lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1
בארץ ובעולם

הסדרת הטיפול באמצעות אומנויות כחלק מקידום בריאות הנפש

גורמי הרישוי במשרד הבריאות תומכים בהגדרת טיפול באמצעות אומנויות כמקצוע בריאותי - אך לא יודעים להשיב היכן נמצא הדבר בסדר העדיפויות של השר והמנכ"ל


מערכת, 27/10/2021, צילום: ויקיפדיה, דני שם טוב דוברות הכנסת


אילוסטרציה. צילום ויקיפדיה
 


הוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ מיכל שיר סגמן, קיימה אתמול (יום ג', 26/10/2021) דיון בנושא הסדרת הטיפול באמצעות אומנויות כחלק מקידום בריאות הנפש. 

פרופ' הוד אורקיבי, ראש צוות החקיקה של המועצה העליונה לטיפול באמנות: אצלנו באוניברסיטת חיפה יש תואר שני, קליני ומחקרי, וכן לימודי דוקטורט בתחום. יש לנו כעת 420 סטודנטים, כולל בשתי תכניות ייעודיות בבני ברק, לגברים ולנשים בנפרד, שרק במסגרתן כבר סיימו את המסלול מאות סטודנטיות. אנו עוסקים בביסוס האמפירי של התחום, והיום כבר יעילותו ותרומתו מוכחת ואינה מוטלת בספק, לא רק עם ילדים, אלא גם עד גיל מבוגרים עם דמנציה, למשל. 

אני מלווה את תהליך החקיקה 16 שנים, מאז החוק שהוגש בנושא ע"י ח"כ רחל אדטו. מהות החוק היא להסדיר את העיסוק במקצוע הטיפול כדי להבטיח רמה מקצועית של העוסקים בתחום וכך להגן על בריאות הציבור. יש בחוק דברים קריטיים כמו איסור להציג את עצמך כמטפל באומנויות ללא ההכשרה הראויה, כלומר למנוע שרלטנות. החוק קובע מרשם פתוח לציבור של בעלי תעודות המקצוע, חובות הכשרה מעשית ובחינה, חובות אמון ואתיקה וועדת אתיקה מקצועית.  בג"ץ קבע בזמנו שלא ניתן להוציא תעודות למקצוע בהסדר מנהלי וחייבת להיות הסדרה בחקיקה, משרד הבריאות דרש שתהיה אקדמיזציה של התחום לפני קידום הסדרה, ואנו עמדנו בזה וקיימנו את חלקנו, אבל משרד הבריאות גורר רגליו כבר 16 שנה ולא מקיים את הבטחתו. 

תמי ירמיהו, יו"ר האגודה לטיפול באמצעות אומנויות: יש בארץ כיום 8000 מטפלים באומנויות, יש 7 מוסדות לימוד שמכשירים כ-600 מטפלים כל שנה. היום כבר אין בארץ מקום שמציע טיפולים נפשיים, ולא מועסקים בו מטפלים באמצעות אומנויות. יש מטפלים באומנויות בכל משרדי הממשלה, שנותנים מענה, אבל האבסורד הוא שבגלל אי ההכרה במקצוע, הם מועסקים בהגדרה של עובדי מינהל או דרך קרן מחקר ועוד. כשיש חקיקה והגדרות ברורות, זה מבדיל בין השרלטנים והמקצוענים. הדבר החשוב הוא שהייתה הבטחה שלטונית, ועשינו תהליך קשה מאוד עד 2018 לסיים את תהליך האקדמיזציה של המקצוע, בשיתוף המל"ג ומשרד הבריאות, ואנחנו רוצים להגיע לשלב הבא של המקצוע.

ח"כ מיכל וולדיגר, אשר יזמה הצעת חוק פרטית להסדרת מקצוע המטפלים באומנויות: זהו חוק בוער ודחוף. ראיתי נסי ניסים עם מטפלים מקצועיים וראיתי נזקים שיכולים לחולל שרלטנים. זהו מקצוע שנוגע בגוף ובנפש וממש חובה שתהיה בו הכשרה הוליסטית. עברנו את כל המכשולים, אין להצעת החוק המסדירה עלות תקציבית, והגיע העת להסדיר את המקצוע.

ח"כ קרן ברק, אשר גם הגישה הצעת חוק פרטית בנושא: "כל עוד חוק זה לא מוסדר, הציבור הראשי שנפגע הם המטופלים. ב-2008, כאשר הצעת חוק זו עלתה לראשונה בכנסת, מקצועות הטיפול באומנות נשלחו ע"י משרד הבריאות לעבור תהליך של אקדמיזציה. 13 שנים חלפו מאז, תחום זה קיים את חלקו בהסכם ועבר כברת דרך משמעותית של הכשרה והעמקה. אולם, משרד הבריאות הפר את הבטחתו ותחום הטיפול באמצעות אומנויות מעולם לא הוסדר בחוק מקצועות הבריאות. כיום, קיים מחסור חמור בתקנים בתחום זה, ילדים ומבוגרים רבים נזקקים לטיפול בתחום והמדינה לא נותנת להם מענה."

ח"כ אמילי מואטי, אשר הצטרפה להצעת החוק של ח"כ וולדיגר: להצעת החוק יש נדבך חברתי-ציבורי מאוד. בשל אי ההסדרה, רק ילדים למשפחות עם אמצעים, או משפחות שמצליחות לגייס כספים לטובת הדבר, יכולות להרשות לעצמן טיפול באומנות. ההסדרה אומרת שלציבור כולו מגיעה נגישות לשירות הזה, באופן איכותי ושוויוני, ובעתיד אף המדינה תישא בעלויות, אם נצליח.

שיר גור, פורום היחידות להתפתחות הילד: חוסר ההסדרה מביא לכך שהטיפול באומנויות לא ניתן באמצעות סל הבריאות, אלא רק ע"י החזרים מהביטוחים המשלימים. יש גם מחסור במטפלים בשל חוסר ההסדרה, ולכן התורים לטיפול מאוד ממושכים. חשוב גם לומר כי היחידות אינן יכולות כיום להציע טיפולים רגשיים כלל לילדים ללא רקע התפתחותי, וזה מונע טיפול מהרבה ילדים שלדעתנו זקוקים לו, ודאי אחרי תקופת הקורונה, ונכון לשקול שינוי גם בדבר הזה.

מלכה יעקב, מנהלת השתלמויות בבית יעקב: יש אחוז גדול מאוד מהאוכלוסייה החרדית, ילדים ומטפלות, שמנועים מסיבות שונות ללמוד בתכניות האקדמיות ולכן, לצורך זה, אנו עובדים בשנים האחרונים עם מכללת וינגייט ומקיימים תכנית הכשרה מקבילה לאקדמיה. לימודי תעודה, עם היקף שעות זהה, עם סטנדרטים זהים מקצועית וקלינית. במשך הרבה שנים משרד החינוך הכיר בבוגרות שלנו בתור מטפלות אבל החל מ-2018 הוא פוסל את ההעסקה שלהם ולטענתו לא בצדק. אנחנו מאוד מעוניינים להצטרף יחד להסדרה של החוק והמטרות שלנו משותפות, גם אצלנו יש מחסור גדול במטפלות ואני בטוחה שלמרות חילוקי הדעות סביב השולחן, נוכל להגיע להסכמות.

ח"כ יעקב אשר: כשהייתי ראש עיר לפני 15 שנה היה צריך להעלות את מודעות התושבים להפרעות ולחינוך המיוחד – החביאו את זה. היום יש מודעות ורצון להתמקצע בזה. הבוגרות של בית יעקב מתמקצעות ברמה הגבוהה והטובה ביותר. תחמירו בהתניות ובתנאים, תעשו הכשר בד"צ, אבל אל תתעקשו על הביורוקרטיה והמסגרת האקדמית. לשבחו של גדעון סער כשר חינוך יאמר שהוא הכיר במבחני סאלד כשווי ערך בנושאים רבים. אף אחד לא יוכל להכריח אותנו לשנות את אורח חיינו, אבל אפשר להתאים את הדברים, כי בסוף אלו בריאותם ועתידם של הילדים החרדים.

תמי ירמיהו: יש הבדל בין מתווה לימודי התעודה ללימודי התואר השני. ועדה של המל"ג, יחד עם משרד הבריאות, שהוקמה לדרישת הכנסת קבעה שעד 2018 מי שסיים לימודי תעודה בתחום, יוכל להיות מוכר, ומאז חייבים תואר שני לשם ההכרה. אז היה קו פרשת המים. בלימודי תעודה נדרשות 900 שעות הכרה מעשית ובלימודי התואר השני נדרשות 1560 שעות הכשרה מעשית. יש הבדל ברור.

רגדה חכים, סגנית מנהל אגף רישוי למקצועות רפואיים במשרד הבריאות: אני פיזיותרפיסטית בהכשרתי, ועשור עסקתי, בתפקידי הקודם, לקדם שירותי פיזיותרפיה למתמודדי נפש.  אני חושבת שכאשר מקדמים חוק כזה, שמתקן חוק קיים, רק צריך לשים לב שנשמר השוויון מבחינת הדרישות בכל המקצועות בחוק. אנחנו, גם אני וגם מנהל האגף, פרופ' יציב, תומכים בחוק לגמרי. כאשר פונים אלינו מלשכות השר והמנכ"ל אנחנו נותנים את חוות דעתנו המקצועית, לתמוך במקרה זה, אך הקידום של הנושא הוא באחריותם, ויש הרבה מקצועות שמחכים להסדרה ואיננו יודעים מה סדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות בקידום הנושא.

יו"ר הוועדה: מדינת ישראל בחוסר של מטפלים וילדים לא מקבלים מענה, כי השכר הוא בהתאם להסדרת המקצוע. ברגע שיש מקצוע של בריאות הנפש, שאין בו אתיקה, אין חיסיון, אף אחד לא בודק אותי אם אני לא פדופילית שהולכת לטפל בילד שנפגע מינית. זה מחדל, זה חלם, לא במדינת ישראל! את אומרת שזה לא בתעדוף, אז תכניסו את זה לתעדוף, ואם את לא יודעת לומר מהו התעדוף, אז זו הכנה לא נכונה לדיון. זה כמובן לא אישי, אלא אני רוצה להבין איפה כל נושא בריאות הנפש בתעדוף המשרד, ובמיוחד של הילדים.

רחל אברמזון, ראש האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך: מתוך הכרה והבנה כמה חשוב המקצוע הזה וכמה חשובה ההתערבות הטיפולית במקצועיות הללו לחייהם של התלמידים שלנו, משרד החינוך מחבק את ההסדרה בחקיקה. זה מהלך מבורך להסדיר הכרה ברורה במקצוע.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכל שיר סגמן, סיכמה: הוועדה קוראת למשרד הבריאות לפעול לתיקון חוק מקצועות הבריאות כך שיכלול את מקצוע "מטפל באומנות" בתוכו. הוועדה מבקשת לקבל את סדרי העדיפויות של משרד הבריאות בהסדרת מקצועות הבריאות עד ל-1 לדצמבר. הוועדה מבקשת ממשרד הבריאות לוח זמנים לתיקון החוק, בהתאם לסיכומים של המשרד עם המועצה העליונה לטיפול באומנויות, מלפני 15 שנה!

 

 

 
 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: בשעה 09:39 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על תאונת דרכים בין רוכב אופנוע לרכב פרטי בכביש 20 סמוך למחלף וולפסון. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח וולפסון צעיר בן 19 במצב בינוני עם חבלות בגפיים תחתונות. טימור


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים