ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - הועדה לביקורת המדינה 16-05-2018
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
"מערכת הבריאות מזוהמת"

דיון סוער בועדה לביקורת המדינה היום בנושא תמותת אלפים מזיהומים בבתי החולים ♦ יו"ר ארגון המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות: "חוששת להכניס את אמי החולה לבית חולים; מערכת הבריאות מזוהמת"


מערכת, 16/05/2018, צילום: pixabay

 

 
פרופ' אברהם בורר, מנהל היחידה למניעת זיהומים בביה"ח סורוקה: "זה כמו להכניס לעזה נגמ"ש לא ממוגן. אנשים מתים בגלל מחסור בכוח אדם. מדובר על חיים או מוות." פרופ' יהודה כרמלי, מנהל המרכז הארצי למחלות זיהומיות: "אנחנו עוסקים במה שאיגוד הרופאים למחלות זיהומיות לא עשה 30 שנה;" יו"ר האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות, בתגובה: "משרד הבריאות רומס אותנו מקצועית. מרגישים מרומים ומיותרים." יו"ר הועדה יחימוביץ': "סיטואציה  הזויה. אלפי בני אדם מתים מדי שנה לחינם, אבל משרד הבריאות ואיגוד הרופאים מתנהלים כאילו מדובר במלחמה בין שני כוחות עוינים." פרופ' שלמה מעין, מנהל מערך הזיהומים במרכז הרפואי ברזילי באשקלון: "בישראל חשופים לאנטיביוטיקה דרך אכילת בעלי חיים הרבה יותר מאשר במדינות אירופה. המצב הזה מאפשר לחיידקים לפתח עמידות."
 
הועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' התכנסה הבוקר לישיבת מעקב נוספת בנושא תמותת אלפים מזיהומים בבתי החולים. בישיבה נדון בין היתר הנתק המתמשך בין איגוד הרופאים למחלות זיהומיות והמרכז הארצי למחלות זיהומיות: אנשי האיגוד למחלות זיהומיות החרימו ישיבת עבודה עם נציגי משרד הבריאות לאחר שזה הפיץ את מודל התמרוץ לשנת 2018 בלי להתייעץ עמם. לאחר שפרופ' גרוטו הבהיר כי היה מדובר בטיוטה בלבד וכי היא נתונה לשינויים, הסכימו הצדדים לחדש את הישיבות ביניהם.
 
יו"ר הועדה, ח"כ שלי יחימוביץ': "זו סיטואציה הזויה. אלפי בני אדם מתים מדי שנה לחינם, אבל שני הגורמים שאמונים על המלחמה בזיהומים - משרד הבריאות והאיגוד המקצועי למחלות זיהומיות – מתנהלים כמו כוחות עוינים בעיצומה של מלחמה. רמות האיבה האלה לא נורמאליות. תאמינו לי, אפילו בפוליטיקה יריבים מרים יודעים לשת"פ, על אחת כמה וכמה אתם,  אנשים מבוגרים,  שמצילים חיי אדם כמקצוע וכאתוס. אני מפצירה בכם: צרו מכניזם שמאפשר דיאלוג, ואיזה-שהוא שיתוף פעולה בסיסי. משרד הבריאות חייב לבוא למו"מ בתום לב ועם מוכנות להקשיב לאיגוד, והמהאיגוד אני מצפה להכיר בלגיטימיות של המשרד לקבל החלטות ולקבוע מדיניות.
 
"מודל התמרוץ, עם כל הכבוד לו, זה סוג של צ'ופר. היקפו הוא 50 מיליון שקלים בלבד – סכום זעום וזניח ביותר במונחים של מערכת הסובלת שנים מתת-תקצוב וחסר מתמשך. בסוף בתי החולים, ובעיקר המעבדות למיקרוביולוגיה – זקוקים לכסף, לתקנים ולעובדים. יתרה מכך: מטבע הדברים מודל התמרוץ ניתן רק למי שיש לו משאבים. זה יוצר מעין מעגל שאין לו פתרון: בתי חולים מבוססים, שלהם תורמים עם כיסים עמוקים, יעמדו במודל ויקבלו כסף; בתי חולים קטנים וחלשים – לא. הפתרון היסודי הוא הגדלת תקציב הבריאות, שעובר קיצוץ רוחבי עמוק פעם אחר פעם."

פרופ' איתמר גרוטו, משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "הטיפול בזיהומים מתבצע בשלושה מישורים: שיפור תשתיות וצפיפות, הגדלת אנשי הצוות, וחיזוק הפעילות הממוקדת. מאז שהוקם המרכז למניעת זיהומים אנו רואים סימני הצלחה בצמצום חיידק CRE שעמיד לאנטיביוטיקה, עם מניעת 500 מקרי מוות לשנה בממוצע.
 
"מטרת מודל התמרוץ לתגמל בהתאם לשיפור, ויש פקטור שמתגמל יותר בתי חולים קטנים. הגענו להסכמות מסוימות בשתי הישיבות הראשונות שקיימנו לבקשת הוועדה, אבל האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות החרים את הפגישה השלישית באופן חד צדדי. אנחנו מוכנים לחזור לשולחן המשא ומתן, ואדגיש שהטיוטא שיצאה לבתי החולים היא ברת שינוי וניתן להגיע להסכמות עם האיגודים. יש סיכוי לשינוי."
 
פרופ' יהודה כרמלי, מנהל המרכז הארצי למניעת זיהומיחם ועמידות: "במעבדות למיקרוביולוגיה שורר מצב שבו בכל יום, בין 10 ל-12 שעות, איש אינו מסתכל על התשובות של בדיקות תרבית. זה מצב בלתי נסבל ואי אפשר שלא לתקן אותו. הכלי היחיד שעומד לרשותי היום כמנהל המרכז הארצי כדי לשפר את זה זה מודל התמרוץ. אני לא מחייב אף אחד לעשות שום דבר; אני מעודד את מנהלי בתי החולים לעמוד ביעד.
 
"יש כאן שאלות מקצועיות. האיגוד של הרופאים למחלות זיהומיות לא מסכים עם ההמלצות המקצועיות שלנו – בניגוד לאיגוד המיקרוביולוגים. צריך להיות מעקב מסודר אחרי רישום אנטיביוטיקה. המעקב בזה דרוש כדי לעבור ולנתח האם קיבלו את הטיפוך הנכון ולהפיק לקחים. אנחנו לא אומרים לכם כיצד לטפל בחולה. אנו עוסקים במה שהאיגוד לא עשה כל השנים: לא כתבתם אפילו נוהל אחד 30 שנה. לא עסקתם לא בחקלאות ולא בנושאים אחרים."
 
פרופ' מרים ויינברגר, יו"ר האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות: "איך משרד הבריאות יכול לוותר על אנשי המקצוע בשטח ולרמוס אותם מקצועית? בישיבה הראשונה של ועדת ההיגוי היתה שיקופית יפה, והובטחו לנו תכניות משותפות ושנוכל להשפיע על מודל התמרוץ. אבל בהמשך נתקלנו בקיר אטום; שום דבר מההצעות שלנו לא התקבל. בין הישיבה הראשונה והשנייה הוציאו את מודל התמרוץ 2018 בלי התייעצות מקצועית איתנו. הרגשנו מאוד מרומים ומיותרים. באנו לישיבה השניה עם מסמך של 40 סעיפים של השגות ורעיונות, אך אף אחד מהם לא התקבל. בסופה של אותה ישיבה נאמר שלא ישתנה דבר במודל התמרוץ. לאור זה – לא מצאנו טעם להשתתף בישיבה השלישית. אנחנו רוצים לקבוע את ההנחיות הלאומיות לטיפול מושכל באנטיביוטיקה. לא הרגולטור צריך לעשות את זה. בכל העולם מי שמוביל זה המומחים למחלות זיהומיות. אנחנו מוכנים לחדש את המפגשים אם יהיה שמע. כרגע אין שום שמע."
 
