lelo-hagbala.co.il  ללא הגבלה -אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות              חבר איגוד האינטרנט הישראלי ISOC-IL | רישיון אקו"ם | כניסת כתבים | חזרה לדף הבית
6
 
בארץ ובעולם   בריאות ונפש   בקהילה שלנו   חוק ומשפט   רפואה משלימה   תזונה נכונה   ספורט בריאות       חיפוש באתר    
1
בארץ

תכשיט לנשמה: כיצד נראה עסק בו כל העובדים בעלי מוגבלויות?

יען נווה, עובדת סוציאלית בעברה, מנהלת כיום חנות תכשיטים, אשר כל האנשים שעובדים בה הם בעלי לקות נפשית. "אני נהנית לעבוד איתם, אנחנו מרגישים כמו משפחה," ועל המחיר שזה דורש ממנה היא מגיבה: "אני לא עושה את זה לרווח הכלכלי"


מיכל אריאלי, 28/03/2017
 יען נווה
 
במשך קרוב ל-40 שנה עסקה יען נווה בתחום העבודה הסוציאלית, וכחלק מתפקידה פגשה לא מעט אנשים פגועי נפש. אבל אחרי שסיימה את עבודתה ופרשה, היא החליטה לעבור לתחום עיסוק חדש, ולייסד חנות לתכשיטים בעלת שם מלבב במיוחד – 'עדיים מכל הלב'.

אבל אם אתם מופתעים מן המעבר החד, תופתעו עוד יותר מהעובדה שהסטודיו של יען אינו סטודיו רגיל, אלא כל העובדים המועסקים בו (נכון להיום שישה במספר) הם אנשים פגועי נפש. "כבר מהיום שבו הקמתי את הסטודיו החלטתי בעצה אחת עם בעלי להעסיק עובדים עם צרכים מיוחדים", מספרת יען. "הדבר היה חשוב לי במיוחד, הודות לכך שאני באה מן התחום ויודעת עד כמה שקיים צורך גדול במציאת מקומות תעסוקה לאנשים כאלו. כל העובדים שלי מוכרים לסל שיקום, אבל למרות שסל השיקום מאפשר להעסיק אותם בשכר מתחת למינימום, אני מעסיקה עובדים בתפקוד גבוה, ולכן מקפידה לשלם שכר מלא וגם לתת להם מתנות לחגים וצ'ופרים שונים".
 
למה לכלוא את העובדים המיוחדים?

וכאשר מסתכלים בתכשיטים שיען מציגה בחנות אפשר להיות פשוט מוקסמים. הפריטים מאופיינים בשיק מיוחד, הם משולבים בחומרים שונים ומרהיבים שיען מביאה מכל העולם, והמגוון שלהם עצום, מה עוד שיען תמיד מאפשרת גם הרכבת תכשיט באופן עצמאי, על פי הזמנת הלקוחה, בהתאם לצבעים ולעיצובים שהיא מבקשת.

מאיפה יש לך את הכישרון הזה?

"אני חושבת שזהו כישרון מולד", היא משיבה, "עוד מאז שהייתי צעירה אהבתי להתעסק ביצירות אומנות ובצורפות. אני זוכרת את עצמי כילדה מבקרת בחנות של סבא שלי שעסק בצרכי סנדלרות ומשתמשת בחומרי הגלם כדי לייצר תכשיטים, תיקים וחגורות. גם במשך התקופה שלמדתי לתואר ראשון התעסקתי באומנות. אבל כעת אני מאושרת שיש לי  שישה עובדים שמייצרים את מה שאני מעצבת. אני מרגישה שהם ממש חלק מהמשפחה שלי – משפחת עדיים מכל הלב".
 


 
יען לגמרי לא מתביישת בעובדים שלה, ולכן המפעל בו הם עובדים ומייצרים את התכשיטים שוכן בתוך החלל של החנות. מה שאומר שהלקוחות באות, מתרשמות מהתכשיטים המרהיבים, מודדות, ו... בהחלט גם פוגשות את אלו שעוסקים בייצור.

"למה לא?" שואלת יען, "העובדים שלי כל כך נהנים מכך שבאים ומחמיאים להם. גם מעניין אותם לפגוש ולראות את הלקוחות שמגיעות לחנות. אז למה לא לתת להם להיות שותפים לאווירה? מצד שני, אני באמת בטוחה שהלקוחות שלי גם כן מרוויחות מכך, כי זו הזדמנות עבורן לפגוש את האנשים האלו ולהכיר אותם קצת יותר. רק אתמול הגיעה לחנות לקוחה שהשאירה אצלנו את התכשיט שלה וביקשה תיקון. היינו צריכים לחכות כמה ימים, כי העובד שיודע לעשות את התיקון המסוים הזה בדיוק לא היה. כשהיא הגיעה לקחת את התכשיט היא כל כך הודתה לו: 'חיפשתי אותך', היא אמרה לו, 'שאלתי עליך כל כך הרבה ודאגתי לך. איפה באמת היית בשבוע האחרון?' במשך כל אותו יום העובד הסתובב מאושר. הנה, פתאום צריכים אותו, זקוקים לו ואפילו מתגעגעים אליו. זה תורם להם כל כך הרבה".
 


 
ואין כאלו שנבהלות כשהן מגלות מי ייצר את התכשיטים שלהן?

"מה פתאום? אף אחד אצלי לא נבהל. אולי כששומעים על כך מרחוק זה נראה מאיים, אבל כל מי שבאה למקום מבינה שאין סיבה להיבהל. העובדים שלי מקסימים אחד-אחד, ואפילו יש לי תחושה שקיימות הרבה לקוחות שחוזרות לחנות שוב ושוב, לא רק בגלל שהן נהנות מהעיצובים הבלעדיים, אלא גם כי נחמד להן לפגוש אותנו. יש כאן אווירה של משפחתיות, השיחה עם העובדים היא תמיד בגובה העיניים, ובאמת נעים לבקר כאן. יש לי אפילו לקוחות שסוחבות לכאן את השמלות והתיקים שלהן, ובחנות אנו מנסים להתאים להן את התכשיט המתאים ביותר. יש לנו את כל הזמן שבעולם עבור כל לקוחה".

יען מדברת על כך בפשטות, דומה כי היא לרגע לא מרגישה שהיא עושה משהו גדול בכך שהיא מעסיקה את העובדים המיוחדים. להיפך, נראה שהיא מרגישה אפילו שהיא זו שמרוויחה מכך.

אבל רגע אחד, זה לא בא על חשבון הפרנסה שלך? הרי קצב העבודה הוא בוודאי איטי יותר... הם לא יכולים לעבוד בקצב של עובדים רגילים! 

"אומר לך את האמת", משיבה יען בגילוי לב, "את הסטודיו הזה לא פתחתי לפרנסתי. כבר כאשר הקמתי אותו החלטתי שאני לא לוקחת ממנו כסף הביתה, וגם בכסף שאני מרוויחה, אני משתמשת כדי לייעל את העבודה ולפתח את העסק. אז בסופו של דבר השיקולים הכלכליים הם לא בדיוק אלו שמנחים אותי... אני גם משתדלת לעזור בצורות נוספות. לאחרונה מלאו לי שישים והמתנה היפה ביותר שקיבלתי הייתה מחברותיי הטובות שאספו כסף וקנו אצלי סדרת סדנאות לנשים חולות דרך עזר מציון. זה ריגש ושימח אותי".
 


 
"אנשים לא מבינים שלקות נפשית היא כמו מחלה פיזית"

עם זאת, יען מציינת כי לצערה עדיין לא קיימת בציבור מודעות מספקת לכל הנושא של פגועי נפש, והיא נתקלת בכך כמעט מידי יום. "אני רואה בחוש איך שכאשר יש לאדם בעיה גופנית כלשהי – לקות שמגבילה אותו, או מחלה כרונית, או אפילו שבר ביד – אנשים מבינים ומגיבים בהתאם, כי מה שרואים בעין אז קל יותר להכיל. אבל הבעיה הגדולה של האנשים עם בעיות הנפש היא בכך שכלפי חוץ הם נראים לכאורה בסדר גמור, ולכן קשה להכיל אותם כי לא מבינים מה עובר עליהם. אבל גם לקות הנפש, בדיוק כמו לקות גופנית, יכולה להיות שריטה קלה, או שבר או מחלה כרונית".

ויש לה מסר חשוב לכל מי שמתעסק עם פגועי נפש: "עבודה מסודרת יכולה להיות הצלה אמתית עבור פגועי נפש, אבל אם אתם באמת רוצים לעזור להם – אל תפנו אותם אליי או לבעלי עסקים דומים, אלא למערכות הפורמליות שמתעסקות בכך, דרך משרד הרווחה או משרד הבריאות (תלוי בלקות הספציפית). הדבר חשוב ביותר, כי לפעמים יש אנשים שמנסים להימנע מלעבוד דרך מערכות מסודרות והם רק מפסידים, כי לעבוד באופן פרטי זה מאוד קשה. לעומת זאת, כשבאים דרך מערכת מסודרת, אז יש מי שממשיך לעקוב אחריהם לאורך כל הדרך, כדי לוודא שהם מקבלים את הזכויות שלהם, ואם הם לא מסתדרים בעבודה, אז גם עוזרים להם לסיים יפה ולמצוא עבודה חדשה".
 

 
 
 
 

ילדות שהשתתפו בסדנא שיען העבירה בסטודיו
 

 
1
מבזקי חדשות   הרשמה לאינדקס
1
1
דוברות מד״א: זכי הלר : בשעה 08:01 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב אשר, על מטוס קל עם טייס ונוסע שהתרסק במטע זיתים בין כבר יאסיף לכפר מכר. חובשים ופראמדיקים של מד"א קובעים את מותו של גבר כבן 70 ומעניקים טיפול רפואי ומפנים למרכז הרפואי לגליל בנהריה, גבר כבן 74 במצב בינוני , בהכרה מלאה, עם חבלות. חובש על אופנוע מד"א דור וקנין ופאראמדיק מד"א פיראס רייס, סיפרו: "כשהגענו למקום ראינו את המטוס הקל שהתרסק, בתוך המטוס נלכד גבר בשנות השבעים, הוא היה מחוסר הכרה וסבל מחבלה רב מערכתית, ביצענו בדיקות רפואיות, הוא היה ללא סימני חיים ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותו. בסמוך למטוס ראינו גבר כבן 74 בהכרה מלאה, לאחר שחילץ את עצמו, הענקנו לו טיפול רפואי, הוא סבל מחבלות בגופו ופינינו אותו לבית החולים כשמצבו בינוני ויציב.


 
 
      אולפן החדשות: 08-973-4-006
1
      מערכת החדשות: 08-9282508
 
האינדקס המרכזי
18,937 בעלי עסקים ונותני שירות
8
הרשמה לאינדקס המרכזי 
 


אבחון וטיפול אלטרנטיבי
 

אביזרי
חבישה
     


אביזרי שיקום
 
     


אופטומטריסטים
 

אופטיקאים
     


אחיות פרטיות
 

אירידיולוגיה
     


אמבולנס פרטי
 

ארומתרפיה
     


ביופידבק
 

בית לחיים
     


בית אבות
דיור מוגן
 

בתי הבראה
והחלמה
     


בתי
חולים
 

בתי חולים
לבריאות הנפש
     


בי"ח סיעודיים וגריאטריים
 

בתי
טבע
     


בתי מרקחת
 

גוף ונפש
     


דיאטנים
 

הומאופתיה
     


הידרותרפיה
 

הילינג
     


היפנוזה
 

הסעות נכים
     


השמת ע.זרים
 

ויטמינים
     


חיתולים למבוגרים
 

טווינא
     


טיפול אלטרנטיבי בילדים
 

טיפול באמצעות בעלי חיים
     


טיפול באמצעות יצירה והבעה
 

טיפול בהפרעות זיכרון
     


טיפול בהפרעות שינה
 

טיפול באמצעות ציורי ילדים
     


יועצי תזונה
 

כירופרקטיקה
     


כירורגיה של היד
 

מגנטותרפיה
     


מדיטציות
 

מוצרים אורטופדיים
     


מוקדי עזרה ראשונה
 

מכונים
רפואיים
     


מכשירי שמיעה ואביזרים
 

מנגנוני נכים
לרכב
     


מרחצאות ומעיינות מרפא
 

נטורופתיה
     


נעליים
אורטופדיות
 

עורכי דין
ביטוח לאומי
     


עורכי דין
דיני נזיקין
 

עורכי דין
רשלנות רפואית
     


פודיאטרים
 

פיזיותרפיה
     


פיזיותרפיה התפתחותית
 

פילאטיס
     


פלדנקרייז
 

פסיכוגריאטריה
     


פסיכולוגיה התפתחותית
 

פסיכולוגיה שיקומית
     


פסיכותרפיה
 

פרחי באך
     


ציוד ואביזרים
 

קינסיולוגיה
     


קלינאי תקשורת
 

רולפינג
     


רכב חשמלי
 

רכיבה טיפולית
     


רפואה סינית
 

רפלקסולוגיה
     


שיאצו
 

שיטת אלבאום
     


שיטת אלכסנדר
 

שיטת פאולה
     


שיקום
נכים
 

שירותי
סיעוד
     


תזונה ודיאטות טבעיות
 

תרפיה במוסיקה

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח לאומי
עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה פיזיותרפיה התפתחותית
פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית פסיכולוגיה שיקומית
פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה קלינאי תקשורת
רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית רפלקסולוגיה
שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה שיקום נכים ונפגעים
שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה    
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

   
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים הצהרת נגישות
                       
 fax-to-mail: 153-54-7126459             דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com מערכת החדשות: בן חור אליהו 14-3 באר שבע 08-9282508 אולפן החדשות: העצמאות 57 באר שבע 08-9734006

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלים מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, עדי גולן נדרשת לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר השימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 

כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן ADI GOLAN

 
לייבסיטי - בניית אתרים