אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - הטכניון 08-03-2019
 
 אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות   
           
מבזק
בימים אלו אנו מבצעים עבודות שידרוג ופיתוח האתר. יתכנו שינויים בחיפוש ובכניסה לתכנים כמו גם במראה האתר, מועד סיום עבודות השדרוג והפיתוח 15-10-2019
     עמנואל  (עמותה רשומה)
אפוטרופסות  לאנשים עם אוטיזם 
           
אוכל ותזונה   |  בריאות ונפש   |  בארץ   |   התנדבות - קהילה   |  חוק ומשפט   |   ספורט פראלימפי   |  רפואה משלימה   |  עמותות וארגונים  |  >>  כניסה לאינדקס  <<
1
בארץ

מהנדסים מצילי חיים

חידושים בטכנולוגיות רפואיות: הכנס הבינלאומי להנדסה ביו-רפואית התקיים בחיפה במתכונת מורחבת

 
מערכת, 08/03/2019, צילום: חן דמארי
 משתתפי הכנס
 
800 איש השתתפו בשבוע שעבר בכנס הבינלאומי להנדסה ביו-רפואית, שאותו הובילו הפקולטות להנדסה ביו-רפואית בטכניון ובאוניברסיטת תל-אביב במסגרת האיגוד הישראלי להנדסה רפואית וביולוגית (ISMBE). הכנס עסק במגוון תחומים הקשורים להנדסה ביו-רפואית ובהם תכנות בתאים חיים, עריכה גנטית בשירות הרפואה, מערכת להעברת חומרים קנבינואידים בגוף, התפתחות המוח בגיל הילדות, ניטור פגיעות מוח בזמן אמת, שיפור הטיפול בסרטן באמצעות בינה מלאכותית ושיקום אנשים אחרי שבץ מוחי באמצעות מוזיקה.

את הכנס השנה הובילו יו"ר הכנס פרופ' נתן שקד ונשיאת ISMBE פרופ' מיטל זילברמן, שניהם מאוניברסיטת תל אביב. ISMBE נוסד בשנת 1968 ועד לפני שנים ספורות קיים את הכנס במתכונת של יום עיון צנוע. לפני 6 שנים, בהובלת נשיא האיגוד דאז פרופ' חיים אזהרי ויו"ר הכנס פרופ' אמיר לנדסברג, שניהם מהטכניון, גדל הכנס בהיקפו ובמספר המשתתפים בו. כיום שותפים בו הטכניון, אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת אריאל, מכללת אפקה והמכון הטכנולוגי חולון.

למרות אופיו האקדמי של האיגוד הוא משלב את התעשייה הביו-רפואית בישראל וכן את מערכת הבריאות. הכנס התקיים במרכז הקונגרסים בחיפה כחלק משיתוף הפעולה הפורה בין הטכניון לעירית חיפה והחברה הכלכלית לחיפה. בכנס נאמה ד''ר גלית רנד, מנהלת האגף לתכנון אסטרטגי ומחקר בעיריית חיפה.

"תחום ההנדסה הביו-רפואית מתפתח במהירות," אמרה נשיאת האיגוד פרופ' מיטל זילברמן, "והתעשייה הרלוונטית מבינה את היתרון של מהנדסי ביו-רפואה על מהנדסים מתחומים אחרים. המהנדס הביו-רפואי מבין את ההקשר הרפואי ויודע לדבר עם רופאים ולייצר פתרונות לבעיות שהם מעלים. גם בישראל התחום צמח מאוד ב-15 שנות קיומו, וכיום הבוגרים נחטפים על ידי התעשייה - בדרך כלל כבר בשנה השלישית ללימודיהם. הביקוש הוא גם לבעלי תואר שני ושלישי בתחום."

את ההרצאות המרכזיות (Keynotes) נשאו פרופ' עידית מטיוביץ' מאוניברסיטת בראון (שימוש בפולימרים להסעת גנים ותרופות בתוך הגוף) וד"ר אפרת שפר, נשיאת פיליפס ישראל (מרעיון למוצר בעולם הרפואה). פרופ' מטיוביץ', מומחית למדע והנדסה של רפואה, עומדת בראש מעבדה המתמקדת בפיתוח מערכות חכמות המבוססות על פולימרים הנדבקים לרקמות ביולוגיות לטובת הצמדת תרופות למשטחים רטובים בגוף.

ד"ר אפרת שפר אחראית על כאלף עובדים בישראל בתפקידה כנשיאת פיליפס ישראל ועל כ-400 עובדים נוספים בתפקידה כמנכ"לית החטיבה הגלובלית של פיליפס ליישומים קליניים מתקדמים בדימות רפואי, תחום חשוב בהנדסה ביו-רפואית. בכנס היא דיברה על המסע מרעיון למוצר בעולם הרפואה. לדבריה, "ממצב של אמון מלא בהחלטת הרופא אנחנו עוברים לקהל של מטופלים חכמים ומעורבים, שקוראים בגוגל ודורשים לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטה הטיפולית. זה שינוי עצום. בנוסף, החיים שלנו ארוכים ואיכותיים יותר הודות להתפתחות הרפואה, והתוצאה היא דרישה גוברת לשירותי הרפואה. חלק מהפתרון הוא להעביר את הטיפול לבית. בסופו של דבר הרבה מהמטופלים שמטופלים כיום בבתי חולים יטופלו בבית, מה שיהיה טוב יותר למטופלים וגם יחסוך הוצאות עצומות."

ד"ר שפר אמרה כי העתיד טמון ברפואה מותאמת אישית ומבוססת מידע, ולכן אינטליגנציה מלאכותית היא מרכיב מרכזי ברפואת העתיד. "אז מדוע מערכת הבריאות עדיין לא שם? ראשית, כי זה דורש אמון – אמון בכך שהטכנולוגיה תועיל לנו. דרושה כאן קפיצת אמונה – leap of faith. שנית, כיצד להטמיע את הטכנולוגיה במערכת במצב שבו הרופאים כל כך עסוקים (3 דקות למטופל בממוצע)? התשובה היא שאנחנו חייבים להגיע אל הרופאים, לתת להם את הכלים וללוות אותם. המהנדסים הביו-רפואיים הם הדרך לחיבור הזה ולפיתוח הכלים הטכנולוגיים לרופאים."

הטכנולוגיה של פיליפס מסייעת כיום ל-2.2 מיליארד איש, והיעד הוא 3 מיליארד בשנת 2025. במהלך השנים עברו הרבה פעילויות בפיליפס מארה"ב לישראל והובילו להרחבה דרמטית של הפעילות בישראל. "למה? כי בישראל יש תרבות מאוד ביצועיסטית," אמרה ד"ר שפר, "תרבות של Can-do – אנחנו הישראלים ניכנס בקיר ונדאג שזה יקרה. אנחנו חזקים בשינוי, במעבר מדיבורים למעשים, ויש כאן גם ליבה מעולה של ידע ואקוסיסטם נפלא של סטארטאפים, תעשייה ותיקה ואקדמיה – וכמובן בתי החולים שאיתם אנחנו מקיימים שיתופי פעולה ענפים." 

השנה, בראשותם של נשיאת האיגוד הנוכחית פרופ' מיטל זילברמן ויו"ר הכנס פרופ' נתן שקד, הוכנסו כמה חידושים נוספים: הכנס הוארך מיום אחד ליומיים; הוא הפך לכנס בינלאומי ולכן התקיים בשפה האנגלית; וביום השני נערך מושב מדע פופולרי בעברית, ללא תשלום, שאליו הגיעו כ-700 תלמידי תיכון. "המהנדס הרפואי הוא מהנדס מציל חיים," אמרה ד"ר זהבה בלכמן ממכללת אפקה, שהציגה לתלמידים את ההתפתחויות בעולם הדימות ("דימות מרנטגן ועד MRI").

