ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - הדרכון השלישי 02-02-2017
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
הדרכון השלישי

מדעני מכון ויצמן למדע גילו כי קיימת מערכת הסעה שלישית לחלבונים בתא, וזו מובילה את החלבונים אל אברון בתא שממנו הם משוגרים אל מחוצה לו


מערכת, 02/02/2017

 


פרופ'  מאיה שולדינר (מימין) ונעמה אבירם. מסלול שלישי להסעת חלבונים בתא
 

התאים בגופנו חייבים לתקשר זה עם זה כדי לשרוד, וכדי לאפשר לגופנו לתפקד בצורה יעילה ובריאה. מי שמופקדים על משימה זו הם חלבונים ייעודיים בתא: חלקם מוצבים על קרומי התאים לצורך קליטת אותות, ואילו אחרים מופרשים כ"מסרים" אל מחוץ לתא. אך כדי להגיע אל מחוץ לתא, החלבונים חייבים להיעזר ב"מכונת הסעה" שתפקידה להובילם למעין "מעבר גבול", או "איזור מעבר". "איזור מעבר" זה מצוי בפתחו של אברון בתא המכונה "הרשתית האנדופלסמתית", וממנו הם משוגרים החוצה כ"מסרים".

אך, בעצם, כמה "מכונות הסעה" פועלות עבור חלבונים אלה? בעוד מחקרים קודמים בעשרות השנים האחרונות זיהו שתי מכונות כאלה – מכונות שניתן להקבילן לחברות שילוח כמו "פדקס" או DHL – הרי שמדעני מכון ויצמן למדע העריכו כי המספר גדול עוד יותר.

ואכן, במחקר חדש שבוצע במעבדתה של פרופ' מאיה שולדינר, מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית, התברר כי קיימת "מכונת הסעה" נוספת בתא, שלישית במספר, דבר המניח יסוד לסברה שקיימות "מכונות הסעה" נוספות. את המחקר הובילה תלמידת המחקר נעמה אבירם, בשיתוף עם המעבדה של פרופ' ריצ׳רד זימרמן באוניברסיטת סאארלנד, וכן עם פרופ' בלנש שוואפך מאוניברסיטת גטינגן ופרופ' ג׳ונתן וייסמן מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו. "בשנות ה-70 של המאה ה-20 נחשף לראשונה אחד המסלולים שבאמצעותו מוכנסים החלבונים לרשתית האנדופלסמתית, והוא קרוי SRP", מסבירה פרופ' שולדינר. "למדענים התברר ש'מכונת ההסעה' מזהה את החלבון שעליה להסיע על-פי אות מסוים שמצוי בו. ניתן לחשוב על אות זה כעל מעין 'דרכון'".
 


צילום של  מיקרוסקופ פלואורסצנטי המראה את הרשתית האנדופלסמתית באדום ואת אחד מחלבוני המסלול החדש (SND2) בירוק, אשר חופף בדיוק לסינגל מהרשתית. צילום זה מוכיח שהחלבון נמצא דרך קבע בתא ברשתית האנדופלסתית
 


אך פתרון זה לא היה שלם, שכן בצד אותם חלבונים שמסלול ה-SRP מוביל ליעדם, התגלו גם חלבונים שהמסלול מתקשה לזהות. הסיבה לקושי זה, כך התברר, היא ש-SRP מזהה את האות באופן מיטבי כשהוא מצוי בקצה האחד של החלבון, ופחות טוב כשהוא מצוי בקצהו האחר. "מצב זה הבהיר שקיים כנראה מסלול נוסף, המזהה את אותם חלבונים שה-SRP מחמיץ. ואכן, איתרנו אותו במחקר משנת 2008", מסבירה פרופ' שולדינר, ״ואת המסלול הזה כינינו GET״.

גם לאחר זיהויים של שני מסלולי ההסעה לחלבונים העריכו המדענים שישנם חלבונים נוספים בתא שהמסלולים מתקשים לזהות. "אלה הם חלבונים שאם לא מסיעים אותם ביעילות אל הרשתית האנדופלסמתית, הם גורמים למות התאים. לכן שיערנו שקיימת מערכת הסעה נוספת", אומרת אבירם.

כדי לבדוק אם אכן קיימת מערכת כזו, ביצעו המדענים שורת ניסויים בתאי שמר – תאים הדומים במאפייניהם לאלה של בני אדם – ולאחר מכן בדקו את התוצאות גם בתאי אדם. בשלב הראשון איתרו המדענים חלבונים בתא שהגעתם "לאזור המעבר" הכרחית לצורך הישרדותם, אך הם לרוב אינם מסתייעים באחד משני מסלולי ההסעה הידועים. לאחר מכן, באמצעות מערכת רובוטית מתוחכמת המסוגלת לסרוק את הגנום של תא השמר כולו, בדקו המדענים מה קורה לחלבונים ה״זקוקים להסעה״ כאשר כל אחד מהגנים "נמחק". בדיקה זו העלתה כי קיימים שלושה גנים שבהיעדרם משתבש התהליך של מעבר החלבונים לרשתית האנדופלסמתית. "המערכת ביצעה ניסיונות רבים, עד שראינו – בעזרת מיקרוסקופיה פלואורוסנטית – שכאשר שלושה גנים 'מכובים', נוצרים בתא צברי-חלבונים שעלולים להיות רעילים. הצברים הללו הם למעשה אותם חלבונים שלא הגיעו ליעדם", אומרת אבירם.

שלושת הגנים שאותרו כונו SND1, SND2 ו-SND3. בהמשך התברר, כי שלושת הגנים מקודדים לשלושה חלבונים שמיקומו של אחד מהם הוא על הריבוזום ("מכונת הייצור" של חלבוני התא), ומיקומם של השניים האחרים הוא במחסום המוביל אל הרשתית האנדופלסמתית. חלבונים אלה, כך הבינו המדענים, הם מסלול ההסעה השלישי לחלבונים. "חשפנו מסלול חדש לשינוע של חלבונים ל'איזור המעבר', מסלול שלא היה ידוע עד היום", מדגישה פרופ' שולדינר.

בעזרת שיתוף פעולה שקיימו עם מעבדתו של פרופ' וייסמן בסן פרנסיסקו, התברר למדענים כי המסלול השלישי נכנס לפעולה כאשר ה"דרכון" של החלבון קרוב יותר למרכז, ובשל כך שני המסלולים הידועים אינם מצליחים לזהותו. "המסלול שזיהינו הוא 'רשת ביטחון' לאותם חלבונים שאותותיהם נמצאים במיקום מרכזי יחסית", מסבירה פרופ' שולדינר. "במילים אחרות, כאשר מדובר בחלבונים חשובים במיוחד בתא – חלבונים שחייבים להגיע ל'איזור המעבר' – יימצא תמיד המסלול שידאג לכך".
 


ה"מסועים" שמביאים חלבונים לרשתית האנדופלסמטית: הדרכים שכבר היו  ידועות ביחד עם המסלול החדש שהתקבלה. כל  מסוע משמש להעברת חלבונים עם "מסמכי מעבר" שונים
 
בהמשך לכך, ערכו המדענים את אותו הניסוי בתאי בני אדם, תוך שהם "משתיקים" בתא את הגן SND2, השמור אבולוציונית בבני אדם. התוצאה הייתה, שמעבר החלבונים לרשתית האנדופלסמתית השתבש, ודבר זה הצביע על כך שגם בבני אדם קיים מסלול ההסעה השלישי.

"רוב רובן של המחלות הגנטיות, למשל סוכרת, קשורות בהפרעות בתחום התקשרות הבין-תאית", אומרת פרופ' שולדינר. "אנחנו יודעים שבמקרים אלה החלבון שנועד לתקשורת אינו מגיע ליעדו, או שהתא אינו מזהה אותו כראוי, אבל לא תמיד ברור היכן לאורך הדרך השתבש התהליך. אולי בעתיד, בזכות המסלול שגילינו, אפשר יהיה לפצות באמצעותו על חוסר פעילות של SRP ו-GET, וכך לטפל במחלות ואפילו להציל חיים".
 


 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret