ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - ועדת הכספים 16-06-2018
1
ללא הגבלה
1

אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות
דוא"ל:    hermon.tikshoret@gmail.com
 
1
    כניסת כתבים  |   רישום לאינדקס   |   צור קשר   |   אודות
11
 
     
1
אוכל ותזונה   |   בריאות ונפש     בארץ   |   התנדבות וקהילה     חוק ומשפט    |   ספורט   |   רפואה משלימה     האינדקס המרכזי  מכון פויירשטיין   |  הספריה לעיוורים 
1
 עמותות וארגונים  מחלקות רווחה  |  טפסים - המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים - המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות  |  עלה נגב - נחלת ערן  |   המייל האדום

סדנאות ואירועים  
1
1

1
כנס העשרה בתחום לקויות הלמידה
 
1
סדנא בנושא: ניידות והושבה
 
1
חברת גשר - טיולי נכים
 
1
הרצאה: המסע של חיי - משבר כמנוע צמיחה
1
בארץ

בלחץ ועדת הכספים: תוספת תקציבית למרכזי התפתחות הילד

במהלך דיון לעניין המרכזים הסובלים ממחסור חמור בתקצוב, הציג סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, כי כל 20 מליון השקלים שיזרים משרדו למרכזים השנה יהיו "צבועים" לטובת המרכזים וכי במידה וקופות החולים לא יעבירו את מלוא התקציב יממן המשרד ישירות את הארגונים המפעילים. בנוסף ציינו במשרד, כי יינתן תקצוב עודף למרכזים בפריפריה וכי יקבע מחיר מינימום לתשלום למטפלים ♦ חברי הוועדה הצהירו כי היה והאוצר לא יעביר תוספת תקציבית יעוכבו תקציבים שהוא מבקש להעביר בוועדה, יו"ר הוועדה משה גפני: "המדינה יוצאת מיותר ויותר שירותים חיוניים שעליה לתת לאזרחיה, לא נרפה מהנושא"


מערכת, 16/06/2018, צילום: pxhere
 


 
עדת הכספים קיימה דיון המשך לעניין מצוקת המרכזים להתפתחות הילד שהביאה לסגירת כמה מהם ולהמתנה ארוכה למבקשים טיפול. במהלך הדיון בו השתתף סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. עלה כי בכל צורה בה ינוהלו המרכזים ישנו צורך בהגדלת התקצוב. סגן השר הציג כי השנה יעביר משרדו 20 מיליון ₪ "צבועים" למטרה זו וכי בשנה הבאה יוכפל הסכום, כאשר כרגע הכסף יועבר לקופות החולים המפעילות את המרכזים אך במידה וכספים לא יגיעו ליעדם יועבר התקצוב ישירות למרכזים. לצד כך ציין ליצמן כי דרוש תקציב נוסף מצד האוצר לפתרון מלא.

בעקבות הדברים ולאור דרישת חברי הוועדה והעומד בראשה - ח"כ משה גפני לתוספת תקציבית נוספת מצד האוצר, שוחח סגן השר עם נציגת משרד האוצר והודיע כי תועבר תוספת תקציבית למרכזים ששיעורה יפורסם בהמשך. חברי הוועדה הכריזו על רקע הדברים כי במידה ולא תועבר תוספת תעקב הוועדה העברות תקציביות של משרד האוצר. לצד כך עלה גם הצורך בקביעת מחירי מינימום עבור טיפולים במרכזים על מנת לעצור את זליגת הטיפולים לשוק הפרטי. מנכ"ל משרד הבריאות ציין כי בכוונתו לקדם את הנושא אך ישנה התנגדות עקרונית מצד האוצר, ח"כ גפני ציין כי ככל שיידרש תקיים הוועדה דיון לעניין זה. בנוסף ציין המנכ"ל כי יהיה תעדוף לפריפריה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני פתח את הדיון: "קיימנו דיון לעניין המרכזים כאן, שמענו את המצוקות ואת הרעיונות, פנה אלי לאחרונה חבר הוועדה ח"כ סמוטריץ' ודיברו איתי על הנושא וגם ח"כים נוספים, לאור הדברים הסכים סגן השר הסכים להגיע."

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "ישנה מצוקה גדולה של תורים גדולים לילדים במרכזים האלה, מה שמביא לפגיעה בילדים ועלויות גדולות יותר בטווח הארוך. בדיון הקודם הייתה אמירה של משרד הבריאות שהם בדיאלוג עם משרד האוצר, מה שנודע לנו בינתיים – שהוקצה תקציב מסוים שאמור לעבור לקופות החולים, אני ואחרים סוברים שזה לא נותן מענה מספק, יש פה ניגוד עניינים, אנחנו רוצים לראות שאותו מרכז בקצה שנותן את השירות שהמדינה הייתה צריכה לתת ומתוקצב ברבע או שליש ממה שהטיפולים צריכים לעלות, הוא שמקבל את התקציב המלא."

ח"כ יצחק וקנין: "ניהלתי את הדיון הקודם, דיברתי עם מי שצריך, גם באוצר. הבנו שיש חוסר תקצוב. הבעיה אבל יותר עמוקה לדעתי - המתמחים שעובדים בקופות עובדים תקופה מסוימת, עוזבים את הקופות ופותחים קליניקה משלהם וגובים תעריף גבוה מאוד. ההשתתפות לכל מטופל מצד קופות החולים לטיפול פרטי היא ב-211 ₪ החזר למטופל, כאשר המטופל משלם כ-340 ₪. המציאות הזו מכבידה על הקופות. לדעתי אפשר לתקן את הפרצה הזו וכך להחזיר חלק מהמטפלים לקופות בחזרה ולהקטין את התורים."

ח"כ קארין אלהרר: "יש מחסור במטפלים, מ-2009 נסגרו 6 מכונים, רובם בפריפריה, בראש העין ישנו מכון נוסף בסכנת סגירה. הכסף אינו הבעיה, הבעיה היא איך נותנים את הכסף, אם זה עובר בקופות החולים בטפסי 17 לא בטוח שזה מגיע ליעד, הייתי מציע שהכספים יועברו ישירות למכונים שנותנים את הטיפול, אני יודעת שאין כזה מנגנון אבל הדרך לקבל את זה דה פקטו יותר קשה."

ח"כ מיקי לוי: "בוא תעביר את כל האחריות הזו לראש העיר, לטיפול עירוני. ראש עיר נבחר יהיה חייב לטפל בילדים שלו אחרת הוא לא יבחר בפעם הבאה. בואו נעשה זאת למען אלפי הילדים האלה."

ח"כ לאה פדידה: "אם ראש הרשות יקבל את התמיכה ויעניק את זה נוכל להתמודד עם פתיחת השורות, קבלה ומתן שירות אמיתי."

ח"כ מאיר כהן: "צריך להבין שטופסי ה-17 מכסים רק בין 40 ל-50 אחוז. שר הבריאות – אתם צריכים לקבוע תעריפי מינימום, במצב היום מתקיים מו"מ מביש בין הקופות למרכזים, הכסף נבלע בגירעונות הקופות."

ח"כ יעל גרמן: "אני לא מסכימה עם חבריי, אני חושבת שקופות החולים הן שצריכות להפעיל את זה, הן אלה שנותנות את השירות לכלל הציבור, זה לא פתרון להעביר את זה לרשות שלא יודעת לעסוק בבריאות. מה שחייבים לעשות זה להפסיק את המעבר למגזר הפרטי."

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן: "הבאנו תקציב מיוחד – 40 מיליון ₪ ל-2019 ו-20 מיליון כבר השנה ב-2018. אף רשות מקומית לא תיקח את השירות עליה, הפערים הכספיים הדרושים לתפעול מאוד גדולים. אנחנו נקפיד שכל כסף יגיע ליעד, ואני מאמין שצריך יותר כסף. נתנו 40 מיליון שנתי, זה הרבה אבל אני אומר לאוצר שצריך יותר כסף. אם אני אראה שקופת חולים בולעת את הכסף שלא למטרות התפתחות הילד לא אהסס להעבירו לארגונים שעוסקים בהתפתחות הילד, אני רוצה שהכסף יהיה צבוע למטרה."

ליאור קוטלר, אגף תקציבים, משרד האוצר: "נוצרו עיוותים כתוצאה ממעורבות של שוק פרטי במערכת הפרטית, יש כאן צורך בתיקון רגולטורי. סוכם על תוספת תקציבית למשרד הבריאות בהתאם להעדפות המשרד, מתוכם כפי שציין סגן השר הועבר סכום לנושא."

סגן השר, ליצמן: "זה משרד הבריאות נותן, יש עוד המון צרכים, לא כל תוספת כללית אני יכול להעביר למרכזים, מה אתם מעבירים?"

ח"כ גפני: "לשנת 19 אומר סגן השר יהיה 40 מיליון ₪, אני שואל אם האוצר יוסיף לזה כסף? המדינה יוצאת יותר ויותר משירותים חיוניים שצריך לתת לאזרחיה, אומר סגן השר שהוא רוצה להיכנס לזה אבל הוא צריך תקציבים, כל החלטה כאן מצריכה תקציב, לכן הנושא הוא תקציבי לצד החלטה על הגדרת תעריפים."

לאחר שיחה בין האוצר לסגן השר הודיע ליצמן, כי "בעקבות הדיון החלטנו עם האוצר שנוסיף כסף, לא יודע לומר כמה כרגע אבל תהייה תוספת." ח"כ גפני: "אם תגיד לי שיש צורך בסנקציות על האוצר בגלל שלא מעבירים כספים אני לרשותך." ח"כ וקנין: "יש אחדות של כל חברי ועדת הכספים בעניין הזה." ח"כ מיקי לוי: "חד משמעי. נדרוש שהאוצר ישוו כל סכום שמשרד הבריאות מתקצב לעניין זה, אחרת נתקע את כל ההעברות כאן."

אלון שוסטר, ראש מועצה אזורית שער הנגב: "מדובר על חוסר צדק עד כדי התעמרות בפריפריה. ישנם אזורים בהם מטפלים יקבלו 90 ₪ בעוד במקומות אחרים זה יהיה כפול. צריך העדפה מתקנת לפריפריה החברתית והגיאוגרפית ולהקהות את השימוש במכונים פרטיים. אם לא יהיה פתרון אוניברסלי נבקש לפחות החרגה של האזורים שלנו."

אריה טל, ראש עיריית טירת כרמל: "לא יכול להיות שבכל התחומים הרשויות מסבסדות ומבצעות את התפקידים של משרד האוצר. זה גם בחינוך, ברווחה, בבריאות, בכל תחום ותחום."

שלום בן משה, ראש עיריית ראש העין: "זה לא סוד שאנחנו קולטים אלפי זוגות צעירים, אנחנו בשוקת שבורה מאוד בכל הנושא של המרכזים. אנחנו מבקשים שאם השר יחליט שהכסף מגיע למרכזים, יש רשות מאחורי זה עם מנגנון ומבנים, המציאות בה הכסף עובר לקופות החולים לא טובה."

תושבת ראש העין אם לילד הסובל מלקויות: "אבחנתי אותו בגיל צעיר, המתנו 8 חודשים ואז הוא התחיל טיפול ואז הפסיקו והפקירו אותנו לבד עם הבן שלי. שנתיים שהוא בקושי התקדם, אם זה לא היה מתנהל ככה המצב שלו היה אחרת, לא ראוי שמפקירים את הבן שלי."

יצחק לוין, מנהל ארגון אחיה: "אנחנו מפעילים 50 אלף טיפולים בארץ, אנחנו מבקשים שהכסף יגיע ישירות ליחידות ולא דרך קופות החולים. הקופות מציעות לנו 10 אחוז תוספת אם התפוקה תגדל ב-30 אחוז."

שיר גור, מנהלת פורום היחידות להתפתחות הילד: "למרות שאמרו שיש כסף התקצוב לא עלה, אנחנו נאלצים החל מסוף החודש להפוך חלק מהיחידות לפרטיות, לא ניתן יותר טיפול בטופס 17 אלא טיפול לעשירים שיכולים לשלם."

פרופ' איתמר גרוטו, מנכ"ל משרד הבריאות: "ברור שיש בעיה וצריך להביא עוד תקציב. ה-20 מיליון שניתן השנה זה יהיה כסף צבוע אך ורק לטיפולים האלה. בנוסף יהיה תעדוף לפריפריה, כל טיפול שם יקבל יותר כסף. המטרה להביא את הקופות לרכוש יותר ויותר שירותים מהיחידות. בשנה הבאה - 40 מיליון יכול להיות שגם חלק ילך ישירות ליחידות. אנחנו מסכימים שיש כשל שוק וצריך לפתור זאת, אנחנו חושבים שמה שנכון זה לקבוע מחיר מינימום, צריך לפתור זאת מול האוצר שמתנגד לתהליכים כאלה."

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "גם הגבלת שכר המינימום הוא דיון תקציבי, נקיים דיון לעניין אם נראה שהאוצר לא משתף פעולה. בנוסף נקיים מעקב גם אחר העברת הכספים הנוספת מצד האוצר ונקיים מעקב אחר ההתפתחויות ונתכנס ככל שיידרש כדי לקדם את הנושא, לא נרפה
."


 


 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 12
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1203
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 578
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
  פקס:
153-53-79-88-99-6
דוא"ל:
hermon.tikshoret@gmail.com
  כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: "ספקטרום תקשורת".