חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
8
     
   
 


 
1
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט נכים   אודות       חיפוש באתר    
1
"רוב האנשים הרואים בכלל לא מבינים מה זה עיוור, ומתייחסים אליו כאילו הוא גם חירש ושוטה"

איך עוזרים באמת לעיוור לחצות כביש? למה עיוורים צריכים טלפון מיוחד? האם עיוורים יכולים לזהות את ערך שטרות הכסף? וגם: מהן ההלכות המיוחדות הנוגעות לעיוורים? הרב יוסף חיים בן דוד, עיוור מלידה, הוציא חוברת בשם "רואים בעיניים עצומות" שעונה על כל השאלות הללו, וגם מסבירה לציבור הרואים איך באמת להתנהל מול אדם עיוור


מעיין כפיר, 21/02/2017
, צילום: shutterstock


 
עיוור עומד ליד מעבר חצייה בכביש סואן ומחכה לעזרה. העוברים ושבים ממהרים לאוטובוס, או רצים לעסקיהם ומשוחחים בטלפון, או שהם סתם עצבניים ואין להם חשק לשים לב למתרחש סביבם.
לפתע עוצר יהודי טוב לב, אחד שאוהב מאד לגמול חסדים, ופונה באדיבות לעיוור. האם בכך נפתרה בעייתו? לא ממש. כך מתאר את המשך הסיטואציה הרב יוסף חיים בן דוד בספרו "רואים בעיניים עצומות", חוברת הדרכה והלכות לעיוורים המכוונת גם לציבור הכללי:
"בקול רם גדוש באמפטיה הוא ישאל: "'אפשר לעזור?' כאשר ההצעה תיענה בחיוב, הוא יאחז בידי בחוזקה כדי שאחוש היטב שיש לי על מה לסמוך ויסייע לי כביכול לרדת מהמדרכה, כי אולי אני סובל משיתוק חלילה. וזהו...ישאיר אותי בפס הראשון של החצייה, וימהר לענייניו שמח וטוב לב על המצווה שנקרתה לפניו בבוקר. הוא בטוח שכל הבעיה שלי היא לרדת מהמדרכה, וזהו. הוא אינו מבין שהעיוור חושש מהמכוניות והתנועה הסוערת שבכביש, ובעצם בכך שהוא נוטש אותו מול אופנוע מצפצף הטס בקצה הכביש הוא סיכן את חייו. וזה לא מתחיל ונגמר בחציית כביש. הרואים חושבים במקרה הטוב שעיוור הוא גם חירש, וגרוע מזה, גם שוטה שאינו מבין עניין, או לפחות מוגבל בשכלו".
מילים צולפות מידי? הרב בן דוד, עיוור מלידה בן 29 שנולד בניו יורק ומתגורר היום בישראל, אומר שבמשך שנותיו בארץ הגיע למסקנה שרוב הציבור כלל לא יודע כיצד לגשת אל אדם עיוור. כך נוצרות סיטואציות שחווה על בשרו כמו הנטישה באמצע הכביש; כך קורה מצב שעיוור המגיע למשרד ממשלה עם בנו הקטן הרואה יזכה לפגוש פקיד שמתעקש לפנות לילד הקטן ולא אליו; כך מוצאים שוב ושוב עיוורים את עצמם מתנהלים מול אנשים שלא מסוגלים להפעיל טיפת דימיון כדי להבין את קשייהם: למשל, נעלמים משדה הראייה שלהם בלי לעדכן, או מגישים להם אוכל שבלתי אפשרי לאכול ולהישאר נקיים כשחוש הראייה בלתי פעיל.
"אנשים פשוט לא יודעים כלום על עיוורים", אומר הרב בן דוד. "אם אתה שואל אדם ממוצע, שאין לו עיוור במשפחה, מה הוא יודע על עיוורים, אז הוא ייזכר באיזה סיפור מרגש ששמע פעם, וגם ידע לדקלם שעיוורים נהנים מהנחה באוטובוס, וזהו זה. לאנשים אין מושג על האתגרים הרבים של העיוורים". 
והאתגרים האלה רבים משאתם חושבים. עיוור איננו יכול להסתובב חוץ בלי מקל – אבל המקל אינו עוזר בחציית כבישים, שם הוא נזקק לעזרת עוברים ושבים (התקנת הכפתור המרעיש ברמזורים נועדה לפתור את הבעיה הזו – אבל רלוונטית כמובן רק לכבישים מרומזרים). הוא זקוק לחוש המישוש כדי להתמצא, ולכן נבהל אם משאירים אותו בחלל פתוח בלי שהוא אוחז בדבר מה – דבר שאנשים כלל אינם מודעים לו. כשהוא מגיע לשמחה ומגישים לו אוכל – הרי אינו יכול להשתמש בחוש המישוש ולהתלכלך כדי לדעת מה יש בצלחת! הוא צריך שיאמרו לו בדיוק מה יש בצלחת, ואיפה. (כדי לעשות זאת, מדמים את הצלחת לשעון ואומרים: בשעה 3 יש עוף...בשעה שש יש אורז...וכך הלאה). כשהוא הולך לקניות וצריך לשלם בשטרות – אין לו דרך לדעת באיזה שטר הוא מחזיק. אמנם השטרות מיוצרים עם סימן המיועד כביכול לעיוורים, אבל הוא נשחק במהירות כך שלא ניתן כלל לסמוך עליו.
הרב בן דוד מפרט את האתגרים האלה בחוברת, ומסביר גם את הדרך הטובה ביותר לעזור לעיוורים להתמודד איתם. אבל מעבר לאתגרים הכלליים שנכונים לגבי כל עיוור באשר הוא, הוא מציין גם אתגרים מיוחדים לעיוורים דתיים.
"יש הרבה מה לשפר גם בכל גווני הציבור התורני. אני שומע על הרבה מקרים שעיוורים מגיעים לבית כנסת ואף אחד לא ניגש אליהם ולא אומר שלום, למשל. או שיש דברים שעיוורים צריכים ומקבלים מבטים עקומים כי אנשים לא מבינים כמה הם צריכים את זה. יש לעיוורים טלפון מיוחד, שמקריא את כל המספרים, אנשי הקשר וכו' – ואין עליו חותמת 'כשר'. אבל מה לעשות? לעיוור זה צורך בריאותי ומסוכן לו להסתובב בלי זה. אנשים צריכים להבין שחווית החיים של העיוור שונה לגמרי. כמו שהוא צריך שעון מדבר, כך הוא צריך טלפון מדבר".
הרב בן דוד מדגיש בספרו שיש קו דק ביחס לעיוור: "מהניסיון האישי שלי ומהניסיון של אלה שהיכרתי: העיוורים שהכי מסתדרים הם אלה שקיבלו הרבה תמיכה ואהבה, אבל גם תמיד ציפו מהם לעשות את מה שהם כן יכולים לעשות. אסור לדרוש מעיוורים מה שדורשים מאחרים, כי יש דברים שהם באמת בגדר הבלתי אפשרי עבורם. אבל מה שהם למדו לעשות – הם צריכים לעשות. אצלנו בבית, למשל, אני לא נותן לאשתי לקלף ירקות. אני יודע היטב לקלף ירקות, ומתעקש שזה התפקיד שלי". 
החלק השני של החוברת מכיל אוסף הלכות רלוונטי לעיוורים: האם עיוור מברך את ברכות  הראייה? (על הברק ועל הקשת, למשל?), האם הוא מברך את ברכת 'יוצר אור' בתפילה? האם ספרי קודש בכתב ברייל טעונים גניזה? האם אישה עיוורת חייבת בהדלקת נרות שבת?
"חיפשתי הלכות בהן מוזכר סומא דרך תקליט מקיף שיש לי, ואספתי אותן", אומר הרב בן דוד. "החוברת יצאה לראשונה לפני חמש שנים, וחברים בישיבה אז שאלו אותי מתי אוציא על נושאים אחרים, כמו הלכות שבת, אבל הסברתי שאני לא מתכנן את זה. בחרתי את נושא העיוורים רק כי על זה אף אחד לא כתב".
ואכן, החוברת 'רואים בעיניים עצומות', שמופצת חינם גם ברשת, היא תקדימית הן בחלק השני, ההלכתי שלה, והן בחלק הראשון, האינפורמטיבי, שלה. "המון אנשים יצרו איתי קשר בשנים מאז יצאה החוברת ואמרו ליש הם בהלם עד כמה הם לא ידעו כלום על עיוורים. עיוורים גם אמרו לי שהם נהנו מאד. איך אמר לי עיוור בן 50? בישראל יש עיוורים מצליחים ומוכרים במקצועות רבים, מדהים שעד היום אף אחד לא חשב לכתוב כזה חיבור נחוץ".

להורדת החוברת 'רואים בעיניים עצומות', לחצו כאן
.

בשיתוף אתר הידברות. 
 


 
 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: בשעה 09:36 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב דן על פועל שנפל מגובה באתר בנייה סמוך לשדרות גבריאלה ברמת גן. חובשים ופראמדיקים של מד"א מדווחים על פועל כבן 30 ללא סימני חיים וקובעים את מותו. טימור

נגישות ישראל: ערב שמח ומרגש שכולו תרומה למען קידום הנגישות ושילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה. 19:00 קבלת פנים מיוחדת וטעימה 20:00 תחילת מופע יום ראשון, 21.11.2021 | אולם סמולרש, אוניברסיטת תל אביב למידע נוסף והזמנת כרטיסים בתרומה >

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מחייב כל ארגון אשר מעניק שירות לציבור והמעסיק 25 עובדים לפחות, למנות רכז נגישות.
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו''
שבת קודש פרשת יתרו כ' שבט התשפ"א
1
האינדקס המרכזי
18,936 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה
     
 
 

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים