תחזית מזג האוויר 23-10-2020: אתר החרמון 16.5 פסגות הגולן 21.5 הרי הגליל 23.1 הרי המרכז 21.8 הרי ירושלים 23 החוף המרכזי 23.8 צפון הנגב 19.5 ים המלח 27.8 אילת 26.3 
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1
אוכל ותזונה

המוצרים שמתחפשים למזון בריא: כך מטעים אתכם יצרני המזון

יצרני המזון מנסים לנצל את המודעות הציבורית לחשיבותה של תזונה בריאה - בכך שהם מצמידים למוצרים שלהם מסכה של בריאות. לקראת פורים קורעים את המסכות מהמוצרים וחושפים מה באמת עומד מאחורי תווית כמו "דל שומן" או "בתוספת אומגה 3"

מעיין כפיר, 10/03/2017
, צילום: shutterstock

 

 


אתם אולי מתחפשים רק בפורים, אבל מוצרי המזון שאתם רואים על מדפי הסופרמרקט – מתחפשים בכל ימי השנה. בעידן שבו המודעות לתזונה בריאה עלתה מאד, יצרני המזון מנסים לרכוב על הטרנד הזה. אבל במקום לייצר מוצרים בריאים באמת, רובם פשוט מעדיפים לנסח את הכתוב על האריזות כך שתחשבו שמדובר במזון בריא. הנה רשימה של ההטעיות הנפוצות ביותר שמנסות לשכנע אתכם בלי ביסוס שמדובר במוצר עם יתרונות ייחודיים לבריאות.

1. ''מיוצר מחומרים טבעיים בלבד''. חכו רגע, וקראו את רשימת חומרי הגלם המלאה. כן, המוצר הזה טבעי לגמרי, אבל זה לא מונע ממנו להכיל בעיקר סוכר, שמן, וקמח לבן. ''טבעי לגמרי'' אינו בהכרח בריא: גם הרעל ארסניק, אחרי הכל, הוא חומר טבעי לגמרי.

2. ''דל שומן''. אם התווית מנסה לשכנע אתכם שהמוצר דל בשומן, או ''מופחת-שומן'', קרוב לוודאי שהוא עשיר במשהו אחר: בסוכר. אופנת המוצרים דלי השומן התחילה לפני כמה עשורים, כאשר רופאים האשימו בעיקר צריכת שומן מופרזת בהתפתחותן של מחלות לב. היום הרופאים כבר לא כל כך בטוחים באשמתו של השומן: אבל כן בטוחים לגמרי שלא יצא שום דבר טוב מהכמויות המסחריות של הסוכר שהוכנסו לעוגיות דלות השומן, פשוט כדי שיהיה להן קצת טעם.

3. ''ללא תוספת סוכר''. מוצרים כאלה מתחלקים לשתי קטגוריות: כאלה שבאמת לא הוסיפו להם סוכר, כי בטבעם הם מתוקים מספיק (תרכיז תפוחים טבעי, למשל, מכיל שפע של סוכר טבעי מהתפוחים), ומוצרים שהוסיפו להם ממתיק מלאכותי. רוב הממתיקים האלה התגלו כבר כמזיקים לבריאות. אבל גם אם אתם לא מודאגים מהטווח הארוך – שימו לב שמי שצורך בלי הגבלה מהממתיקים הללו (''זה לא סוכר!) עלול למצוא עצמו עד מהרה לוקה בשלשול.
 

 

 
4. ''ללא גלוטן''. מוצרים ללא גלוטן הם צורך חיוני לאנשים הרגישים לגלוטן. עבור שאר האוכלוסייה, עם זאת, לא הוכח שמוצר ללא גלוטן בריא יותר ממוצר מקביל עם גלוטן. לעיתים קרובות דווקא ההפך הוא הנכון, שכן המוצר עם הגלוטן מכיל יותר סיבים תזונתיים. אז למה התווית הזו החלה לצוץ בכל מקום? כי היא אופנתית, זה הכל.

5. ''מכיל פרי אמיתי''. מוצרים רבים (יוגורטים למשל) מתפארים בכך שהם מכילים ''פרי  אמיתי'' או ''מחית פרי אמיתי''. אבל אל תצפו למצוא בתוך המוצר את הפירות הגדולים והצבעוניים שמצולמים על האריזה: מוצר עם תווית כזאת יכול להכיל כמות מינימלית של פרי, ובהחלט לא יכול להיחשב כ''ארוחת פירות''. רוצים לדעת עד כמה הכמות קטנה ביחס לכל המוצר? יש חברות נדיבות שיכתבו לכם את האחוזים בדיוק, אבל אם המידע הזה לא מופיע על האריזה, פשוט בדקו את רשימת חומרי הגלם. ככל שהפרי רחוק יותר מראש הרשימה, כך שיעורו במוצר קטן יותר.

6. ''בתוספת אומגה 3''. קיימים שלושה סוגים של חומצות שומן אומגה 3. EPA, DHA ו-ALA. לא כל השלושה שווים לטובה: רק שני הסוגים הראשונים הוכחו כחיוניים לבריאות הלב והמוח. אם אתם רוצים לצרוך את החומצות הללו, ההימור הטוב ביותר שלכם הוא לאכול דגים.

מה זה אומר כשמוצר שלא מכיל שום שמן דגים מתיימר להכיל אומגה 3? הוא מכיל את הסוג השלישי, ALA, שאינו מועיל במיוחד. בדרך כלל החברה משיגה את האפקט הזה בכך שפיזרה במוצר מספר זרעי פשתן. אז כן, יש פה אומגה 3 – אבל זו לא האומגה 3 שאתם צריכים.
 
 


 
7. ''דיאט'' או: ''דל קלוריות''. גרסאות דיאט של מוצרים מכילות שפע של ממתיקים מלאכותיים, כמו סוכרלוז, אספרטיים, ועוד. לא רק שהממתיקים האלה מזיקים בפני עצמם, אלא שתווית ה''דיאט'' לא מבטיחה למשל שהוסרו מהמשקה חומרים מזיקים מאד אחרים, כמו חומצה פוספורית. החומצה הזו מצויה במשקאות מוגזים וידועה בכך שהיא שוחקת את השיניים והעצמות.

8. ''אורגני''. מוצר המיוצר ממרכיבים אורגניים הוא אכן מומלץ – כל עוד אתם יודעים מה מקורם של הרכיבים האלה. מספר גדל והולך של מוצרים מעובדים ותוספי מזון אורגניים בשוק הבינלאומי משתמש בחומרי גלם המגיעים בסין, ויבול אורגני סיני גדל כמעט תמיד בשדות שסובלים מזיהום מתכות קשה ולפיכך מכילים כמויות עצומות של כספית או עופרת. מוצר כזה הוא אולי אורגני, אבל הוא גם די רעיל.

9. סוכר בתחפושת. לא מדובר אמנם בכיתוב על התווית, אבל זו הטעייה נפוצה שמתחבאת ברשימת חומרי הגלם. לסוכר יש כשישים שמות! אם היצרן רוצה להטעות את הצרכנים כל מה שהוא צריך לעשות הוא להשתמש באחד השמות הנרדפים של הסוכר: גלוקוז, פרוקטוז, מלטודקסטרין או דקסטרוז, למשל. אם הוא רוצה להישמע ממש טבעי הוא עשוי לרשום: ''מייפל'', ''סוכר דמררה'' או ''סירופ תירס''. צר לנו לבשר: כל אלה סוכרים, והם אולי מוסיפים טעם למוצר, אבל ממש לא מוסיפים לכם בריאות.

10. כשרות. כן-כן. זו דווקא בעיה שאינה נפוצה בישראל, אבל היא נפוצה מאד בעולם, ולכן היא נכללת ברשימה זו. לא תאמינו כמה גויים גמורים קונים רק מזון עם הכשר מתוך אמונה שהוא בריא יותר! תעשיית הכשרות אמנם נהנית מכך, אבל מפעם לפעם היא נאלצת שוב ושוב להבהיר: לא, ''כשר'' אין פירושו ''אורגני'', ''כשר'' אין פירושו ''לא מהונדס גנטית'', ו''כשר'' בכלל, אינו ערובה לערך התזונתי של המוצר...וגם את זה כדאי לזכור
.
 

בשיתוף אתר הידברות


 

 


 
1
    גולשים באתר 135,335    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
גלידות נסטלה מבקשת לעדכן את הציבור כי בעקבות תלונות צרכנים נמצא כי בשלגון גומיגם, המסומן כעשוי להכיל חלב, נמצאו בפועל מוצקי חלב בכמות מועטה. מדובר בשלגון גומיגם, גלידות נסטלה, 90 גרם, מאצווה מספר Lo0259 (מהשעה 18:00), Lo260, Lo266,Lo266A בעלת תאריכי תפוגה 15/03/22, 16/03/22, 22/03/22 "

התקבלה הודעה תן חיובי לכלבת שנתפס בקיבוץ שדה נחמיה, בגליל העליון. לא ידוע על בני אדם שנחשפו לו. אנו מבקשים מכל מי שהיה במגע או שבעלי החיים שברשותו באו במגע באזור האירוע עם בעל החיים הנגוע או בעל חיים משוטט, בין התאריכים 7.10.2020 עד 21.10.2020 כולל, לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות בצפת, טלפון 04-6994257, 04-6994200, או ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו, לשם שקילת הצורך למתן טיפול מונע להם.

דוברות מד"א : בשעה 09:02 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על רוכב אופנוע שנפצע במהלך רכיבה בשטח סמוך לצומת מבוא מודיעים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שערי צדק גבר כבן 35 במצב בינוני עם חבלות בגפיים. נדב

 
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת נח ו' מרחשון התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים