שונים על האוכלוסייה באוסטרליה וכן נתונים לגבי תוכנית החיסונים לבנים ולבנות ותוכנית סקר לסרטן צוואר הרחם, לטובת ניבוי שיעורי היארעות צפויים עד לשנת 2100. כמו כן, באמצעות המודל, ביקשו החוקרים גם לנבא אם יהיה צורך בהמשך תוכנית הסקר לבדיקת נגיף הפפילומה מדי 5 שנים, בהתחשב בכך שהחיסונים שודרגו בשנת 2018 והם כוללים תשעה זנים של נגיף הפפילומה (במקום ארבעה). על פי תוצאות המודל, ההערכה היא כי עד שנת 2020 שיעור היארעות סרטן צוואר הרחם (העומד כיום על 7 מקרים ל-100 אלף) יצנח לפחות מ-6 מקרים ל-100 אלף נשים, ועד שנת 2028 ההיארעות של סרטן צוואר הרחם תצנח ל-4 מקרים ל-100 אלף נשים באוסטרליה. ההערכות הנוספות הן כי עד שנת 2066 שיעורי ההיארעות יצנחו לפחות ממקרה אחד ל-100 אלף נשים, אם היצמדות לתוכנית הסקר לנגיף הפפילומה מדי 5 שנים תימשך במקביל למתן החיסון נגד תשעת הזנים. לחלופין, שיעורי ההיארעות יעמדו על פחות מ-3 מקרים ל-100 אלף נשים, אם יינתן חיסון נגד תשעת הזנים בלבד, ללא היצמדות לתוכנית הסקר לפפילומה מדי 5 שנים. כמו כן, על פי המודל, שיעורי התמותה מסרטן צוואר הרחם באוסטרליה צפויים לעמוד על מקרה אחד בלבד לכל 100 אלף נשים עד שנת 2034.

לסיכום החוקרים טוענים, כי השילוב בין תוכנית החיסונים לתוכנית הסקר לנגיף הפפילומה, נותן סיכוי אמיתי למיגור עתידי של המחלה באוסטרליה. המחקר פורסם בכתב העת המדעי היוקרתי THE LANCET באוקטובר 2018, והוצג על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן לרגל יום המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם 2019. לתקציר המחקר באנגלית לחצו כאן.
 
קמפיין דיגיטלי לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם

לקראת יום המודעות לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם, האגודה למלחמה בסרטן מעלה קמפיין דיגיטלי ברשתות החברתיות בכיכובה של הסטנדאפיסטית נגה ד'אנג'לי, באמצעות גיתם BBDO המסייע לאגודה בהתנדבות. הקמפיין מוגש באופן הומוריסטי ומתמקד במסרים של מניעה, גילוי מוקדם והתעקשות על המשך בירור רפואי של כל שינוי גופני. לינק לסרטון ביוטיוב: https://youtu.be/e1mWJO_a5VU
 
האגודה למלחמה בסרטן מזמינה נשים בכל גיל להתקשר למוקד ה'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן, המאויש 24 שעות ביממה, למענה על שאלות ולקבלת עלון מידע מעודכן בנושא מניעה ואבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם, ללא תשלום, כמו גם מידע על הטיפולים השונים למחלה, קבוצות תמיכה לנשים חולות, ייעוץ מיני ופוריות למתמודדות עם סרטן בכלל וסרטן צוואר הרחם בפרט, מידע על מחקרים קליניים בתחום ועוד. 'טלמידע'®: 1-800-599-995
 
האגודה למלחמה בסרטן הינה ארגון ללא כוונות רווח וכל שירותיה ניתנים לחולים ולבריאים ללא תשלום. כל זאת הודות לתרומות הציבור בלבד, וכעיקרון ללא כל מימון מתקציב ממשלתי כלשהו, כדי שתוכל לפעול על בסיס שיקולים מקצועיים. האגודה פועלת בכל החזיתות, לקידום המחקר, דרכי המניעה, שיפור דרכי הטיפול והשיקום של החולים והמחלימים. הפרויקטים בהם משקיעה האגודה למלחמה בסרטן את תרומות הציבור נקבעים על ידי ועדות מקצועיות שחברים בהן בהתנדבות נציגים ממיטב אנשי הרפואה והמחקר ברחבי הארץ, והם נבחנים בקפידה, לאחר שיקול דעת מקצועי וענייני ברמה הלאומית. באגודה למלחמה בסרטן פעילים בקהילה המקומית כ-3,500 מתנדבים הפרוסים בכ-70 סניפים בכל רחבי הארץ, השותפים לקידום המאבק בסרטן באזור מגוריהם. לתרומות התקשרו לטלפון שמספרו: 1-800-35-46-46 או לחצו כאן לטופס המאובטח: https://www.cancer.org.il/donations
.


 
 


 
1
    גולשים באתר 134,940    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
דוברות מד"א: בשעה 07:13 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב גלבוע על פועל שנפל מגובה במפעל ברחוב חיים לסקוב בעפולה. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח העמק גבר בן 58 במצב בינוני עם חבלת ראש. טימור
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת בראשית כ"ט תשרי התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים