lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1
שרגא שלכטר: "אנשים ניגשים לטיפול נפשי רק כשהסבל שהם חווים גובר על הפחד מפני הטיפול"

מרגישים קושי רגשי או נפשי? הייתם רוצים לגשת לטיפול, אך הפחד משתק אתכם? המטפל שרגא שלכטר מכיר זאת מקרוב, והוא ממליץ על מה שאפשר לעשות. וגם - מהו טיפול זוגי? ובמה הוא יכול להפתיע אתכם?


מיכל אריאלי, 19/06/2017, צילום: shutterstock

 

שרגא שלכטר
 
יעל, אישה צעירה, סבלה במשך שנים מאכילת יתר. זו לא הייתה הפרעת אכילה מוגדרת (כך בכל אופן אמרו לה המטפלים הרבים שהיא פגשה), אבל זה הפריע לה, מאוד, וכל דרך שהיא ניסתה לאמץ, כדי למצוא את הפתרון לא עזרה לה.
היא הייתה אוכלת ביום וגם בלילה, והיו תקופות בהן כמעט ולא הייתה הפסקה בין אכילה לאכילה. האכילה היוותה אצלה ככל הנראה מענה רגשי לכל מיני פחדים שחוותה או למצבים מלחיצים. בכל פעם שהיא הייתה חווה משהו לא נעים, זה הוביל אותה ישירות אל המטבח.
באחד הימים הגיעה יעל לטיפול אצל המטפל שרגא שלכטר, שהציע לה רעיון מאתגר – להביא גם את בעלה לטיפול.
"את הבעל?" יעל התפלאה, אך שלכטר חזר על המלצתו, ויעל מילאה אחר ההוראה. כשהבעל הגיע לטיפול התברר כי הוא עצמו מדוכדך מאוד. הוא לגמרי לא ראה את אכילת היתר של אשתו בעין יפה, ואף האשים אותה בכך שהיא אינה מצליחה לשלוט בעצמה.
ואז התחיל שלכטר את התהליך הזוגי, בו הוא איפשר ליעל לשוחח עם בעלה על הקשיים הרגשיים שלה, מבלי שהיא תחוש מאוימת. הבעל, לראשונה בחייו, התחיל להבין שלאכילת היתר יש בסיס רגשי וגם למד כיצד להאזין לאשתו. מאידך, גם יעל הצליחה להבין סוף-סוף מה מפריע לבעלה, ולדעת שגם הוא זקוק לתמיכה.
כך עם הזמן ובמהלך הטיפולים הם הפכו להיות חברותות לעולמותיהם הרגשיים, ובמקום להוות אויבים כשהעולם הרגשי של אחד סותר את עולמו הרגשי של האחר, הם הצליחו להוות עזר כנגדו.
 
השיטה הזוגית – הוכחה מחקרית כיעילה ביותר

ועל כך בדיוק מבוססת שיטת הטיפול של שרגא שלכטר, שיטה שאומרת – אל תטפל במטופל כשהוא לבדו, אלא תציע לו טיפול זוגי.
"במשך שנים הייתי מעניק טיפולים פרטניים", הוא מציין, "ואז, תוך כדי שטיפלתי בהרבה מאוד אנשים התמקצעתי גם בנושא הטיפול זוגי, והצלחתי להבין שזוהי אחת המתנות הגדולות ביותר שאדם יכול לתת לעצמו. אומנם מקובל להשתמש בטיפול הזה בעיקר כשמתעוררים קונפליקטים בין בני זוג ורוצים לטפל בשניהם, אבל מהניסיון שלי אני יכול להעיד שזהו טיפול שיכול לסייע מאוד גם כשיש מקרה פרטני בחיים של אחד מבני הזוג. כי ברגע שגם בן הזוג השני שותף לטיפול, הוא מהווה מעין עזר כנגדו ומוסיף לו כוח ותובנות. עצם ההשתתפות של בן הזוג השני בטיפול מעניקה לשניים מסגרת יציבה ובטוחה, באופן עמוק ושורשי. בסופו של דבר זה גם מקצר משמעותית את זמן הטיפול, ובוודאי מוסיף לאיכות שלו".

אבל אם לדוגמא אישה באה להתייעץ עם המטפל בגלל שיש לה קשיים בעבודה והיא מפוטרת שוב ושוב, איך זה יכול להתקשר לבעלה? מדוע גם הוא צריך להיות נוכח בטיפול?

"קונפליקטים מחוץ לזוגיות ישפיעו תמיד גם על קונפליקטים בתוך הזוגיות", פוסק שלכטר, "כמו שכבר ציינתי ואמרתי – אנחנו בני אדם ויש לנו עולמות רגשיים שבדרך כלל חוזרים על עצמם. לצורך הדוגמא – אם האישה מתקשה לבצע את המטלות שהבוס מכתיב לה, ייתכן שנראה מקרים דומים כאלו גם בבית, ביחסי הגומלין בינה לבין בעלה. לא ייתכן שדברים יתבטאו במקום אחד ולא במקום אחר. הדבר המעניין שנוכל לראות הוא שלפעמים, דווקא העבודה הזוגית תוביל בתחילה לשינוי בתוך הבית, וזה מה שיוביל גם לשינוי מחוצה לו".
ולדבריו של שלכטר, הטיפול הזוגי הוכח במחקרים גם כיעיל יותר, כאפקטיבי יותר וכקצר יותר מהטיפול הפרטני.

יש מקרים שבהם בכל זאת לא תמליץ על טיפול זוגי?

"כמעט ואין מקרים כאלו. ברוב המוחלט של המקרים טיפול זוגי יהיה יעיל מאוד, מלבד מקרים בהם בן הזוג לוקה במחלת נפש לא מטופלת ואז אין באפשרותו לסייע לעבודה הזוגית, או שסתם כך הוא לא מעוניין ולא חפץ ללוות את הטיפול. ההמלצה שלי במקרים בהם בן הזוג חושש ללוות את הטיפול היא להתחיל בטיפול פרטני ובדרך כלל עם הזמן נוכל לראות שבן הזוג השני בוחר להצטרף בהמשך".
ויש גם מקרים בהם הטיפול המומלץ אינו זוגי, אלא נעשה יחד עם חבר או עם בן משפחה אחר, ואפילו הופך להיות טיפול משולש. "פנו אליי פעם הורים של בחור שביקשו להתייעץ", מספר שלכטר, "ההורים שלחו אליי את בנם לטיפול בשל קשיים רגשיים שונים ומהר מאוד הבנתי שהיכולת שלי לעזור לו תהיה דווקא דרך ההורים. כי הרי הבחור גר בבית ורכיבים רבים במצב שלו מושפעים דרך יחסם של ההורים. כינסתי בסופו של דבר לפגישה את הבחור יחד עם הוריו והעבודה שיצרנו הייתה משולשת. כך הצלחנו להביא לשינוי משותף, מהשורש. אני מתרגש לספר שהשבוע הבחור התחתן בשעה טובה ומוצלחת. עמדתי וראיתי אותו תחת החופה, כשאני יודע שהטיפול שהוא עבר השפיע על כל החיים בבית הוריו ובעזרת ה' גם על הבית שהוא יקים. זה מרגש כל כך".
 
מצא את המטפל

אבל למרות שטיפול יכול להיות יעיל כל כך ולחלץ ממשברים ומקשיים, טוען שלכטר כי הוא נוכח לראות שוב ושוב שאנשים רבים נמנעים מלטפל בעצמם. במקרים אחרים מגיעים אליו מטופלים בשלב מתקדם מאוד של הבעיה, אחרי שחוו כבר סבל מתמשך.

ומה מונע לפי דעתך מאנשים לגשת לטיפול בזמן הנדרש?

"זה יכול להיות בגלל כמה גורמים", הוא משיב, "ראשית, טיפול הוא דבר יקר, בחלק מהמקרים אפילו יקר מאוד. אנשים מרגישים לעתים שמבחינה כלכלית אין להם אפשרות לאפשר לעצמם טיפול מקצועי, למרות שהיו רוצים. ידוע גם שטיפול עשוי להתמשך, והם שואלים את עצמם - איך ניכנס למסלול של טיפול מבלי שאנו יודעים מתי הוא יסתיים?
"בנוסף, כמובן שיש גם אנשים שמודעים לצורך שלהם בטיפול, אבל לא פונים למטפל כי הם חוששים מעצם הביצוע של הצעד הזה. בדיוק כמו שחולה חושש ללכת לרופא כשכואבת לו הבטן ולעתים דוחה את טיפול השיניים בגלל הפחד מהכאב. אנשים שזקוקים לטיפול נפשי מעדיפים לפעמים להמשיך לסבול מאשר להילחם בפחד".
ומתי בכל זאת הם ילכו לטיפול? שלכטר טוען שהדבר יקרה כאשר הסבל יהיה גדול יותר מפני הפחד. בשלב זה כבר לא יהיה אכפת להם מהבושה או מהחשש, אלא הם ירצו פשוט לטפל בעצמם". 
קיימים בשוק כל כך הרבה יועצים ומטפלים. איך נמצא את מי שמתאים לנו?

"זוהי שאלה לא פשוטה. כי בשונה ממחלות פיזיות, בהן ככל שיש לרופא יותר דיפלומות, כך סביר להניח שהוא מקצועי יותר, כאשר מדברים על מטפלים בתחום הנפש, קיימים כאלו שלמדו הרבה, אך בכל זאת היכולת שלהם לעזור מוגבלת. לכן, ההמלצה שלי היא כמובן לבדוק בראש ובראשונה שמדובר במטפל שלמד את סודות המקצוע והוא בקיא בהם, אבל לא להסתפק בכך, אלא להמשיך לדרוש ולבדוק אודות הניסיון שלו, לבקש לשוחח עם מטופלים ולדעת שגם במהלך הטיפול ייתכן שנגיע לרגע בו נחליט שהמטפל לא מתאים לנו, וזה בסדר גמור ומותר לעזוב וללכת לחפש מישהו אחר. זה לא קל בכלל ובהחלט לא פשוט, אבל כשאנחנו מדברים על הנפש שלנו חשוב מאוד שנפקיד את עצמנו בידיים הנכונות".
והבשורה הטובה היא לדבריו, שהטיפול, לאחר שנעשה אצל מטפל מקצועי, יכול רק להועיל. "כי הוא לא משפיע רק על מה שבגינו התכנסנו, אלא על כל רובד החיים שלנו", מסביר שלכטר, "הוא מסייע לתקשורת שלנו עם הסובבים וגם לקשר הפנימי שלנו עם עצמנו. אני לא מכיר אנשים שעברו טיפול מקצועי והתחרטו על כך"
.


 


 
 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: בשעה 09:58 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב דן על פועל שנחתך ממסור דיסק באתר בנייה ברחוב ליפסקי בתל אביב. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבי"ח איכילוב גבר כבן 60 במצב בינוני עם פציעה בחזה. טימור


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים