אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - ועדת הכספים 16-06-2018
 אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות   
           
מבזק
בימים אלו אנו מבצעים עבודות שידרוג ופיתוח האתר. יתכנו שינויים בחיפוש ובכניסה לתכנים כמו גם במראה האתר, מועד סיום עבודות השדרוג והפיתוח 15-10-2019
     עמנואל  (עמותה רשומה)
אפוטרופסות  לאנשים עם אוטיזם 
           
אוכל ותזונה   |  בריאות ונפש   |  בארץ   |   התנדבות - קהילה   |  חוק ומשפט   |   ספורט פראלימפי   |  רפואה משלימה   |  עמותות וארגונים  |  >>  כניסה לאינדקס  <<
1
בארץ

בלחץ ועדת הכספים: תוספת תקציבית למרכזי התפתחות הילד

במהלך דיון לעניין המרכזים הסובלים ממחסור חמור בתקצוב, הציג סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, כי כל 20 מליון השקלים שיזרים משרדו למרכזים השנה יהיו "צבועים" לטובת המרכזים וכי במידה וקופות החולים לא יעבירו את מלוא התקציב יממן המשרד ישירות את הארגונים המפעילים. בנוסף ציינו במשרד, כי יינתן תקצוב עודף למרכזים בפריפריה וכי יקבע מחיר מינימום לתשלום למטפלים ♦ חברי הוועדה הצהירו כי היה והאוצר לא יעביר תוספת תקציבית יעוכבו תקציבים שהוא מבקש להעביר בוועדה, יו"ר הוועדה משה גפני: "המדינה יוצאת מיותר ויותר שירותים חיוניים שעליה לתת לאזרחיה, לא נרפה מהנושא"


מערכת, 16/06/2018, צילום: pxhere
 


 
עדת הכספים קיימה דיון המשך לעניין מצוקת המרכזים להתפתחות הילד שהביאה לסגירת כמה מהם ולהמתנה ארוכה למבקשים טיפול. במהלך הדיון בו השתתף סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. עלה כי בכל צורה בה ינוהלו המרכזים ישנו צורך בהגדלת התקצוב. סגן השר הציג כי השנה יעביר משרדו 20 מיליון ₪ "צבועים" למטרה זו וכי בשנה הבאה יוכפל הסכום, כאשר כרגע הכסף יועבר לקופות החולים המפעילות את המרכזים אך במידה וכספים לא יגיעו ליעדם יועבר התקצוב ישירות למרכזים. לצד כך ציין ליצמן כי דרוש תקציב נוסף מצד האוצר לפתרון מלא.

בעקבות הדברים ולאור דרישת חברי הוועדה והעומד בראשה - ח"כ משה גפני לתוספת תקציבית נוספת מצד האוצר, שוחח סגן השר עם נציגת משרד האוצר והודיע כי תועבר תוספת תקציבית למרכזים ששיעורה יפורסם בהמשך. חברי הוועדה הכריזו על רקע הדברים כי במידה ולא תועבר תוספת תעקב הוועדה העברות תקציביות של משרד האוצר. לצד כך עלה גם הצורך בקביעת מחירי מינימום עבור טיפולים במרכזים על מנת לעצור את זליגת הטיפולים לשוק הפרטי. מנכ"ל משרד הבריאות ציין כי בכוונתו לקדם את הנושא אך ישנה התנגדות עקרונית מצד האוצר, ח"כ גפני ציין כי ככל שיידרש תקיים הוועדה דיון לעניין זה. בנוסף ציין המנכ"ל כי יהיה תעדוף לפריפריה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני פתח את הדיון: "קיימנו דיון לעניין המרכזים כאן, שמענו את המצוקות ואת הרעיונות, פנה אלי לאחרונה חבר הוועדה ח"כ סמוטריץ' ודיברו איתי על הנושא וגם ח"כים נוספים, לאור הדברים הסכים סגן השר הסכים להגיע."

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "ישנה מצוקה גדולה של תורים גדולים לילדים במרכזים האלה, מה שמביא לפגיעה בילדים ועלויות גדולות יותר בטווח הארוך. בדיון הקודם הייתה אמירה של משרד הבריאות שהם בדיאלוג עם משרד האוצר, מה שנודע לנו בינתיים – שהוקצה תקציב מסוים שאמור לעבור לקופות החולים, אני ואחרים סוברים שזה לא נותן מענה מספק, יש פה ניגוד עניינים, אנחנו רוצים לראות שאותו מרכז בקצה שנותן את השירות שהמדינה הייתה צריכה לתת ומתוקצב ברבע או שליש ממה שהטיפולים צריכים לעלות, הוא שמקבל את התקציב המלא."

ח"כ יצחק וקנין: "ניהלתי את הדיון הקודם, דיברתי עם מי שצריך, גם באוצר. הבנו שיש חוסר תקצוב. הבעיה אבל יותר עמוקה לדעתי - המתמחים שעובדים בקופות עובדים תקופה מסוימת, עוזבים את הקופות ופותחים קליניקה משלהם וגובים תעריף גבוה מאוד. ההשתתפות לכל מטופל מצד קופות החולים לטיפול פרטי היא ב-211 ₪ החזר למטופל, כאשר המטופל משלם כ-340 ₪. המציאות הזו מכבידה על הקופות. לדעתי אפשר לתקן את הפרצה הזו וכך להחזיר חלק מהמטפלים לקופות בחזרה ולהקטין את התורים."

ח"כ קארין אלהרר: "יש מחסור במטפלים, מ-2009 נסגרו 6 מכונים, רובם בפריפריה, בראש העין ישנו מכון נוסף בסכנת סגירה. הכסף אינו הבעיה, הבעיה היא איך נותנים את הכסף, אם זה עובר בקופות החולים בטפסי 17 לא בטוח שזה מגיע ליעד, הייתי מציע שהכספים יועברו ישירות למכונים שנותנים את הטיפול, אני יודעת שאין כזה מנגנון אבל הדרך לקבל את זה דה פקטו יותר קשה."

ח"כ מיקי לוי: "בוא תעביר את כל האחריות הזו לראש העיר, לטיפול עירוני. ראש עיר נבחר יהיה חייב לטפל בילדים שלו אחרת הוא לא יבחר בפעם הבאה. בואו נעשה זאת למען אלפי הילדים האלה."

ח"כ לאה פדידה: "אם ראש הרשות יקבל את התמיכה ויעניק את זה נוכל להתמודד עם פתיחת השורות, קבלה ומתן שירות אמיתי."

ח"כ מאיר כהן: "צריך להבין שטופסי ה-17 מכסים רק בין 40 ל-50 אחוז. שר הבריאות – אתם צריכים לקבוע תעריפי מינימום, במצב היום מתקיים מו"מ מביש בין הקופות למרכזים, הכסף נבלע בגירעונות הקופות."

ח"כ יעל גרמן: "אני לא מסכימה עם חבריי, אני חושבת שקופות החולים הן שצריכות להפעיל את זה, הן אלה שנותנות את השירות לכלל הציבור, זה לא פתרון להעביר את זה לרשות שלא יודעת לעסוק בבריאות. מה שחייבים לעשות זה להפסיק את המעבר למגזר הפרטי."

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן: "הבאנו תקציב מיוחד – 40 מיליון ₪ ל-2019 ו-20 מיליון כבר השנה ב-2018. אף רשות מקומית לא תיקח את השירות עליה, הפערים הכספיים הדרושים לתפעול מאוד גדולים. אנחנו נקפיד שכל כסף יגיע ליעד, ואני מאמין שצריך יותר כסף. נתנו 40 מיליון שנתי, זה הרבה אבל אני אומר לאוצר שצריך יותר כסף. אם אני אראה שקופת חולים בולעת את הכסף שלא למטרות התפתחות הילד לא אהסס להעבירו לארגונים שעוסקים בהתפתחות הילד, אני רוצה שהכסף יהיה צבוע למטרה."

ליאור קוטלר, אגף תקציבים, משרד האוצר: "נוצרו עיוותים כתוצאה ממעורבות של שוק פרטי במערכת הפרטית, יש כאן צורך בתיקון רגולטורי. סוכם על תוספת תקציבית למשרד הבריאות בהתאם להעדפות המשרד, מתוכם כפי שציין סגן השר הועבר סכום לנושא."

סגן השר, ליצמן: "זה משרד הבריאות נותן, יש עוד המון צרכים, לא כל תוספת כללית אני יכול להעביר למרכזים, מה אתם מעבירים?"

ח"כ גפני: "לשנת 19 אומר סגן השר יהיה 40 מיליון ₪, אני שואל אם האוצר יוסיף לזה כסף? המדינה יוצאת יותר ויותר משירותים חיוניים שצריך לתת לאזרחיה, אומר סגן השר שהוא רוצה להיכנס לזה אבל הוא צריך תקציבים, כל החלטה כאן מצריכה תקציב, לכן הנושא הוא תקציבי לצד החלטה על הגדרת תעריפים."

לאחר שיחה בין האוצר לסגן השר הודיע ליצמן, כי "בעקבות הדיון החלטנו עם האוצר שנוסיף כסף, לא יודע לומר כמה כרגע אבל תהייה תוספת." ח"כ גפני: "אם תגיד לי שיש צורך בסנקציות על האוצר בגלל שלא מעבירים כספים אני לרשותך." ח"כ וקנין: "יש אחדות של כל חברי ועדת הכספים בעניין הזה." ח"כ מיקי לוי: "חד משמעי. נדרוש שהאוצר ישוו כל סכום שמשרד הבריאות מתקצב לעניין זה, אחרת נתקע את כל ההעברות כאן."

אלון שוסטר, ראש מועצה אזורית שער הנגב: "מדובר על חוסר צדק עד כדי התעמרות בפריפריה. ישנם אזורים בהם מטפלים יקבלו 90 ₪ בעוד במקומות אחרים זה יהיה כפול. צריך העדפה מתקנת לפריפריה החברתית והגיאוגרפית ולהקהות את השימוש במכונים פרטיים. אם לא יהיה פתרון אוניברסלי נבקש לפחות החרגה של האזורים שלנו."

אריה טל, ראש עיריית טירת כרמל: "לא יכול להיות שבכל התחומים הרשויות מסבסדות ומבצעות את התפקידים של משרד האוצר. זה גם בחינוך, ברווחה, בבריאות, בכל תחום ותחום."

שלום בן משה, ראש עיריית ראש העין: "זה לא סוד שאנחנו קולטים אלפי זוגות צעירים, אנחנו בשוקת שבורה מאוד בכל הנושא של המרכזים. אנחנו מבקשים שאם השר יחליט שהכסף מגיע למרכזים, יש רשות מאחורי זה עם מנגנון ומבנים, המציאות בה הכסף עובר לקופות החולים לא טובה."

תושבת ראש העין אם לילד הסובל מלקויות: "אבחנתי אותו בגיל צעיר, המתנו 8 חודשים ואז הוא התחיל טיפול ואז הפסיקו והפקירו אותנו לבד עם הבן שלי. שנתיים שהוא בקושי התקדם, אם זה לא היה מתנהל ככה המצב שלו היה אחרת, לא ראוי שמפקירים את הבן שלי."

יצחק לוין, מנהל ארגון אחיה: "אנחנו מפעילים 50 אלף טיפולים בארץ, אנחנו מבקשים שהכסף יגיע ישירות ליחידות ולא דרך קופות החולים. הקופות מציעות לנו 10 אחוז תוספת אם התפוקה תגדל ב-30 אחוז."

שיר גור, מנהלת פורום היחידות להתפתחות הילד: "למרות שאמרו שיש כסף התקצוב לא עלה, אנחנו נאלצים החל מסוף החודש להפוך חלק מהיחידות לפרטיות, לא ניתן יותר טיפול בטופס 17 אלא טיפול לעשירים שיכולים לשלם."

פרופ' איתמר גרוטו, מנכ"ל משרד הבריאות: "ברור שיש בעיה וצריך להביא עוד תקציב. ה-20 מיליון שניתן השנה זה יהיה כסף צבוע אך ורק לטיפולים האלה. בנוסף יהיה תעדוף לפריפריה, כל טיפול שם יקבל יותר כסף. המטרה להביא את הקופות לרכוש יותר ויותר שירותים מהיחידות. בשנה הבאה - 40 מיליון יכול להיות שגם חלק ילך ישירות ליחידות. אנחנו מסכימים שיש כשל שוק וצריך לפתור זאת, אנחנו חושבים שמה שנכון זה לקבוע מחיר מינימום, צריך לפתור זאת מול האוצר שמתנגד לתהליכים כאלה."

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "גם הגבלת שכר המינימום הוא דיון תקציבי, נקיים דיון לעניין אם נראה שהאוצר לא משתף פעולה. בנוסף נקיים מעקב גם אחר העברת הכספים הנוספת מצד האוצר ונקיים מעקב אחר ההתפתחויות ונתכנס ככל שיידרש כדי לקדם את הנושא, לא נרפה
."


 


 

האינדקס המרכזי
18,918 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 23
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 422
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 265
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 16
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1044
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1217
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 632
   
פרחי באך 41
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 433
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   


אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459   דוא"ל: adigo.adigolan@gmail.com   כתובת: בן חור 14 באר שבע   הצהרת נגישות   רישום ניוזלטר   אודות ADIGO

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר לנו לפעול ולהפעיל את האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתכם מהשימוש בו, אנו עשויים להשתמש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, על מנת שנוכל לעשות זאת, אנו נדרשים לאישורכם והסכמתכם | היה ואם אין רצונכם להתיר לנו להשתמש בכלים אלו, הנכם נדרשים להפסיק באופן מיידי שהייתכם-שימושכם באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ניתן לפנות אלי באמצעות צור הקשר שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: "עדיגו"- עדי גולן ADIGO-ADI GOLAN