במושב הפופולרי התקיימו הרצאות של חוקרים מובילים בנושאים הבאים: חדשנות בביו-חומרים, הדפסת רקמות תלת-ממדיות להשתלות, עולמם המופלא של כלי הדם, רובוטיקה בשרות הרפואה ו"כמה אנחנו רחוקים מקריאת מחשבות". דיקנית הפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון פרופ' שולמית לבנברג הציגה את הפעילות במעבדתה – גידול רקמות להשתלה – וסיפרה על המרכז החדשני לביו-הדפסה בפקולטה, שבמסגרתו יודפסו תאים, רקמות, כלי דם ואיברים שלמים. פרופ' מיטל זילברמן הציגה את הדבקים הרפואיים שפיתחה – חומרים המחליפים את הפרוצדורות של תפירה וחיבור רקמות בסיכות במקרים של פציעה, דימום פנימי או דליפה מאברים פנימיים. חומרים אלה מעוררים עניין רב בתעשייה.

במסגרת הכנס הוענקו פרסי חברי כבוד למייסד "אלסינט" בוגר הטכניון ד"ר אברהם סוחמי ולפרופ' דן אדם מהפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון. את הפרסים העניקו להם פרופ' חיים אזהרי, נשיא האיגוד לשעבר וד"ר משה ברנד, סגן נשיא באיגוד.

ד"ר אברהם סוחמי תרם רבות לתחום ההדמיה הרפואית. הוא מחזק זה עשרות שנים את תחום התעשייה הרפואית בארץ ומייצג אותה בכבוד רב בעולם.

פרופ' דן אדם תרם רבות ל-ISMBE, שלשורותיו הצטרף כבר בשנת 1975. במשך שנים רבות הוא היה חבר בוועד האיגוד ונציגו בארגון האם הבינלאומי IFMBE, ואף שימש כנשיא האגוד הישראלי בין השנים 2007-2003. תרומתו האקדמית לתחום הביו-רפואי מתמקדת בחקר הפעילות החשמלית של הלב ובאולטראסאונד של המערכת הקרדיווסקולרית. הוא פועל רבות להידוק קשרי האקדמיה עם התעשייה בארץ ולטיפוח קשרים ושיתופי פעולה בינלאומיים.

במסגרת הכנס חולקו פרסים בסך 1,000 כל אחד לשישה דוקטורנטים מצטיינים: אפרת שימרון מהטכניון, ירדן שרון מאוניברסיטת בן גוריון, סיוון ניר מהאוניברסיטה העברית, רננה סבי מאוניברסיטת תל אביב, בן-ציון אמוייב מהאוניברסיטה העברית ושירה רוט מאוניברסיטת בר-אילן. את הפרסים העניקו פרופ' זילברמן ופרופ' דפנה ויס מהטכניון, יו"ר הוועדה המדעית באיגוד.

המארגנים הודו לעיריית חיפה התומכת בכנס וללילך לורבר מהפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון, שהובילה את ארגון הכנס הנוכחי
.


 


 

האינדקס המרכזי
18,918 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 23
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 422
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 265
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 16
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1044
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1217
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 632
   
פרחי באך 41
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 433
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   


אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459   דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com   כתובת: בן חור 14 באר שבע   הצהרת נגישות   רישום ניוזלטר   אודות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר לנו לפעול ולהפעיל את האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתכם מהשימוש בו, אנו עשויים להשתמש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, על מנת שנוכל לעשות זאת, אנו נדרשים לאישורכם והסכמתכם | היה ואם אין רצונכם להתיר לנו להשתמש בכלים אלו, הנכם נדרשים להפסיק באופן מיידי שהייתכם-שימושכם באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ניתן לפנות אלי באמצעות צור הקשר שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN