תחזית מזג האוויר 25-10-2020:  טבריה  33-19  ירושלים  28-19  ים המלח 33-25  מצפה רמון 27-18   צפת  27-19   חיפה  31-21   תל אביב  29-20  באר שבע  30-18   אילת  33-22 
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1
רק בריאות: כך תזהו סימנים מדאיגים אצל ילדים

מרבית ההורים מתמודדים בהצלחה עם מחלות ילדים שכיחות מגוונות. אך אלו תסמינים עלולים להצביע על בעיה חמורה, אשר מחייבת בדיקה או טיפול דחוף? כל המידע לפניכם


דבי רייכמן, 05/07/2017, צילום: shutterstock

 
 
כל הורה רוצה לשמור ולהגן על ילדו בצורה הטובה ביותר. כולנו מכירים את ההנחיות הבסיסיות בכל הנוגע לרפואת ילדים – לפנות באופן דחוף לרופא אם תינוק מתחת לגיל 3 חודשים סובל מחום מעל 38 מעלות, וכן הלאה. אך ישנם גם סימנים שעלולים להופיע אצל תינוקות וילדים, ואשר אינם מוכרים לרוב ההורים. עשינו לכם סדר: אלו סימנים עלולים להעיד על בעיה שדורשת בדיקת רופא מידית? ומתי צריך למהר למיון? הרשימה שלפניכם אמנם אינה מלאה, אך היא יכולה לתת לכם סימנים ראשונים לצורך בבדיקה.

הקאות בקשת

זוהי אחת מן האזהרות השכיחות והמוכרות למרבית ההורים. תינוקות רבים נוטים לפלוט עודפי אוכל ואף להקיא מידי פעם, ולרוב מדובר בתופעה טבעית שאינה מסוכנת, או בזיהום ויראלי שכיח. אך אם התינוק מקיא בקשת, הדבר עלול להצביע על בעיות חמורות, ולכן יש לפנות באופן מידי לבדיקת רופא.

הקאות בקשת עלולות להצביע על לחץ תוך מוחי מוגבר, שנובע מחבלה, מגידול או מדימום תוך מוחי; או על פילוריק סטנוזיס, שהוא חסימה בשסתום הקיבה – תופעה שמופיעה בעיקר אצל תינוקות בסביבות גיל חודש.

מתן שתן מרובה

תינוקות אמורים לתת כ-24 מ"ל שתן ביממה, וילדים – כ-12 מ"ל ביממה. מבוגרים, לעומת זאת, אמורים לתת בין חצי ליטר ועד 2 ליטרים של שתן ביממה. בכל מקרה של מתן שתן בכמות מרובה יותר, יש לפנות לבדיקה, משום שהתופעה, אשר מוכרת בשם "פוליאוריה", עלולה לרמז על מגוון רחב של מחלות. את רובן ניתן לאשר או לשלול בבדיקה פשוטה ומידית במרפאה.

שתן מרובה עלול להצביע על סוכרת, אשר עלולה להופיע בכל גיל – אף שלרוב היא מופיעה סביב גיל 10. תסמינים נוספים של סוכרת הם צימאון רב, ירידה חדה במשקל, עייפות חריגה ועוד; שתן מרובה עלול להצביע גם על צריכה של משקאות עתירי קפאין; על מחלות אנדוקרינולוגיות אשר קשורות בהפרעות הורמונאליות, כמו מחלת אדיסון, פעילות יתר של בלוטת התריס, תסמונת קושינג ועוד; או על תופעות אחרות, כמו הפרעות נפשיות מסוימות, צריכת יתר של ויטמין B או C, הרעלה מתרופות שונות, ועוד.

שלשול עם דם

שלשול הוא תופעה נפוצה אצל תינוקות, כמו גם אצל ילדים ומבוגרים. לרוב הוא נובע מחיידקים במזון, או מווירוס כלשהו. בדרך כלל הטיפול הדרוש היחיד הוא שתייה מרובה למניעת התייבשות, כאשר לעיתים יש צורך במתן של תוספת מלחים בעקבות איבוד הנוזלים הרב. אך כל זאת, כאשר מדובר בשלשול רגיל. אם השלשול מעורב בדם, זהו סימן אזהרה משמעותי אשר מחייב התייעצות דחופה עם רופא.

שלשול דמי עלול להצביע על אלרגיה למזון כלשהו, והוא ייפסק כאשר ייערך שינוי בתזונה; על צליאק – רגישות לחלבון הגלוטן שבחיטה ובשיפון, אשר פוגעת במערכת העיכול; על מחלת מעיים דלקתית כמו קרוהן או קוליטיס; או על זיהום כלשהו, כמו סלמונלה, שיגלה וכדומה. במקרה כזה יש להקפיד על היגיינה ועל שתייה מרובה, ולרוב אין צורך בטיפול תרופתי.

קוצר נשימה

קוצר נשימה אצל תינוקות וילדים מתרחש לעיתים קרובות, בעיקר בעונת החורף ועונות המעבר. לרוב, הטיפול מתמקד באינהלציה ובשימוש בתמיסת מלח להקלה על הנשימה. אולם אם קוצר הנשימה נעשה חריף ומתמשך, או אם הוא מלווה בחום גבוה, יש לפנות בדחיפות לרופא. חשוב לשים לב במיוחד להגברה של קצב הנשימות: מבוגרים נושמים כ-20 נשימות לדקה, ואילו תינוקות וילדים – כ-40 נשימות לדקה. קצב נשימות מוגבר, הופעה של שפתיים כחולות או של בליטה בחזה, או לחילופין קצב נשימות מועט שנובע מהתעייפות של הילד – כולם מחייבים פנייה מידית לחדר מיון.

ארגמנת

ארגמנת ידועה ברפואה גם כ"פורפורה". הכוונה היא לנקודות אדומות המופיעות על העור, כתוצאה מדימום של כלי דם קטנים מתחת לשטח העור. אפשר להבדיל בין ארגמנת לבין פריחה רגילה באמצעות לחיצה על העור: בפריחה רגילה, הנקודות האדומות נעלמות בלחיצה. בארגמנת, הנקודות האדומות נותרות ברורות גם בלחיצה. אם מופיעה פורפורה – חשוב לפנות בדחיפות לרופא. הדבר חשוב במיוחד אם הנקודות מופיעות בחלל הפה, משום שהן מעידות לעיתים קרובות על סכנה משמעותית של דימום.

ארגמנת עלולה להצביע על מספר סוגים של בעיות חמורות, כמו למשל זיהומים קשים, כמו מנינגוקוקסמיה ועוד; תרומבוציטופניה, שהיא ירידה משמעותית במספר טסיות הדם אשר אחראיות על קרישת הדם, מה שגורם לדימום פנימי (עלול להופיע כתוצאה מפגיעה במערכת החיסון, מטיפול תרופתי, ממחלת הסרטן או ממחלות אחרות); או הנוך שונליין פורפורה – מחלה שגורמת להיווצרות של דלקות בכלי הדם, לדימום פנימי ולכאבי בטן, דלקות מפרקים ובעיות בתפקודי הכליות.

חבל טבור שלא נשר

השארית של חבל הטבור אשר נותרת מחוברת לגופו של התינוק נושרת בתוך כ-4 שבועות מהלידה לכל היותר. אם חבל הטבור אינו נושר לאחר חודש מהלידה, הדבר עלול להצביע על מחלה נדירה ומסכנת חיים. המחלה נקראת LAD, ומתבטאת בליקוי בתפקוד של הנויטרופילים – אחד מן הסוגים של תאי הדם הלבנים.

מרפס לא תקין

כל תינוק נולד עם מרפס – רווח בין עצמות הגולגולת. המרפס נועד לאפשר למוח לגדול כראוי. המרפס האחורי נסגר עד לגיל 4 חודשים בערך, והמרפס הקדמי נסגר עד לגיל 18 חודשים. בדיקה של המרפס מאפשרת זיהוי של מגוון סוגים של בעיות. במקרים מסוימים, למשל, המרפס הקדמי נסגר בשלב מוקדם יותר, לפני גיל 18 חודשים. לרוב הדבר אינו מהווה בעיה, אך יש להביא את התינוק למעקב אצל רופא ילדים, על מנת לוודא שהסגירה המוקדמת אינה יוצרת בעיה בהתפתחות המוח. כאשר המרפס שקוע, דבר שניתן להבחין בו במישוש – הדבר מצביע בדרך כלל על התייבשות של התינוק – במיוחד אם הוא מלווה בהקאות, בשלשולים או במתן שתן מועט מהרגיל. אם המרפס תפוח, הדבר מעיד בדרך כלל על עלייה בלחץ התוך-גולגלתי. כאשר התופעה מלווה בהקאות, בחום גבוה, בישנוניות או באי שקט – יש לפנות בדחיפות למיון. לעתים, מדובר בסימן לדלקת קרום המוח.

זעה מלוחה

זעה באופן כללי היא מלוחה, אצל ילדים וגם אצל מבוגרים. אבל רמה גבוהה מאד של מליחות בזעה עלולה להצביע על מחלות שונות. אפשר להרגיש מליחות בזעה כאשר מנשקים תינוק רגוע, שאינו מיובש, וחשים בטעם מלוח.

זעה מלוחה עלולה להצביע על סיסטיק פיברוזיס – מחלה תורשתית שבה נוצרת פגיעה בבלוטות המפרישות, מה שיוצר זיהומים, קוצר נשימה, זיעה שמכילה כלור ונתרן ועוד תופעות קשות רבות; צליאק – רגישות של הגוף לחלבון הגלוטן שבחיטה ובשיפון; או מחלת אדיסון, שהיא למעשה תת פעילות של בלוטת יותרת הכליה, אשר גורמת להפרשת יתר של מלחים.

אוזן מזדקרת

כאשר האוזן נעשית זקורה, הדבר עלול להוות סימן לזיהום מסוכן שדורש טיפול מידי.

אוזן זקורה עלולה להעיד על מגוון תופעות, כמו למשל עקיצה פשוטה שאינה דורשת טיפול מיוחד; אבצס – פצע מוגלתי, בו ניתן לטפל בדרכים שונות בהתאם להוראת הרופא; הגדלה של בלוטות הלימפה – אשר דורשת בעיקר מעקב צמוד, כדי לוודא שהבלוטה אינה גדלה עוד יותר; או מסטואידיטיס – סיבוך שנוצר מדלקת באוזן התיכונה שהתפשטה אל העצם שמאחורי אפרכסת האוזן. לרוב, סיבוך זה מופיע עם תופעות נוספות כמו חום וצמרמורות, ויש לטפל בו באופן דחוף על מנת למנוע השלכות כמו זיהום חמור בדם, דלקת קרום המוח או שיתוק של עצב הפנים.

חבורות

כל ילד נחבל לפעמים. אבל עם החבורות על עורו של התינוק או הילד מסודרות בצורה מוגדרת, יש לבדוק חשד להתעללות. במקרים כאלה נפוץ, לצערנו, לראות חבורות עגולות – כתוצאה מכוויית סיגריה; חבורות בצורת פס ישר, כתוצאה ממכה בחגורה וכדומה; חבורות בצורת משולש, כתוצאה מכוויית מגהץ; או חבורות בצורה של כף יד.

עיניים לבנות

בתופעה המיוחדת הזו תוכלו להיתקל לא במבט על הילד עצמו, אלא דווקא בתמונות שלו. בוודאי נתקלתם לא פעם בתופעה של עיניים אדומות שמופיעות בתמונות, כתוצאה מהחזר האור מן המצלמה. אך ישנם מקרים שבהם העיניים שבתמונה נראות דווקא לבנות. זוהי תופעה נדירה, אשר ידועה בשם "לויקוקוריה", ואשר עלולה להצביע על סוג קשה של סרטן, או על בעיות אחרות. אם נתקלתם בתופעה כזו בתמונה, פנו באופן דחוף לרופא עיניים. אמנם, יילודים כיום עוברים בדיקה לאחר הלידה, על מנת לזהות בעיה כזו בשלב מוקדם. אך התופעה עלולה להופיע גם בשלב מאוחר יותר של החיים, לכן חשוב לבדוק את העניין בדחיפות.

עיניים לבנות או "עיני חתול" עלולות להצביע על קטרקט – עכירות של עדשת העין, אשר מופיעה בעיקר בגיל מבוגר או אצל סכרתיים, אך עלולה להופיע גם בעקבות הפרעת תזונתית, חבלה בעין, חשיפה לשמש או נטייה מולדת; על רטינובלסטומה – גידול סרטני ברשתית, שהוא אמנם נדיר יחסית, אך קיים, אשר לרוב מתרכז רק בעין, אך עלול להתפשט לאורך עצב הראייה ולהגיע עד למוח; או על צלקת בקרנית, אשר עלולה להיגרם בעקבות חבלה כלשהי בעין
.


 


 
 
1
    גולשים באתר 135,335    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
גלידות נסטלה מבקשת לעדכן את הציבור כי בעקבות תלונות צרכנים נמצא כי בשלגון גומיגם, המסומן כעשוי להכיל חלב, נמצאו בפועל מוצקי חלב בכמות מועטה. מדובר בשלגון גומיגם, גלידות נסטלה, 90 גרם, מאצווה מספר Lo0259 (מהשעה 18:00), Lo260, Lo266,Lo266A בעלת תאריכי תפוגה 15/03/22, 16/03/22, 22/03/22 "

התקבלה הודעה תן חיובי לכלבת שנתפס בקיבוץ שדה נחמיה, בגליל העליון. לא ידוע על בני אדם שנחשפו לו. אנו מבקשים מכל מי שהיה במגע או שבעלי החיים שברשותו באו במגע באזור האירוע עם בעל החיים הנגוע או בעל חיים משוטט, בין התאריכים 7.10.2020 עד 21.10.2020 כולל, לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות בצפת, טלפון 04-6994257, 04-6994200, או ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו, לשם שקילת הצורך למתן טיפול מונע להם.

דוברות מד"א : בשעה 09:02 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על רוכב אופנוע שנפצע במהלך רכיבה בשטח סמוך לצומת מבוא מודיעים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שערי צדק גבר כבן 35 במצב בינוני עם חבלות בגפיים. נדב

 
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת נח ו' מרחשון התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: חדשות הבריאות
לייבסיטי - בניית אתרים