אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - ועדת החוץ והביטחון 03-01-2018
אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות   
                   
מבזקים
 
  חיפוש   פייסבוק   כניסת כותבים   צור קשר
                   
אוכל ותזונה  |  בריאות ונפש  |   בארץ  |   התנדבות - קהילה  |  חוק ומשפט   |  ספורט פראלימפי  |  רפואה משלימה   |  עמותות וארגונים  | >>  כניסה לאינדקס  <<
 
בארץ

פדויי שבי לוועדת החוץ והביטחון: "עינוי הדין ממשרד הביטחון גרוע מהעינויים בשבי"

יו"ר הוועדה, ח"כ דיכטר: "לא עולה על דעתי שנפקיר לוחמים פעמיים"


מערכת, 03/01/2018, צילום: Public Domail Pictures
 


 
ועדת החוץ והביטחון קיימה היום (ד', 03/01/2018) דיון מהיר בנושא שיקום וטיפול בפדויי שבי על פי הצעותיהם של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי)אשר גם ניהל את הדיון והגיש הצעת חוק בנושא, וכן של ח"כ שרן השכל (הליכוד), ח"כ אכרם חסון (כולנו)וח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו).

יו"ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), אמר בפתח הדיון: "הדו"ח על פדויי השבי מכיל נתונים מצמררים – למעלה ממחציתם סובלים מפוסט טראומה, ושיעורי התמותה שלהם הם פי 4 משל חיילים ששירתו במקביל להם. הייתי בטוח שחמור מזה לא יכול להיות, אלא שבסעיף השלישי מצוין כי פדויי השבי אומרים שעינוי הדין ממערכת הביטחון הוא גרוע כמו העינויים שחוו בשבי."

ח"כ לשעבר ישראל חסון, אשר הוביל בשנת 2010 את צוות הבדיקה של ועדת החוץ והביטחון לגבי אגף שיקום נכים במשרד הביטחון: "הצוות שמע עדויות רבות מפדויי שבי, לרבות על הקושי לעמוד בפני ועדה רפואית ולהוכיח את הטראומה. משרד הביטחון אמר לנו כי הכרה אוטומטית בפדוי שבי כנכה צה"ל עוגנה בנהלי אגף שיקום, אולם לא נקבעה דרגת הנכות. אני מציע לפנות לפרוטוקולים של הוועדה ולבחון האם אגף השיקום לא דיווח לה אמת."

עו"ד ערן יוסף, סגן היועמ"ש למערכת הביטחון: "הפגיעה בשבי ברורה לנו, אך אין הכרה בנכות ללא ירידה לרזולוציה של בגין איזו נכות הוא הוכר והיקפה, ומשום כך חייבת להיות מוגשת תביעה אשר נבדקת ע"י קצין תגמולים". ח"כ דיכטר השיב: "קשה מאוד להוציא אותי משלוותי, ואני מודה שהצלחת. אני לא מצליח להבין, בקטגוריה הכה ברורה של פדויי שבי, איך אפשר לומר שהוא לא נפגע טראומה?! אני גם מבין את הפרוצדורה החוקית של הגשת תביעה, אבל משהגיש אותה, הרף המינימאלי, שגם התחייבתם עליו, הוא שיוכר כנפגע טראומה, ואז יתחיל תהליך של אחוזי הנכות, ואם על זה אין הסכמה בסיסית, אז הוועדה תוך חודש תשים הצעת חוק שתתקן את זה. זה לא עולה על דעתי שאנו נפקיר פעמיים לוחמים!"

עו"ד יוסף: "התהליך כיום הוא נכון וקצר. מוגשת תביעה, וועדה רפואית דנה תוך מספר ימים במסמכים רפואיים שמגיעים מהצבא לאחר שישבו עם פדוי השבי. לגבי מקרי העבר, זה יותר מסובך, כי יש 1,070 איש, חלק עוד מימי המחתרות ומלחמת העצמאות, ויש בהם את כל סוגי הנכויות. יש את כל רמות הפוסט-טראומה, אבל יש גם כאלה שהוכרו כנכי צה"ל, אבל לא לפוסט טראומה, ובגלל זה הגדרה אוטומטית בפוסט טראומה היא לא נכונה. התשלום של מעל אלף ₪ במגיע ממנהל התשלומים בצה"ל, הוא פשרה של ועדת האלוף יאיר, כי הסכום דומה ל20% נכות, אבל לא מגיע עם ההגדרה של נכה."
 
ד"ר דן שגב, ראש היחידה הארצית לשירותי שיקום במשרד הביטחון: יש לנו את היחידה לתגובות קרב, וכל מי שרואה עצמו נפגע או זקוק לטיפול אחר יכול לפנות ולקבל עזרה, ללא קשר להכרה. המסלול השני הוא של מי שהגיש בקשה להכרה, וזה כן עניין משפטי, אבל קצין התגמולים בד"כ ייתן מידית הכרה לצורך טיפול רפואי, במקביל לתהליכי הבירור של ההכרה בנכות."
 
עו"ד שלמה ארדינסט, יו"ר עמותת "ערים בלילה": "יושבים פה אנשים ומדברים ומעלים מסקנות, אבל מי שלא עבר שבי לא יכול להתחיל להבין מה עברנו. הייתי חודשיים בשבי במצרים, וכל יום הייתי צריך להתלבט אם לירות בחברים גוססים בכדי לסיים את ייסוריהם ולעטוף גופות של חברים שמתו וכבר מתכסות ברמשים. עוד בצוות של ישראל חסון משרד הביטחון דיבר על המחקרים שהוצגנו כלא מספיק מגובשים, אבל לא טרחתם לבצע אחד בעצמכם. אנחנו השלמנו אותו מכוחותינו וכספינו עם השנים, ובקושי באתם לשמוע. תנו לנו, לפחות עכשיו, כשאנחנו הולכים ומתמעטים, תחושה שהמדינה ששלחה אותנו, עוד איתנו."

פדויי שבי נוספים הגיעו לדיון לספר את סיפורם. עו"ד אביחיל פלד אמר: "אחרי שלושה שבועות בשבי הצלחתי לשכנע את המצרים שיקטעו לי את יד ימין, בשל הנמק. חזרתי, למדתי משפטים, יש לי היום נכדים, אני מאושר בחיי, ולטובת המדינה שלי והעם שלי אני מוכן לעבור עוד פעם את מה שעברתי. אני כבר מוכר 100% נכה ועדיין צריך להתחנן להכרה בשביל לקבל טיפול רפואי במחלות הנלוות לשבי." דני ברעם: "אתה בא למשרד הביטחון ואתה ישר חשוד, ויש הרבה מן האמת באמירה שמשרד הביטחון זה יותר גרוע מהשבי." אורי אהרנפלד: "אני נמנע מלהיכנס למערכות ולמרפאות של אגף השיקום בשל היחס. אם אני מגיע אחרי אירוע מוחי, ומבקש עזרה, והרופא אומר לי שהוא לא מבין מה אני רוצה ממנו בכלל, אז אל תיתנו לי עזרה אבל גם אל תביישו אותי."
 
כל הפדויים ציינו כי אינם מבינים מדוע הם צריכים להוכיח למדינה ששלחה אותם ויודעת שהיו בשבי, את עצם הפגיעה, וכי ההגדרה של אדם שתבע את מדינת ישראל מאוד לא נוחה להם.
 
ח"כ אכרם חסון: "משרד הביטחון, כמו ביטוח לאומי, חושד כי כל אדם שבא אליו מנסה לרמות את המערכת. המדינה מסתכלת עליהם כמספרים בתקציב ולא כבני אדם, לא על הבריאות, המשבר והטראומה. ימשיכו למרוח אותנו ואני כבר לא מאמין למשרד הביטחון ולא לביטוח לאומי, ולכן חייבים פתרון בחקיקה."
 
ח"כ ענת ברקו (הליכוד): "חייבת להיות הכרה אוטומטית בפוסט טראומה של פדויי השבי, וחייבים להפסיק את השימוש במושג הגשת תביעה. המדינה היא ששלחה אותם וצריכה לתת מיוזמתה את מה שמגיע להם."
 
ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני): " המילה תביעה ,לאנשים האלה, שהקריבו את חייהם למדינה, היא נוראית מבחינתם. אני תוהה מדוע הם צריכים להמשיך להילחם? חייב להיות פה שינוי בסיסי בהנחת העבודה, שאדם פדוי שבי הוא אחרי טראומה, ובדרך לפוסט טראומה, ולכן הטיפול בהם צריך להיות בדחיפה ולא לחכות שהם יבואו."
 
ח"כ יוגב סיכם את הדיון: "המציאות מראה את המצב הייחודי של פדויי השבי, וחייבים הכרה בהם, כולל תשלומים רשמיים ולא פתרונות של תשלומים מהצד. אנו ודאי גם ערים לתקציב הביטחון, ולמשמעויות של השפעה על תקציב אגף שיקום, אך יש לקדם את הצעת החוק, תוך הידברות."

"הגיע העת שמשרד הביטחון יערוך בעצמו מחקר מקצועי בתחום, איתו יגיעו לדיוני הוועדה הבאים בנושא, בכדי להציג עמדה רשמית ומגובשת
."


 


 

האינדקס המרכזי
18,903 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 23
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 422
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 265
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 16
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1044
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1217
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 27
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 632
   
פרחי באך 41
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 254
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 433
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   


אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459   דוא"ל: adigo.adigolan@gmail.com   כתובת: בן חור 14 באר שבע   הצהרת נגישות   רישום ניוזלטר   אודות ADIGO

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר לנו לפעול ולהפעיל את האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתכם מהשימוש בו, אנו עשויים להשתמש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, על מנת שנוכל לעשות זאת, אנו נדרשים לאישורכם והסכמתכם | היה ואם אין רצונכם להתיר לנו להשתמש בכלים אלו, הנכם נדרשים להפסיק באופן מיידי שהייתכם-שימושכם באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ניתן לפנות אלי באמצעות צור הקשר שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: "עדיגו"- עדי גולן ADIGO-ADI GOLAN