ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - ועדת המדע והטכנולוגיה 02-02-2017
    ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות  
1
 בארץ ובעולם     בריאות ונפש    |    התנדבות-קהילה   |    חוק ומשפט     |   ספורט נכים-פאראלימפי   |  פלילי  |   רפואה משלימה    |   תזונה    |   חיפוש
1
בארץ

2016: 8 ביקורות בלבד על ניסויים שבוצעו בבני אדם

מהנתונים שהציג משרד הבריאות בדיון עלה כי אשתקד התנהלו כ-2,000 ניסויים ב-53 מוסדות,  מאות מתוכם  חדשים, בעוד אדם אחד בלבד אמון על בקרה בפועל. יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "למעלה מעשור אתם מעקבים חקיקה בתחום  ופוגעים באמון הציבור. הדבר יביא לסירוב ופגיעה בקידום הרפואה" ♦ במשרד ציינו כי יקדמו את החקיקה, הצביעו על  מגבלות התקציב והציגו נוהל חדש שנכנס לתוקף היום: "ירחיב את הבקרה גם לחוקרים וגם ליזמים בתעשייה"


מערכת, 02/02/2017
 


 
ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה היום (ד', 02/02/2017) דיון שעסק באי סדרים בניסויים בבני אדם בישראל. הישיבה התקיימה במסגרת הצעות לדיון מהיר של ח"כ עליזה לביא וח"כ יעל כהן-פארן בנושא "פרופ' בהדסה ערך ניסוי על נשים הריוניות בניגוד לנהלים".
 
יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "מדובר בנושא שנמצא על שולחן הוועדה הרבה מאוד זמן. לא המקרה הספציפי הוא העיקר, שם נמצא כי פרופסור יגל פעל בתום לב ולא נגרם נזק, אלא התמונה הרחבה יותר - יש צורך בהסדרת הפיקוח על הניסויים. למעלה מעשור הוועדה מנסה לקדם חקיקה להסדרה, ביקשתם לעצור את החקיקה הפרטית שהוגשה שוב לפני מספר חודשים על ידי ח"כ בני בגין כדי לקדם חקיקה ממשלתית ואני לא רואה שאתם עושים את זה. אתם גורמים נזק לאמון הציבור, יש אווירת אי אמון, הדבר יביא לסירוב מצד הציבור ולפגיעה קשה בקידום הרפואה. יש לקדם רגולציה כדי שנדע מי עורך את המחקר, מי מפקח, איך, שאין פיקוח יש שאננות וגרירת רגליים".
 
ח"כ יעל כהן פארן: "הנושא שהוביל לדיון היה היה פניות בנושא הליך שאירע על פניו בצורה לא תקינה של ניסוי במכשור חדשני בנשים הרות. אנו מברכים על כל קידום מדעי שיכול לעשות טוב, אבל הזמנו את הנוכחים כדי להבין מה קרה שם, ובהיבט הרחב יותר - יש פה עניין כבד משקל של נהלים שנקבעו, השאלה איך מיישמים אותם כדי שהדבר לא ישנה".
 
ח"כ עליזה לביא: "כשאנחנו הולכים לבית חולים אנחנו סמוכים ובטוחים שמה שנעשה זה בהתאם לנהלים ופיקוח, הגענו כדי להבין מה קרה במקרה הזה וכיצד נמנע זאת. להבין מה תפקיד משרד הבריאות, בית החולים ואיך מיידעים אנשים בכך שהם בקבוצות ניסוי, איך מקבלים את אישורם ומה כוחם לדעת שבאמת מתבצע מה שעליו הם חתמו".
 
ד"ר קתרין אלה, מנהלת המחלקה לניסויים קליניים, משרד הבריאות: "הבדיקה בעניינו של פרופ' יגל החלה בתלונה שהתקבלה בצורה אנונימית, פנינו לוועדת הלסינקי של בי"ח הדסה, התברר לנו שהניסוי קיבל את אישורם אך נמצא שהמסמכים לא היו מספיק ברורים ומסודרים, היה קשה להבין מה מוצר המחקר, לא היה פירוט מספיק של המחקר, גם הוועדה בבי"ח שאישרה את הניסוי עמדה לשימוע. יאמר לזכותו של הפרופ' שהוא שלקח אחריות על אי סדרים בניסוי. נקבעו עונשים, ביקשנו מחברי הוועדה לעבור ריענון לגבי הדרישות של הגשה וניהול ניסוי רפואי, פרופסור יגל בשנתיים הקרובות לא יוכל לנהל מחקר".
 
בהמשך פירטה ד"ר אלה כי מזה 3 שנים המשרד מקדם פרויקט להרחיב את ההשתתפות של אזרחי ישראל בניסויים רפואיים בישראל: "מצד שני ברור לנו שאנחנו צריכים לשפר את הפיקוח. מחלקה של 7 אנשים גדלה מהשנה שעברה ל-15 אנשים. ב-2014 הוקמה יחידה שעוסקת בבקרה, כרגע יש אדם אחד שאחראי, וכולנו כצוות של המחלקה משתתפים בבקרה. יש עוד 2 תלונות שאנחנו עוסקים בהן כיום".
 
ח"כ מקלב: "האדם הפשוט לא יודע להתלונן, החלק של הבקרה לא יכול להתבסס על תלונות. יש צורך הרבה יותר גדול בדומיננטיות של המחלקה שלכם בביקורות יזומות. מה ההיקפים של הביקורת?"
 
ד"ר אלה: "יחידת הבקרה הוקמה לפני שנתיים, לאחרונה ממש פורסם נוהל חדש ולפיו אנחנו מבצעים בקרה, היום אנחנו מתכוונים להרחיב את הבקרה גם לחוקרים וגם ליזמים בתעשייה. מדברים על כ-2000 ניסויים בשנה בישראל, כחצי מהם זה שאלונים ללא מוצר, בלי התערבות של מתן תרופה או שימוש באביזר רפואי. ישנם 200-300 ניסויים חדשים בשנה. שנה שעברה בוצעו 8 ביקורות במוסדות הרפואיים, בשנה הבאה התוכנית לבצע יותר, לא רק על וועדות הלסינקי בבתי החולים אלא לכל השרשרת כאמור. החודש יעלה לאוויר גם אתר של ניסויים קליניים שמיועד למטופלים, אנו מקווים שיכיל את כל הניסויים הקליניים בישראל. הוא יוצג בשפה ברורה לכל מטופל".
 
ד"ר מרים כהן קנדלי, מנהלת בקרה ניסויים קליניים במשרד הבריאות: "יש נוהל חדש שנכנס לתוקף היום אחרי שנתיים עבודה. הוא אמור לסייע בביצוע הביקורת. מאז 2005 נשענו על חוזר מנכ"ל. אנחנו מבצעים ביקורות שטח שנכנסות קצת יותר לעומק, מדברים עם החוקר, שואלים הרבה שאלות על הליך הגיוס, אם יש שאלות על אי כשירות אנחנו שואלים, שואלים כמה אנשים אישרו, כמה לחץ הופעל עליהם. נכון שאין כתובת להתלונן אבל אנחנו פועלים בנושא.  בכל מוסד נעשים ניסויים בהיקף גדול או קטן, לכל מוסד יש וועדת בקרה שלו שתחת הוועדה העליונה".
 
פרופ' שמחה יגל: "אני מציג כאן את כל ציוד הניסוי, חגורה שתפקידה לשמוע את העובר ואת הא.ק.ג. המטרה היא להפוך את שמיעת העובר לפחות פולשנית, נרצה בעתיד לנתק אנשים ממערכות של חוטים. אני מקבל את הביקורת של משרד הבריאות במלואה, אנשים חתמו על הסכמה מדעת מול המוצר עצמו, הוסבר להם למה הם מתחברים, הייתה בעיה בשמות של הדברים".
 
ח"כ מקלב: "עצם לקיחת האחריות יש בה מקום להערכה. הדיון אינו ממקום של האשמה, שמענו קודם לדיון רבות על זכויותיך וצוין כי הדברים נעשו בתום לב. אנו רואים בדבר חיזוק לצורך בחקיקה ובדגש על אופן הפיקוח".
 
ח"כ לביא: "הדיון מראה לי עד כמה זה לא מקרה פרטי. חברי הוועדה המאשרת צריכים בעצמם להחליט על ריענון של הנהלים, מ-2005 ורק היום הוצא נוהל. רואים את חוסר הסדר".
 
פרופ' יורם וייס, מנהל הדסה עין כרם: "ועדת הלסינקי שבהדסה מנוהלת בצורה מצוינת, כל מחקר שמוגש לוועדה עובר בדיקה של שלושה חברים שמומחים לתחום שהוגש לוועדה. כך נעשה גם במקרה הזה. לצד כך אנחנו פועלים לשיפור המצב".
 
יו"ר הוועדה העליונה לניסויים רפואיים בבני אדם, פרופ' צבי בורוכוביץ': "יש נהלים טובים, רצוי מאוד שלא נכניס אתיקה לרגולציה. כמעט אין מחקר שעובר ללא תיקונים או ללא בקשות הבהרה. חוק ייתן את המסגרת או האמירה, לאו דווקא יכולת לתת מענה לצרכי הביקורת, כי צריך תקציב. אין תקציב לוועדה, היה ניסיון לייצר הליך תקציבי מול החקיקה והוא לא צלח".
 
ד"ר משה נוימן, מנכ"ל ביומדיקל בע"מ: "בשנה אני עושה סדר גודל של 35-40 ביקורות, 90 אחוז מהן בארץ. המצב מוסדר ומאור ברור. לטעמי גודל המחלקה במשרד הבריאות שאמורה לגבות את הנעשה בשטח קטן מאוד. שמענו על אדם אחד הממונה, בעוד בבריטניה זה 84 איש ובארה"ב מאות. לצד כך העדר חקיקה ראשית יוצר מצב שבחו"ל אם תסטה מהדרישות אתה נשוא עבירה פלילית, בארץ לא. בנוסף יש בעיה אמיתית של מקצועיות בשטח, הביקורת נעשית בתוך הבית, בתוך בית החולים בו נעשה הניסוי ויש לזה השפעה. אני מכיר את כל ועדות הלסניקי בבתי החולים ויכול לעשות מדרג של ברור של כאלה שמאוד מקצועיות ויורדות לשורש העניין וועדות שרמתן ירודה".
 
אורנית כהן, מנהלת מו"פ בי"ח ברזילי: "יש לנו קושי להעלות את המקצועיות של הוועדה, כל מה שאנחנו מאמצים זה בגדר נוהל פנימי. אנחנו צריכים כל פעם משא ומתן מול חברות מבחוץ כדי ללמד אותם על הנהלים אצלנו. אם אפשר לחייב מסגרת ליישור קו מבחינה מקצועית זה יהיה מצוין".
 
עו"ד טליה אגמון, הלשכה המשפטית, משרד הבריאות: "הנושא מוסדר מבחינה של תקנות. לעניין הצעת החוק, אני מקבלת ביקרות שהליך החקיקה לא מתקדם בקצב שהיינו צריכים לראות, אך אין וואקום, יש פיקוח, יש תקנות, יש פיקוח של משרד הבריאות. הוספנו תקנים גם ללא חוק. אנחנו עוסקים בנושא שמתפתח, צריך כל תקופה לשנות את טיוטת ההצעה, זה לא פשוט, זה בעבודה ועל סדר היום. אני מקווה שנוכל להביא הצעת חוק ממשלתית בדבר, קשה לי להתחייב על לו"ז".
 
ח"כ מקלב: "קיבלנו בהכנעה את לוחות הזמנים, אם נחכה לפיתוחים תמיד ההליך יהיה לא רלוונטי, נעדכן את החוק שיידרש. צריך חוק ויהיה חוק".
 
פרופ' איתן סקפה, יו"ר ועדת הלסינקי אסף הרופא: "בניסוי המדובר נפגעו זכויות מטופלים ולדעתי זה העיקר. אני מכיר הרבה רופאים מצוינים אבל שזה מגיע לזכויות של חולים, הם לא מבינים שזכויות קודמות למחקר. אני שומע שאם יהיו תוצאות כל האנושות תרוויח, אבל נפגעו זכויות של החולים. צריך לחשוב איך להעלות את מודעות זכויות אלה דווקא בקרב הרופאים, החוקרים"
 
ח"כ מקלב סיכם את הדיון: "זה דיון חשוב מכל ההיבטים, ישנה חשיבות גדולה בקידום מחקרים ושיטות חדשות יחד עם זאת צריך פיקוח ובקרה כדי לאזן ולשמור על המטופלים, כאשר נקודה מרכזית היא אמון הציבור, שלא יראה זאת כחלטורה. שמענו על הבדלים מהותיים בין הגופין המבקרים ואנחנו צריכים לשאוף לצמצמם. מתוך אלה אנחנו בהחלט רואים את החשיבות של חקיקה ראשית ונקדמה. במקביל יש לתקצב את הגופים השונים. נקיים ישיבות המשך בנושא". 


 
 
1
    גולשים באתר 133,106   
 
   חדשות ועדכונים 24/7  
1
 
1
דוברות מד"א : בשעה 20:50 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירקון על קורקינט חשמלי עם 2 רוכבות שהחליק ברחוב הרב הרצוג בגבעתיים. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח שיבא - תל השומר, אישה כבת 26 במצב בינוני, עם חבלת ראש. ואישה כבת 26 במצב קל, עם חבלה בגפיים.
 
 
     כניסה לאינדקס המרכזי      
 
פייסבוק   צור קשר   אודות
 
  פרסום באינדקס ובאתר החדשות  
 
פרשת השבוע
מפי הבחור ינון דהן היו'
שבת קודש פרשת עקב י"ח אב התש"פ
1
 בשיתוף יש לי מותק של תסמותק 
 
 

האינדקס המרכזי
18,930 בעלי עסקים ונותני שירות

1
 
אבחון וטיפול אלטרנטיבי 843
   
אביזרי חבישה 12
   
אביזרי שיקום 36
   
אוסטיאופתיה 33
   
אופטומטריסטים 634
   
אופטיקאים 529
   
אחיות פרטיות 145
   
אירידיולוגיה 20
   
אמבולנס פרטי 142
   
ארומתרפיה 24
   
ביופידבק 17
   
בית לחיים 4
   
בית אבות דיור מוגן 502
   
בתי הבראה והחלמה 13
   
בתי חולים 81
   
בתי חולים לבריאות הנפש 21
   
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
   
בתי טבע 158
   
בתי מרקחת 819
   
גוף ונפש 423
   
דיאטנים 537
   
הומאופתיה 280
   
הידרותרפיה 51
   
הילינג 266
   
היפנוזה 18
   
הסעות נכים 27
   
השמת עובדים זרים 65
   
ויטמינים 10
   
חיתולים למבוגרים 66
   
טווינא 23
   
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
   
טיפול באמצעות בעלי חיים 43
   
טיפול בעזרת יצירה והבעה 384
   
טיפול בהפרעות זיכרון 7
   
טיפול בהפרעות שינה 17
   
טיפול באמצעות ציורי ילדים 2
   
יועצי תזונה 70
   
כירופרקטיקה 109
   
כירורגיה של היד 28
   
מגנטותרפיה 7
   
מדיטציות 48
   
מוצרים אורטופדיים 295
   
מוקדי עזרה ראשונה 103
   
מכונים רפואיים 526
   
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
   
מנגנוני נכים לרכב 16
   
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
   
נטורופתיה 235
   
נעליים אורטופדיות 84
   
עורכי דין ביטוח 1043
   
עורכי דין ביטוח לאומי 1218
   
עורכי דין דיני נזיקין 4182
   
עורכי דין רשלנות רפואית 462
   
פודיאטרים 33
   
פיזיותרפיה 381
   
פיזיותרפיה התפתחותית 16
   
פילאטיס 167
   
פלדנקרייז 139
   
פסיכוגריאטריה 2
   
פסיכולוגיה התפתחותית 31
   
פסיכולוגיה שיקומית 39
   
פסיכותרפיה 633
   
פרחי באך 42
   
ציוד ואביזרים לנכים 49
   
קינסיולוגיה 25
   
קלינאי תקשורת 260
   
רולפינג 8
   
רכב חשמלי וקלנועיות 46
   
רכיבה טיפולית 38
   
רפואה סינית 403
   
רפלקסולוגיה 434
   
שיאצו 180
   
שיטת אלבאום 17
   
שיטת אלכסנדר 79
   
שיטת פאולה 31
   
שיקום נכים ונפגעים 165
   
שירותי סיעוד 556
   
תזונה ודיאטות טבעיות 98
   
תרפיה במוסיקה 29
   

אבחון וטיפול אלטרנטיבי אביזרי חבישה אביזרי שיקום אוסטיאופתיה אופטומטריסטים
אופטיקאים אחיות פרטיות אירידיולוגיה אמבולנס פרטי ארומתרפיה
ביופידבק בית לחיים בית אבות, דיור מוגן בתי הבראה והחלמה בתי חולים
בתי חולים לבריאות הנפש בי"ח סיעודיים וגריאטריים בתי טבע בתי מרקחת גוף ונפש
דיאטנים הומאופתיה הידרותרפיה הילינג היפנוזה
הסעות נכים השמת עובדים זרים ויטמינים חיתולים למבוגרים טווינא
טיפול אלטרנטיבי בילדים טיפול באמצעות בע"ח טיפול ע"י יצירה והבעה טיפול בהפרעות זיכרון טיפול בהפרעות שינה
טיפול ע"י ציורי ילדים יועצי תזונה כירופרקטיקה כירורגיה של היד מגנטותרפיה
מדיטציות מוצרים אורטופדיים מוקדי עזרה ראשונה מכונים רפואיים מכשירי שמיעה ואביזרים
מנגנוני נכים לרכב מרחצאות ומעיינות מרפא נטורופתיה נעליים אורטופדיות עורכי דין - ביטוח
עורכי דין - ביטוח לאומי עורכי דין - דיני נזיקין עורכי דין - רשלנות רפואית פודיאטרים פיזיותרפיה
פיזיותרפיה התפתחותית פילאטיס פלדנקרייז פסיכוגריאטריה פסיכולוגיה התפתחותית
פסיכולוגיה שיקומית פסיכותרפיה פרחי באך ציוד ואביזרים לנכים קינסיולוגיה
קלינאי תקשורת רולפינג רכב חשמלי רכיבה טיפולית רפואה סינית
רפלקסולוגיה שיאצו שיטת אלבאום שיטת אלכסנדר שיטת פאולה
שיקום נכים ונפגעים שירותי סיעוד תזונה ודיאטות טבעיות תרפיה במוסיקה  
 
 
כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

                     
חזרה לדף הבית    תנאי שימוש   מדיניות פרטיות   חוק הספאם   אתיקה מקצועית   חוק זכויות יוצרים
                     
פקס: 153-54-7126459 דוא"ל: lelo.hagbala@gmail.com כתובת: אליהו בן חור 14 באר שבע הצהרת נגישות

מדיניות שימוש ב-cookies וכלים אחרים

על מנת לאפשר הפעלתו של האתר באופן מיטבי וכן לשפר את חווייתך מהשימוש בו, יתכן וייעשה שימוש בכלי מסוג "עוגיות" (Cookies), כמו גם ב"כלים אחרים" | יחד עם זאת, הנני נדרש לאישורך והסכמתך | היה ואם אין רצונך להתיר שימוש בכלים אלו, הנך נדרש/ת להפסיק באופן מיידי שהייתך-שימושך באתר | האמור ד-לעיל' מהווה תמצית "מדיניות השימוש" באתר | את הנסח המלא והמחייב ניתן למצוא בקטגוריה "מדיניות פרטיות".

בכל שאלה ובקשה ניתן לפנות באמצעות
  צור קשר  שבאתר   |   מדיניות פרטיות 


© כל הזכויות שמורות ל: עדי גולן  ADI GOLAN