ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |    רפואה משלימה    |   תזונה נכונה    |   חיפוש
1
"אני נכה, מרותק לכיסא גלגלים, ובכל זאת מצליח לחזק אחרים"

יאיר שריקי נולד עם שיתוק מוחין, אך זה לא מנע ממנו לבקוע דרך ולהצליח בכל תחום בו ביקש לעסוק. כיום הוא מוזיקאי מוכשר, משורר בחסד, ועומד ערב הוצאת אלבומו הראשון לאור. ראיון מרגש


מיכל אריאלי, 21/03/2017
יאיר שריקי
 
זה קרה לפני מספר חודשים: עצרת רבת משתתפים התקיימה בכיכר רבין, בה נטלו חלק נכים רבים אשר ביקשו מהמדינה דבר אחד – להעלות את גובה קצבת הנכות לגובה שכר המינימום, כדי לאפשר להם להתקיים בכבוד.
גם יאיר שריקי היה שם. יאיר, צעיר בן 27 הסובל משיתוק מוחין ומרותק לכיסא גלגלים, אשר ממש לא במקרה הוא גם מוזיקאי מוכשר, עלה על הבמה במטרה להופיע עם השיר שכתב והלחין – 'השדים שלי'. אלא שטרם שפצח בשירה הוא ביקש לשתף את הקהל באופן ישיר וכנה בקשיים השוחרים לפתחו כאדם נכה.
"לא צריך להרחיק לכת כדי להסביר את זה", הוא אמר להם בפשטות, "כי רק בדרך הלוך, כשביקשתי להגיע לעצרת, רציתי לעלות על אוטובוס, אבל הוא פשוט לא עצר לי".
לאחר מכן הוא הוסיף והסביר עד כמה לא פשוט להיות נכה במדינת ישראל, אך דווקא מתוך זה הוא החל לשיר, כשהוא מבקש לחזק את הנוכחים ולהסביר להם כי למרות הקושי תמיד אפשר להמשיך לשיר ולהודות.
 


 
הכל בזכות אמא
כאשר משוחחים עם יאיר אי אפשר שלא להתפעל מהכוחות הטמונים בו. "שיתוק המוחין שלי הוא מולד", מספר יאיר על עצמו, "נולדתי כפג במשקל של פחות מקילוגרם, וכתוצאה מחוסר חמצן נפגע מרכז התנועה במוח שלי. המשמעות היא שמבינה פיזית אני מרותק לכיסא גלגלים וגם הידיים שלי לא מתפקדות באופן מושלם".
אבל אם זה נשמע לכם כמו נקודת פתיחה לחיים עתירי קשיים, מסתבר שיאיר לרגע לא נתן לנכות להתגבר על שמחת החיים ועל היצירתיות שלו.  "אני חושב שדווקא בגלל מה שחסר לי מבחינה גופנית, אז הצלחתי ללמוד להסתכל על דברים בצורה יותר פנימית ופחות חיצונית. זכיתי להתרחק משטויות ולהתקרב רק לדברים טובים".
 


 
מה נותן לך את הכוחות האלו?
"הדמות העיקרית ממנה שאבתי את הכוחות לאורך כל הדרך היא אמא שלי", הוא משיב, "אמא היא הדמות הכי דומיננטית במסע החיים שלי. היא אף פעם לא ויתרה, ותמיד סיפרה לי שעוד בבית החולים הסבירו לה הרופאים שלא אוכל לשחק כדורגל, ובמילים אחרות ניסו לרמוז לה שלא אוכל ללכת, אבל היא הגיבה: 'בסדר, אז הוא לא ישחק כדורגל, אבל הוא יהיה חכם וילמד הרבה דברים אחרים ויעשה כל מה שהוא רוצה בחיים'. את הגישה הזו היא המשיכה לשדר לי לאורך כל הדרך. אפשר להגיד שרק בזכותה אני מי שאני. כל תו באומנות, כל מילה שנכתבת על הדף וכל ניגון שיוצא מהנשמה שלי – הם בהשראתה ובשבילה. אני מרגיש שבורא עולם נתן לי את הכישרון הזה, וזו הדרך שלי להחזיר לה על כל מה שהיא השקיעה בי".
 
ילדות מאתגרת
ובכל זאת, למרות שיאיר מתעקש לטעון שלאורך כל הדרך הוא גדל כילד רגיל, הוא מודה כי היה עליו גם לצלוח לא מעט אתגרים. בשנותיו הראשונות הוא למד בגן של עמותת 'צעד קדימה' – עמותה שעוזרת לילדים עם שיתוק מוחין ומלמדת אותם כיצד להתנייד ולהתגבר על קשייהם הפיזיים, כל אחד בהתאם לרמתו וליכולותיו. בהמשך, כשהגיע לבית ספר יסודי הוא למד בבית ספר אשכולות בראשון לציון. "למדתי בכיתה רגילה ונעזרתי בסייעת", הוא מספר, "בבית הספר הזה הייתה מנהלת מדהימה שמאוד תמכה בי. היא אפילו אמרה לי פעם שאם לא יהיו תלמידים בעלי צרכים מיוחדים שישתלבו בבית הספר, אז היא פשוט תסגור אותו ולא תאפשר לו לפעול יותר. בכלל, היה לה מאוד חשוב לקדם אותי והיא דאגה בלי הפסקה לכל מה שהייתי צריך. אני לגמרי זוכר לה את החסד הזה".
הרגשת שונה מהחברים?
"האמת היא שבבית הספר לא הייתי מסכן, אבל לאחר סיום היסודי, כשהייתי בכיתה ז' ניסו לשלב אותי בחטיבה רגילה בהרצליה, והניסיון הזה לא ממש הצליח. נראה לי שלא הצליחו להכיל אותי שם, לא המורים ולא התלמידים. אני זוכר שאחד החברים אמר לי פעם, באופן טבעי ובשיא התמימות שהוא לא חושב שאני אוכל להביא אי פעם ילדים לעולם, בגלל שאני במצב הזה".
 


 
ואיך הרגשת?
"לא כעסתי עליו, גם לא נפגעתי. אבל הבנתי שאני חי בעולם שבו פשוט אין מודעות, לא רק כלפיי, אלא בכלל. לאנשים מאוד נוח להתייחס בכבוד לכל אלו שנמצאים סביבם ודומים להם, אבל כשיש מישהו שונה זה קשה לדעת איך לנהוג כלפיו. ודווקא כאן, מתוך המצב הזה, למדתי להכיר את עצמי ולדעת – נכון, אולי כלפי חוץ אני נראה שונה, אבל יש לי יתרונות שאין לאנשים אחרים".
אחד מהיתרונות האלו הוא למשל נושא הכתיבה, אליו נקשר יאיר כבר מגיל צעיר. "מאז שהייתי ילד בכיתה ו' אני כותב", הוא מספר, "ועד היום כתבתי יותר מ-1200 שירים. יש לי אפילו כיוון לספר ארוך ובקרוב מאוד אני מתכוון לקדם אותו".
 
עולם המוזיקה
ובניגוד לחברה שהתקשתה להכיל את הילד השונה והיצירתי, מסתבר שהיה גם מקום שכן הכיל את יאיר לאורך כל הדרך. זהו עולם המוזיקה. "כבר כשהייתי ילד קטן, הייתי שר ומתופף לאורך כל שעות הצהריים", הוא מספר, "אהבתי גם ללכת להופעות של זמרים, ועוד כשהייתי קטן ממש הלכתי להופעה של שלומי שבת, ועשיתי הכל כדי שיביא לי את המיקרופון ושאוכל לשיר ולהופיע אתו ביחד. בסופו של דבר לא הייתה לו ברירה ובאמת עלינו לדואט".
במשך השנים תחביב השירה והנגינה רק התפתח ולרגע לא עצר. "המוזיקה היא חלק מהחיים שלי", מסביר יאיר, "היא חלק מהיום יום שלי. בשנים האחרונות גם התמקצעתי בה במיוחד, הקמתי אולפן ביתי ולמדתי את ההפקה המוזיקלית".

 

 
הנכות מגבילה אותך באופן כלשהו במהלך היצירה?
"בנוגע להלחנת השירים ולכתיבת הטקסט היא לא מגבילה אותי, אבל ברור שמבחינה פיזית, הפקה של כל שיר לוקחת לי יותר זמן מאשר למוזיקאי רגיל.  אתן דוגמא: כשאני מלחין אני לא מנגן אלא שר את המנגינה שעולה לי בראש, ואחר כך אני מצייר את הכלים דרך המחשב. זה אומר שאם למשל צריך פסנתר אז אני מזיז אותו בעזרת המקלדת וממקם אותו. זה לוקח הרבה מאוד זמן, הרבה יותר משל מישהו שפשוט יכול לשבת פיזית ליד פסנתר ולנגן במהירות שהוא רוצה. אני חייב לעבור דרך מאוד מייגעת".
אך למרות זאת, יאיר לא חושב לרגע לוותר לעצמו. בתקופה האחרונה הוא גם התחיל לעבוד על אלבום הבכורה שלו אשר יישא את השם 'הולך בישיבה'. "אני רומז בשם הזה לעצמי", הוא מסביר, "כי אני לא הולך בפועל, אבל הולך ברוח".
את השיר הראשון באלבום מציין יאיר כי הוא כתב והלחין בעצמו,  את ההפקה והמיקס עשה חבר יקר בשם חיים מוטלה, והוא גם זה ששר בפזמון. "חוץ מהשיר הזה את יתר האלבום אני מפיק יחד עם מורה מדהים שלי בשם קובי נעים".

ובמה עוסקים השירים האחרים?
"השירים שלי עסקים במגוון של נושאים. יש מהם שקשורים לחיי האישיים ומספרים איך זה לחיות במצב פיזי כזה, אבל יש גם כאלו שמדברים על המצב במדינה, וכן שירים שמדברים על הפרשי הדורות. אני מרבה לעסוק בכך, כי אני רואה מול עיניי את ההורים שלי שבני 60 פלוס ואת הדור של היום. ויש גם הרבה מאוד שירים שקשורים ליהדות. אני יודע שבגלל ששירים רבים שלי קשורים ליהדות אני אולי מפסיד חלק מהקהלים, אבל זה לא מפחיד אותי. כי חשוב לי להביא שירים עם תוכן. אני מאמין שמוזיקה צריכה להיות דבר עמוק, שאחרי שאדם שומע אותו אז משהו מתוך זה נשאר בלב שלו ומשנה לו שם משהו, בין אם זה בתפיסת העולם שלו ובין אם זה בנפש ובין אם זה פשוט לעשות לו טוב ולהראות לו את הדרך".

 

 
מתי האלבום יראה אור?
"מצדי האלבום כבר היה יוצא מזמן, אבל לצערי עלויות ההפקה הן מאוד גבוהות, והכל קורה לאט-לאט. אני גם לא רוצה להתפשר על הרמה הגבוהה של האלבום וזקוק לשם כך לסכום כספי מאוד גבוה. לכן אני עדיין בשלבי הכנה של חלק מהשירים".
והוא מדגיש: "המוזיקה שאני יוצר היא לא כדי להתפרסם. יש אנשים שכותבים מוזיקה כשהמטרה שלהם היא שישמיעו אותה בכל מקום ושהם יהפכו לכוכבים. אצלי זה ממש לא ככה. היעד שלי הוא לגרום לאנשים לחייך, לתת לאנשים כוחות, ואני חושב שזה גם התפקיד שקיבלתי. כל ניגון ועיבוד שאני מוציא, אני מרגיש שהוא לא שלי אלא של הקב"ה, אני בסך הכל מוציא לאור את הפעולה הזו, כשאני מקווה שאצליח לעזור לאנשים להגיע לעוד מקומות בנפש שלהם ולעזור להם".
ויש לו גם חלום נוסף: "אני חולם להתחתן ולהקים בית", הוא מספר. "כולם שואלים אותי אם אני רוצה אישה במצב כמו שלי, ואני עונה להם שבכלל לא משנה לי אם היא תהיה כמוני ומה בדיוק תהיה הלקות שלה. מה שמשנה לי זה הפנימיות שלה. אם זו אישה שיש לה מידות טובות, שאני אוכל לדבר איתה ושהעולם הפנימי שלי לא ירתיע אותה – אז מבחינתי נלך יחד עד סוף החיים. כמובן שאני מבין שזה מוכרח להיות גם הפוך, ושאני אקבל אותה כמו שהיא. זה לא פשוט, אבל אני מקווה ומאמין באמונה שלמה שהקב"ה ישלח לי את זו שמתאימה לי ביותר".

מכתב לאלוקים:
 


 
השדים שלי:
 


 


בשיתוף הידברות.


 
 


 
 
1
    גולשים באתר 135,280    
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
דוברות מד״א: בשעה 12:29 התקבל דיווח במוקד 101 של מד״א במרחב איילון על רוכב אופנוע שנפגע מרכב ברחוב יהלום בבאר יעקב. חובשים ופראמדיקים של מד״א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לביה״ח שמיר אסף הרופא צעיר בן 24 במצב בינוני עם חבלות בגב ובגפיים. נדב
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת בראשית כ"ט תשרי התשפ"א
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, אנו כאן ב-באתר "ללא הגבלה" - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות" נדרשים לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: ADI GOLAN
לייבסיטי - בניית אתרים