פרופ' שלמה מעין, מנהל מערך הזיהומים במרכז הרפואי ברזילי באשקלון: "בכל יום בין 40% ל-60% בביה"ח ברזילי מקבלים אנטיביוטיקה. מדובר במספרים עצומים. חלק לא מבוטל מהטיפולים הללו ניתנים באופן לא נכון; החיידקים מפתחים עמידות ועוברים מחולה לחולה. עיקר הישיבה היום הוקדשה לסכסוך, שבעיני בלתי אפשרי לפתור אותו, בין המשרד והאיגוד. אני מציע להסתכל על הבעיה באופן יותר גלובאלי ורחב, ולהקים מועצה ארצית לשימוש באנטיביוטיקה שתייחס באופן יותר רחב על השימוש בה בכלל המגזרים, לרבות המגזר החלקאי והוטרינרי. מסתבר ששיעור השימוש באנטיביוטיקה פר בע"ח במדינת ישראל הוא הגבוה ביותר מתוך 7 מדנות אירופאיות, לרבות הולנד, אוסטריה, בלגיה, נורבגיה. אנחנו צורכים המון אנטיביוטיקה דרך בעלי החיים בשל חשיפת יתר שלהם – בעיקר בעופות - והמצב הזה מאפשר לחיידקים לפתח עמידות.  לכן דרושה הסתכלות רחבה על הבעיה שהיא מעבר לסכסוך המקומי בין האיגוד והמשרד."
 
פרופ' אברהם בורר, מנהל היחידה למניעת זיהומים בביה"ח סורוקה: "עשרות אנשים בשנה, לפחות, מתים בשל הגעת תשובות לבדיקות מעבדות באיחור. יש פה כשל מתמשל שעולה בחיי אדם. כאיש מקצוע אני אומר: יש הוכחות שאנשים מתים בגלל חוסר כוח אדם. איך זה יכול להיות שאין תוספת תקציב להתמודד עם המצב?! מדובר על חיים או מוות, זה בדיוק כמו להכניס נגמ"ש לעזה בלי מיגון. צריך כסף – תשימו!"
 
ד"ר יובל גפן, מנהל המעבדה למיקרוביולוגיה קלינית, ביה"ח רמב"ם: "בישיבה השלישית של ועדת ההיגוי הרגשתי שהיה שינוי מסוים בקשב ובצורך לעשות שינוי דרמטי בסעיפים רבים במודל התמרוץ. לצערי עד לפני חצי שעה לא קיבלתי סיכום פגישה. הסעיף הדרמטי ביותר והפוגעני ביותר נשאר בעינו – סעיף שאומר – אנחנו רוצים דרך מודל התמרוץ, המוגבל מאליו, לשנות סדרי עולם ולהפוך אות ולמעבדות שעובדות 24 שעות. עם כל הרצון שלי וההבנה שלי שיש הגיון בזה – מודל התמרוץ הוא לא הדרך ליישם את זה. איך שלא תהפכו את זה – פשוט אין כ"א, ואם נרצה שיהיה, זה יקח פרק זמן מאוד ממושך בשל ההכשרה הארוכה. אם לא יהיה פתרון למצב, אנחנו בדרך להכריז על סכסוך עבודה."
 
אסתר אדמון, יו"ר ארגון המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות: "גם אם הדרישה לפעילות של 24 שעות בוטלה, וכעת רוצים שנעבוד מ-08:00 עד 20:00 -  אין לנו את כוח האדם לבצע את זה. לוקח שנתיים להכשיר עובד מעבדה. כדי לעשות את כל התכנית הזו של משרד הבריאות יש לחזור למקורות – לשקם את המעבדות הרפואיות, ולדאוג למעבדה איכותית. שכר העובדים נמוך, השכלתם מאוד גבוהה, ואין הלימה בין ההשקעה לתגמול. מ-2010 מתריעים על קריסה, היו דו"חות של משרד הבריאות ושל מבקר המדינה, אבל הגענו לתחתית הבאר. לא נעשה כלום. פשוט כלום!"
 
עוד סיפרה אדמון בישיבה: "אמא שלי לא מרגישה טוב. היא בבית, והרופא שלה המליץ לי שלא לקחת אותה לבי"ח. זה אומר שמערכת הבריאות מזוהמת! זה אבסורד שאני לא יכולה להשתשמש בשירותים במערכת הבריאות כי אני חוששת מהם."
 
ח"כ איציק שמולי: "מדובר על בעיה בסדר גודל לאומי. הגנון שקורה כאן בדקות האחרונות – אם היו משדרים את זה בשידור חי בבתי החולים היה מתעוררת לא רק בושה גדולה אלא גם זעם גדול. כולם צריכים להבין שלא כל החוכמה נמצאת אצלם. בסוף מונחים פה חיי אדם על השולחן. מה, צריך למנת גננת? בעיני פרופ' גרוטו צריך להיות המבוגר האחראי. זה האינטרס שלך שכל הגורמים המקצועיים יעבדו יחד
."
 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret