ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - ועדת הכלכלה 27-02-2018
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
בארץ

יצוא הקנאביס הרפואי מישראל זכה אתמול לתמיכה מקיר לקיר בדיון שקיימה ועדת הכלכלה

יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, שיזם את הדיון לבקשת שר החקלאות: הוועדה תובעת מראש הממשלה לקדם את החלטת היצור לאלתר - במידה והנושא לא יקודם נזמן את ראש הממשלה לדיון בעניין ♦ שר החקלאות, ח"כ אורי אריאל: "אין פנייה של נשיא ארה"ב טראמפ בעניין - ראש הממשלה הוא הכתובת. מדובר בהכנסות של מיליארד עד 4 מיליארד שקל בשנה, וככל שנאחר נאבד חוזים."


מערכת, 27/02/2018, צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת, pixabay
 


 
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, פתח ביום ב', 26/02/2018, בבוקר את הדיון ביצוא הקנאביס הרפואי מישראל, שיזם לבקשת שר החקלאות, בדברים ברורים: "הכוונה שלי היא לגרום לכך שיצוא הקנאביס הרפואי ייהפך לעובדה מוגמרת. זה יכול להיות דרמטי לחקלאות הישראלית ואם אנחנו לא נעשה את זה מישהו אחר יעשה את זה. אם קנאביס רפואי זה הליך חוקי ומסייע לעשרות מיליונים ויותר מזה בעולם, ואם הוא יכול גם להציל את החקלאות הישראלית שממוצע הגיל שם הוא מעל 60, אם זו הדרך להכניס לחקלאות חבר'ה צעירים אז הרווחנו מכל הכיוונים. גם עזרנו לחולים בכל העולם ומצד שני הכנסנו כוחות צעירים לחקלאות – לעיתים נדירות מוצאים יתרונות שכאלה."

שר החקלאות ופיתוח הכפר, ח"כ אורי אריאל אמר כי ראש הממשלה הוא הכתובת בעניין. לדבריו, "ישראל לא אמורה לייצא שום דבר גולמי, אלא רק תרופות שמיוצרות לפי מחקרים שנעשו פה כמו כל תרופה אחרת. אנחנו רוצים שישראל תוכל לייצא. מה הבעיה? קנאביס מוגדר כסם וצריך אישור ממשלה כדי לייצא אותו. לפני מספר שנים אושרו בישראל 8 חוות כדי שלא תהייה זליגה של סמים, ופתאום שמענו שיש בעיות חמורות ברמה הפלילית בחוות האלה. לא שמענו על זה, שאלנו אם יש חקירה או כתב אישום או משהו אחר ונאמר שלא. אין פה אף אחד שחושב שאפשר שזה יזלוג חופשי, אם צריך עוד ביטחון ועוד שמירה נעשה את זה אבל אסור שזה יעצור את העגלה. מבחינתנו העגלה יצאה לדרך אבל הקצב חשוב, כי אחרת אחרים יעשו את זה. זה לא דיון מבחינתי כמה זה כלכלי, מי שחשוב מהחקלאים או כל השרשרת של הייצוא שזה כלכלי שייעשה. אם מישהו חושב שזה לא כלכלי שלא יעשה. אין סיבה שאבי שמחון יעשה בדיקה, עצם הבדיקה היא לא נכונה. אמרו שהבחינה תהייה תוך שבועיים, אך מאז הדיון עברו 5 שבועות ולא נקבע דיון המשך. הסיכום חייב להיות חיובי וצריך להביא החלטה לממשלה ממש בשבועות הקרובים שמאפשרת ייצוא. מדובר בהכנסות של מיליארד עד 4 מיליארד שקל בשנה וככל שנאחר נאבד חוזים. אנחנו יכולים לתת מזור ומרפא להרבה אנשים ששום דבר כבר לא עוזר להם."

איתן ברושי אמר כי מזמן לא הייתה הונאה כל כך גדולה כפי שיש עם הקנאביס הרפואי. לדבריו, "מוליכים שולל את החקלאים לשר החקלאות יש הזדמנות לעשות משבר ממשלתי לא רק על עמונה, מה פתאום הוא זקוק לנו כדי להניע את הממשלה?" ח"כ יהודה גליק אמר מנגד, כי "אם מעכבים את זה בגלל כסף זה פשע לאומי. בתקשורת התפרסמה כאילו שיש פנייה של טראמפ, אז תגידו לנו את האמת אי אפשר לרמות אותנו." השר אריאל התייחס לכך ואמר: "אין פנייה של הנשיא טראמפ, יש אמירות של הנשיא טראמפ נגד השימוש הפרטי. ביקשנו תמלילים וזה מה שאני יודע להגיד. המשרד לביטחון פנים הוא לא הגורם המעכב, צריך לשבת עם המשטרה. השר לביטחון הפנים מסכים רק לשים לב למדינות הייצוא. לא הייתה הבטחה ממשלתית, הייתה אמירה שלי ושל אחרים שאנחנו מקדמים את זה ונפעל שזה יקרה. שר הבריאות שציטטו אותו שהוא בעד ואז נגד, הוא בעד. זה נעצר כי ראש הממשלה ביקש מעוזרו אבי שמחון להביא נתונים כלכליים ובגלל המשטרה שעדיין לא שמענו ממנה על הבעיות."

מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, אמר כי המדינה נתנה רישיונות והכתיבה את הקצב ואם הדבר יעצר אז העולם ידביק את הפער והישראלים יצאו החוצה מהשוק. ח"כ לאה פדידה הוסיפה כי אם נאבד את הטיימינג אולי נשתמש בגידולים האלה לסכך לסוכה. ח"כ תמר זנדברג אמרה כי הוועדה למאבק בסמים ובאלכוהול בראשותה עוקבת אחרי הנושא, והוסיפה כי אבי שמחון הולך לבדוק את מה שכבר נבדק. ח"כ חיים ילין אמר כי עצירת התהליך מריחה לא טוב. באשר לזליגה אמר כי היא לא מגיעה מבעלי החוות אלא הטענה היא שהצרכנים הם שמוכרים ולכן אין בסיס לטיעון הזה.

המגדל חגי הילמן אמר כי הענף קיים בישראל 11 שנה ומשרת יותר מ-30 אלף מטופלים. לדבריו, "חלון ההזדמנויות קצר כי יש מדינות בעולם שמייצאות. גודל השוק מוערך ב-55 מיליארד דולר בשנה. לעומת הדרישה הזו אין יכולת אספקה ולכן מגיעות לכאן חברות שמבקשות לרכוש קנאביס רפואי תוצרת ישראל ולאחר שנודע הדבר הזה הן הפסיקו להגיע. אם ניקח חלק קטן מהשוק הזה זאת הזדמנות אדירה גם לכלכלה וגם לחקלאות הישראלית. זה קורה אולי פעם ב-50 שנה."

עו"ד סיון יוסף, המייצג 70 חקלאים ועשרה משקיעים, אמר כי "התיק הזה הוא תיק 10,000, שלא יהיה ספק בכלל. משקיעים שפכו עשרות מיליוני שקלים ואם לא יהיה יצוא זו תהייה הכחדה של החקלאים. זה תיק שאין שום ספק שמישהו לחץ על הכפתור, לוביסט או מישהו שדאג שזה לא יתקדם. זה לא טראמפ."

היועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים, עו"ד יואל הדר, אמר כי השר תומך ביצוא ובתנאי שיקבל את כל המשאבים למנוע זליגה של הסם והשתלטות של עבריינים על השוק, וכן לוודא לאיזה מדינות ישראל תייצא. היו"ר כבל הגיב בציניות: "זה לא יהיה למדינות שישראל מייצאת אליהן נשק". דוברת התאחדות האיכרים והחקלאים, גלית חזקיה הרשקוביץ, התייחס לחשש מגורמים עבריינים ואמרה כי בקנאביס הרפואי אין חומרים שעבריינים מעוניינים בהם.

ח"כ שרן השכל הביעה גם היא תמיכה בקידום היצוא ואמרה: "שמעתי שהשר לביטחון פנים אומר שהוא לא מעוניין שישראל תהייה ממותגת כמדינת יצוא נשק וסמים, אבל זה לא שיקול דעתו של שר אחד. הסטיגמה שמנסים להדביק לקנאביס רפואי שגויה, זו תרופה מצילת חיים. שום חולה או מטופל עדיין לא מת ממנת יתר של קנאביס רפואי וממנת יתר של מורפיום מתים יום יום."

היו"ר כבל סיכם ואמר כי "הוועדה דורשת מראש הממשלה לקדם במהירות את ההחלטה לייצא קנאביס רפואי ורואה בכך חשיבות עליונה במתן מזור לעשרות אלפי חולים בישראל ועשרות מיליוני חולים בעולם. הוועדה אף תומכת בעמדת שר החקלאות על חשיבות היצוא לענף החקלאות ולתעסוקה לחקלאים צעירים ודורשת מיו"ר המועצה הלאומית לכלכלה לסיים לאלתר את בדיקתו.  אם נראה שזה לא מתקדם נזמן את ראש הממשלה לתת הסבר בפני הוועדה."


בתגובה אמר ניסים ברכה, מייסד-שותף ב"גלובוס פארמה", המוחזקת ע"י חברת "טוגדר" ועוסקת בגידול וייצור מוצרי קנאביס רפואי בישראל וייצוא מוצריו לשווקים בינלאומיים: "המלצת ועדת הכלכלה לאפשר ייצוא מישראל סוללת בפנינו את הדרך ליישומו בפועל של הידע המחקרי והמעשי שלנו בגידול, ייצור והפקה מקומית של מוצרים מתקדמים המבוססים על קנאביס רפואי, ולמימוש והרחבת ערוצי ההפצה שלנו במדינות שונות ברחבי העולם.

"הצוות המקצועי של חברת 'גלובוס פארמה' כולל מגדל ישראלי מומחה של קנאביס רפואי, בעל ניסיון של כ-20 שנה בהקמה, ניהול ותפעול חוות גידול באירופה, ובהפקה וייצור של מוצרי קנאביס רפואי ברמה הגבוהה ביותר. אישור הממשלה יאפשר לנו לקדם כעת גם את פעילויות המחקר והפיתוח המקומיות שלנו לצד הגברת פעילויות השיווק והייצוא של ידע ישראלי זה.
 
"אנו מאמינים כי החלטה זו מהווה את יריית הפתיחה לביסוסו של ענף חקלאי מתקדם וחדשני בישראל, ובכוונתנו להיות החברה המובילה בישראל בתחום. זאת, תוך יצירת מאות מקומות עבודה מגוונים, הכנסות של מיליארדי שקלים בשנה ומיסי ייצוא עבור המדינה בהיקף של מאות מיליוני שקלים, ויצירת ערך עבור בעלי העניין ובעלי המניות שלנו. ברשותינו היום הסכמי הפצה בקנדה ובגרמניה בהיקף של כ-8 טון, המייצגים הכנסות של עשרות מיליוני דולרים בשנה, ובכוונתנו להאיץ את פעילות הגידול שלנו במטרה להציג הכנסות כבר השנה," סיכם ברכה.


 
 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret