lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1
בארץ ובעולם

האם הצדק ומערכת המשפט נגישים לילדים עם מוגבלויות?


מערכת, 24/11/2021, צילום: נועם מושקוביץ דוברות הכנסת


חברת הכנסת מיכל שיר סגמן, ראשת הוועדה לזכויות הילד. צילום נועם מושקוביץ דוברות הכנסת
חברת הכנסת מיכל שיר סגמן, ראשת הוועדה לזכויות הילד
 


הוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ מיכל שיר סגמן, קיימה אתמול, יום ג' 23/11/2021, דיון על זכויות ילדים עם מוגבלויות בהליכים משפטיים, במסגרת ציון הכנסת את יום שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות.

ח"כ יוראי להב הרצנו, מיוזמי היום המיוחד בכנסת: הדיון היום מלווה בתרגום לשפת סימנים ובתמלול, ופניתי ליו"ר הכנסת להפוך מנהג זה לקבוע בכל הדיונים ולא רק ביום המיוחד. הדיון היום עוסק בעובדה שהמערכת המשפטית לא יודעת להכיל או לתת מעמד שווה, לעדויות של אנשים אשר אינם מסוגלים להתבטא בצורה מסוימת. עדות של אוטיסט באמצעות הקלדה לא תתקבל כמו עדות שלי ושלך. כאשר לא ניתן לעדות משקל ראוי, לא נעשה בה שימוש ראוי. נידרש שינוי שיאפשר מתן תלונה או עדות באופן בו האדם יכול לבוא לידי ביטוי כדי להבטיח להם יחס שווה. 

יו"ר הוועדה, ח"כ שיר סגמן: הוועדה עוסקת בפגיעות בילדים בכלל ופגיעות מיניות בפרט. לצערנו רוב התיקים נסגרים וזה נתון מזעזע בפני עצמו ובילדים עם מוגבלויות על אחת כמה וכמה.  עו"ד תמי סלע, יועמ"ש הוועדה: בחרנו היום להתמקד בהליכים הפליליים. חוקי הגנת הילדים והליכי החקירה הקיימים הם יחסית מתקדמים בהתאמות החקירה והעדות, אולם ודאי שעדיין יש פערים בהם וברמת יישומם בשטח. האם חקירה ע"י חוקר ילדים או חוקר מיוחד מצליחה להגן על הילד והאם היא מצליחה למצות את הצדק ולבסס תיק משפטי לרמת הליך בבית משפט?

עו"ד ליה קוק, המועצה לשלום הילד: אני מנהלת את מרכז הליווי לילדים נפגעי עבירה במועצה. לילדים יש קושי רב לדברר את הפגיעה בהם, והאתגר עולה בילדים עם צרכים מיוחדים. מול חוקר שהוא אדם זר ומצלמה פתוחה לא נוצרת סביבה נוחה לעדות. פעמים רבות התיק לא נסגר כי האירוע לא קרה אלא כי החקירה הייתה לא קוהרנטית. המשטרה חייבת להיות יצירתית יותר ולא להסתפק בעדות הנפגע והפוגע ולהשוות גרסאות. אפשר לתפוס מצלמות, לחקור אנשים אחרים – זה מה שיציל את הילד לפני שיחזור לסביבה בה נפגע. גם לאחר הפגיעה אין גורם שמרכז את כל המידע ומנהל את שיח בין גורמי הרווחה החינוך והטיפול בילד.

ד"ר עדית סרגוסטי, ארגון "בזכות": חוק הליכי הגנה והעדה זה חוק שהארגון שלנו יזם וקידם. אנחנו גם יזמנו את תפקיד "מנגיש צדק" אשר תפקידו לפגוש את האדם ולהעריך אילו התאמות הוא צריך, ולהגיש לבית המשפט את חוות דעתו על מה נדרש. אנחנו חושבים שזה צריך להיות שירות שהמדינה נותנת, כמו שיש רמפה בכניסה לאולם ומתרגם לשפת הסימנים, שיהיו מנגישי צדק עבור כל האנשים. בפועל מי שעושה את זה כיום הם שני עובדי הארגון, מתוך עשרה, ועוד עשרים מתנדבים בכל הארץ, שעושים זאת בנוסף לעבודתם. הם כולם עברו הכשרה מיוחדת שפיתחנו יחד עם החוג לריפוי בעיסוק של אוניברסיטת ת"א. הנהלת בתי המשפט מכירה בצורך, אנחנו מקבלים פניות משופטים ומפרקליטים שמכירם בצורך, ועושים כמיטב יכולתנו. זה משהו גם שאנו מייצאים לעולם ומלמדים אותו כי המודל הזה פותח כאן אצלנו.

ח"כ שירלי פינטו, מיוזמי היום המיוחד: מישראל תצא הבשורה! יש תיקים שנסגרים בשל חוסר הבנה, ידיעה, או יכולת לתחקר. בתי המשפט ומערכת המשפט לא ערוכים ומנגישי הצדק זה תפקיד מבורך שיש לעגן אותו בחוק. צריך להביא את זה לרמה של חקיקה מסודרת, עם תגמול הולם, ואשמח לדחוף יחד עם הוועדה את הנושא הזה. 

יו"ר הוועדה: פעם ראשונה שאני שומעת על מנגיש צדק וזה נשמע כל כך הגיוני ובסיסי. נקדם את הדבר בחקיקה כולל דיון מול משרד האוצר על הנושא התקציבי.

מיכל חמודות היימוביץ, חוקרת מחוזית (חקירות ילדים וחקירות מיוחדות) במשרד הרווחה והביטחון החברתי: הילדים המיוחדים זוכים גם למטריה של ילדים וגם למטריה של ההנגשה המיוחדת. חוקרי ילדים עוברים הכשרה בסיסית לחוקרי ילדים ורק כעבור שנתיים של עבודה יעברו הכשרה להיות חוקרים מיוחדים, כדי שההכשרה להנגשה תבוסס על ניסיון בשטח. 

אנחנו הראשונים לצאת בתסכול מחקירת ילד שלא הצליח לספר או בחר לא לספר. אמרתי כבר בבתי משפט שיש לילדים הרבה יותר סיבות למה לא לספר מאשר כן לספר. אבל בואו נניח שהילד כן מסר עדות, והתיק הגיע לפרקליטות, והצליחו לבסס כתב אישום. זה מבסס מגמת שיפור טיפולית לילד, יש לו החזרת שליטה, לראות שהוא יכול להתמודד, אבל אז החוקרים חוזרים מבית המשפט, לאחר שהתבצעה עדות ארוכה ומורכבת, ותוהים אם הם עשו את הדבר הנכון. מי שאמור לשמור על הילד ולהגן בבית המשפט לא תמיד עושה את זה בצורה המיטבית, ואני אומרת את זה כי חוויתי גם אפשרות אחרת. עורכי דין ושופטים ששמרו על זכויות הילד, שהציבו גבול, והילדים יצאו מההליך לא פגועים אלא מחוזקים. בגל שראיתי שאפשר אחרת אני אומרת שדרושה עבודה אמיתית והיא אפשרית. 

יו"ר הוועדה: זה כי הילד צריך להוכיח מעל לכל ספק את הפגיעה ולא הפוגע צריך להוכיח מעל לכל ספק שהוא לא פגע. כי הפוגע במרכז ולא הילד.

חמודות היימוביץ ביקשה להוסיף: משטרת ישראל עובדת בשלוש משמרות, ואילו לנו יש מערך בוקר, וכוננות מצומצמת בכל צהריים ולילה. החל מהשעה ארבע אחה"צ יש כונן אחד בכל מחוז, כלומר חמישה אנשים בכל הארץ, שיודעים לתת מענה לחקירות מיוחדות של פגיעות שפעמים רבות מתרחשות בשעות הערב והלילה. אלו אנשים מהמצוינים שיש בשירות המדינה, אבל זה לא מצב תקין להפעיל אותם כך בשעות הלילה.

עו"ד חנית אברהם בכר, הנהלת בתי המשפט: הנושא נמצא על סדר יומנו ומאוד מקפידים לשמור על זכויות אנשים עם מוגבלויות, ובדגש על קטינים. כל עובדי בתי המשפט, מהשופטים ועד למשמר בתי המשפט עוברים הכשרות בנושא. אני לא מכירה שנושא מנגישי הצדק הוא עניין תקציבי מבחינתנו, אלא שיש צורך לייצר מאגר של אנשי מקצוע שייתן שירות הנגשה לכל הערכאות השיפוטיות, כולל ועדות רפואיות למשל. הנהלת בתי המשפט לא צריכה להוביל הקמת מאגר כזה אבל ודאי ניקח בו חלק.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכל שיר סגמן סיכמה את הדיון: הוועדה קובעת שהילדים בישראל לא במרכז – מערכת המשפט מעדיפה את טובת וזכויות הפוגע ולא את טובת הקטין הנפגע. הוועדה מבקשת לבחון הכרה במקצוע "מנגיש צדק", קובעת שיש לצוות לילד נפגע גורם מלווה לאורך ההליך הפלילי וקוראת להכניס הבעה בהקלדה כחלק מההנגשה השפתית עבור אנשים שלא מסוגלים לדבר. הוועדה קוראת לפתח, בשיתוף ארגון בזכות, חלופות מעצר לבני נוער עם מוגבלות, וקוראת לקיים שולחן עגול בין-משרדי בנושא פתרונות הוליסטיים לקטינים פוגעים. הוועדה קוראת לחזק את השירות לחקירות ילדים בשעות הלילה, וקוראת להכשיר שופטים בנושא ניהול משפט  ושמירה על שלומם של עדים/נפגעים/חשודים ילדים במיוחד וילדים עם מוגבלות בפרט
.
 


 
 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: בשעה 09:58 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב דן על פועל שנחתך ממסור דיסק באתר בנייה ברחוב ליפסקי בתל אביב. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח איכילוב גבר כבן 60 במצב בינוני עם פציעה בחזה. טימור


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים