ללא הגבלה - אתר החדשות המרכזי לנכויות ומוגבלויות - חקר הסרטן 24-11-2016
1
ללא הגבלה
אתר החדשות  המרכזי  לנכויות ומוגבלויות
טל': 08-659-18-01      פקס: 153-54-712-64-59
   
1
כניסת כתבים    |    רישום לאינדקס    |    צור קשר
1
 
אוכל ותזונה   |    בריאות ונפש    |    בארץ    |    התנדבות וקהילה    |    משפט    |    ספורט    |    רפואה משלימה    |    האינדקס המרכזי    |     מערכת החדשות: 08-659-18-01 
 עמותות וארגונים  |  מחלקות רווחה בכל הארץ  |  הספריה לעיוורים  |  טפסים-המוסד לביטוח לאומי  |  מדריכים-המוסד לביטוח לאומי  |  סיכוי שווה  |  עת לעשות   |   המייל האדום
בארץ

המרכז המשולב לחקר הסרטן נחנך בטכניון

נשיא הטכניון: "השילוב החיוני בין מדע בסיסי, קליניקה והנדסה יוביל לפריצות דרך משמעותיות בחקר הסרטן


מערכת, 24/11/2016
 מימין לשמאל: מנהל הקריה הרפואית רמב"ם פרופ' רפאל ביאר, חתן פרס נובל בכימיה פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר,
ראש העיר חיפה יונה יהב, נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא ופרופ' זאב רונאי
 
"הקמת המרכז המשולב לחקר הסרטן בטכניון היא בשורה חשובה לתושבי הצפון. המרכז החדש ישפר את רמת הרפואה בצפון ויאפשר להעניק לתושבים טיפול טוב יותר." כך אמר חתן פרס נובל פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר בטקס חנוכת המרכז המשולב לחקר הסרטן בטכניון (TICC), שהתקיים ביום ראשון בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט. בטקס נכחו בכירי הטכניון, ראש העיר חיפה יונה יהב, מנהל הקריה הרפואית רמב"ם פרופ' רפאל ביאר, מנהלת המרכז הרפואי העמק פרופ' אורנה בלונדהיים ונציגים בכירים מקופת חולים כללית. 
 
"אני מצדיע לכם על הקמתו של המרכז," אמר ראש העיר יונה יהב. "זהו רגע היסטורי המעורר תקווה עצומה, והעובדה שהזמנתם אותי להשתתף בארוע הזה היא זכות גדולה עבורי. אנחנו רואים את העלייה המתמשכת במספר חולי הסרטן, כך שקשה לדבר על ניצחון על הסרטן, אבל פתיחתו של המרכז החדש במסגרת הטכניון מעוררת תקווה עצומה. ברוס רפפורט, שתרם את הכסף להקמת הפקולטה לרפואה בטכניון, אמר בזמנו ש'מכאן יצאו פרסי נובל', ואני מבקש לומר בעקבותיו שהמרכז החדש יניב חידושים בתחום הסרטן."
 
"לאוניברסיטאות רבות יש מרכזי סרטן, אבל רק במוסדות מועטים מתקיים השילוב החיוני בין מדע בסיסי, קליניקה והנדסה," אמר נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא. "לכן חשוב לי להדגיש את המילה 'משולב' בשמו של המרכז המשולב לחקר הסרטן בטכניון. אין לי ספק שרק השילוב האמור יכול להוביל פריצות דרך משמעותיות."
 
המרכז המשולב לחקר הסרטן בטכניון הוא הגוף הראשון מסוגו בישראל. הוא ימזג את הידע הנרחב ואת הניסיון הרב שנצברו בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון, בחמשת המרכזים הרפואיים המסונפים אליה (הקריה הרפואית רמב"ם, המרכז הרפואי בני ציון, מרכז רפואי כרמל, מרכז רפואי העמק בעפולה והמרכז הרפואי הלל יפה בחדרה) ובפקולטות מדעיות והנדסיות שונות בטכניון. בשלוש השנים שחלפו מאז ההחלטה על הקמת המרכז פעל הטכניון לגיוס המומחים המובילים בעולם בחקר הסרטן, הן בצד המדע הבסיסי והן בפן היישומי.

בראש המרכז החדש יעמדו פרופ' זאב רונאי, שחזר לישראל אחרי קריירה עשירה ומרשימה בארה"ב, וחתן פרס נובל בכימיה פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר. פרופ' זאב רונאי הוא מומחה בעל שם עולמי ברשתות תקשורת המעורבות בהתפתחות גידולים סרטניים, בחקר ההטרוגניות של הגידול ועמידותו לטיפולים וביכולתם של תאים סרטניים לשרוד ולשגשג בתנאים קשים. "הקמתו של מרכז ראשון מסוגו בישראל, יחד עם פרופ' צ'חנובר, היא הגשמה של חלום רב שנים," אמר פרופ' רונאי. "זהו מרכז שיכול לקום רק כאן בטכניון, הודות למגוון הפקולטות ההנדסיות שיעבדו איתנו ויאפשרו לנו לתרגם מחקר בסיסי לכלים חדשים לאבחון סרטן ולטיפול בו. פרופ' אייל גוטליב, מומחה עולמי בתחום המטבולומיקה, יעמוד בראש המכון למטבולומיקה של הסרטן שיפעל במסגרת המרכז המשולב לחקר הסרטן בטכניון (TICC). יחד נפעל כולנו במטרה להבין את מסלולי היווצרותו של התא הסרטני, לפענח את המנגנונים המקנים לו עמידות לתרופות אנטי-סרטניות ולקדם את פיתוחם של כלים חדשים לאבחון, לטיפול ולמעקב."
 
"עבורי, הקמת המרכז היא סגירת מעגל," אמר פרופ'-מחקר צ'חנובר. "נולדתי בחיפה ואחרי לימודי רפואה בירושלים חזרתי לטכניון להשלמת לימודיי במדעי החיים. כאן, יחד עם מנחה עבודת הדוקטורט שלי הפרופ' אברהם הרשקו, גילינו את מערכת האוביקוויטין המבקרת את פירוק החלבונים בתא. גילויה של מערכת זו, שהוביל לפיתוח תרופות מהפכניות לטיפול בסרטן, התרחש בתקופה שבה מדעי החיים והרפואה מחד גיסא, וההנדסה מאידך גיסא, נתפסו כדיסציפלינות  נפרדות, והטכניון התגאה בהיותו אוניברסיטה הנדסית מובילה. היום איש אינו חולק על כך שרפואה, מדע בסיסי והנדסה הם דיסציפלינה אחת. הרי הטבע אינו מפריד בין פיזיקה, כימיה, ביולוגיה ורפואה – כולן מצויות על רצף אחד והטכניון מהווה אכסניה נדירה לכולן."
בעניין המלחמה בסרטן אמר פרופ' צ'חנובר כי "ריצוף הגנום האנושי, שנעשה כיום במהירות רבה ובמחיר נמוך, יוביל לגילוי מוטציות חדשות ויאפשר אבחון מוקדם מאוד של גידולים. נכון שעקומת התמותה עוד לא החלה לרדת אבל היא תרד, בקרוב אני מקווה, ובאופן משמעותי. במקרה הטוב ננצח את הסרטן, ובמקרה הפחות טוב נהפוך אותו ממחלה סופנית למחלה כרונית."
 
ד"ר מיקי שרף, ראש חטיבת בתי חולים בכללית שרותי בריאות, אמר כי הקופה תשתף פעולה עם המרכז כחלק ממחויבותה לשיפור השירות הרפואי בפריפריה. "חלפו הימים שבהם רופא אחד נתן מענה לכל הבעיות. מצבי החולי המורכבים, לרבות מחלות ממאירות, מחייבים שיתוף פעולה בין קליניקה, מחקר וטכנולוגיה. שיתוף פעולה זה, שיושג על ידי החיבור בין מוסד המחקר המוביל בישראל לבין הקופה הגדולה בארץ, הוא מכפיל כוח בכל הקשור באיכות הטיפול וברמת השירות."

מנהל הקריה הרפואית רמב"ם, פרופ' רפאל ביאר, אמר כי "בניגוד לרפואה הקרדיו-וסקולרית, שבה התרחשה ירידה חדה בשיעורי התמותה, בסרטן לא נרשם שיפור כזה למרות ההתקדמות הרפואית והטכנולוגית העצומה. כדי לנצח את הסרטן דרושה הבנה מעמיקה של המחלה בהיבטים רבים – ברמה המולקולרית והגנטית, בהיבט של העברת תרופות אל הגידול ובניתוח כמויות מידע עצומות. בנוסף יש כאן אתגר כלכלי משום שמחירי התרופות לסרטן נוסקים, ואם מגמה זו לא תשתנה יהיו לנו תרופות מצוינות שלא יהיו בהישג ידם של החולים. לכן יש כאן פוטנציאל עצום, ואין ספק שהקמת המרכז החדש דווקא כאן בטכניון תוביל להתקדמות עצומה."

"מחקרים משמעותיים כבר אינם נעשים על ידי מדען יחיד," אמר דיקן הפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט, פרופ' אליעזר שלו, "והמרכז החדש בנוי על העיקרון של שיתוף פעולה ושבירת מחיצות בין דיסציפלינות. כאן, בסביבה מודרנית ומתקדמת, יעבדו חוקרים מבריקים, רבים מהם צעירים, כדי להבין טוב יותר את המנגנונים הביולוגיים של הסרטן ולפתח שיטות חדשות לאבחון ולטיפול במחלה."
 
את ההרצאות המדעיות בארוע נשאו פרופ' דאגלס הנהאן מהמכון הטכנולוגי בלוזאן שבשווייץ שדיבר על המנגנונים המשותפים לגידולים סרטניים שונים ועל הפוטנציאל שבפיתוח תרופות לאותם מנגנונים; וסול סינגר, מחבר רב המכר "אומת הסטארט-אפ", שדיבר על שינויים דרמטיים שיתרחשו בעשור הקרוב עם עלייתו של עידן האבחון המוקדם, "עידן שבו נסתובב כולנו עם חיישנים לבישים שינטרו את מצבנו, יזהו הפרעות פיזיולוגיות בשלב מוקדם, וכך יאפשרו למנוע התפתחות מחלות או לגלותן בשלב מוקדם מאוד, שבו הן בנות ריפוי.
" 


 
 
 
האינדקס המרכזי
בעלי עסקים ונותני שירות

אבחון וטיפול אלטרנטיבי 970
אביזרי חבישה 11
אביזרי שיקום 34
אוסטיאופתיה 33
אופטומטריסטים 604
אופטיקאים 574
אחיות פרטיות 143
אירידיולוגיה 20
אמבולנס פרטי 144
ארומתרפיה 24
ביופידבק 17
בית לחיים 4
בית אבות, דיור מוגן 511
בתי הבראה והחלמה 13
בתי חולים 81
בתי חולים לבריאות הנפש 21
בי"ח סיעודיים וגריאטריים 99
בתי טבע 160
בתי מרקחת 835
גוף ונפש 426
דיאטנים 553
הומאופתיה 280
הידרותרפיה 51
הילינג 147
היפנוזה 18
הסעות נכים 27
השמת עובדים זרים 66
ויטמינים 10
חיתולים למבוגרים 65
טווינא 23
טיפול אלטרנטיבי בילדים 44
טיפול באמצעות בע"ח 43
טיפול ע"י יצירה והבעה 383
טיפול בהפרעות זיכרון 9
טיפול בהפרעות שינה 16
טיפול ע"י ציורי ילדים 1
יועצי תזונה 71
כירופרקטיקה 108
כירורגיה של היד 122
מגנטותרפיה 7
מדיטציות 48
מוצרים אורטופדיים 398
מוקדי עזרה ראשונה 103
מכונים רפואיים 536
מכשירי שמיעה ואביזרים 194
מנגנוני נכים לרכב 16
מרחצאות ומעיינות מרפא 6
נטורופתיה 236
נעליים אורטופדיות 84
עורכי-דין - ביטוח 1041
עורכי-דין - ביטוח לאומי 1202
עורכי-דין - דיני נזיקין 3877
עורכי-דין - רשלנות רפואית 480
פודיאטרים 27
פיזיותרפיה 381
פיזיותרפיה התפתחותית 16
פילאטיס 168
פלדנקרייז 139
פסיכוגריאטריה 2
פסיכולוגיה התפתחותית 31
פסיכולוגיה שיקומית 39
פסיכותרפיה 633
פרחי באך 40
ציוד ואביזרים לנכים 47
קינסיולוגיה 25
קלינאי תקשורת 251
רולפינג 8
רכב חשמלי 46
רכיבה טיפולית 38
רפואה סינית 402
רפלקסולוגיה 432
שיאצו 182
שיטת אלבאום 17
שיטת אלכסנדר 78
שיטת פאולה 30
שיקום נכים ונפגעים 166
שירותי סיעוד 576
תזונה ודיאטות טבעיות 98
תרפיה במוסיקה 29
   
 
 חזרה לדף הבית      -    תנאי שימוש     -     מדיניות פרטיות     -     חוק הספאם     -     אתיקה     -     חוק זכויות יוצרים    
 
 

כל הדרכים שלכם ליצירת קשר:

 
טלפון:
08-659-18-01
פקס:
153-54-712-64-59
דוא"ל:
spectrum.tikshoret@gmail.com
כתובת:
אליהו בן חור 14, ב"ש


© כל הזכויות שמורות: ספקטרום תקשורת spectrum tikshoret