ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - הטכניון 13-03-2019
ללא הגבלה  - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות מרחיב את שורותיו ומזמין אתכם להצטרף אל 18,902 חברי קהילת העסקים ונותני השירות שבאתר - ההרשמה חינם !


 
  Beta
 
ללא  1  הגבלה
אתר   החדשות   המרכזי    לנכויות    ומוגבלויות
דוא"ל:    hermon.tikshoret@gmail.com


 
1
 בקרוב "מבט אחר" - המגזין של המשפחות המיוחדות    
אודות  דואר אדום    פרסום באתר
 

 
מצטרפים עכשיו לאינדקס הכתום - לחצו כאן 
1
אוכל ותזונה   |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה   |   חוק ומשפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  מכון פויירשטיין   |  עמותת  "אתגרים"
1
 עמותות וארגונים  מחלקות רווחה  |  טפסים - המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים - המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות  |  אודות  |  צור קשר |  פייסבוק |  דוא"ל

1
חוקרים בטכניון פיתחו חלקיקים ננומטרים חדשים לסימון תאים עבור דימות MRI ומיקרוסקופיית אור

הטכנולוגיה החדשה תסייע במיפוי תאי עצב במוח ובזיהוי תאי סרטן


מערכת, 13/03/2019, צילום: דוברות הטכניוןפרופ' לילך עמירב
 

צוות מחקר בין-תחומי מהטכניון פיתח חלקיקים ננומטריים שישפרו את איכותן של סריקות מוח. זאת באמצעות שילוב סריקת MRI וצילום במיקרוסקופיית אור. החוקרים, כולם חברי המכון לננוטכנולוגיה ע"ש ראסל ברי (RBNI), הם פרופ׳ לילך עמירב מהפקולטה לכימיה ע״ש שוליך וד"ר שי ברלין ופרופ' איתמר קאהן מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט. תפקיד מרכזי בעבודה מילאו ד״ר סנדיפ פהרי ושונית אולשקר, דוקטורנטית במעבדתו של ד"ר ברלין.   

סריקת רקמות ביולוגיות ב-MRI (דימות תהודה מגנטית) היא טכנולוגיה לא פולשנית שחוללה מהפכה בעולם הרפואה, שכן היא מציגה תמונה נרחבת ועמוקה של רקמות, של איברים ואפילו של הגוף השלם. חסרונה בכך שהיא אינה מספקת רזולוציה גבוהה ברמת התא הבודד. מיקרוסקופיית אור, לעומת זאת, מסוגלת לספק רמת הפרדה גבוהה, ברמה של תאים בודדים, אך היא מחייבת חדירה לתוך הרקמה.

על רקע זה פועלים צוותי מחקר ברחבי העולם על פיתוח טכנולוגיה שתשלב בין ה-MRI למיקרוסקופיית האור, כך שהתוצר המתקבל יהיה תמונה רחבה בהפרדה גבוהה. בסריקת מוח, לדוגמה, יאפשר המיקרוסקופ מיפוי של תאים בודדים ואילו ה-MRI יספק את תמונת המוח השלם. שילוב יעיל בין שתי הטכנולוגיות, הנקרא סריקה דו-מודאלית (in vivodual-modal imaging), יעניק לחוקרים ולרופאים את הטוב שבשני העולמות.

שילוב זה הוא אתגר טכנולוגי מורכב מאוד, ולכן נדרש לפתרונו שיתוף פעולה בין-תחומי המשלב יכולות בתחומים רבים ובהם כימיה, ביולוגיה מולקולרית ותאית, פיזיקה של MRI ומדעי הרפואה – שיתוף שהושג לאחרונה בצוות המחקר הטכניוני. לדברי פרופ' עמירב, "האתגר המרכזי היה פיתוח וייצור של חלקיקים המסוגלים לשמש כסמנים דו-מודאליים, כלומר חלקיקים ה'צובעים' תאים בסיגנל שאפשר לראות באמצעות מכשיר MRI ומיקרוסקופ אור בעת ובעונה אחת." לדברי פרופ' עמירב, פתרונות שנבחנו בעבר בעולם כללו ניסיונות לחבר חלקיקים מסוג תחמוצת הברזל, שאותם אפשר לדמות ב-MRI, לחומרים פולטי אור שאפשר לראות במיקרוסקופ האופטי. הבעיה היא שחיבור ישיר של שני החומרים זה לזה מביא לאובדן פליטת האור וכך מנטרל את הסמן למיקרוסקופ האור. פתרון חלופי שהוצג לאחרונה כלל מאגד של חלקיקים רבים (הן סמנים ל-MRI והן סמנים למיקרוסקופ האור). למרות הצלחה מסוימת במימוש התכנון הזה, גודלו של המאגד מגביר את רעילותו, מגביל את החדרתו לרקמות ביולוגיות שונות ועלול להשפיע במידה רבה על משך שהותו ברקמה או בתא (כלומר הזמן בו ניתן לבצע את הדימות).

בשני מאמרים שפורסמו לאחרונה מסכם צוות המחקר הטכניוני את הצלחתו בפיתוח חלקיקים ננומטריים המשמשים כסמנים דו-מודאליים אפקטיביים העונים על הצורך האמור. גודלו של כל חלקיק הוא כ-10 ננומטר והוא מורכב מכדור חלול של תחמוצת ברזל שבתוכו צף חלקיק פולט אור. מבנה זה המזכיר ביצה, עם מעטפת חלולה ובתוכה ליבה, מונע מגע ישיר בין החומרים השונים וכך מאפשר שמירה על התכונות של כל אחד מהמרכיבים, ובפרט שומר על פליטת האור החיונית לדימות במיקרוסקופ האופטי.

במאמר הראשון, שהתפרסם בכתב העת Chemistry of Materials, הציגו פרופ' עמירב ופרופ' קאהן את החלקיק הזעיר ואת ישימותו הביולוגית. כעת, בעקבות הצטרפותו של ד"ר ברלין למחקר, נוסף לחלקיק המרכיב הביולוגי. במאמר הנוכחי, שהתפרסם בכתב העת Frontiers in Neuroscience, מציגים השלושה דימות דו-מודאלי בתאים חיים ואת ההתקדמות הניסויית שהושגה בחודשים האחרונים.

"לאחר הפיתוח המוצלח של חלקיקים דו-מודאליים זעירים, כלומר חלקיקים הניתנים לקריאה ב-MRI ובמיקרוסקופ אור, הוספנו להם זהות ביולוגית," מסביר ד"ר ברלין. "זאת באמצעות ציפוי החלקיקים במעטפת ביולוגית המאפשרת את החדרתם לתוך התא. במילים אחרות, יצרנו ישויות שיודעות לנווט לתוך תאים, ובעתיד נוכל להתאים את המעטפת כך שתאפשר לסמן תאים ספציפיים. החלקיקים הדו-מודאליים שיצרנו נצפים במיקרוסקופ אופטי וב-MRI, וגודלם המזערי מקנה להם יתרון בולט נוסף: הם יודעים לחדור לתאי יעד ולהצטבר בהם, תכונה המאפשרת לנו לסרוק אותם סלקטיבית ב-MRI ובמיקרוסקופ אופטי במשך זמן ממושך."

המחקר, מציינים החוקרים, עדיין בעיצומו. המאמרים הנוכחיים מציגים הוכחות היתכנות לגבי תפקוד החלקיקים, התאמתם הביולוגית ויכולתם לחדור לתאים, ובמיוחד לתאי סרטן ועצב. קבוצות המחקר ממשיכות לשקוד על תכנון ופיתוח של חלקיקים רב-תכליתיים חדשים ומשוכללים ועל אופני החדרתם לתאים באופן ממוקד וסלקטיבי. לדברי ד"ר ברלין, "כדי לסמן את תאי היעד כך שהחלקיקים שלנו ינווטו אליהם אנחנו מפתחים דרכים חדישות לסימון תאים נבחרים בווירוסים מהונדסים, כך שבאותם תאים תוביל ההדבקה הוויראלית לביטוי של 'חלבון אנטנה' שימשוך ויקלוט את החלקיקים ויאפשר דימות ממושך וספציפי."

אף שטווח היישום הפוטנציאלי עצום, צוות המחקר המשותף מתעניין בעיקר במוח. "במוח," מסביר פרופ' קאהן, "יש מיליארדי תאים מסוגים שונים: תאים מעוררים, תאים מדכאים ותאי תמיכה. לכן חשובה היכולת שלנו להבדיל בין אוכלוסיות תאים שונות. לשם כך חיוני לסמן באופן מובחן תאים הקשורים למחלת ניוון עצבי כלשהי, פרקינסון לדוגמה. החלקיקים הרב-תכליתיים שפיתחנו יאפשרו זאת. נסמן את אוכלוסיית התאים הספציפיים, נשגר אליהם את החלקיקים שלנו ונעקוב אחריהם לאורך זמן באמצעות הניטור הכפול שלנו ב-MRI ובמיקרוסקופיה."

הטכנולוגיה החדשה עשויה לסייע גם בזיהוי תאי סרטן ובטיפול בהם. "אם נגרום לתאי הסרטן לבטא את אותו חלבון אנטנה," אומר ד"ר ברלין, "החלקיקים שלנו יצטברו בהם וכך נוכל לזהות במדויק את מיקום תאי הסרטן בסריקת MRI ולתקוף אותם באופן מדויק."
 
המחקר נערך במסגרת המכון לננוטכנולוגיה ע"ש ראסל ברי (RBNI) והמרכז הבין-תחומי למדעי החיים וההנדסה ע"ש לורי לוקיי, ומומן על ידי הקרן הלאומית למדע (ISF), מכוני הבריאות האמריקאים (NIH), קרן אדליס ומרכז פרינס לחקר מחלות ניוון עצבי.

למאמר המלא ב- Frontiers in Neuroscience לחצו כאן
.
החלקיק הדו-מודאלי מורכב מכדור חלול של תחמוצת ברזל (באפור) שבתוכו צף חלקיק פולט אור (באדום)
 


 
 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1203
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 

 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה רישום לאינדקס

 
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:
 
  פקס:
153-53-79-88-99-6
דוא"ל:
hermon.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות ל:"חרמון תקשורת".