lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1
בארץ ובעולם

הסדרת תחום הטיפול באמצעות בעלי חיים

"היה לי כל כך כיף היום, הרגשתי שיש לי מקום" ♦ בשנת 2021 כ-59 אלף מבוטחים קיבלו לפחות שירות אחד בתחום הטיפול באמצעות בעלי חיים - אך התחום עדיין איננו מוסדר


מערכת, 03/02/2022, צילום: canva ו-נועם מושקוביץ דוברות הכנסת


טיפול באמצעות בעלי חיים - אילוסטרציה. צילום canva
 

 
הוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ מיכל שיר סגמן, קיימה אתמול (ד', 02/02/2022) דיון בנושא הסדרת המקצוע 'מטפל בעזרת בעלי חיים' אותו יזם ח"כ ולדימיר בליאק.

יו"ר הוועדה פתחה את הדיון באומרה כי הסדרת המקצוע עלתה מספר פעמים בכנסת בעבר, והביעה את רצונה לסיים זאת בכנסת הנוכחית. ח"כ בליאק הוסיף: "אני לא חסיד של רגולציה, אבל כשזה נוגע לבריאות הילדים שלנו יש צורך בהסדרה חוקית."

ד"ר רוני בלנק, ממרכז המחקר והמידע להכנסת: "טיפול באמצעות בע"ח לא נמצא במסגרת סל הבריאות אך ניתן לקבל את השירותים הללו במגזר הפרטי ומסגרות ציבוריות שונות. בשנת 2021 כ-59 אלף מבוטחים, קיבלו לפחות שירות אחד בתחום, במסגרת השב"ן, מתוכם רק כ-1,400 קיבלו שירותי טיפול באמצעות בעלי חיים והשאר קיבלו שירותי רכיבה טיפולית. עצם העובדה שאין הסדרה חוקית, מקשה להבין מהן אמות המידה על פיהן קופות החולים מבססות את החלטתן ומהי ההכשרה שיש לעבור כמטפל בבעלי חיים. משרד הבריאות מסר כי לא ידוע לו על בדיקה שנעשתה כיום או בעבר להסדרת תחום הטיפול באמצעות בע"ח. כששאלנו את המשרד האם ישנו צורך בהסדרת הסוגייה, השיבו כי התהליך עלול לקחת מספר שנים, בין היתר בגלל הרשימה הארוכה של מקצועות שטרם הוסדרו בחוק."

ח"כ מיכל וולדיגר: ישנו מחסור לאומי בכוח אדם בבריאות הנפש, גם במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי. אנחנו כרגולטורים צריכים להסדיר מי המורשים לעסוק בטיפול נפשי, כיוון שמי שצריך את הטיפול אלו נפשות פגועות המחייבות טיפול ראוי. כהמשך לדבריה הוסיפה יו"ר הוועדה: בהתייעצות עם הייעוץ המשפטי, הגענו להבנה כי הסדרה חוקית של מקצועות אקדמיים הוא תהליך ארוך, החקיקה בישראל היא אחראית ובודקת את הסוגיות לעומקן ולכן אורכת זמן. כצעד ראשוני בכל הנוגע לטיפול בבריאות הנפש, אולי ראוי לחייב בגילוי נאות-מספר שנות הניסיון בתחום, והחלת כללים אתיים כמו יחסי מטופל – מטפל, כמו איסור על יחסים רומנטיים עת הטיפול ושמירה על סודיות ופרטיות המטופלים. כך יהיה מענה ראשוני שלאחריו יגרור אחריו מענה חקיקתי רחב יותר.
אהוד לבנון, יו"ר העמותה לקידום הרכיבה הטיפולית: רק אחוז אחד מבוגרי ההכשרה של רכיבה טיפולית, ממשיכים לעסוק בתחום לאחר שלוש שנים. יש צורך בהסדרה בכדי לקדם את הערך הפנימי של המטפל, בעיקר נוכח העובדה כי מדובר במקצוע שאינו רווחי. ראוי לציין כי ב-10 שנים האחרונות, נשים רבות נכנסות לתחום נוכח מסירותן ואהבתן לעבודה עם ילדים. יו"ר הוועדה הוסיפה כי בעקבות האלימות במגזר הערבי, ישנו ביקוש רב הגורר רשימת המתנה ארוכה לטיפולים.  

מירי שרון דה פריס, מטפלת רגשית בעזרת בע"ח במקלט הקופים ביער בן שמן: עשיתי תואר ראשון לא טיפולי, ועברתי השלמות לפסיכולוגיה, אני עדיין עוברת הדרכות כחלק מהמקצוע. כשנשאלה על ידי ח"כ בליאק מי אחראי להענקת ההדרכות הללו, השיבה: אנחנו משלמים עליהן בעצמנו. באחד הטיפולים הגיעה ילדה בת שלוש וחצי, כמה חודשים אחרי שהתייתמה מאביה והכריזה שאביה מת והוא לא יחזור. אחד הפעמים ראתה פרפר מת על עלה, היא נגעה בו בכדי שיעוף, אך הוא התפורר לה בידיים. בשנייה הזו היא הבינה את משמעות המוות, שהרבה טיפולים לא היו צולחים להגיע עמה להבנה הזו. 

צורית חבר אחיאל, מטפלת רגשית בסיוע סוסים ומנהלת מערך לרכיבה טיפולית ולטיפול רגשי בסיוע סוסים בחוות קבליירו בבני ציון וחוות רמת גן: בחרתי לדבר על יונתן בן ה-10, הסובל מחרדה ודחייה חברתית, שהועצמו בעקבות מגיפת קורונה. בחרתי לעבוד איתו בתוך התהליך עם קבוצה של 7 סייחים במרעה. כשיונתן נקט עמדה והתקרב אליהם, הוא לא זכה לתשומת ליבם, ואמר "מה אני שקוף, אף אחד מהם לא רוצה אותי?!" הייתה זו פעם ראשונה בה הוא דיבר ופירט על החרם והפגיעה העצמית שחווה. לאחר מכן, אחד הסייחים התקרב אל יונתן, ובעקבותיו שאר הסייחים, שעטפו אותו מכל עבר. כששחזרנו את החוויה הוא אמר "היה לי כל כך כיף היום, הרגשתי שיש לי מקום." אני מרגישה שהרגעים האלו, הקטנים, הם בעלי ערך והם התמצית של טיפול באמצעות סוסים או טיפול באמצעות בע"ח, ולכן יש חשיבות גדולה ללמוד איך יש לטפל כראוי בעיקר ברגעים הנפשיים הללו.  

בעקבות הדיון במסלול ההכשרה הראוי למטפלים ובחשיבות ואפקטיביות הטיפול, התייחס פרופסור שאול יציב, ראש האגף לרישוי מקצועות רפואיים במשרד הבריאות ואמר: אני מתרשם מהעיסוק של יו"ר הוועדה בנושאים משמעותיים כמו הנושא הנ"ל. אני כרופא ילדים, וכמנהל מחלקת ילדים, השתמשתי רבות בטיפול בבעלי חיים ונכחתי בהצלחותיו המרשימות. משרד הבריאות מכיר שתי דרכים להסדרת מקצוע: חוזר מנכ"ל וחקיקה והסדרת תקנות. לדעתי יש צורך בדיון משותף ולהחליט האם מחייבים את הסדרת המקצוע במסלול אקדמי, הדורש ארגון הכשרה ופנייה למל"ג. אני מבטיח כי במידה ויוחלט על חקיקה והסדרת תקנות, הנושא יטופל ויקבל את כל הסיוע הנדרש ע"י משרד הבריאות.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכל שיר סגמן סיכמה: לאור הנאמר בדיון, ברור כי לא ייתכן שאדם העוסק התחום בריאות הנפש, יפעל ללא פיקוח המדינה. הוועדה קובעת שטיפול בעזרת בעלי חיים הוא חלק מקשת הטיפולים של בריאות הנפש  ועל כן יש להסדירו. כמו כן, הוועדה קוראת למשרד הבריאות לקיים שולחן עגול בראשותו, ולבחון את פיצול המקצוע לשניים: האחד, טיפול בעזרת בעלי חיים, המחייב תואר אקדמי, והשני רכיבה או כלבנות טיפולית שלא יחייב. בנוסף, בשלב ראשון של הליך הסדרת המקצוע, המשרד יפעל לכתיבת חוזר מנכ"ל, שיקבע חובת גילוי נאות של המטפל בנוגע למוסד בו הוכשר, וחובת הגדרת יחסי מטופל – מטפל
.
 

הוועדה לזכויות הילד. צילום: נועם מושקוביץ דוברות הכנסת
 

 
 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: בשעה 08:34 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב דן על תאונת דרכים בין רוכב אופנוע לרכב פרטי ברחוב המאבק בגבעתיים. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח שיבא בתל השומר נער בן 17 במצב בינוני עם חבלה בגפיים תחתונות


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים