ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1
ילדים ומבוגרים שמגיעים לסף תהום בגלל הפרעת קשב לא מטופלת

למה חשוב כל כך לאבחן ילדים עם הפרעת קשב מוקדם ככל האפשר, מהם הסימפוטומים של הפרעת קשב לא מטופלת אצל מבוגרים, והאם הפרעת קשב בפני עצמה מעמידה את הילד או הנער בסיכון לנשירה? הרב אהרן לרנר, מטפל רגשי שמתמחה באימון לבעלי הפרעת קשב, הוציא מדריך עב כרס המכוון לציבור התורני - ועונה על כל השאלות הללו


מעיין כפיר, 20/02/2017, צילום: shutterstock

 
 

את הבחור בן ה-21 שהגיע אליו לפני כשנה, הרב אהרן לרנר לא ישכח לעולם. הרב לרנר, מטפל רגשי  שמתמחה באימון לבעלי הפרעת קשב וריכוז, קיבל שיחת טלפון מאימו של הבחור, שקבעה עבורו את התור. בטלפון, היא נשמעה כמו אישה חסידית מקהילה חרדית אדוקה ביותר. אבל כשבנה דפק על הדלת, הרב לרנר גילה שלפניו עומד צעיר בג'ינס וטריקו, עם עגיל באוזן. תוך דקות ספורות של שיחה התברר שהוא גם מכור קשות לסמים.

"התברר לי עד מהרה שהוא סובל מהפרעת קשב וריכוז שמעולם לא טופלה, והיא זו שגרמה  להידרדרות שלו. כששוחחתי עם ההורים שלו שוב וניסיתי להבין איך ילד חרדי מבית טוב מגיע למצב כזה, הם אמרו לי שאכן, הם לקחו אותו לטיפולים אצל שלל מטפלים אלטרנטיביים וניסו עליו מגוון של פתרונות – הם ניסו הכל, למעשה, חוץ מלקחת אותו לאבחון מקצועי ולהעניק לו את הטיפול הנכון לקשיים שלו".

כאבם של אנשים כמו הבחור הזה ומשפחתו הניע את הרב אהרן לרנר לכתוב ספר מונומנטאלי, בן 798 עמודים, על ADHD, המדריך המקיף ביותר מסוגו המכוון לציבור הדתי והחרדי. הספר, שיצא בהוצאת 'המודיע' ונמכר בכל חנויות הספרים החרדיות, מנגיש את הנושא לכל הורה ומחנך באופן מקיף ומקצועי. "התחלתי לכתוב מתוך תחושת שליחות. מסתובבים בינינו כל כך הרבה ילדים ומבוגרים שמגיעים לסף תהום בגלל הפרעת קשב לא מטופלת, ואנחנו לא שומעים את הצעקה שלהם לעזרה"
.
 להכיר ולהצליח ADHD - כריכת הספר
 
 איך נראה אדם מבוגר עם הפרעת קשב לא מאובחנת?
"זה אדם שחי בכאב מאד גדול. מגיעים אלי אנשים עם אינטליגנציה גבוהה וכוחות מיוחדים, שסובלים מאד בכל פן של החיים שלהם. לפעמים הם מטילים ספק בבריאות הנפשית שלהם, כי איך ייתכן שהם מתנהגים כך? לפעמים הם באמת מפתחים דיכאון וחרדה בגלל  החיים בצל הפרעת קשב לא מטופלת. חלקם אומרים שהם ממש פוחדים מעצמם – הם לא יודעים מה השטות הבאה שהם הולכים לעשות...הם לא מבינים למה הם לא מצליחים בכלום. יש להם יכולות אבל התחושה היא שהם כבולים באזיקים ולא יכולים להוציא אותן מהכוח אל הפועל. בציבור הדתי מתלווה גם לא פעם בעיה רוחנית לתחושות הזו: הם מפתחים רתיעה מלימוד תורה בגלל הקושי בריכוז שליווה אותם מילדותם, ובמקביל מפחדים שייענשו בעולם הבא..."

ייענשו בעולם הבא? בגלל הפרעת קשב?
"הם לא יודעים שיש להם הפרעה, הם רק יודעים שהם לא בסדר, כי זה מה שהם שמעו כל החיים. לא תמיד המורים וההורים התנהגו איתם בצורה חכמה, בלשון המעטה. היה אצלי בחור עם הפרעת קשב שיש לו שני אחים מתמידים גדולים. המורה שלו בתלמוד תורה אמר לו, כשראה עד כמה אינו מתרכז בלימוד: 'אתה כבר לא תשב בגן עדן עם אחים שלך'..."
את המבוגרים המתקשים הוא מפנה בדרך כלל לפסיכיאטר המתמחה בבעיות קשב וריכוז. "בגיל מבוגר, זה בדרך כלל עדיף על נוירולוג. הפסיכיאטר יכול לאבחן גם אם קיימות בעיות נוספות שנוצרו במשך השנים בגלל המטען הרגשי כתוצאה מבעיות הקשב – דיכאון קליני, למשל". אחרי שיש אבחנה, מגיעה הקלה. "ברגע שהם יודעים מה יש להם, זה מאפשר להם להבין את עצמם ולאזור כוח להתמודד וזה מונע מהם הנחות שליליות על עצמם. כשיש אבחנה, גם אפשר להתחיל להכיר להם את כל הכלים הזמינים לבעלי הפרעת קשב כדי לעזור להם להצליח".
ומה קורה כשמדובר בילדים? הרב לרנר אומר שאמנם המודעות להפרעות קשב עלתה מאד, אבל הורים עדיין מתקשים לא פעם לקבל את הצורך לקחת את הילד לאבחון. "הם רואים כמה הוא פיקח ומבריק בבית, הם רואים איך הוא מצליח מצוין להתרכז בספרים ובמשחקים שלו, ולא מבינים איפה הבעיה שהמורה רואה".
 
"כל הזמן אומרים לו: 'אתה יכול, אתה פשוט לא רוצה'..."

מה אתה אומר להורים כאלה שמגיעים אליך?
"קודם כל, אני מסביר מהי הפרעת קשב. זה לא שחסר החלק שנקרא 'קשב', זהו חוסר ביכולת לנהל את הקשב. לכן ההפרעה הזו כל כך מבלבלת. מי שיש לו ליקוי שמיעה – מתקשה לשמוע. מי שיש לו ליקוי למידה – מתקשה ללמוד. אבל מי שיש לו הפרעת קשב יכול להתרכז מצוין כל עוד מדובר במשהו מרתק שמביא אותו לקשב בלי שום מאמץ מצידו. מה שהוא לא מסוגל לעשות זה לנהל את הקשב כדי שיוכל להתרכז גם במשימות לא מרתקות. זה מבלבל את ההורים והמחנכים ומקשה לפעמים לקבל את האבחנה".
אחרי שהוא מסביר להורים למה דווקא ייתכן שלילד יש בעיית קשב, הוא ממליץ על בדיקה מקיפה אצל רופא התפתחותי (בגיל הרך) או אצל נוירולוג/פסיכיאטר (בגיל בוגר יותר) בנוסף לפגישה קלינית עם פסיכולוג המתמחה בנושא. "גם אם הילד מפגין סימנים מובהקים של הפרעת קשב, חייבים לערוך בדיקה מקיפה ולקבל אבחון מקצועי. כתבתי  פרק שלם בספר שלי על ילדים שנראים כבעלי הפרעת קשב, בעוד שלמעשה הם סובלים מגורמים אחרים לחלוטין, לא נוירולוגיים".

למה חשוב כל כך לאבחן ילדים עם הפרעת קשב וריכוז?
"צריך להבין מהי החוויה של ילד עם הפרעת קשב. זה ילד שכל הזמן אומרים לו: 'אתה יכול, אתה רק לא רוצה' כי הנה הוא מתרכז יופי בדברים שמרתקים אותו כמו קומיקס אבל לא יכול  להקשיב דקה בשיעור. הוא רוצה להיות טוב, כי זה מה שכל ילד רוצה. אבל הוא פשוט לא מצליח, ומרגיש שמפילים עליו את כל האשמה לכישלון שלו. ברגע שהוא מאובחן הוא מבין את עצמו ונפתח הפתח לעזור לו". 

תרופות להפרעת קשב, מדגיש הרב לרנר, הן רק חלק מהטיפול בהפרעת קשב.
"התרופה מאפשר לילד להתמקד יותר וגם מאפשרת לו לרכוש כלים לימודיים, לחוות הצלחות ולקנות דימוי חיובי. הרבה פעמים אחרי כמה שנים עם התרופה הילד יכול להפסיק לקחת אותה כי בזכות שיפור בדימוי העצמי ותרגול טכניקות בזמן שקיבל תרופה הוא כבר מסתדר בלעדיה. אבל חשובה מאד גם תמיכה רגשית נכונה לילד. הילדים האלה צריכים הרבה יותר חום ואהבה – אבל גם הרבה יותר עקביות בגבולות. ההורים ובית הספר צריכים לתת להם את הכוחות להתמודד עם המציאות של הפרעת הקשב. גם אם הבעיה נוירולוגית לחלוטין – במצבים שאין לילד תמיכה רגשית, הסימפטומים הנוירולוגיים יחמירו. וכך, כמובן, גם להיפך.
"אמנם נכון שגם הורים/מחנכים לילד כזה צריכים כוחות להתמודדות (ולזה הקדשתי פרק מיוחד בספר) אבל חשוב לזכור שגם הילד צריך כוח להתמודד: אתם מתמודדים עם ילדADHD והילד מתמודד עם ה-ADHD עצמו שהוא לא יכול לקחת ממנו אף פעם פסק זמן".
בנוסף להיבט הרגשי, גם לנסיבות סביבתיות אחרות יש השפעה על האופן בו הפרעת הקשב באה לידי ביטוי, מסביר הרב לרנר. "יש תופעה מוכרת שהורים מגיעים ואומרים: 'התרופה עבדה עד היום ופתאום, השנה, הוא שוב לא מרוכז'. אז אני בודק ומגלה שבשנה שעברה היה לו מורה מרתק מאד – בדרך כלל בעל הפרעת קשב בעצמו, כי הם המורים והמרצים המרתקים ביותר – ולכן מינון נמוך של התרופה הספיק לו. השנה יש לו מלמד משעמם יותר והמינון הנמוך כבר לא מספיק...לכן ברור שמורה מרתק מהווה תרופה הכי מומלצת לילדי ADHD".
 
לנצח איתם, לא לנצח אותם
כשלומדים לעבוד עם ילדי ה-ADHD במקום נגדם, אומר הרב לרנר, אפשר להגיע רחוק. "ולכן הרעיון הוא לנצח איתו ולא לנצח אותו, וזו הכותרת בפרסום של הספר: "ניצחת אותו הפסדת אותו".
"צריך לזכור תמיד מה המטרה שלנו. למשל, שולחן שבת. אם האב עסוק כל הזמן ב'תשב ואל תפריע', המלחמה אבודה מראש. חשוב לזכור שהמטרה היא לא שהילד יישב בשולחן אלא שיאהב את השבת, את הסעודה והשירים. איך עושים את זה? מתאימים את הפורמט לילדים. אני מכיר אב למספר ילדים עם הפרעת קשב, שהוא רוקד איתם בשולחן מידי שבת. יש משפחות שבהן נותנים לילדים לערוך פעילויות, לבחור שירים, וכך שומרים על הריכוז שלהם. אצל משפחה אחרת שהתארחת אצלה, אחרי הדגים מביאים משחק לסלון והילדים יושבים ומשחקים, ושרים תוך כדי. באופן כזה, הילדים ירגישו תמיד ששולחן שבת הוא חוויה  חיובית ואהובה, שזה מה שאנחנו רוצים להשיג".

בפרק בספרו המוקדש לקשר בין בעיות קשב ונשירה, כותב הרב לרנר כך:
הגשתי פעם לאדם עם קשיי קשב קטע לקריאה. באורח מוזר הוא לא היה מסוגל לקרוא את המילים; אפילו לא הצליח להביט בטקסט שהנחתי לפניו. הופתעתי, ותהיתי מה בעצם מציק לו; לא היה זה טקסט לימודי ולא עיוני, סתם חומר... ניסיתי בכה ובכה, ובין השאר ניגשתי אל המחשב והחלפתי את סוג הכתב באחר. הפונט לא היה עתה יפה יותר או קריא יותר, אך לפתע יכול היה האיש לקרוא את הטקסט ללא בעיה...
תמהתי מאוד לפשר הדבר, ולאחר חקירה וניסיון משותף להבין, נגלתה התשובה המדהימה; הפונט הראשון שהוגש לעיניו היה הפונט שהכיר מלימודי הגמרא; המבט אל הכתב המוכר העלה בו את כל התחושות הקשות שחווה מול כתב זה...

"מדובר במקרה קיצוני", הוא מסביר, "אבל הסיפור הזה מדגים איזו גישה ילד עלול לפתח בעקבות דרישות בלתי מותאמות וחוסר תמיכה. בכל פעם שבה חווה הילד פגיעה רגשית מול הלימוד או מול כל עניין שברוח, הכאב הפנימי שלו מייצר רגש של דחייה כלפי הערך. חשוב עד מאוד להיות מודעים לתוצאותיה העתידיות של כל פגיעה, ולהשקיע מאמץ למנוע פגיעות כאלה! ניתן להשתמש לשם כך באותן אנרגיות שמבזבזים כרגע כדי לגרום לילד לשבת כמו כולם בשולחן שבת ולשמור על שמה הטוב של המשפחה"..
.

בשיתוף הידברות.

 


 


 
 
1
    גולשים באתר 135,103    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
דוברות מד"א : בשעה 08:49 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על רוכב אופנוע שנפגע מרכב ברחוב בן צבי פינת משורר השואה בראשון לציון. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שיבא בתל השומר גבר בן 24 במצב בינוני עם חבלות בגפיים. נדב
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת בראשית כ"ט תשרי התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים