ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - הידברות 11-05-2017
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |  פלילי  |   רפואה משלימה    |   תזונה    |   חיפוש
1
"בטיפול אחד בשיטת EMDR אפשר לפעמים להתפטר מטראומה שמלווה את האדם שנים ארוכות"

שלוי ולדמן, פסיכותרפיסטית במקצועה, למדה טיפול בשיטת EMDR אחרי שנעזרה בה בעצמה כדי להתגבר על טראומה שחוותה. בראיון מיוחד היא מספרת על השיטה (שמוכרת ומומלצת על ידי גופים רשמיים), על האופן בו היא פותחת ערוץ תקשורת בין המוח השכלי והמוח הרגשי, ועל הבעיות שבהן מומלץ לטפל בשיטה הזו


מעיין כפיר, 11/05/2017, צילום: shutterstock

 
 
לפני כשמונה שנים, שלוי ולדמן, פסיכותרפיסטית במקצועה המתגוררת כיום בצפת, התנדבה להסיע אישה מהקהילה היהודית בארה"ב, בה חיה אז, אל הפסיכיאטרית שלה. הנסיעה הלוך עברה בלי אירועים מיוחדים, אבל הנסיעה חזור הפכה עד מהרה לסיוט. באמצע הנהיגה בכביש בין-עירוני רחב עם חמישה נתיבים, שלוי הבחינה שהנוסעת שלה מתקרבת אליה מאחור. היא התנפלה עליה, כמעט חנקה אותה, וצעקה עליה: 'תפסיקי להשתלט על השכל שלי!'. בניסים, ולדמן הצליחה להטות את ההגה ולעצור את המכונית בשוליים.

"כל האירוע הזה ארך דקות ספורות, אבל לא הצלחתי להשתחרר ממנו", מספרת ולדמן. "בכל פעם שמישהו התקרב אלי מאחור, אפילו אחד מהילדים שלי, התחלתי להילחץ".

עולם טיפולי הנפש לא היה זר לולדמן. כאמריקאית שעלתה לארץ בגיל 17, היא למדה תואר שני בסוציולוגיה קלינית בנוה ירושלים (תואר של אוניברסיטת צפון טקסס) והתמחתה בטיפול פסיכו-דינאמי שראתה בו הצלחה גדולה בטיפול במערכות משפחתיות. אבל שיטת הטיפול הזו, כך הרגישה, לא נתנה לה כלים להתמודד עם קושי הפוסט-טראומה שחוותה בעצמה.

"זה לא היה חדש לי, שהשיטות הפסיכו דינמיות לא עובדות טוב על כל דבר", היא מספרת. "היו לי מטופלים כאלה, שלא משנה כמה דיברנו ודיברנו, עדיין משהו נשאר תקוע וכואב, והם לא הצליחו להשתחרר ממנו".

כדי להשתחרר מהטראומה שלה, ולדמן החליטה ללכת לפסיכולוגית העובדת בשיטת EMDR. "דוד שלי היה מחלוצי המשתמשים בשיטה, ותמיד שמעתי ממנו סיפורים עליה. עכשיו החלטתי לבדוק אותה מקרוב על עצמי – וזה עבד מדהים. אחרי טיפול אחד כבר השגתי את היעד. אם עד אז הייתי רועדת בכל פעם שנזכרתי בחוויה על הכביש, עכשיו התחלתי להרגיש בכל פעם כזו כאילו אני בתוך בועה והשם מגן עלי מכל הצדדים. הצלחת הטיפול עוררה בי סקרנות והחלטתי ללכת וללמוד את השיטה בעצמי".

שיטת EMDR היא שיטת פסיכותרפיה שפותחה בסוף שנות השמונים על ידי ד"ר פרנסין  שפירו, על מנת לטפל בהשלכות שליליות וסימפטומים בעיתיים שאנשים חווים כתוצאה מאירועי חיים קשים מכל הדרגות. "כדי להבין איך השיטה עובדת, צריך לדעת קצת נוירולוגיה", מסבירה ולדמן. "במוח יש חלק שאחראי על חשיבה, תכנון וארגון, ויש את המוח הלימבי, הרגשי. התקשורת בין שני החלקים האלה לא ממש טובה. כשאדם סובל מפוסט טראומה, המוח הלימבי משדר לו לחץ וחרדות, בעוד המוח השכלי אומר לו 'תירגע, הכל בסדר!' אבל כמובן שהוא לא מסוגל להירגע ואז פשוט מרגיש שהוא מאבד שליטה ומשתגע.

"מה שעושים ב-EMDR זה לעבוד במגוון דרכים – תנועות עיניים, אוזניות, מכשיר רוטט  מיוחד, וכן הלאה – כדי לפתוח ערוץ תקשורת בין המוח הרגשי והמוח השכלי. זיכרונות טראומתיים לא מעובדים כמו זיכרונות אחרים – אנשים זוכרים ריחות, קולות, אבל לא מצליחים להעביר את הזיכרון עיבוד שכלי. בזכות פתיחת ערוץ התקשורת בין המוח הרגשי והמוח השכלי, סוף סוף נוצר עיבוד זיכרון כמו שצריך, והטראומה משתחררת. הרבה פעמים אנשים אומרים אחרי הטיפול שרק עכשיו הם מרגישים שהטראומה היא בעבר, ושהם כבר לא שם".

השחרור הזה יכול לעיתים בזמן קצר להפתיע – ולהחזיר על כנה אחרי טיפול אחד בריאות נפשית שסבלה זמן רב משיבושים, אומרת ולדמן. "פעם טיפלתי באישה אלמנה שבסך הכל היו לה חיים בריאים ושלווים – עד שאיבדה את בעלה בגיל 48. הוא מת מהתקף לב ממש לעיניה. חודש לאחר מכן היא התחילה לקבל התקפי חרדה. ב-11 השנים שחלפו מאז, היא נזקקה כל יום לתרופות, ועדין סבלה התקפי חרדה והתקשתה לצאת מהבית לבד. כשהיא הגיעה אלי, חזרנו למקרה, לכל התהליך שהיא עברה באותו יום, לשבעה, להתקף החרדה הראשון שתקף אותה בערב פסח כשהיא הבינה שהיא לבד עכשיו מול כל ההתמודדויות.  עשינו עיבוד לזיכרונות...וזהו. היא השתחררה לגמרי מהתקפי החרדה. אני שומרת איתה על קשר והיא תמיד מצהירה שהיא ממשיכה להרגיש טוב וההתקפים לא חזרו. היא שלחה אלי את כל החברות שלה מאז..."

דוגמה אחרת לשחרור טראומה שהעיקה על חיי היומיום היתה מטופלת שבעלה היה חולה סרטן לפני עשור. "מאז, כל פעם שמישהו בבית משתעל היא נכנסת לסרטים ובטוחה שהוא עומד למות", מתארת ולדמן. "אבל שוב – אחרי שני טיפולים בהם היא חזרה לטראומה של ימי המחלה ועיבדה אותם, החרדה הזו עברה לה לגמרי".
 


 
נשמע כמעט הוקוס פוקוס

"זה לא תמיד כל כך מהיר וקל", מדגישה ולדמן. "חוויה טראומתית קצרה קלה יותר לטיפול מחוויה טראומתית ארוכה, כמו התעללות של שנים. הנשים שבהן טיפלתי במהירות גם חוו את הטראומה כנשים בוגרות, כשעד אז חייהן היו יציבים וטובים. אם הטראומה נחוותה למשל בגיל הילדות, במיוחד אם היא כללה שבירת אמון כלפי דמות שהייתה אמורה להיות מקור לאמון, הטיפול בהחלט יהיה ארוך ומורכב יותר".

אבל אפשרי?

"אפשרי, בהחלט. אני עובדת עכשיו עם אישה מדהימה שכל חייה היו מסכת של קשיים. היא עברה התעללות ממש מגיל אפס. ואני עובדות כבר שלושה חודשים, וכולם אומרים לה שהיא אדם אחר. חזרו לה הביטחון העצמי ושמחת החיים, ולראשונה מזה שנים היא חזרה לעבוד. אז אמנם זה דורש יותר מטיפול אחד, אבל התהליך עדיין קצר בהרבה מטיפול קלאסי שידשדש שוב ושוב בכאב ולא בהכרח יצליח לנטל אותו בצורה כה יעילה".

השיטה מתאימה גם לילדים ולבני נוער?

"בהחלט. אצל בני נוער כמובן צריך שהם עצמם ירגישו את הקושי וירצו לפתור אותו...ואצל ילדים, במיוחד עם יש הורים תומכים ברקע, הטיפול בדרך כלל עובד מהר במיוחד".

שיטת EMDR, יש לומר, זכתה להכרה של ארגון הבריאות העולמי כשיטה לטיפול בפוסט טראומה, אחרי ששורה של מחקרים הוכיחו את יעילותה. בארצות הברית זו השיטה שאומצה על ידי ארגון יוצאי הצבא האמריקאי לטיפול בהלם קרב וטראומות נלוות, בעוד בארץ ארגון 'הצלה' מפנה הן את עובדיו והן את מטופליו להיעזרות על ידי השיטה הזו.

"לדעתי, יש לה גם מקור בחסידות", אומרת ולדמן. "כתוב בצוואת הריב"ש: "ולפעמים צריך להסתכל לכאן ולכאן כדי להדביק מחשבתו בבורא ית', מפני חומריות גופו שהוא מסך מבדיל על הנשמה". זה תואם את מה שאני רואה אצלי בקליניקה. כשאני שואלת אנשים: 'איך הייתם רוצים להרגיש כלפי מה שעברתם', הם אומרים שהיו רוצים להסתכל על זה באמונה, בדבקות בהשם שהוציא אותם מהחוויה הקשה הזו. אבל הם לא יכולים – כי המוח הלימבי תקוע...ואז תנועות העיניים מתגברות על 'חומריות הגוף' – המוח הלימבי ששולט על הנשימה, קצב הלב, העיכול – והם מעבדים את החוויה וזוכים לדבקות באלוקים, בדיוק כפי שרצו"
.

בשיתוף הידברות.


 

 


 
 
1
    גולשים באתר 132,966   
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
דובר מד"א, זכי הלר : בשעה 16:03 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון, על גבר שהתמוטט במהלך פעילות ספוטיבית ברחובות. חובשים ופראמדיקים של מד"א, העניקו טיפול רפואי ולאחר פעולות החייאה מתקדמות וממושכות, נאלצו לקבוע את מותו של גבר כבן 57. פאראמדיק מד"א יונתן טבקמן סיפר: "כשהגענו למקום, ראינו במגרש משחקים גבר כבן 57 מחוסר הכרה ללא נשימה וללא דופק, אנשים שהיו במקום החלו לבצע פעולות החייאה בסיסיות בתידרוך טלפוני של מוקד 101 של מד"א, הענקנו לו טיפול רפואי, וביצענו פעולות החייאה מתקדמות וממושכות, שכללו עיסויים, הנשמות ושוקים חשמליים, לצערנו לאחר כשעה נאלצנו לקבוע את מותו."
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת עקב י"ח אב התש"פ
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, הנני נדרש לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר שימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן  ADI GOLAN