חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
8
     
   
 


 
1
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט נכים   אודות       חיפוש באתר    
1
בארץ ובעולם

תמונת המצב ביחידות להתפתחות הילד

20 אלף ילדים ממתינים לטיפולים התפתחותיים - והממשלה כבר שנתיים לא מוצאת דרך להעביר תקציב של 30 מליון ש"ח שאושר וקיים


מערכת, 02/12/2021, צילום: ויקיפדיה ודני שם טוב דוברות הכנסת


אילוסטרציה. צילום ויקיפדיה
 


הוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ מיכל שיר סגמן, קיימה דיון על המצב הקיים ביחידות להתפתחות הילד.

שיר גור, מנהלת הפורום הארצי של היחידות להתפתחות הילד בגיל הרך: 106 יחידות ציבוריות להתפתחות הילד פועלות בארץ ומעניקות שירות טיפולי לכ-40,000 ילדים עם קשיים או עם עיכובים התפתחותיים. כ-90% מהן פועלות בפריפריה הגאוגרפית והחברתית של מדינת ישראל. כ-20,000 ילדים ממתינים בתור לטיפולים התפתחותיים, ובפריפריה התור בחלק מהמקצועות עומד על כשנה המתנה ואף יותר. חלק מהיחידות הפסיקו לקלוט ילדים חדשים לרשימות ההמתנה.

רק לאחר שנסגרו 15 יחידות להתפתחות הילד והיחידות עמדו בפני סגירה כללית, ומאבק ממושך, הושג באוגוסט 2020 הסכם זמני, בין משרד הבריאות ומרכז השלטון המקומי, על המשך הפעלתן. סוכם בו על תשלום קבוע של 165 ₪ ע"י קופות החולים ליחידות עבור כל טופס 17. בתעריף זה של 165 ₪ עדיין נדרש הגוף המפעיל את היחידה להשלמה כספית משמעותית של עלות הטיפול (תעריפון משרד הבריאות עצמו נוקב בסכומים של 228-250 ₪ עבור טיפול התפתחותי). עוד סוכם על תקצוב ישיר של היחידות ע"י משרד הבריאות בהיקף של 15 מיליון ₪ לשנה במשך שנתיים, אך עד כה לא התקבל תקצוב זה. 

עפ"י סקר שערכנו בחודש מרץ 2021 ביחידות עולה מחסור חמור בכ"א מקצועי, במיוחד בפריפריה ובקרב דוברי ערבית ויידיש שמונע את צמצום התורים: 96% מהיחידות חסרות אנשי מקצוע בתחום קלינאות התקשורת. 82% מהיחידות חסרות אנשי מקצוע בתחום הריפוי בעיסוק. 53% מהיחידות חסרות אנשי מקצוע בתחום הפיזיותרפיה. 50% מהיחידות חסרות אנשי מקצוע בתחום העבודה הסוציאלית. 73% מהיחידות חסרות אנשי מקצוע בתחום הפסיכולוגיה. 

עפ"י דו"ח של משרד רה"מ, ממאי 2021, קיים מחסור משמעותי בכ"א במקצועות הבריאות, שרק ילך ויחריף באופן משמעותי בעשור הקרוב. הן בשל השכר הנמוך והן בשל מחסור במסלולי הכשרה. ללא מעורבות ממשלתית מידית במצב, יתרוקנו השירותים הציבוריים מכ"א, ושירות התפתחותי יינתן רק למי שידו משגת לשלם באופן פרטי. 

עו"ד רויטל לן כהן, מנהלת תחום שילוב בחינוך בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שבמשרד המשפטים: המשמעות ארוכת הטווח של אי מתן הטיפולים בגיל הצעיר ביותר האפשרי היא ההבדל בין ילד אשר ימצה את הפוטנציאל שלו ויתרום למדינה, לילד שייתכן וכבוגר יהפוך לנטל על המדינה. מחקר מצא כי כ-80% מהאסירים הפלילים בישראל הם ילדים שהיו לקויי למידה והיו במסגרות הרגילות ונשרו ממסגרות החינוך בשלב היסודי או קצת מאוחר מכך. ב-60% מהמשפחות של הילדים עם לקויות הלמידה יש הורה שאינו עובד כי מראש הוא צריך לטפל בילד או כי כל יום מתקשרים בעשר שיבוא לקחת את הילד. אם לא ניישר קו בכל הקשור לאנשי המקצוע – הכשרות ולימודים, תקנים ושכר – נהיה עסוקים כל העת בכיבוי שריפות קטנות במקום במניעת הבעירה.

זהר לרר פטקין, מנכ"לית האגודה הישראלית של קלינאי תקשורת: קלינאית תקשורת המועסקת כשכירה במשרדי החינוך או הבריאות או בקופות החולים נשארת עם 27 ₪ נטו לשעה מהטיפול. זה פחות מעלות הבייביסיטר. עשינו עבודה כלכלית עם שלמה מעוז שמראה בנתונים כי טיפול בילדים בגיל מוקדם תהפוך אותם לאזרחים מועילים ומשלמי מיסים, שיחזירו את ההשקעה ואף יניבו רווחים למדינה. זהו עניין תקצבי והוא בר תיקון מיידי.

ד"ר הדר ירדני, מנהלת המחלקה להתפתחות הילד ושיקומו במשרד הבריאות: מאז החלת הרפורמה בהתפתחות הילד בספטמבר שנה שעברה, הוקמו עוד 20 יחידות להתפתחות הילד, ועוד 9 בתהליכי הכרה. נפתחו גם שני מכונים חדשים להתפתחות הילד. הם לא היו מקבלים הכרה ללא איוש המשרות הדרושות, וסך הכל אוישו כ-200 משרות בקופות החולים. בין היחידות שנפתחו יש יחידות בנצרת, טירה, עדי נגב, ג'יסר א-זרקא, כפר עציון, מג'דל שמס ועוד. זו פריחה שלא הייתה הרבה שנים.

ליאור ברק, סמנכ"ל קופות חולים במשרד הבריאות: בעשור או שניים האחרונים, כמות הילדים יותר מהכפילה את עצמה, וכמות העוסקים בתחום לא. אנחנו מאמינים שהפתרונות צריכים להינתן במערכת הציבורית, ויש כיום מבחן תמיכה של 80 מיליון ₪ כל שנה לקופות להגדלת מימון הטיפולים. עבדנו קשה בשת"פ עם הרשויות המקומיות ודאגנו להעלאת התעריף ל-165 ₪, וביחידות החלשות יותר זה כמעט מהווה הכפלה של התעריף למפגש. זו שאלה איך הקופה משלמת 165 ₪ והמטפל מקבל 27 ₪, אבל צריך לדעת למי להפנות את השאלה.

מנכ"ל המשרד עומד בראשות ועדה לבחינת הרפורמה בהתפתחות הילד, אשר מתכנסת כל חודשיים, ובוחנת את כל האספקטים בתחום – זמני המתנה, כח אדם וכו' – והיא בראשות המנכ"ל כי היא ועדה אופרטיבית ולא רק ממליצה. הוועדה תקבל החלטות בכל ישיבה ומיד תוכל ליישם אותן. 

לגבי ה-30 מיליון ₪, אכן היה עודף תקציבי שרצינו להעביר באופן חד פעמי. רצינו להעביר פעמיים 15 מיליון, אך מבחינה משפטית לא יכולנו להעביר אותם דרך קופות החולים והיה חסם להעביר אותם ישירות ליחידות. ננסה לעגן את המשאב הזה מחדש בדיונים מול משרד האוצר. לשאלת יו"ר הוועדה כיצד הוועדה יכולה לסייע בנושא, השיב ברק כי הוועדה תוכל לעזור לשכנע כי תתאפשר העברת הכסף ישירות ליחידות.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכל שיר סגמן סיכמה את הדיון: הוועדה קובעת שהעובדה שזמן ההמתנה לאבחון וטיפול ביחידות להתפתחות הילד כל כך ארוך, היא בלתי נסבלת. העובדה שילדים מבתים מבוססים כלכלית יכולים לקבל טיפול במגזר הפרטי – יוצרת פערים ופוגעת בשוויון. זוהי פגיעה בזכות הילדים לבריאות וחינוך. הוועדה קובעת שהטיפול בילדי ישראל 'נופל בין הכיסאות' כי אין גורם שמתכלל את הטיפול.

הוועדה קוראת למשרדי האוצר והבריאות להעלות התעריף המשולם לעובדים במקצועות הפרא רפואיים ביחידות להתפתחות הילד, להגדיל את השכר המשולם לרופאי התפתחות הילד ולפתור את סוגיית תקצוב היחידות להתפתחות הילד. הוועדה מבקשת עדכון לגבי דרך העברת הסכום החד פעמי שניתן ליחידות להתפתחות הילד, על סך 30 מלש"ח,  ממשרד הבריאות ליחידות. 

הוועדה מבקשת עדכון שוטף בנוגע לישיבות ועדת המעקב לרפורמה בהתפתחות הילד, בראשות מנכ"ל משרד הבריאות, הן בהחלטות לאורך הדרך והן בדו"ח הוועדה בסיום עבודתה. מנכ"ל משרד הבריאות יוזמן לוועדה לישיבת מעקב בנושא.

 

צילום מתוך דיון הוועדה לזכויות הילד. צילום דני שם טוב דוברות הכנסת
 

 
 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: בשעה 09:36 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב דן על פועל שנפל מגובה באתר בנייה סמוך לשדרות גבריאלה ברמת גן. חובשים ופראמדיקים של מד"א מדווחים על פועל כבן 30 ללא סימני חיים וקובעים את מותו. טימור

נגישות ישראל: ערב שמח ומרגש שכולו תרומה למען קידום הנגישות ושילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה. 19:00 קבלת פנים מיוחדת וטעימה 20:00 תחילת מופע יום ראשון, 21.11.2021 | אולם סמולרש, אוניברסיטת תל אביב למידע נוסף והזמנת כרטיסים בתרומה >

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מחייב כל ארגון אשר מעניק שירות לציבור והמעסיק 25 עובדים לפחות, למנות רכז נגישות.
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו''
שבת קודש פרשת יתרו כ' שבט התשפ"א
1
האינדקס המרכזי
18,936 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה
     
 
 

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים